reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet Döneminde Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Adet (regl) döneminde cinsel ilişki olur mu? Riskleri ve zararları nelerdir? Faydaları var mıdır? Adetliyken hamile kalınabilir mi? Korunmak gerekir mi? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdan bulabilirsiniz.

Adetliyken ilişkiye girilir mi?

Üreme yıllarınız boyunca, ayda bir adet dönemi geçireceksiniz ve özellikle dini endişeleriniz yoksa, regl döneminde cinsellik yaşamanızın bir sakıncası yoktur. Regl döneminde cinsellik biraz karışık bir durum olsa da, güvenlidir. Adet dönemindeyken cinsel ilişkiye girmek aslında adet kramplarından kurtulmak da dahil olmak üzere birkaç avantaj dahi sağlayabilir.

Adet döneminde cinsellik ve faydaları

Aşağıda göreceğiniz üzere regl döneminde cinsel ilişkinin birkaç faydası vardır:

1- Kramplardan kurtulma

Orgazmlar adet kramplarını hafifletebilir. Adet krampları, rahminizin astarını serbest bırakmak için kasılmasının bir sonucudur. Orgazm olduğunuzda rahminizin kasları da kasılır. Sonra serbest bırakılırlar. Bu salıverme, dönem kramplarından biraz kurtulmanızı sağlayacaktır.

Adet döneminde cinsel ilişki ayrıca, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan endorfin adı verilen kimyasalların salınmasını da tetikler. Ayrıca, cinsel aktiviteye girmek zihninizi meşgul eder ve bu da adet rahatsızlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

2- Adet dönemini kısaltma

Cinsel ililkide bulunmak, adet dönemlerinizi kısaltabilir. Bir orgazm sırasında kas kasılmaları rahim içeriğini daha hızlı dışarı iter. Bu daha kısa adet süreleriyle sonuçlanabilir.

3- Artan cinsel dürtü

Hormonal dalgalanmalar sayesinde libidonuz adet döneminiz boyunca değişir. Pek çok kadın yumurtlama sırasında cinsel dürtülerinin arttığını söylerken, ki bu sizin adetinizden yaklaşık iki hafta öncedir, diğerleri ise adet dönemlerinde de daha fazla cinsel dürtü hissettiklerini bildirmektedir. (Kaynak)

4- Doğal kayganlaştırıcı

adetliyken ilişkiye girilir mi

Birçok kadın regl döneminde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınır. Hatta bazıları bunun adet ağrısını şiddetlendireceğini bile düşünür. Ancak aslında bu tamamen yanlıştır. Çünkü adet dönemindeki kan, aslında kayganlaştırıcıdır.

5- Baş ağrısı giderici

Yapılan araştırmaya göre kadınların birçoğu adet döneminde migren tarzı baş ağrısı yaşamaktadır. (Kaynak) Menstrüel migreni olan kadınların çoğu tam aksini düşünse de, yapılan araştırmada regl döneminde cinsellik yaşayan kadınların çoğu baş ağrılarının hafiflediğini söylüyorlar. (Kaynak)

Adet döneminde cinsellik ve olası yan etkileri

Adet döneminde cinsellik yaşamanın en büyük dezavantajı kanın etrafa bulaşma riskidir. Özellikle yoğun bir akışınız varsa size, eşinize ve çarşaflara kan bulaşabilir. Yatağı kirletmenin yanı sıra, kanama kendinizi kötü hissetmenize de neden olabilir. Ortalığı kirletmekten duyulan kaygı, ilişkinin eğlencesinin bir kısmını veya tamamını alabilir.

Adet döneminde cinsellik ile ilgili bir başka endişe, HIV veya hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun yayılma riskidir. Bu virüsler kanda yaşar ve enfekte menstrüel kanla temas yoluyla yayılabilirler. Her cinsel ilişkide prezervatif kullanmak, bir cinsel hastalıklara yayılma veya yakalanma riskinizi azaltabilir. (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yazımız ilginizi çekebilir.)

Adet döneminde cinsellik yaşamayı planlıyorsanız ve tampon kullanıyorsanız, önceden çıkarmanız gerekir. Unutulmuş bir tampon, ilişki sırasında vajinanızın içine o kadar itilebilir ki, çıkarılması için bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Adet döneminde hamile kalınır mı?

Aktif olarak gebe kalmaya çalışmıyorsanız, menstrüel döngünüzün hangi bölümünde olursanız olun, korunma yöntemi kullanmak iyi bir fikirdir. Adet döneminde cinsel ilişki yaşayarak gebe kalma olasılığınız çok daha düşüktür, ancak bu zamanda gebe kalmanız hala mümkündür.

Birçok kadın normal zamanda gebe kalır, yani adet olacağı tarihten 14 gün önce. Yine de her kadının döngü uzunluğu farklıdır ve döngü uzunluğunuz aylık olarak değişebilir. Kısa bir adet döneminiz varsa, adet döneminiz boyunca hamile kalma riskiniz daha yüksektir. (Kaynak)

Ayrıca spermin vücudunuzda yedi güne kadar canlı kalabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Yani, 22 günlük bir döngünüz varsa ve adet döneminizden hemen sonra yumurtlarsanız, sperm hala üreme sisteminizdeyken yumurta bırakma ve hamile şansınız vardır.

Adet döneminde cinsellik ve korunma

adetliyken cinsel ilişkiye girmek

Koruma kullanmak sizi cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı da koruyacaktır. Sadece regl döneminiz sırasında bir CYBH kapmakla kalmazsınız, aynı zamanda HIV gibi virüsler adet kanında yaşadığı için daha kolay bir şekilde eşinize bulaşabilirsiniz.

Sizin ve eşinizin cinsel enfeksiyonlardan korunması için her zaman lateks prezervatif kullanmasında fayda vardır. Sizde veya eşinizde lateks alerjisi varsa, kullanabileceğiniz başka korunma biçimleri de vardır. Bu konuda eczacınızdan veya doktorunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz.

Adet döneminde cinsellik için ipuçları

Adet döneminde cinsellik münasabetini daha rahat bir deneyim haline getirmek için işte birkaç ipucu:

  • Partnerinize karşı açık ve dürüst olun. Onlara regl döneminde ilişkiye girmek konusunda ne hissettiğinizi söyleyin ve bu konuda ne hissettiklerini sorun. Herhangi biriniz tereddüt ediyorsanız, rahatsızlığın arkasındaki nedenleri konuşun.
  • Bir tampon kullanıyorsanız, ilişkiye başlamadan önce onu çıkarın.
  • Kan sızıntısının bulaşmasını önlemek için yatağa koyu renkli bir havlu açın. Tamamen kaçınmak için duşta veya banyoda ilişkiye girin.
  • Daha sonra temizlemek için yatağın yanında ıslak bir mendil bulundurun.
  • Partnerinize lateks prezervatif taktırın. Bu sizi hamileliğe ve CYBH’lere karşı koruyacaktır.
  • Her zamanki cinsel konumunuz rahatsız ediyorsa, farklı bir şey deneyin. Örneğin, partneriniz arkanızdayken yan yatmayı denemek isteyebilirsiniz.

Özet olarak

Adet sürenizin cinsel yaşamınızı durdurup durdurmasına siz karar verin. Küçük bir hazırlık çalışması yaparsanız, bu beş gün boyunca cinsel ilişki, ayın geri kalanında olduğu kadar eğlenceli olabilir. Adet döneminde cinsel ilişki yaşamak daha da heyecanlı olabilir ve bu hoşunuza gidebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/womens-health/sex-during-periods
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321667
  3. https://www.health.com/condition/menstruation/period-sex

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir