reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

6 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz sistemi yavaş yavaş oluşmaya başlar. Sabah bulantıları gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

6 haftalık gebelik: Bebeğiniz

6 haftalık gebelik döneminde (veya gebe kaldıktan 28 gün sonra) 7. haftanın başındasınız demektir. Bebeğiniz içeride kıvrılmıştır ve başından kıçına yaklaşık 5 mm (0,2 inç) büyüklüğündedir. Bebeğinizin yüz hatları şimdi geniş bir ağızdan başlayarak yavaş yavaş şekilleniyor.

Önce alt çeneleri oluşur, kısa bir süre sonra üst çeneleri oluşmaya başlar, başları ve alnı nispeten büyüktür ve şimdi beyinleri de yavaş yavaş oluşmaktadır. Bebeğiniz başının her iki tarafında şişkin gözler geliştirmeye başlar. Bazı bilim insanları, hamileliğin bu aşamasında doğmamış bebeklerin görünümünü sevimli bir uzaylıya benzetirler.

Gelecek hafta boyunca bebeğinizin bacakları, kolları oluşmaya ve uzamaya başlar. Bu hafta iç organlar da usulca şekillenmeye başlar. Yemek borusu, mide, böbrek ve bağırsakların yanı sıra akciğerleri de oluşturacak şekilde bebeğiniz gelişmeye başlayacaktır. Bu hafta bebeğinizin kalbinin dört odası var ve dakikada 90 ila 200 arasında etkili bir şekilde atıyor!

Bu aşamadaki bir ultrason, hamileliğiniz beklenenden daha az gelişmiş değilse, doğmamış bebeğinizin kalp atışını nispeten kolayca tespit edebilir. Ultrasonlar, ne zaman gebe kaldığından emin değilseniz, yaklaşık 7 ila 8 hafta sonra hamileliğinizi tarihlendirmek için de kullanılabilir.

6 haftalık gebelik: Vücudunuz

Bu hafta, göğsünüz artan kan akışı nedeniyle hassas veya ağrılı olabilir; bu, vücudunuzun emzirmeye hazırlandığı anlamına gelir ve tamamen normaldir.

Destekleyici bir sütyen giymek rahatsızlığa yardımcı olabilir. Ayrıca sindirim sistemini yavaşlatan progesterondaki artıştan dolayı kabızlık da yaşayabilirsiniz. Bununla başa çıkmak için düzenli egzersiz yapın, yüksek lifli gıdalarla dengeli bir şekilde beslenin ve bolca su için.

Hamileliğin 6. haftası gebe kadınların yüzde 85 kadarı, en sık ilk üç aylık dönemde, sabah bulantısı geçirir. Bulantı, artan hCG hormonu seviyelerine (hamile olduğunuzda vücudunuzun ürettiği hormona) ve diğer hormonal değişikliklere bağlı olabilir. Sabah bulantısını önleyemeseniz de, semptomların genellikle ilk üç aylık dönemden sonra azalması konusunda biraz rahatlayabilirsiniz.

6 haftalık hamilelik döneminde şişkinlik yaygın olsa da, muhtemelen hiç hamile görünmezsiniz. Karnınızın içinde, hızla büyüyen bezelye büyüklüğündeki embriyonuz yakında karnınızda daha fazla yer kaplayacaktır.

Bu nedenle, hamilelik bilginizi paylaşmaya hazır değilseniz, küçük sırrınızın tadını biraz daha çıkarabilirsiniz. Tabii ki, ikizlere 6 haftalık hamileyseniz, göbek genişlemesi diğer anneler için olduğundan biraz daha erken olacaktır.

6 haftalık gebelik: Belirtiler

6 haftalık gebelik belirtiler

Hala hamileliğinizin erken dönemlerinde olduğundan, henüz belirtiler yaşamıyor olabilirsiniz. Bu noktada, bazı kadınlar sık sık mide bulantısı yaşarken, diğerleri neredeyse hiçbir şey hissetmezler. Bu durum hamileliğin 6. haftası normaldir. Ayrıca, en yaygın 6 haftalık hamilelik belirtileri şunları içerir:

 • Yorgunluk: Çok yorgun olabilirsiniz çünkü vücudunuz hala değişen hormon düzeylerine alışıyor. Eğer kendinizi aşırı derecede yorgun hissediyorsanız, daha fazla dinlenmelisiniz.
 • Mide bulantısı: Bu dönemde herkesin bildiği sabah bulantısı vardır ama bazı durumlarda sabah bulantısı sadece sabah gerçekleşmez. Bu durum tüm gün süren bir olay da olabilir ve ikizlere 6 haftalık hamile olan annelerin daha da şiddetli bulantıları olabilir. Mide rahatlamasına yardımcı olan yiyecekleri bulmak ve atıştırmalıkları el altında tutmak iyi bir fikirdir, çünkü aç olduğunuzda bulantı nöbetleri sık sık tekrarlanabilir.
 • Acıyan göğüsler: Artan kan akışı nedeniyle göğüsleriniz muhtemelen ağrıyordur. Vücudunuzun bebeğinizi emzirmeye hazırlandığını öğrenmek sizi rahatlatabilir. Evet, sadece 6 haftada bile!
 • Sık idrara çıkma: Kendinizi normalden daha fazla çiş yaparken buluyorsanız, kısmen hCG hamilelik hormonu pelvik bölgeye ekstra kan akışı yönlendirdiği içindir. Tuvalete daha sık gitmek normaldir, ancak ağrılı idrara çıkma veya gitme isteğiniz varsa ancak yapamıyorsanız, hemen doktorunuza bildirmelisiniz. Bunlar hamileliğin 6. haftasında daha yüksek risk altında olduğunuz bir idrar yolu enfeksiyonu belirtisidir.
 • Gaz ve şişkinlik: Gebelik hormonu progesteron, gaz ve şişkinlik gibi karın sorunlarına neden olabilir. Şişkinliğe katkıda bulunan kabızlığı önlemek için bol su için ve lif bakımından zengin yiyecekler yeyin.
 • Ruh hali: Evet, sürekli dalgalanan ve değişen ruh hali gebelikten kaynaklıdır. Yorgunluk ve hormon durumlarınız da ruh hali değişimlerinize katkıda bulunabilir, bu nedenle ekstra dinlenin ve ruh halinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için düzenli olarak sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar tüketin.
 • Kramp ve akıntı: Hamileliğin 6. haftası ve hamileliğin erken döneminde kramp ve akıntı yaygındır. Bu semptomların sizi 6. haftadaki ektopik gebelik ve diğer düşük yapma sorunları hakkında endişelendirebileceğini biliyoruz. Herhangi bir karın ağrısı şiddetli ise (adet dönemi kramplarından daha güçlü) veya kanama ağırlaşırsa, doktora başvurmalısınız. Detaylı bilgi için hamilelikte akıntı yazımızı okuyabilirsiniz.

6 haftalık gebelik: Ultrason

6 haftalık gebelik ultrason

6 haftalık hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, ilk doğum öncesi randevunuza hemen gitmek isteyebilirsiniz, ancak daha büyük olasılıkla, birkaç hafta beklemeniz de gerekebilir. Aslında, ilk doğum öncesi kontrol genellikle yaklaşık 8. veya 9. haftadır. Yani sizinki yüksek riskli bir gebelik değilse, muhtemelen 6 haftalık bir ultrasona gerek görülmeyecektir.

Yine de, muhtemelen 6 haftalık hamilelik döneminde karnınızın içinde neler olduğunu merak ediyorsunuzdur. Bebeğin gelişiminin önemli adımlarının birçoğu çoktan başladı. Bebeğiniz gittikçe daha kompleks bir hal alarak gelişiyor. Ellerini ve ayaklarını kıpırdatıyor olabilir! 6 haftalık embriyonuz da burun, göz, kulak, çene ve yanak filizlenmeye başladığı için şirin bir hal almak üzeredir.

6 haftalık bir ultrasonunuz varsa, doktor bir fetal kutup veya fetal kalp atışı görebilir, bu da orada gelişmekte olan bir embriyonun açık bir işaretidir. Bununla birlikte, doktor fetal kutup veya kalp atışı görmezse panik yapmanıza gerek yoktur çünkü bu normal bir durumdur. Doktor muhtemelen başka bir ultrason için birkaç gün veya bir hafta içinde geri dönmenizi isteyecektir.

Doktorunuzun randevusunu beklerken, muhtemelen aklınızda bir milyon soru vardır. Onları yazın, böylece ilk doğum öncesi ziyaretinizde aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

6 haftalık gebelik: Önemli ipuçları

Gebeliğinizin bu haftasında dikkat etmeniz ve önemsenmesi gereken şeyler vardır, bunlar aşağıda sıralanmıştır:

Dikkate alınması gerekenler

Hamileliğinizde erken fark edebileceğiniz ilk şeylerden biri, göğüslerinizin büyüklüğünde bir artıştır ve şu anda yaşadığınız hamilelik hormonlarının artması, yağ üretimindeki artış gibi bazı cilt değişikliklerine de yol açabilir. Hiperpigmentasyon sayesinde meme uçlarınız bir veya iki tık koyulaşabilir.

Önümüzdeki haftalarda giymek için kıyafetlerinizi kontrol edin. Vücudunuz yakında büyümeye başlayacak ve henüz hamile kıyafetlerine geçmeye hazır olmasanız bile rahat olmak isteyeceksiniz. Bu noktadan sonra dar pantolonlardan kaçınmak ve pamuklu iç çamaşırı tercih etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, rahatınız için sutyen boyutunu da artırmayı unutmayın.

Çok fazla endişe duyduğunuz ve bunalmış olduğunuz zamanlar olması doğaldır. Zihniniz karmaşık ise, düşüncelerinizi bir hamilelik günlüğüne yazın, bu biraz daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Doktorunuzla paylaşmak istediğiniz soruların bir listesini de yapabilirsiniz. Bir sonraki doğum öncesi ziyaretinizde cevaplar alabileceğinizi bildiğiniz için bu, kendinizi biraz daha kontrol altında hissetmenize yardımcı olabilir.

Bu süre zarfında, hamileliğinizi kutlamanın güzel bir yolu olarak, haftada bir fotoğraf günlüğü veya notlarınız, fotoğraflarınız ve hatıralarınızla dolu bir hamilelik defteri başlatmak isteyebilirsiniz. Bu aynı zamanda bebeğinizle ileride paylaşabileceğiniz hoş bir hatıradır.

Doktora sormanız gerekenler

 • Hamileliğin bu haftasında egzersiz yapmak için güvenli seçeneklerin neler olduğunu
 • Nerede doğum yapacağınızı, tesis ve prosedürleri hakkında önceden ne bilmeniz gerektiğini
 • İlaç kullandığınız kronik bir durumunuz (diyabet veya yüksek tansiyon gibi) varsa, hamilelik sırasında bu durumu nasıl güvenli bir şekilde yönetebileceğinizi

Kaynak:

 1. Medical News Today

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir