Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Regl Döneminde Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet döneminde baş ağrısı neden olur? Ne zaman ciddiye almak ve doktora görünmek gerekir? Regl döneminde baş ağrısı nasıl geçer? Adet döneminde baş ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Adet döneminde baş ağrısı: Önemli bilgiler

Adet döneminde dalgalanan hormonlar baş ağrısı gibi birçok değişikliğe neden olabilir. Adet (regl) döneminizde farklı tipte baş ağrıları da yaşayabilirsiniz. Baş ağrısı türlerinden biri, alnınızın etrafında sıkı bir bant gibi hissedilen – genellikle stresin neden olduğu – bir baş ağrısıdır. Ayrıca, kan değerleriniz ve demir seviyeniz düşükse de adet döneminden sonra baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Baş ağrısı neden olur? Baş ağrısına ne iyi gelir?

Adet döneminiz sırasında ortaya çıkabilecek farklı baş ağrısı türleri arasında, hormonal baş ağrısı ve adet migreni de oldukça yaygın olarak görülmektedir. Hem hormonal baş ağrısının hem de adet dönemine bağlı migrenin altında yatan sebep aynıdır, ancak semptomları genellikle birbirinden farklıdır.

Migren nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Adet döneminde baş ağrısı: Nedenler

Hormon seviyesindeki herhangi bir değişiklik hormonal bir baş ağrısını ve adet migrenini tetikleyebilir. Hormonlar vücudunuzun birçok fonksiyonunu düzenler. Adet dönemlerinde baş ağrısı yaşayan kadınlar, adet döneminden öncesinde, adet dönemi esnasında veya adet döneminden sonra da hormona bağlı baş ağrısı geliştirebilirler. Bu türden baş ağrıları adet döneminizde değişen östrojen ve progesteron seviyelerinden kaynaklanır.

Östrojen kadın cinsiyet hormonudur. Vücudun farklı bölgelerine mesajlar ileterek kan dolaşımından geçer. Östrojen seviyeleri adet döneminizin ortasında yükselir ve bu, yumurtanın serbest kalmasını sağlar. Progesteron ise kadınlar için bir diğer önemli hormondur. Bu hormonun artan seviyeleri, bebek yapmak isteyenler kadınlar için önemlidir; çünkü rahimde yumurta implantına yardımcı olur.

Yumurtlamadan sonra (yumurtalıktan bir yumurta bırakılması), hormon seviyeleri kademeli olarak düşer. Hormon seviyeleri aşamalı olarak düştüğü için, östrojen ve progesteron seviyeleri adet döneminden hemen önce en düşük seviyededir ve adetten sonra artmaya başlar. Bazı kadınların baş ağrısı yaşama olasılığını artıran aslında adetten önce minimum düzeyde olan bahsi geçen bu azalmadır.

Diğer zamanlarda da hormonal baş ağrınız olabilir. Bazı kadınlar, hormonlardaki düşüş nedeniyle menopoz veya menopoz öncesi sırasında daha fazla baş ağrısından şikâyet ederler. Hamilelik de baş ağrısını tetikleyebilir, çünkü hormon seviyeleri dokuz ay boyunca dalgalanabilir ve bu vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya neden olabilir.

Adet döneminde baş ağrısı: Hormonal baş ağrısı ve migren

Hormonal baş ağrısı ve adet migreninin her ikisi de dalgalanan hormonlardan kaynaklanırken, ikisi arasındaki fark baş ağrısının şiddetidir. Hormonal baş ağrısı hafif ila orta şiddette olabilir ve etkilenen kadını çok fazla rahatsız etmez. Bu yine de sıkıntı ve rahatsızlık vericidir, ancak günlük rutininize müdahale etmeyecektir.

Adet migreni olarak bilinen ve adet döneminde ortaya çıkan adet migreni ise oldukça şiddetli ve zorlayıcı olabilir. Aslında adet migreni kadınlar arasında oldukça yaygın görülür ve bu yüzden şaşırtıcı bir durum değildir. Eğer normalde zaten migren sorununuz varsa, adet migreni yaşama riskiniz daha fazladır.

Menstrüel migren normal bir migrenden farklıdır, çünkü genellikle normal bir migrende olduğu gibi hisler oluşmaz. Menstrüel migren, alnın bir tarafından başlayıp diğerine gidebilen şiddetli zonklama ile karakterizedir. Şiddeti, gözlerinizi açık tutmayı, çalışmayı ve hatta düşünmeyi bile zorlaştırabilir.

Adet döneminde baş ağrısı: Eşlik edebilecek semptomlar

Adet migreniyle birlikte ortaya çıkan semptomlar şunlardır:

Hem hormonal hem de adet migreniyle ilgili diğer semptomlar şunlardır:

Adet döneminde baş ağrısı: Tedavi

adet döneminde baş ağrısı neden olur nasıl geçer
Regl döneminde baş ağrısı, çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

Adet döneminde ortaya çıkan hem hormonal baş ağrısı ve hem de adet migreninin tedavisi ciddiyete bağlıdır.

İlk tedavi seçenekleri

Adet döneminde baş ağrısı için eczacınıza danışarak reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler genellikle etkilidir. Bu ilaçlar ayrıca demir eksikliğinin neden olduğu gerilim tipi baş ağrılarını hafifletebilir. Kafein de hormonal baş ağrıları için bir başka etkili ilaçtır. Çikolata yemek ve kafeinli çay ya da soda içmek adet döneminde baş ağrısını azaltmada etkili olabilir.

Sonraki tedavi seçenekleri

Adet döneminde baş ağrısının şiddetine bağlı olarak, reçetesiz alınabilen ilaçlar istenen sonuçları vermeyebilir. Bazı durumlarda, özellikle semptomlar düzelmezse hormon tedavisine ihtiyacınız olabilir. Bu tedaviyi adetten önce uygulamak, hormon seviyelerinizi dengelemenize yardımcı olabilir. Doktorunuz herhangi bir dengesizliği düzeltmek için ek östrojen önerebilir ve bazı durumlarda hormonal doğum kontrol ilaçları kullanmanızı isteyebilir.

Adet döneminde baş ağrısı: İyi gelen şeyler

Tıbbi ilaçlarla birlikte, aşağıdakiler gibi birkaç ev ilacı da baş ağrınızı hafifletebilir ve hormonal baş ağrısını yönetmenize yardımcı olabilir.

1. Soğuk kompres

Bir buz torbasını bir havluya sarın ve alnınıza 10 dakika uygulayın. Buz torbası iltihabı azaltabilir ve ağrı hissini donuklaştırabilir, bu da kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Sok buz torbasını günde birkaç kere başınıza uygulayarak rahatlama bulabilirsiniz.

2. Gevşeme egzersizleri

Adet döneminde baş ağrısı için özellikle meditasyon etkili bir yöntemdir. Meditasyon, yoga ve derin nefes alma gibi egzersizler kaslarınızı gevşetebilir, gerginliği azaltabilir ve baş ağrısına bağlı şikayetleri azaltabilir. Nasıl rahatlayacağınızı öğrenmek, kalp atış hızınız ve kan basıncınız gibi vücudunuzun farklı işlevlerini nasıl kontrol edeceğinizi de öğretir. Bu gibi rahatlama egzersizleri, kas gerginliği ve stresi azaltır; tüm bunlar baş ağrısına bağlı semptomları rahatlatır.

3. Akupunktur

Adet döneminde baş ağrısı için akupunktur da etkili olabilir. Akupunktur, küçük iğnelerin vücudunuzdaki farklı basınç noktalarına yerleştirilmesidir. Stres ve ağrıyla başa çıkmanıza yardımcı olmak için, vücut tarafından doğal olarak üretilen endorfinlerin salınımını uyarır.

4. Yeterince dinlenmek

Çok az uyku uyumak, birçok soruna katkıda bulunduğu gibi adet döneminde baş ağrısını da kötüleştirebilir. Her gece en az yedi ila dokuz saat arasında uyumayı hedefleyin. Daha iyi dinlenmek için uyku ortamınızı iyileştirin. Televizyonu ve ışıkları kapatın ve odanızı ılık bir sıcaklıkta tutun.

5. Vitaminler

Mayo Clinic’e göre, B-2 vitamini, koenzim Q10 ve magnezyum gibi takviyeler migren nöbetlerinin şiddetini azaltabilir. Bir takviyeye başlamadan önce, özellikle hamileyseniz veya şu anda herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir.

6. Masaj terapisi

Masaj terapisi, kas gevşemesini teşvik edebilir ve omuzlarınız, sırtınız ve boynunuzdaki gerginliği azaltabilir. Masaj terapisi ayrıca, baş ağrılarının ve migren ataklarının şiddetini ve sıklığını da azaltabilir.

Adet döneminde baş ağrısı: Doktor kontrolü

Adet döneminiz boyunca sık ve şiddetli baş ağrılarınız varsa doktorunuza görünmelisiniz. Bu şikayetle doktora gittiğinizde, doktorunuz hormon tedavisi olasılığını uygun görebilir veya ilaç reçete edebilir.

Aşağıdaki gibi ciddi belirtileri yaşayan her kadının vakit kaybetmeden doktora görünmesi önerilir. Çünkü bu belirtiler daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

  • Zihinsel karmaşa
  • Nöbetler
  • Çift ​​görme
  • Uyuşma
  • Konuşma güçlüğü

Sonuç olarak

Adet döneminde baş ağrısı birçok kadın için şikâyet nedenidir. Adet döneminde en sık görülen baş ağrısı türleri, hormonal baş ağrısı ve adet migrenidir. Bu iki tür baş ağrısı da reçetesiz alınabilen ilaçlarla ve evde kendi başınıza alacağınız önlemlerle çoğu zaman iyileşir. Ancak baş ağrınız aldığınız önlemlere rağmen geçmiyorsa, doktorunuza muayene olmanız ve uygun tedavi almanız gerekir.YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Why do you get headaches during your period?Why Do I Get A Headache During My Period?Hormonal Headaches and Menstrual Migraines

2 Yorum

  1. Adetimin 3 günündeyim 2 ağrı kesici içtiğim halde hala bas ağrım geçmedi ne yapabilirim genelde ense kısmında giren bir bas ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu