reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

4 Haftalık Gebelik

4 haftalık gebelik demek artık birçok şey netleşecek demektir. Bu süreçte sizleri heyecan verici gelişmeler bekliyor olacak ve artık gebeliğiniz de kesinleşecek! Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Genel bakış

4 haftalık gebelik durumunda, idrarla yapılan hamilelik testi genellikle net bir şekilde pozitif çıkacaktır. Şaşırabilirsiniz ancak yumurtanız sadece son iki hafta içinde döllenmiştir. Yine de, hamilelik hesaplarken, son adet döneminizin ilk gününü baz almalısınız. Bu tarihi baz alarak kırk hafta sonrasına doğum yapacağınız tarihi de hesaplayabilirsiniz.

4 haftalık gebelik: Vücudunuz

Hamileliğin 4. haftası bebeğiniz uterus astarınıza yeni implante olmuştur. Vücudunuz şu anda önümüzdeki 36 hafta içinde devam edecek inanılmaz değişikliklere hazırlanıyor. Deneyimleyeceğiniz en erken fiziksel işaretlerden biri adet döneminizin geçmesidir. Bu, progesteron seviyelerinizin hamileliğinizi sürdürmek için olması gerektiği gibi olduğunu gösterir.

Bebeğiniz geliştikçe vücudunuz giderek daha fazla hCG hormonu üretecektir. Bu hormon, gebe kaldıktan 7 ila 11 gün sonra kanınızda bulunur ve testlerde çıkar. Ayrıca bu hormon, plasentaya dönüşen hücrelerden gelir. Hamileliğin 4. haftası, normal seviyeler 5 ile 426 mIU / mL arasında olmalıdır.

4 haftalık gebelik: Bebeğiniz

Bebeğiniz şu anda blastosist adı verilen bir hücre demetidir. Bu hafta gelişme oldukça hızlıdır. Bu hücrelerin yaklaşık yarısı, hafta sonuna kadar haşhaş tohumu büyüklüğünde bir embriyo haline gelecektir. Hücrelerin diğer yarısı da bebeğinizi güvende tutmak ve büyümesini desteklemek için çalışacaktır.

4 haftalıkk hamilelikte bebeğin boyutu inanılmaz derecede küçük görünebilir, ancak daha şaşırtıcı olan şey, çocuğunuzun göz rengi, saç rengi, cinsiyet ve daha fazlası gibi özelliklerinin çoğunun kromozomlar tarafından önceden belirlenmiş olmasıdır. Yani, haşhaş tohumu büyüklüğündeyken bile bunlar bellidir!

4 haftalık gebelik: Belirtiler

Bu erken aşamada, vücudunuzda çok fazla şey olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Aslında, bazı kadınlar adet döngülerini yakından takip etmiyorlarsa veya döngüleri düzensiz olma eğilimi gösteriyorlarsa haftalarca hamile olduklarını bilmezler. Öte yandan, hamileliğinizin 4. haftasında aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Tükenmişlik hissi
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Artan tat veya koku alma hissi
 • Yiyeceklere karşı aşırı istek veya isteksizlik

Çopu zaman, 4. haftadaki semptomlar genellikle normal adet öncesi semptomlarınızı taklit eder. O kadar ki birçok kadın bu zaman diliminde adet dönemlerine her an başlayacağına yüzde yüz inanırlar.

İşte erken gebelik belirtilerini rahatlatmak için bazı yaygın ev yöntemleri:

 • Ağrıyan göğüsleri rahatlatmak için, gün boyunca destekleyici bir sütyen giyebilirsiniz.
 • Eğer halsiz hissediyorsanız, öğleden sonraları kısa süreli kestirebilirsiniz. Ayrıca, egzersiz de ihtiyaç duyulan enerjiyi artırabilir.
 • Gereğinden fazla su içiyorsanız su alımınızı biraz kısabilirsiniz. Yine de çok fazla kesmemenizde fayda var, çünkü hidrasyona her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var.
 • Mide bulantısı nadirdir, ancak bunu deneyimlerseniz, küçük ve sık aralıklarla yemek yemeyi deneyin ve bulantıyı tetikleyen yiyeceklerden kaçınmayı deneyin. Birçok kadın, karbonhidratlar ve tart yiyecekleriyle atıştırma yaparken rahatlama bulur.

4 haftalık gebelik: Yapılacaklar

Hamileliğin 4. haftası hamilelik testiniz pozitif hale geldiğinde ilk doğum öncesi randevunuzu ve doktor görüşmenizi ayarlamalısınız. Randevu tarihiniz çok ileride ise endişelenmenize gerek yok. Çünkü çoğu kadın ilk kez doktor görüşmesini 8. hafta civarında yapar.

Doktorunuzun protokolüne bağlı olarak, bazı ön kan testleri gerekebilir. Bu hamileliğinizi doğrulayacak ve hormon seviyenizi kontrol edecektir. Bir test hCG hormon düzeyinizi kontrol edecektir. Bu sayı yaklaşık 48 ila 72 saatte bir ikiye katlanmalıdır. Diğer bir test ise progesteron seviyenizi kontrol edecektir. Daha sonra sayılardaki artışı değerlendirmek için her iki test de en az bir kez tekrarlanır.

4. haftada bile, sağlıklı alışkanlıklara başlamak için asla çok erken değildir ve aslında tam da zamanıdır. Sağlıklı yiyecekler yemeyi, sigara ve alkolden kaçınmayı deneyin ve henüz yapmadıysanız, doktorunuza danışarak doğum öncesi vitaminleri almaya başlayın.

Egzersiz hamilelik belirtilerini hafifletmenin, vücudunuzu ve bebeğinizi sağlıklı tutmanın harika bir yoludur. Tipik olarak hamilelikten önce yaptığınız herhangi bir faaliyetin ilk üç aylık dönemde devam etmesi güvenlidir. Güç gerektiren egzersiz yapıp yapamayacağınız hakkında doktorunuzla konuşmak önemlidir.

Gebeliğin 4. haftası acil durumlar

Endişelenmemeniz gerekse de 4 haftalık hamilelik döneminde düşük oranlarının yüksek olduğunu bilmek önemlidir. Araştırmacılar, bu dönemdeki hamileliklerin yüzde 20’sine kadar düşükle sonuçlandığını tahmin ediyor. Bunların çoğu, bir kadının adet döneminin başlayıp başlamayacağını beklediği süre boyunca gerçekleşiyor.

Düşük belirtileri kramp ve ağır kanamayı içerir. Bu belirtileri yaşarsanız, mutlaka düşük yaptınız diye de korkmayın. Blastosist astarınıza daha derin gömüldüğünde de bu belirtileri hissedebilirsiniz. Başka bir deyişle, gördüğünüz her kan düşük yaptığınız anlamına gelmez.

Neler olup bittiğini anlamanın en iyi yolu, kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeniz ve yaşadığınız belirtiler hakkında doktorunuzla konuşmanızdır.

Beklemek

İlk haftalar zor bir bekleme oyunu gibi görünebilir. Hamileliğinizi diğer arkadaşlarınızın veya annenizin hamileliği ile karşılaştırmanız normaldir ancak her hamileliğin ve her kadının benzersiz olduğunu unutmayın. Başka biri için işe yaramış ya da sorun olmuş olabilecek şeyler sizin durumunuz için geçerli olmayabilir.

Hamilelik sırasında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, ilk uğramanız gereken doktorunuz olmalıdır. Sık sık muayene edilmek isteyen gebelere ve hatta aptalca olduğunu düşündüğünüz sorulara alışkınlardır, bu yüzden sormaktan çekinmeyin.


Kaynak:

 1. https://www.babylist.com/hello-baby/4-weeks-pregnant

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir