reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

7 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 7. haftası, vücudunuz ve bebeğiniz için önemli değişikliklerin zamanıdır. Hamileliğin 7. haftasında karnınızı göremeseniz de, vücudunuz önümüzdeki birkaç ay içinde küçük mucizeniz için koruyucu bir ev olmaya hazırlanıyor. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

7 haftalık gebelik: Genel bakış

7 haftalık gebelik hem sizin hem de bebeğiniz için önemli değişikliklerin olduğu zamandır. Dışarıdan pek bir şey belli olmasa da, vücudunuz önümüzdeki birkaç ay boyunca çocuğunuzu beslemeye hazırlanıyor. Her yeni gelişme veya belirti, bebeğinizi doğurmanıza bir adım daha yaklaşmanızı sağlıyor.

7 haftalık gebelik: Bebeğiniz

Embriyonun gelişimi istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. Hamileliğin 7. haftası, kalp, akciğerler, karaciğer ve böbrekler gibi büyük iç organlar zaten oluşmaya başlamıştır. Bu süre içinde beyin de olgunlaşmaya başlar ve uzun süre gelişmeye devam eder.

7 haftalık gebelik döneminde beyin; ön beyin, orta beyin ve arka beyin olarak ayrı ayrı gelişir. Ön beyin, düşünme, karar verme, sorunlara çözüm bulma, anıları oluşturma ve saklama yeteneğinden sorumludur.

Orta beyinde, beyne çarpan tüm elektriksel uyaranlar ve sinyaller kaydedilir ve uygun yerlere iletilir. Arka beyin nefes alma, kalp atış hızı ve kas hareketi gibi bedensel işlevleri düzenler.

Hamileliğin 7. haftası bebeğiniz ultrason cihazı ile bazen görünmese bile, bazen de vücut şeklini net bir şekilde görebilirsiniz. Embriyonuz gittikçe bebek gibi görünüyordur. Bebeğinizin kemikleri ve kasları embriyonuzda zaten oluşmaya başlamıştır.

Hamileliğin 7. haftasında ultrason taramasında hiçbir şey görünmese bile, çocuğunuzun cinsiyeti zaten belirlenmiştir. Cinsiyet döllenme sırasında belirlenir.

Yumurta hücresi her zaman bir X kromozomu taşırken, bir sperm hücresi bir X veya Y kromozomu taşıyabilir. Hangi kombinasyonun döllendiğine veya birbiriyle birleştiğine bağlı olarak, önümüzdeki birkaç hafta ve aylarda bir kız (XX) veya bir erkek (XY) gelişir.

Hamileliğin 7. haftası bebeğiniz ne kadar büyük?

Hamileliğin 7. haftası, embriyo yaklaşık 5 mm’lik bir boyuta veya bir yaban mersini boyutuna ulaşmıştır. İlerleyen günlerde embriyonun ne kadar hızlı büyüdüğüne şaşıracaksınız!

7 haftalık gebelik: Vücudunuz

Bir, iki veya üç hafta boyunca hamile olduğunuzu biliyorsunuz ve kesinlikle vücudunuzun ve bebeğinizin daha da gelişmesini dört gözle bekliyorsunuz. 7 haftalık gebelik karnınızda genellikle hamilelik belirtisi yoktur, ancak vücudunuzda başka değişiklikler olduğunu fark edebilirsiniz.

Sabah bulantısı nedeniyle gebeliğin 7. haftası biraz kilo almak da tamamen normaldir. Sütyenleriniz biraz sıkı olabilir, çünkü göğüsleriniz büyür.

Şişkinlik ve buna bağlı olarak karın ağrısı nedeniyle, en sevdiğiniz pantolonlar hamileliğin 7. haftası biraz rahatsız edici olabilir, ancak karnınızda henüz hamilelik belirtisi yoktur.

7 haftalık gebelik döneminde akıntı da tamamen normaldir ve çoğu zaman bu durum horman değişimleri ile ilgilidir.

Ayrıca hormon ilişkili ruh hali değişimleri bu süre içinde hamile bir kadının günlük yaşamının bir parçasıdır. İlk trimester veya hamileliğin ilk 12 haftası duygu durum değişimleri uçlarda olabilir. Bu değişen ruh hali çoğunlukla sizi olumlu veya olumsuz etkileyebilecek hormonal dengesizlik ile tetiklenir.

Hormon dengesi daha sonraki üç aylık dönemde kendini yeniden düzenler ve hem siz hem de çevreniz ruh halinizin tekrar normalleştiğini fark edeceksiniz. Hamileliğin bu hoş olmayan belirti ve semptomlarının ortadan kalkması sadece zaman meselesidir.

7 haftalık gebelik: Belirtiler

7 haftalık gebelik belirtileri

Gebeliğin 7. haftası birçok anne adayı artık hamilelik belirtileri yaşamaya başlayacaktır. Bazı tipik belirtiler şunlar olabilir:

Sürekli idrara çıkma isteği

Vücudunuz şimdi hormon dalgaları taşıyor ve kan dolaşımınız özellikle uyarılıyor. Her ikisi de vücudunuzun daha fazla sıvı üretmesine yol açar. Ek olarak, büyüyen uterus mesaneye baskı yapar. Sonuç, ara sıra tuvalete gitmeniz gerektiğidir.

Bununla birlikte, vücudunuzun iyi nemlendirilmeye devam etmesi önemlidir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca normalden daha fazla su içmelisiniz.

Akıntı

Artan sekresyon oluşumu normalden daha fazla akıntıya neden olabilir. Bununla birlikte, endişeleniyorsanız, kaşıntı veya yanma gibi diğer belirtilerle karşılaşırsanız, doktorunuzu görmekten çekinmeyin. Daha fazla bilgi için hamilelikte akıntı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ten rengindeki değişiklikler

Meme ucunun kararması, göğüs damarlarının daha net çıkması veya aniden göbek ve pubis arasında bir çizgi keşfetmeniz mümkündür. Doğum lekeleri ve çiller de olabilir. Pigmentasyondaki bu değişiklik normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Karın ağrısı

Önceki haftalarda olduğu gibi, hamileliğin 7. haftası karnınızda bir çekme hissi olabilir. Hamilelik hormonları nedeniyle, kaslarınız ve bağlarınız şimdi gevşiyor ve geriliyor, bu da semptomlara yol açabilir.

Yorgunluk

Gebelik hormonu progesteron, özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında yorgunluğa neden olur. Ayrıca bu durum metabolizmanızı uyarır ve daha fazla enerji yakar, bu da genel olarak tükenmeye katkıda bulunabilir. Düşük tansiyon ve artan kan üretimi de şu anda yaşadığınız duygusal iniş çıkışlara ve enerji kaybına mal olabilir.

Mide ekşimesi

Yemek yedikten sonra midenizin derinliklerinden ağzınıza kadar yanma hissiniz varsa, hamileliğe bağlı hazımsızlık veya mide ekşimesi yaşıyor olabilirsiniz. Baharatlı veya yağlı yiyecekler ve kafeinli içecekler gibi mide ekşimesi tetikleyicilerinden kaçının. Yemekten önce ve sonra fazla su harici sıvı tüketmeyin, yiyecekle karıştırılmış çok fazla sıvı midenizi tahrip eder ve yanmayı şiddetlendirir. Daha fazla bilgi için mide ekşimesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Belirtisizlik

Ancak hamileliğin 7. haftası herhangi bir belirti görmüyorsanız endişelenmeyin. Muhtemelen en başından itibaren ilk sıralarda herhangi bir belirti göstermeden hamileliğinizin tadını çıkarabilecek şanslı kadınlardan biri olacaksınız. Hala endişeleniyorsanız jinekoloğunuzdan randevu almanız yeterlidir.

7 haftalık gebelik: Ultrason

7 haftalık gebelik ultrason

Daha sağlıklı gebelik için doktorunuz ultrason isteyebilir. İlk trimesterde alınan dikkatli ölçümler, embriyonun yaşını tahmin etmede hamilelikte daha sonra yapılan ultrasonlardan daha doğrudur. Bu ölçümleri kullanarak, bir sonografi bebeğin yaşını kısa süre içinde tespit edebilir.

Bebeğin büyümesi ilerledikçe, bu ölçümler değişen büyüme oranları nedeniyle bebeğin yaşını tahmin etmede daha az güvenilirdir. Tıpkı çocukların farklı şekil ve boyutlarda gelmesi gibi, anne karnındaki bebekler de farklı oranlarda büyüyebilir.

7 haftalık gebelik döneminde doğum tarihini anlamanın yanı sıra, doktorunuz çeşitli nedenlerle erken bir ultrason isteyebilir. Nedenler arasında hamileliğinizi onaylamak, bebeğin kalp atışını çizelgelemek veya pelvik ağrı gibi sorunlar sayılabilir.

Daha önce edindiğiniz bilgilerden ultrasonlara zaten aşina olabilirsiniz. Bu transabdominal ultrasonlar, karına serin jel yerleştirilerek ve gelişmekte olan bebeğinizin bir resmini oluşturmak için ses dalgaları yayan bir dönüştürücü kullanılarak gerçekleştirilir.

Daha sonraki hamilelik haftalarında, bu yöntem daha iyi çalışır ve daha iyi sonuç verir. Hamileliğin bu haftasında çoğu zaman ultrason da bir şey çıkmasa da, bazı kadınlar çok minik de olsa bebeği görebilir, hatta kalp atışlarını bile duyabilir!

7 haftalık gebelik: Dikkat edilmesi gerekenler

Karnınız büyüdükçe giymek için birkaç parça kıyafet almak isteyebilirsiniz. Örneğin, hamileliğiniz boyunca doğru sütyen bedenine uyduğunuzdan emin olun, serin ve rahat kalmanıza yardımcı olmak için pamuklu veya diğer doğal liflerden yapılmış iç çamaşırı ve kıyafetleri tercih edin.

Siz ve küçük çocuğunuzun ihtiyacınız olan besin maddelerini aldığından emin olun. Mide ekşimesine neden olabileceğinden baharatlı veya kızarmış yiyeceklerden kaçının.

Ayrıca, vejeteryan veya vegansanız, diyetinizi dengelemeye yardımcı olacak bitki proteinleri bulabilirsiniz. Doktorunuza, yalnızca hayvansal ürünlerde bulunan B12 vitamini gibi takviyeleri almanız gerekip gerekmediğini de sormalısınız.

7 haftalık gebelik döneminizde Cildinize iyi bakın. Bu süre boyunca hormanlar nedeniyle sivilceniz olabilir. Bu nedenle tıkanmış gözenekleri ve sivilceleri önlemek için cildinizi temiz tutun ve fazla yağdan arındırmaya çalışın.

Yüzünüzü günde iki kez hafif bir temizleyici ile yıkayın, saçınızı yüzünüzden uzak tutun. Sağlıklı makyaj malzemeleri tercih edin.

Doktorunuza sormanız gerekenler

  • Hamileyken kilo alımını yönetmenin en iyi yolu nedir?
  • Hamilelik sırasında iş yerinde alınması gereken özel önlemler var mı?
  • Doğum ve doğum sonrası için ne gibi planlar yapmalıyım? (Doğum odasında ortaya çıkabilecek olası komplikasyonlar, diğer zorluklar ve zaman geldiğinde bunların nasıl ele alınacağı konusunu sorabilirsiniz.)

Kontrol listesi

  • Vitamin şeklinde yeterli folik asit ve diğer gerekli besin maddelerini aldığınızdan emin olun.
  • Gebeliğinizin önümüzdeki birkaç haftasında neler yaşayabileceğinizi öğrenin.
  • Grip sezonunda grip aşısı yaptırın.

Kaynak:

  1. motherandbaby.co.uk

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir