reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

2 Haftalık Gebelik

Aslında 2 haftalık gebelik dönemi, son adet döngünüzün bittiği günden itibaren başlar. Aşağıda iki haftalık hamilelikte ne yapmanız gerektiğiniz, ne zaman cinsel ilişkiye gireceğiniz ve iki haftalık belirtileri gibi birçok şeyi öğreneceksiniz.

2 haftalık gebelik hakkında kısa bilgilendirme

Şalırtıcı gelebilir, ancak 2 haftalık gebelik döneminde aslında henüz hamile değilsinizdir. Hamilelik 40 haftalık bir takvimde ölçülür ve gebeliğin ilk günü son adet döngünüzün ilk gününde başlar. Bu durumda kesin hamile olduğunuzu öğrenmek için biraz daha zamana ihtiyacınız vardır.

Vücudunuzun ne zaman yumurtladığına bağlı olarak, ikinci haftanın sonuna veya üçüncü haftanın başına yakın hamile kalırsınız. Yumurtlama vücudunuzun verimli döneminde gerçekleşir, yani bu da adet olduktan yaklaşık bir hafta sonrasıdır.

2 haftalık gebelik: Yumurtlama belirtileri

Yumurtlama döngünüz, gebe kalacağınız kesin tarihi belirler. Yumurtlama, adet döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak, genellikle adet döneminin ilk gününden 13 ila 20 gün sonra gerçekleşir.

Yumurtladığınızda, yumurtalıklarınızdan biri fallop tüpünüze giren bir yumurta bırakır. Gebe kalmak için sperm ayrıca fallop tüpüne gitmeli ve yumurtayı en uygun zamanda karşılamalıdır.

Bu zamanlamanın dikkatli bir gözlem yapılmadan belirlenmesi zor olabilir. Eğer hamile kalmak ve yumurtlamak istiyorsanız, kendinizi gözlemeli, adet gününüzü hesap etmeli ve ona göre eşinizle cinsel ilişkiye girmelisiniz. Böylelikle hamile kalma şansınız daha yüksek olacaktır.

1- Adet döneminizi takip etmek

Tipik bir adet döngüsünün 28 gün sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, birçok kadının 28 günlük döngüleri yoktur ve bazı kadınların adet döngüleri aydan aya değişir.

Döngünüz için bir model belirlemenize yardımcı olması için adet döneminizi birkaç ay boyunca takip edin. Bunu yapmak için, periyodunuzun ilk gününü ayda bir kez takvimde işaretleyin ve takip edin. Böylelikle ne zaman hamile kalanabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

2- Bazal vücut sıcaklığınızı ölçmek

Yumurtladığınızda vücudunuzun bazal sıcaklığı değişecektir. Sıcaklığınız artmadan iki veya üç gün önce hamile kalabilirsiniz. Bazal vücut sıcaklığınızı ölçmek için özel bir termometreye ihtiyacınız olacaktır. Bazal vücut sıcaklığınızın ne zaman değiştiğini belirlemek için, her gün sıcaklığınızı kaydedin ve çıkan sonuçları inceleyin.

Sıcaklığınızı her sabah aynı saatte, genellikle uyandığınızda ölçmelisiniz. Sıcaklık artışından önce cinsel ilişkiye girmeniz gerekeceğinden, bir model bulmak için birkaç ay boyunca izlemeniz gerekir.

3- Vajinal akıntınızı gözlemlemek

2 haftalık gebelik döneminde yumurtlarken, vajinal akıntınız doku ve kıvam olarak değişkenlik gösterecektir. Vücudunuz yumurtlamaya hazırlanırken vajinal akıntınız çiğ yumurta akı gibi temiz ve kaygan hale gelecektir. Yumurtlamadan sonra, akıntı bulanıklaşır, kalınlaşır ve daha sonra tamamen kaybolur.

4- Yumurtlama testi kullunmak

Yumurtlama zamanınızı belirlemenin başka bir yolu da yumurtlama test kiti kullanmaktır. Bu test idrarınızda, yumurtlamayı tahmin edebilecek belirli hormonların olup olmadığını ölçmek için kullanılır. Bu testleri bir eczacıya danışarak alabilirsiniz. Doğru sonuçlar aldığınızdan emin olmak için testle birlikte verilen talimatlara da uymalısınız.

2 haftalık gebelik: İpuçları

Yukarıdaki bilgilerden herhangi birini kullanarak yumurtlama modelinizi öğrendikten sonra, en verimli zamanlarınızda cinsel ilişkiye girmeyi planlamalısınız. Bu genellikle yumurtlamadan bir gün öncedir. Bir gün önce olmasının nedeni, spermin yumurtayı döllemek için fallop tüpüne gitmesi gereken sürenin bir gün olmasından kaynaklıdır.

Yumurtlama zamanınızı öğrendikten sonra düzenli cinsel ilişkiye girmelisiniz. Bu, spermin yumurtaya bağlanma şansını artıracaktır. Gebe kalmak ve vücudunuzu hazırlamak için bir dizi sağlıklı alışkanlıklar kazanabilirsiniz. Hamile kalmadan önce bir yıl boyunca günlük doğum öncesi vitamin almayı düşünebilirsiniz. Diyetinizi folik asit ve diğer besinlerle de desteklemek size ve gelecekteki bebeğinize yararlı olacaktır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri kadınlar için günlük 400 mikrogram folik asit önerir. Gebelikten önce ve hamileliğin erken döneminde bu folik asit miktarı, bebeklerinin ciddi bir nöral tüp doğum kusuru riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vitaminlere ek olarak, vücudunuzu gebe kalmak ve hamilelik için hazırlamanın başka yolları da vardır, bunlar şunlardır:

 • Kilonuzu yönetmek
 • Dengeli ve düzenli beslenmek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Stresten kaçınmak
 • Alkol, sigara ve kafeinden kaçınmak

Sağlığınızın bu yönlerinin farkında olmak, sadece gebe kalmaya çalışırken size fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda hamile kaldığınızda vücudunuzu da hamilelik ve doğum için hazırlayacaktır.

2 haftalık gebelik: Erken belirtiler

2 haftalık hamile olduğunuzu gösteren bazı erken belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Bitmiş bir adet döngüsü
 • Huysuzluk ve huzursuzluk
 • Hassas ve şişmiş memeler
 • Mide bulantısı ve bazen kusma
 • Artan idrara çıkma ihtiyacı
 • Artan yorgunluk

İlgili yazı: 3 haftalık gebelik hakkında her şey

2 haftalık gebelik: Sonuç

Hamileliğin bu erken aşamaları, ebeveynliğe giden yolculuğunuzdaki birçok adımın sadece başlangıcıdır. Hamile kaldıktan sonra vücudunuzun hamilelik belirtileri göstermesi biraz zaman alacaktır. Biten bir adet dönemi genellikle gebeliğin ilk belirgin belirtisidir. Ancak döngünüzden hemen sonra hamilelik testi negatif çıkabilir. Çünkü hamilelik testleri, sadece vücudunuzdaki hCG hormonunun varlığını ölçer.

Yumurtlama sürecinizi takip etmek ve doğurganlık dönemine giren vücudunuza dikkat etmek, ikinci haftanın sonuna kadar gebe kalma şansını artıracaktır. Denemeye başladığınızda ilk birkaç kez hamile kalamayabilirsiniz. Ancak denemeye başladıktan en geç bir sene sonra genellikle hamilelik başarıyla sonuçlanır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir