reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

3 Haftalık Gebelik

3 haftalık gebelik, durumunuzun kesinleşebileceği en yakın zamandır. Hamileliğin üçüncü haftası hakkında merak ettiğiniz her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

3 haftalık gebeliğe genel bakış

3 haftalık gebelik durumunda muhtemelen hamile olduğunuzu bile bilmiyorsunuzdur. Semptomlar genellikle bu kadar erken ortaya çıkmaz ve henüz kaçırdığınız bir adet dönemi de yoktur. Bununla birlikte, vücudunuz bebeğiniz için hazırlık durumuna geçmeye başlıyor ve bazı mucizevi değişiklikler yaşanıyor.

3 haftalık gebelik: Bebeğiniz

Bebeğiniz artık haşhaş tohumu büyüklüğünde!

Bu aşamada, bebeğiniz embriyo olmaya henüz yeni başlıyor. Şimdiye kadar, bebeğiniz tıbben bir zigot veya blastosist olarak adlandırılır. Kulağa çok bilimsel geliyor, ama yine de büyüleyici bir durum.

Bir zigot temel olarak döllenmiş yumurtadır ve her ebeveynden eşit miktarda DNA içerir. Zigot, bir dış katmana ve bir iç katmana sahip daha büyük bir hücre kümesi olan blastosist olmak için bölünmeye ve çoğalmaya başlayan tek hücredir.

İç tabaka bebeğiniz olacak ve dış tabaka plasenta olacaktır. Blastosistin rahminize girmesi yaklaşık altı gün sürer. Rahiminize ulaştığında, blastosist uterus astarına gömülmeye başlar ve burada bir embriyo haline gelir.

Blastosist uterusa yapıştıktan sonra üç katman oluşmaya başlayacaktır. Bunlar çok küçüklerdir ama mikroskop altında görülebilirler. Ektoderm katmanı bebeğinizin cildi, saçı, bezleri ve beyni olacaktır.

Mezoderm katmanı bebeğinizin kemikleri, kasları, kanı ve bağ dokuları olacaktır. Endoderm tabakası bebeğinizin iç organları (kalp, mide, karaciğer, akciğerler, vb.) olacaktır.

3 haftalık gebelik: Vücudunuz

Gebe kalma anından itibaren vücudunuz değişmeye başlar. Hamileliğin bu erken aşamasında, muhtemelen vücudunuzda meydana gelen değişikliklerin farkında bile olmayacaksınız.

Vücudunuz bebeğinizi beslemeye hazırlanmak için artık daha yüksek hormon seviyeleri üretiyor. Hormonal aktivitenin bu artışı, önümüzdeki haftalarda yaşamaya başlayacağınız birkaç yan etkiye neden olur. Bunlar şunlardır:

 • Yüksek hormon seviyelerinin ilk etkilerinden biri meme hassasiyetidir. Göğüsleriniz hassas olabilir. Ayrıca onları daha dolgun ve şişmiş hissedebilirsiniz. Bu olmaya başladığında, destekleyici bir sütyen veya spor sütyeni giymek iyi bir fikirdir.
 • Bulantı aynı zamanda daha yüksek hormon seviyelerinin bir sonucudur. Şimdiye kadar bulantı geçirmediyseniz, şanslısınız demektir. Bulantı gebeliğin korkunç yan etkisidir. Genellikle ‘sabah bulantısı‘ denilen şey yaşanır çünkü çoğu kadın sabahları bulantı yaşar. Bazıları için bulantı tüm gün sürebilir. Sabırlı olmalısınız. Bulantı nöbetleri genellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminden sonra kaybolmaya başlar. Şiddetli bulantı nöbetleri varsa, yiyecekleri tutamaz ve ayağa kalktığınızda başınız dönerse, kusmuğunuzda kan varsa veya sadece az miktarda idrar yapıyoranız doktorunuza başvurun.
 • Birçok kadın 3 haftalık hamilelik de dahil olmak üzere gebeliğin ilk birkaç haftasında aşırı yorgunluk hissettiklerini bildirmektedir. Bu da artan hormon üretiminin bir sonucudur. Bebeğe hazırlanmak için, vücudunuz şimdi kan ve besin maddeleri gibi ekstra kaynaklar kullanıyor. Kalbinizin daha hızlı attığını ve normalden daha hızlı çalıştışını fark edebilirsiniz. Bu yorgunlukla mücadele etmek için bol miktarda dinlenmeye dikkat edin ve günlük rutininize hafif fiziksel aktivite katın.

3 haftalık gebelik: Ultrason ve gebelik testi

Ultrason

Gerçek gebelik sadece gebeliğin 3. haftasında başlar. Dişi genleri içeren olgun yumurta hücresi, erkeğin menisi tarafından döllenir ve bu yeni bir hayat yaratır. Embriyo bir milimetre boyutunda bile değildir ve önünde hala zor bir görev vardır: Annesinin rahim astarında başarılı bir şekilde yuva yapmak.

Bu başarılı olur olmaz, ultrason görüntüsünde sadece gebeliğin 4. haftasından gelen amniyotik boşluk görülebilir. 3 haftalık hamile olan herkese, döllenmiş yumurta veya embriyonun hala bir belirtisi olmadığı söylenmelidir.

Bu nedenle, 3 haftalık hamilelik durumunda ultrason kullanılarak gebelik tanımlanamaz. Zaten bir şüpheniz varsa, erken gebelik testi olabilirsiniz.

Erken gebelik testi

Hamileliğin 3. haftasında pozitif döllenmeden sonra yumurta hücresi hCG hormonu üretir ve bu eczanelerde bulunan idrar yoluyla hamilelik testi ile ölçülebilir.

Hamileliğin 3. haftasında eğer test pozitif ise, çocuğunuz için iyi koşullar yaratabilir, sağlıklı beslenebilir ve folik asit alabilirsiniz. Şimdi alkol, nikotin ve her türlü ilaçtan kaçınmalı ve sadece bir doktora danıştıktan sonra almalısınız. Çünkü bunlardan herhangi biri çocuğunuza zarar verebilir ve en başından itibaren gelişimini tehlikeye atabilir.

Bununla birlikte, gebeliğin 3. haftasında pozitif bir testten sonra bile, embriyonun uterusa implante olacağı ve hamile olacağınız kesin değildir. Döllenmiş yumurta hücresi kendini ekleyemezse, bir sonraki hamlede onu vücuttan çıkaracaktır.

İmplantasyon başarılı olursa, gebeliğinizin net olarak kesinleştiği söylenebilir. Bir jinekolog, bir kan testi ve daha sonra da bir idrar testi kullanarak gebeliğin 4. haftasından itibaren hamileliği belirleyebilir ve doğrulayabilir.

Döllenme tam olarak günü gününe belirlenemediğinden, hamilelik her zaman kadının son adet döneminin ilk gününden hesaplanır. Kesin doğum tarihi jinekolog tarafından daha sonraki muayenelerde belirlenebilir.

3 haftalık hamilelik hakkında önemli bilgiler

 • Embriyo bir sperm ve kadının olgun yumurtasından gelişir.
 • Başarılı döllenme hamileliğe yol açabilir.
 • Hamileliğin ilk gerçek haftası başlar.
 • Gebelik tarihi, son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır.
 • Hamileliğin 4. haftasından itibaren, doktor hamileliği kan testi ile doğrulayabilir.
 • Fiziksel hamilelik belirtisi henüz yoktur.

Uyarılar

 • Embriyonun gelişimini güçlendirmek için doktorunuza danışarak yeterli folik asit tüketmelisiniz.
 • Alkol, nikotin ve doktor onayı olmadan ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.babycenter.com/3-weeks-pregnant

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir