reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

5 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 5. haftasında birçok heyecan verici gelişme yaşanır. Artık gebeliğiniz testlerde net bir şekilde belli olur ve ultrasonda minik de olsa bir görüntü görebilirsiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

5 haftalık gebelik: Vücudunuz

5 haftalık gebelik dönemi önemli bir olayla (aslında olaysız da denebilir) başlar; artık adet döneminiz yoktur. Çoğu kadın için, aslında bu hamile olduklarının ilk belirtisidir. Hamilelik testi artık açıkça pozitif olduğunu göstermelidir ve pozitif bir testle, bazı kadınlar için çok hoş olmayan bir aşama başlar.

Hamilelikte ilk üç aylık dönem, yani hamileliğin başlangıcı, esas olarak annenin hormonal dengesinin tersine dönmesi ile karakterizedir. Tüm vücut bebek için hazırlanmaktadır, doğum ve sonraki emzirme dönemi için her şeyi artık başlatıyordur.

Özellikle, vücuttaki bağlar daha yumuşak hale gelir, koku hissi değişebilir, uterus yavaşça gerilmeye başlar ve meme bezleri çoğalır.

5 haftalık gebelik: Bebeğiniz

Bebeğiniz uterusunuzda rahat bir yer bulmuştur ve artık orada büyüyecektir. 0.5 ila 1.5 mm’de, şu anda sadece haşhaş tohumu büyüklüğündedir ancak beyin, omurga ve gastrointestinal sistemin başlangıcı oluşmaya başlamıştır.

Kalbin duvarları, gözler ve kulaklar da gelişmeye başlar. Bu kadar küçükken bebeğinize çok yakın bir şekilde bakabilseydiniz, bunun bir insan olduğunu henüz fark etmezdiniz bile.

5 haftalık gebelik: Belirtiler

Bu hafta hamileliğin ana belirtileri, adet döneminizin olmaması ve pozitif gebelik testidir. Bulantı, meme hassasiyeti ve benzeri diğer diğer semptomlar adet döneminizin başlamasından da kaynaklanıyor olabilir. Adet döneminiz başlamış ancak kendinizi hamile hissediyorsanız, hamilelik testi yapmalısınız.

Ancak bu testin çoğu zaman olumsuz olacağını da unutmayın. Kadınların dönemlerine rağmen hamile olduklarına dair bireysel raporlar vardır ama bu oldukça nadirdir. Bazı durumlarda implantasyon kanaması da bununla karıştırılır.

5 haftalık gebelik: Şikayetler

Bu hafta, bilinen hamilelik şikayetleri yavaş yavaş başlar. Tüm kadınların yaklaşık üçte biri sabah bulantısı hisseder, ancak bu sadece çoğu zaman kısa sürelidir. Hamileliğin 5. haftasında kadınlar göğüslerinde çok daha fazla gerginlik hissedebilirler. Gerginliğin yoğunluğu önemli ölçüde değişebilir ve bazıları tarafından fark bile edilmezken, diğerleri acı verici deneyim olarak bunu hissedebilir.

Bu değişiklik hamilelik için çok önemli olan progesteron, östrojen ve prolaktin cinsiyet hormonları tarafından tetiklenir. Glandüler dokunun çoğalmasına, yağ ve bağ dokusunun azalmasına neden olurlar. Vücut bu şekilde memenizi emzirmeye hazır hale getirir.

Hormonal değişiklikler ayrıca bir duygu durumunuzda önemli değişiklikler yaşamanıza neden olabilir. Bir anda heyecan dolu ve bebeğinizi dört gözle bekliyorsunuzdur, bir sonraki adımda nelerin değişeceğini ve hazır olup olmayacağınız konusunda şüpheleriniz yoğunlaşıyordur.

Ancak endişelenmeyin, bu ruh hali değişimleri genellikle vücut tamamen “gebe” hale geldiğinde azalır. En geç ikinci üç aylık dönemde, çoğu kadın sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda psikolojik olarak da kendilerini daha iyi hissederler.

5 haftalık gebelik: Düşük riski

5. haftada düşük yapma riski hala önemli ölçüde artmaktadır. Hamileliğin 5. haftasında bebeğin gelişimi, çoğu şeyin yanlış gidebileceği hassas bir aşamadan geçer.

Bu hafta işler ters giderse, iki seçenek vardır: Birincisi düşük yapma riskinizdir. İkincisinde ise bebeğin hayatta kalması mümkündür, ancak daha sonra hasta olabilir veya bir sakatlığa sahip olabilir. Çoğu zaman her şeyin normal gittiğini de unutmamak gerekir.

Bu hafta başında düşük yapan herkes kendini suçlamamalıdır. Kendinize sağlıklı bir diyet seçtiyseniz, alkol ve diğer zararlı maddelerden uzak duruyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur. Bazı durumlarda düşük sizin elinizde olmayan şeylerden de kaynaklanabilir.

Gebeliğin 5. haftası için ipuçları

5 haftalık hamilelik döneminde bebeğinizin hayati organları uterusunuzda gelişecektir. Bu süreçler başarısızlığa çok eğilimlidir ve hatalar bebeğinizin yaşayamamasına veya bir sakatlıktan muzdarip olmasına neden olabilir.

Bu nedenle, şu anda sağlıklı yemekleri tercih etmek ve alkol, sigara ve diğer zararlı maddelerden kaçınmanız özellikle önemlidir. Çalışmalar, bu dönemde büyük miktarlarda alkol içmenin ve buna bağlı olarak annenin enfeksiyonu gibi şeylerin, bebeğin merkezi sinir sistemine zarar verebileceğini göstermiştir. Bu kalıcı zihinsel engelliliğe yol açabilir.

Şimdi jinekoloğunuzla randevu almak için iyi bir zamandır. Eğer randevunuz geç bir tarihe verilirse endişelenmenize gerek yok. Embriyo şu anda hala küçük olduğundan, muhtemelen bu noktada bir ultrasonla fazla bir şey göremezsiniz. Bununla birlikte, birkaç gün içinde, kalp atışını monitörde bile görebilirsiniz.

Gebeliğin 5. haftası folik asit ve diğer vitaminler

5 haftalık gebelik döneminde, vücudunuzun her şeyden önce önemli bir şeye ihtiyacı vardır; folik asit. Hamile kalmadan önce ek folik asit aldıysanız bu idealdir. Bu her zaman mümkün olmadığından, her hamilelik planlanmadığı için, temel kural, en geç pozitif bir testten sonra folik asit takviyesi almanız gerekmektedir.

Folik asit çok önemlidir, çünkü nöral tüpün gelişimi için gereklidir. Nöral tüp daha sonra merkezi sinir sistemini geliştirecektir. Folat eksikliği varsa, bu sırt veya merkezi sinir sisteminde hasar gibi deformitelere neden olabilir.

Herhangi bir vitamin eksikliğiniz yoksa genellikle başka vitaminl kullanmanıza gerek yoktur. Bir eksikliğiniz varsa, doktorunuz büyük olasılıkla bunu teşhis edecek ve size ek olarak ne alacağınızı söyleyecektir. Bu tür takviyeleri asla doktor reçete etmeden almamalısınız.

Gebeliğin 5. haftası ultrason

Pozitif gebelik testinden hemen sonra jinekoloğunuza gidip orada bir ultrason yaptırırsanız, çok fazla bir şey görmeyi beklemeyin. Embriyo o kadar küçüktür ki monitörde küçük bir noktadan daha fazlasını göremezsiniz.

Kalp henüz atmaya başlamamıştır, bu yüzden doktorlar sağlam bir şekilde hamileliği doğrulayamazlar. Bu nedenle çoğu zaman bu hafta hiçbir ultrason yapılmaz, sadece idrar veya kanla bir hamilelik testi yapılır.


Kaynak:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/5-weeks-pregnant/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir