reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

8 Haftalık Gebelik

8 haftalık gebelik artık dönemi ultrasonda çok küçük de olsa bebeğinizi görebileceğiniz andır. Ayrıca bu süreçte birçok belirti de yaşayabilirsiniz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

8 haftalık gebelik: Başlıca bilgiler

8 haftalık gebelik dönemindesiniz ve şu andan itibaren ayda bir kez muayene olacaksınız. Sadece hamileliğinizin son iki ayında doğumunuza kadar daha sık muayene edilirsiniz. İlk muayeneniz sırasında jinekoloğunuz, diğer şeylerin yanı sıra, yüksek riskli bir gebelik olup olmadığınızı belirleyecektir ve bu nedenle ek randevular gereklidir.

Örneğin, annenin yüksek yaşı (35 yaşından itibaren) risk olarak kabul edilir, ancak önceki hamilelik sırasında geçmiş hastalıklar veya komplikasyonlar da riskli hamilelik olarak bir değerlendirmeye yol açabilir.

Muayenenin en heyecan verici anı muhtemelen ultrason olacaktır. Karnınız muhtemelen hamileliğin 8. haftasında bebeği net görebilmek için çok fazla büyük olmayacağından, kendi içinde küçük bir bebek taşıma düşüncesi muhtemelen oldukça ilginçtir.

Ultrason onu görünür kılar ve hamileliğinizi bir kez daha doğrular. Ayrıca, çoğul gebelik olup olmadığı hakkında bilgi sağlar. Embriyonun uzunluğu da ölçülebilir ve kesin yaş belirlenebilir. Bu da doğum tarihinizi öğrenmekle sonuçlanır. Hamileliğiniz sırasında, genellikle her üç ayda bir ultrason taraması yapılır.

8 haftalık gebelik döneminde ilk kez büyük bir muayeneniz olduğunda, doktorunuz muhtemelen sizden kan da alacaktır. Ayrıca ilk muayenede ağıdakiler de gerçekleştirilir:

 • Kan grubu tayini
 • Antikor arama testi (siz ve çocuğunuz arasında kan grubu intolerans testi)
 • Kızamıkçığa karşı bağışıklığın belirlenmesi (aşı kartınızda bunun kanıtı yoksa)
 • HIV testi
 • Toksoplazmoz kontrolü (isteğe bağlı)

Aylık kontroller sırasında aşağıdakiler düzenli olarak kontrol edilir:

 • Kan basıncı
 • Vücut ağırlığı
 • İdrar
 • Rahim pozisyonu ve çocuğun pozisyonu (palpasyon veya ultrason ile)
 • Çocuğun kalp sesleri

Tüm muayeneler ve sonuçlar anneye bildirilir ve not alınır.

8 haftalık gebelik: Vücudunuz

Rahatlama sizin için bir anne olarak çok önemlidir, çünkü hamileliğin tamamında vücudunuzda sizi korkutabilecek veya rahatsız edici olabilecek birçok sinir bozucu ve fiziksel değişiklik vardır. Karın bölgesinde bir çekiş olarak fark edilen karın ağrısı ve bulantı, gebeliğin ilk üç ayında hala normaldir ve endişe nedeni değildir.

Bazı kadınlar sindirim sorunları nedeniyle şişkin mideden muzdarip oldukları için kıyafetlerinin hamileliğin 8. haftasında biraz sıkı olduğundan şikayet ederler. Ancak, daha sonra kilo alan veya genellikle az kilo alan kadınlardan biri de olabilirsiniz. Hangisi olursanız olun, aşırı kilo almadığınız veya kilo vermediğiniz sürece bunlar normaldir.

Genel olarak, 8 haftalık gebelik döneminde kilo alımı henüz şiddetli değildir, ancak yavaşça fark edilir hale gelir. Karın ağrılarına ek olarak, sırt ağrısı, bulantı ve hafif mide ağrısı da gebeliğin 8. haftasında tipik gebelik semptomlarıdır. Ayrıca, büyüyen bebeğe gerekli oksijeni sağlamak için kan hacmi de artar. Buna ek olarak, göğüsler büyür ve meme ucu daha koyu bir hal akabilir.

Hormonal dengeniz değiştikçe gebeliğin 8. haftasında ve özellikle gebeliğin ilk aylarında ciddi duygusal dalgalanmalar yaşamanız da söz konusu olabilir . Bu ara sıra ruh hali değişimleri her zaman hoş veya rahatsız edici olmasa da, bu tipik hamilelik belirtilerini kabul etmeye çalışmalısınız.

8 haftalık gebelik: Bebeğiniz

Yukarıdan aşağıya doğru, bebeğiniz şimdi 1.5 ila 2 cm arasındadır ve bu nedenle ahududu ile aynı boyuttadır. Büyüyen amniyotik kese, plasenta tarafından yeterince sağlanır. Bebeğinizin vücudu da biraz daha düzleşir, kafa orantısız olarak hala büyük kalır ancak ileride düzelecektir.

Bu hafta, yemek borusunun yanı sıra akciğerlerin de ilk başlangıçları oluşur. Ek olarak, gözler yavaşça yüzdeki doğru yere hareket eder ve göz kapaklarının kırışıklıkları görünmeye başlar. Kulaklar ve burun zaten doğru yerde ve sadece artık yavaş yavaş büyümek zorundalar. Küçük el ve ayak parmakları, kollar ve bacaklar da zaten tanınabilecek boyuttadırlar.

8 haftalık gebelik: Ultrason

8 haftalık gebelik ultrason

Bu süre zarfında ilk doğum öncesi kontrolünüz olabilir ve ultrasonda 8 haftalık fetüsünüze bir göz atabilirsiniz. Bebeğin kollarının ve bacaklarının orada deli gibi hareket ettiğini görünce şaşırabilirsiniz. Henüz hissedemezsiniz, belki göremezsiniz ama bu gerçekten oluyor!

İlk doğum öncesi randevunuzda, muhtemelen doktorunuzun test yapabilmesi için kan verirsiniz. Doktorunuz kan grubunuzu ve Rh pozitif veya negatif olup olmadığını bilmek isteyecektir (çünkü negatif ve bebeğiniz pozitifse, komplikasyonları önlemek için ilaca ihtiyacınız olacaktır).

Hormon seviyeleriniz, kırmızı ve beyaz kan hücresi seviyeleriniz de normal olduklarından emin olmak için kontrol edilecektir. Kanınız ayrıca Hepatit B, CYBH, HIV ve bazı bağışıklıklar açısından taranacaktır.

Ayrıca enfeksiyonları ve anormallikleri kontrol etmek için ekstra testler olabilirsiniz. İdrar örneği vermeye hazır olun, çünkü bu randevuda ve muhtemelen her randevuda, idrar yolu enfeksiyonu belirtilerini kontrol etmek ve risk altındaysanız idrarınızdaki proteine dikkat etmek için bir idrar örneği vermeniz gerekir.

8 haftalık gebelik: Belirtiler

8 haftalık gebelik belirtileri

8 haftalık gebelik döneminde metabolizmanız %10-25 oranında arttığından ve vücudunuz son derece iyi performans gösterdiğinden, giderek daha fazla nefes darlığı çekeceksiniz. Bu geçiş aşaması birkaç hafta sürer, ancak buna alışacaksınız ve sorunu düzenli aralıklarla ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu haftada sabah bulantısı da yaşayabilirsiniz. 8 haftalık gebelik döneminde mide bulantısı güçlü olabilir. Bu durumda vücudunuzu susuz bırakmayın ve yemeğinizi sağlıklı şeyleri tercih ederek aralıklarla tüketin.

Birçok hormon nedeniyle, ruh haliniz hala çok karışık olabilir. Kendinizi berbat hissetmekten ölüm düşüncesine kadar hamileliğin tüm iniş çıkışlarını deneyimleyeceksiniz. Tabii ki, korkular ve güvensizlikler nadir değildir, ancak haftadan haftaya daha da kolaylaşır.

İkizlere 8 haftalık hamileyseniz, iki bebek oluşturmak için gerekli olan hamilelik hormonları daha yüksek bir seviyeye sahip olduğu için ekstra yorgun ve mide bulantısı hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 8. haftası düşük riski

Düşüklere ve erken doğumlara karşı koymak, alt karın enfeksiyonlarını önlemek için hijyen konularına daha fazla dikkat etmelisiniz. Vajinal mantar enfeksiyonlarına ve idrar yolu enfeksiyonlarına artan eğilim, fiziksel ve hormonal değişiklikler nedeniyle birçok kadın için sorunludur. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırları ve nefes alabilen külot astarları kullanmaya çalışmalısınız.

Gebeliğin 8. haftası beslenme

8 haftalık gebelik döneminde yediğiniz şeyler artık bebeğin rahimdeki gelişimini desteklemek için özellikle önemlidir. Bunun için, vitamin ve minerallere olan artan ihtiyacınıza dikkat etmeli ve gereksiz yere kan şekerini artırmamak için kek ve tatlılardan kaçınmalısınız. Buna ek olarak, günlük protein gereksiniminiz artık günde 50-70 g’dan 60-80 g’a yükselmektedir.

Ayrıca çinko hamileliğiniz sırasında önemli bir rol oynar. Alımınızı tamamlamak için aşağıdaki yiyecekleri diyetinize dahil etmeye çalışın:

 • Çinko ile güçlendirilmiş tahıllar
 • Kepekli ekmek ve tahıllar
 • Sığır eti ve kuzu eti gibi kırmızı et
 • Fındık
 • Kümes hayvanları, özellikle hindi
 • Süt, peynir ve yumurta

Gebeliğin 8. haftası sağlık

Temiz havada normalden biraz daha fazla su içmek ve egzersiz yapmak, özellikle solunum güçlüğü ve dolaşım problemleri için önemlidir. Vücudunuz çok fazla uyku ve rahatlama isterse kendinize izin verin ve her sessiz anın tadını çıkarın. Vücudunuz şu anda tam hızda çalışıyor ve bu nedenle bir mola gerektiğinde de size rapor veriyor.


Kaynak:

 1. tommys.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir