reklam
Kardiyoloji

Abdominal Aort Anevrizması Nedir?

Abdominal aort anevrizması nedir? Neden olur? Ciddi bir durum mudur? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Abdominal aort anevrizması nedir?

Abdominal aort anevrizması, ana damarın alt kısmında vücuda kan sağlayan (aort) genişlemiş bir alandır. Aort kalbinizden başlayarak göğsünüzün ve karnınızın merkezinden geçer. Aort, vücuttaki en büyük kan damarıdır, bu nedenle yırtılmış bir abdominal aort anevrizması hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir. Anevrizmanın büyüklüğüne ve ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak, tedavi dikkatli bir şekilde beklemeden acil cerrahiye kadar değişiklik gösterebilir.

Abdominal aort anevrizması neden olur?

Anevrizmalar aort boyunca herhangi bir yerde gelişebilir, ancak aort anevrizmalarının çoğu aortunuzun karnınızdaki kısmında görülür. Aort anevrizmasının geliştirilmesinde aşağıdakileri içeren bir dizi faktör rol oynayabilir:

 • Arterlerin sertleşmesi (ateroskleroz): Ateroskleroz, bir kan damarının astarında yağ ve diğer maddeler biriktiğinde ortaya çıkar.
 • Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon aortun duvarlarına zarar verebilir ve zayıflatabilir.
 • Kan damarı hastalıkları: Bunlar kan damarlarının iltihaplanmasına neden olan hastalıklardır.
 • Aortta enfeksiyon: Nadiren, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyon abdominal aort anevrizmalarına neden olabilir.
 • Travma: Örneğin, bir trafik kazasına karışmak abdominal aort anevrizmalarına neden olabilir.

Kimler risk altındadır?

abdominal aort anevrizması nedenleri

Abdominal aort anevrizması risk faktörleri şunları içerir:

 • Tütün kullanımı: Sigara içmek en güçlü risk faktörüdür. Aort duvarlarını zayıflatabilir, sadece aort anevrizması değil, rüptür gelişme riskini de artırabilir. Ne kadar çok ve daha fazla tütün içiyorsanız veya çiğnerseniz, aort anevrizması geliştirme riskiniz o kadar artar.
 • Yaş: Bu anevrizmalar en sık 65 yaş ve üstü kişilerde görülür.
 • Erkek olmak: Erkekler abdominal aort anevrizmalarını kadınlardan daha sık geliştirir.
 • Beyaz olmak: Beyaz olan insanlar diğer insanlardan daha fazla risk altındadır.
 • Kalıtsal yatkınlık: Ailede aort anevrizması geçmişi olması, bu duruma yakalanma riskinizi artırır.
 • Diğer anevrizmalar: Diz arkasındaki arter veya göğüste aort gibi başka bir büyük kan damarında anevrizma olması abdominal aort anevrizmaları riskinizi artırabilir.

Abdominal aort anevrizması belirtileri nelerdir?

Abdominal aort anevrizmaları genellikle semptomlar olmadan yavaş büyür ve bu durum da tespit edilmelerini zorlaştırır. Bazı anevrizmalar asla yırtılmaz. Birçoğu küçük başlar ve küçük kalır; diğerleri zamanla ve bazıları çabucak genişler.

Genişleyen bir abdominal aort anevrizmanız varsa, şunları fark edebilirsiniz:

 • Karnınızda veya karnınızın yanında derin, sürekli ağrı
 • Sırt ağrısı
 • Göbek deliğinizin yakınında bir nabız

Ne zaman doktora görünmeli?

Ağrınız varsa, özellikle ağrı ani ve şiddetli ise, derhal tıbbi yardım almanızda fayda vardır.

Abdominal aort anevrizması nasıl teşhis edilir?

Abdominal aort anevrizmaları genellikle başka bir nedenden ötürü muayene sırasında veya kalbin ve karın ultrasonu gibi rutin tıbbi testler sırasında bulunur.

Abdominal aort anevrizmasını teşhis etmek için doktorlar tıbbi ve aile sağlığı geçmişinizi gözden geçirecek ve fizik muayene yapacaklardır. Doktorunuz aort anevrizması olduğundan şüphelenirse, aşağıdakiler gibi özel testler bunu doğrulayabilir:

 • Karın ultrasonu: Bu test en sık abdominal aort anevrizmalarını teşhis etmek için kullanılır. Bir teknisyen karnınızın etrafında bir asayı (dönüştürücü) hareket ettirirken masanın üzerinde uzanıyor olursunuz. Ultrason görüntüleri bir bilgisayar ekranına göndermek için ses dalgalarını kullanır.
 • Bilgisayarlı tomografi: Bu ağrısız test, doktorunuza aortunuzun net görüntülerini sağlayabilir ve bir anevrizmanın boyutunu ve şeklini tespit edebilir. Bilgisayarlı tomografi taraması sırasında, çörek şekilli bir makinenin içindeki bir masanın üzerinde uzanırsınız. Tarama vücudunuzun enine kesit görüntülerini oluşturmak için X-ışınları üretir. Kan damarlarınıza kontrast boya enjekte edilebilir, bu da arterlerinizi resimlerde daha görünür hale getirir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme: Bu testte, bir makineye kayan hareketli bir masanın üzerinde duruyorsunuz. Manyetik rezonans görüntüleme, vücudunuzun resimlerini çekmek için manyetik bir alan ve radyo dalgası enerjisi darbeleri kullanır. Kan damarlarınızı daha görünür hale getirmek için bir boya enjekte edilebilir.

Abdominal aort anevrizması taraması

Erkek olmak ve sigara içmek abdominal aort anevrizmaları riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Tarama önerileri değişiklik gösterir, ancak genel olarak:

 • Hiç sigara içmemiş 65-75 yaş arasındaki erkeklerde karın ultrasonu kullanılarak bir defalık tarama yapılmalıdır.
 • Daha önce hiç sigara içmemiş 65 ila 75 yaşları arasındaki erkekler için doktorlar genellikle aile anevrizması öyküsü gibi diğer risk faktörlerine dayanarak karın ultrasonu ihtiyacına karar verecektir.

Sigara içen veya ailede aort anevrizması öyküsü olan 65-75 yaş arası kadınların abdominal aort anevrizmaları taramasından fayda sağlayıp sağlamayacağını belirlemek için yeterli kanıt yoktur. Risk faktörlerine göre ultrason taraması yapılması gerekip gerekmediği doktora sorulabilir. Hiç sigara içmemiş kadınların genellikle bu durum için taranması gerekmez.

Abdominal aort anevrizması nasıl tedavi edilir?

abdominal aort anevrizması tedavisi

Aşağıdaki olası tedavilerin amacı anevrizmanın rüptürünü (yırtılmasını) önlemektir. Hangi tedaviye sahip olduğunuz aort anevrizmasının büyüklüğüne ve ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlıdır.

Tıbbi izleme

Abdominal aort anevrizmanız küçükse ve belirtiniz yoksa doktorunuz bu seçeneği önerebilir. Anevrizmanızın büyüyüp büyümediğini kontrol etmek için düzenli randevular ve anevrizmanızı kötüleştirebilecek yüksek tansiyon gibi diğer tıbbi durumları yönetmek için tedaviniz olacaktır.

Anevrizmanızın boyutunu kontrol etmek için düzenli görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir. Anevrizma teşhisi konulduktan en az altı ay sonra ve düzenli takip muayenelerinde karın ultrasonu olmanız gerekebilir.

Ameliyat

Anevrizmanız 4,8 ila 5,6 santimetre, daha büyükse veya hızla büyüyorsa onarım genellikle önerilir. Ayrıca, mide ağrısı gibi belirtileriniz varsa veya sızıntı, hassas veya ağrılı bir anevrizmanız varsa doktorunuz ameliyat önerebilir.

Anevrizmanın yeri ve büyüklüğü, yaşınız ve sahip olduğunuz diğer durumlar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak onarım seçenekleri aşağıdakileri içerebilir:

 • Açık karın ameliyatı: Bu, aortun hasarlı bölümünün çıkarılmasını ve yerine dikilen sentetik bir tüp (greft) ile değiştirilmesini içerir. Tam iyileşmenin bir ay veya daha fazla sürmesi muhtemeldir.
 • Endovasküler onarım: Bu daha az invaziv prosedür daha sık kullanılır. Doktorlar, bacağınızdaki bir arterden sokulan ve aortunuza geçirilen ince bir tüpün (kateter) ucuna sentetik bir greft ekler. Greft – metal ağ desteği ile kaplanmış dokuma bir tüp – anevrizma bölgesine yerleştirilir, genişletilir ve yerine sabitlenir. Anevrizmanın rüptürünü önlemek için aortun zayıflamış bölümünü güçlendirir. Endovasküler cerrahi, anevrizması olan kişilerin yaklaşık yüzde 30’u için bir seçenek değildir. Endovasküler cerrahiden sonra, onarımın sızmadığından emin olmak için düzenli görüntüleme testlerine ihtiyacınız olacaktır.

Uzun süreli sağ kalım oranları hem endovasküler cerrahi hem de açık cerrahi için benzerdir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Abdominal aort anevrizması için, doktorunuz muhtemelen kan basıncını aşırı derecede arttırmamak için ağır kaldırma ve kuvvetli fiziksel aktiviteden kaçınmanızı önerecektir, bu da anevrizmanıza daha fazla baskı uygulayabilir.

Stres kan basıncınızı artırabilir, bu nedenle çatışma ve stresli durumlardan kaçınmaya çalışmalısınız. Yaşamınızda özellikle duygusal bir zaman geçiriyorsanız, doktorunuza bildirmelisiniz, çünkü kan basıncınızın çok yüksek olmasını önlemek için ilaçlarınızın ayarlanması gerekebilir.

Abdominal aort anevrizması önlenebilir mi?

Aort anevrizmasını önlemek veya aort anevrizmasının kötüleşmesini önlemek için aşağıdakileri yapın:

 • Tütün ürünleri kullanmamak: Sigara içmeyi veya tütün çiğnemeyi bırakın ve pasif içicilikten de kaçının.
 • Sağlıklı beslenmek: Çeşitli meyve ve sebzeler, tam tahıllar, kümes hayvanları, balık ve az yağlı süt ürünleri yemeye odaklanın. Doymuş yağ, trans yağ ve tuzdan kaçının.
 • Kan basıncınızı ve kolesterolü kontrol altında tutmak: Doktorunuz ilaç reçete ettiyse, talimatlara göre alın.
 • Düzenli egzersiz yapmak: Haftada en az 150 dakika orta aerobik aktivite yapmaya çalışın. Eğer aktif değilseniz, yavaşça başlayın. Hangi tür aktivitelerin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Aort anevrizması riski altındaysanız, doktorunuz kan basıncınızı düşürmek ve zayıflamış arterlerdeki stresi azaltmak için ilaçlar gibi diğer önlemleri önerebilir.

Abdominal aort anevrizması komplikasyonları

Aort duvarının bir veya daha fazla tabakasındaki (aort diseksiyonu) veya rüptüre (yırtılmış) bir anevrizmanın negatif etkileri ana komplikasyonlardır. Bir yırtılma hayatı tehdit eden iç kanamaya neden olabilir. Genel olarak, anevrizma büyüdükçe ve daha hızlı büyüdükçe, yırtılma riski artar.

Aort anevrizmanızın rüptüre ettiği (yırtıldığı) zaman belirti ve semptomlar şunları içerebilir:

 • Yırtılma hissi olarak tanımlanabilen ani, yoğun ve kalıcı sırt veya karın ağrısı
 • Düşük kan basıncı
 • Hızlı nabız

Aort anevrizmaları sizi o bölgede kan pıhtısı geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakır. Bir kan pıhtısı bir anevrizmanın iç duvarından gevşerse ve vücudunuzun başka bir yerinde bir kan damarını tıkarsa, ağrıya neden olabilir veya bacaklara, ayak parmaklarına, böbreklere veya karın organlarına kan akışını engelleyebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. mayoclinic.org
 2. nhs.uk
 3. vascular.org
 4. medlineplus.gov

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Berna Arıca

Dr. Berna Arıcan 1973’te Ankara’da doğdu. 1996 yılında Tıp fakültesinden mezun oldu. 2002 yılında Kardiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Şu anda Bursa'da özel bir hastanede hizmet vermektedir ve vakit buldukça çeşitli web sitelerine içerik hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı