reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1 Haftalık Gebelik

1 haftalık gebelik konusunda birçok kadının kafası karışıktır. Bunu da göz önüne alarak, aşağıda en ince ayrıntısına kadar bu konuyu işledik. Nasıl anlaşılır? Ne yapmak gerek? Belirtileri nelerdir? Nasıl beslenmeli?

1 haftalık gebelik hakkında kısa bilgilendirme

Kulağa tuhaf gelebilir, ancak 1 haftalık gebelik durumunda aslında hiç hamile değilsinizdir ve bunun yerine adet döneminiz olacaktır. Evet doğru duydunuz!

İşte nedeni: Doktorlar hamileliği 40 hafta süren ve hamile kaldığınız döngünün birinci gününde başlayan bir takvimde ölçer. Bu nedenle, hamileliğinizin ilk resmi günü, teknik olarak hamile kalmadan önce son adet döngünüzün ilk günüdür.

Sadece vücudunuz bir yumurtalıktan yumurta bıraktığında – genellikle adetinizin ikinci hafta sonu ile üçüncü hafta başı arasında – gerçekten hamile kalabilirsiniz. Bu yumurta salımına yumurtlama denir ve genellikle doğurgan ve gebe kalmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.

Yani evet, göründüğü kadar tuhaf, hamileliğinizin ilk haftasının, hamileliğiniz kesinleşene kadar ne zaman olduğunu bilemezsiniz.

1 haftalık gebelik: Belirtiler

Kısa cevap: Hamileliğin 1. haftası, adet döngünüzün ilk haftası gibidir – çünkü gerçekten de olan budur.

Muhtemelen her ay adet görmenin nasıl bir şey olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Vajinanızdan kan boşaltacaksınız ve bununla birlikte gelen tüm olumsuz duygulara katlanacaksınız. Çoğunlukla, dönemler can sıkıcıdır. Ama aynı zamanda hamileliğe hazırlanmak için vücudunuzun yapması gereken bir şeydir.

Yaygın olarak 1 haftalık gebelik dönemi ya da adet dönemi semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Karın şişkinliği
 • Akne
 • Anksiyete ve ruh hali değişimleri
 • Olası kabızlık ve ishal
 • Libido değişikliği
 • Depresyon
 • Yorgunluk
 • Yiyecek isteğinin artması, artan iştah
 • Baş ağrıları
 • Tahammülsüzlük
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Mide ağrıları
 • Göğüs sıkışması
 • Sıvı tutulması nedeniyle kilo alımı

1 haftalık gebelik: Nasıl hazırlanmalı?

Adet dönemi süreniz boyunca hamileliğe en iyi aşağıdaki şekilde hazırlanabilirsiniz:

1- Doğurgan olacağınızı anlamak

Vücudunuz yumurtlama sırasında bir yumurta bıraktığında yaşamak için 12 ila 24 saat vardır. Bu süre zarfında bir spermle karşılaşmalıdır, yoksa ölür ve hamile kalmazsınız. Ancak hamile kalmaya çalışıyorsanız iyi haber şudur: Spermin çok daha uzun bir hayatı var. Aslında, sperm kadın vücudunun içinde yedi güne kadar yaşayabilir.

Bu nedenle, yumurtlamadan kısa bir süre önce seks yaparsanız, vücudunuzun içinde bekleyen spermlerden hamile kalabilirsiniz. Doğurganlığınızı izlemek isteyebilirsiniz, böylece hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu zamanı bilirsiniz.

1 haftalık gebelik (yani adet döneminin ilk haftası) sonunda, ne zaman yumurtlayacağınız hakkında daha iyi bir fikir edinmek aşağıdaki gibi mümkündür:

 • Adet döngünüzü bir takvimde çizin
 • Servikal mukusu kontrol edin
 • Metabolik sıcaklığınızı düzenli olarak ölçün
 • Vücudunuzun hormon seviyelerini ölçen yumurtlama testi kullanın

Tüm bunlara bazen doğurganlık bilinci yöntemi denir. Bunlar, hamile kalmanıza yardımcı olabilir, ancak çocuk yapmak istemiyorsanız, doğum kontrolünün en güvenilir şekli değildir, bu yüzden çocuk istemiyorsanız dikkatli olmakta ve korunmakta fayda vardır.

2- Prenatal vitaminlerin başlatılması

Prenatal vitamin almak, hamile olduğunuzda veya hamile kalmaya çalıştığınızda doktorların önerdiği bir şeydir. Uzmanlar folik asitin muhtemelen hamilelik için MVP (en değerli doğum öncesi) bileşeni olduğu konusunda hemfikir. Prenatal vitamin almak, nöral tüp doğum kusuru olarak adlandırılan ciddi bir sorunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, hamile kalmayı planlamanızdan en az bir ay önce her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit almaya başlamalısınız. Rutinize daha önce folik asit eklemediyseniz, 1. hafta başlamak için iyi bir zamandır. Prenatal vitaminler genellikle folik asitin yanı sıra demir, kalsiyum ve D vitamini gibi diğer şeyleri de içerir.

3- Bol bol su içmek

Birinci hafta veya hamileliğiniz boyunca korunmak için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları kazanmak akıllıca olur. Olması gereken şeylerden biri de alkolden vazgeçmektir. Bunu yapmak, bebeğinizin gelecekteki sağlığı için önemlidir.

1 haftalık gebelik boyunca bebeğinizin sağlığı için kötü olabilecek şekerli içeceklerden de (kola gibi) vazgeçmek iyi bir fikirdir. Bunun zor olduğunu biliyoruz ancak bunların yerine bol miktarda su içebilirsiniz. Çünkü hamileyken sizin ve bebeğinizin sağlığı için normalden fazla su içmelisiniz.

4- Sağlıklı beslenmek

Genelde hamilelikte kadınlar iki kişilik yese de, başlangıçta bundan uzak durmalıdır. Daha sonra hamilelik sürenizde, diyetinize her gün 100 ila 300 kalori daha eklemeyi düşünebilirsiniz ancak yine de aşırı fazla yemek yememelisiniz.

Hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında sağlıklı yemek sadece bebeğinizin sağlığı için değil, aynı zamanda kendiniz için de önemlidir. Hamilelikte yemek yerken, meyve, sebze, yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve lifli tahıllar gibi çok sayıda taze, besleyici yiyecek tüketmeye odaklanın.

1 haftalık gebelik boyunca veya adet döneminizin gelmesiyle birlikte iştah artışı yaşayabilirsiniz. Sağlıksız yiyeceklere aşırı yüklenmekten kaçınmak için, canınız atıştırmalık istediğinde yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşınızla buluşmak gibi diğer etkinlikleri tercih edebilirsiniz.

5- Düzenli olarak egzersiz yapmak

Adet döneminiz olduğunda, egzersiz yapmak bazen yapmak isteyeceğiniz son şeydir. Ancak araştırmalar, birçok kadının kramp gibi hoş olmayan adet dönemi semptomlarının egzersiz yaparken daha kolay geçebileceğini gösteriyor.

Her gün biraz egzersiz yapmak sizi ve gelecekteki bebeğinizi sağlıklı tutacaktır. Hamileyken aktif kalmak hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı artıracak ve doğum yapmayı kolaylaştıracaktır.

6- Sigarayı bırakmak

Sigara ve benzeri şeyleri içmek gelecekteki bebeğiniz için yapabileceğiniz en tehlikeli şeylerden biridir. Sigara içenler, genellikle sigara içmeyenlere göre gebe kalmakta daha çok zorlanırlar ve düşük riski daha fazladır.

Hamileyken sigara içiyorsanız, doğmamış bebeğinizi zararlı kimyasallara maruz bırakıyorsunuz demektir. Bu, bebeğinizin çok erken doğmasına veya düşük kilo ile doğma riskini artırır. Sizi korkutmak istemiyoruz, ancak, sigara içmek ani bebek ölüm sendromu riskini de arttırıyor.

Sigara içen biriyle yaşıyorsanız, dışarıdan ve sizden uzakta sigara içmelerini isteyin, böylece pasif olarak sigaraya maruz kalmazsınız.

7- Stresli durumlardan kaçınmak

Ebeveyn olmak, bazı zamanlar stresli olabilen büyük bir hayat tecrübesidir. Kendinizi olabildiğince mutlu ve sağlıklı hissetmeye zaman ayırarak bunun için gereken şeyleri yapın.

Örneğin, sizi rahatlatacak etkinliklere katılabilirsiniz veya meditasyon yapmak isteyebiliriz. Bu tamamen sizin isteğinize ve tercihinize bağlıdır.

1 haftalık gebelik: Sonraki adım

Muhtemelen hamileliğinizin ilk haftasından sonraki adımın ne olduğunu öğrenmek için heyecanlısınız. 1 haftalık gebelik boyunca kendinize iyi bakarsanız, iki veya üç hafta içinde yumurtladığınızda hamile kalma şansınız daha yüksek olabilir.

Gebe kaldıktan yaklaşık iki hafta sonra, çoğu kadın hamileliğin erken belirtilerini hissetmeye başlayacaktır. İşte erken gebelik belirtilerinden bazıları:

 • Şişkinlik
 • Kabızlık
 • Kasılma
 • Normalden daha yorgun hissetmek
 • Yeme isteksizliği ve yeme tercihindeki değişiklikler
 • Ruh hali değişimleri ve huzursuzluk
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Bulantı ve bazen kusma
 • Adet döneminin gecikmesi
 • Burun tıkanması
 • Hassas, şişmiş memeler

Hamileyken, vücudunuz daha fazla hCG adı verilen bir hormon üretmeye başlayacaktır. Adet döneminizin tarihinden beş gün önce, bazı erken gebelik testleri hamile olup olmadığınızı belirtmek için yeterli hCG ölçebilir. Ancak hamile olan herkesin erken gebelik testi pozitif olmaz çünkü yeterli hCG hormomu bulunmaz. Doktorunuzun yapabileceği bir kan testi, hamilelik durumunuzu öğrenmenin en doğru yoludur.

Hamile kalmak istiyorsanız ve olumlu test sonuçları aldıysanız, tebrik ederiz! Ebeveyn olmak için büyük bir adım attınız demektir. Hamileliğinizin 1. haftasında oluşturduğunuz veya oluşturacağınız sağlıklı alışkanlıkları sürdürün. Bu süre zarfında doğum öncesi vitaminlerinizi almaya devam etmek özellikle önemlidir. Bu aynı zamanda doktorunuzla doğum öncesi ziyaretlerinizi planlamanız gereken zamandır.

Sonuç

Yukarıda da söylediğimiz gibi, 1 haftalık gebelik anında belli olmaz, hamileliğiniz kesinleştikten sonra geçmişe dönük olarak hesaplanır. Ancak bu süre zarfı boyunca yapabileceğiniz en iyi şey, sağlıklı ve düzenli bir yaşam tarzını tercih etmenizdir. Neler yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiler yukarıda verilmiştir.


Kaynak:

 1. https://www.healthline.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir