reklam
İç Hastalıkları

Ağız Kokusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağız kokusu nedir? Nedenleri nelerdir? Ciddi bir durum mudur? Ne zaman ve hangi doktora görünmek gerekir? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ağız kokusu nedir?

Ağız kokusu hemen hemen herkesin başına gelebilir. Ancak bazı insanlar için ağız veya nefes kokusu günlük bir sorundur ve bir çözüm bulmakta zorlanırlar. Nüfusun yaklaşık %30’u bir tür ağız kokusundan şikayet etmektedir.

Ağız veya nefes kokusu genellikle sarımsaklı bir yemekten sonra veya sabah uyandıktan sonra ortaya çıkar. Geçici ağız kokusunun diğer nedenleri arasında bazı içecekler (alkollü içecekler veya kahve dahil), tütün ve tütün ürünleri tüketmek yer alır.

Bazı insanlar kendi ağız kokusunun farkında olmayabilir ve bunu bir akrabasından, arkadaşından veya iş arkadaşından öğrenerek bir dereceye kadar rahatsızlık ve sıkıntı yaşayabilir. Ağır vakalarda ağız kokusu, kişisel ilişkileri ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Ağız kokusu neden olur?

Ağız kokusunun farklı nedenleri olabilir. Genellikle zararsızdırlar ve kapsamlı diş hijyeni ile giderilebilirler. Ancak ağız kokusunun arkasında ciddi hastalıklar da olabilir.

İşte madde madde ağız kokusunun nedenleri:

1- Ağız ve boğaz sorunları

Tüm vakaların yüzde 90’ına kadar, ağız kokusunun nedeni ağızda veya boğazda yatmaktadır. Örneğin, bazı bakteriler ya da yemek artıkları ayrıştırılması sırasında ağızda koku oluşabilir. Diş etlerinin iltihaplanmasına, çeşitli ağız ve diş sorunlarına yol açarak kötü bir koku yayabilirler.

Bu nedenle dişlerinizi yanlış fırçalamak ağız kokusunun başlıca nedenidir. Bunu önlemek için diş fırçası kullanmanın yanı sıra diş ipi veya diş arası fırçaları ile dişler arasındaki boşluklar da düzenli olarak temizlenmelidir.

2- Bademcik iltihabı

Ağız kokusu dişlerinizi fırçalamanıza rağmen devam ediyorsa ve hatta diş muayenesi sonuç vermiyorsa ağız kokusunun arkasında dahiliyeci veya KBB doktoru tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık olabilir.

Örneğin bademcik iltihabı (şişmesi), farenks veya sinüs enfeksiyonları düşünülebilir. Kronik bademcik iltihabında, çürümüş gıda gibi kendini belli eden ağız veya nefes kokusu vardır. Bademciklerin derin, küçük boşluklarına yerleşen bakterilerden kaynaklanır.

İlgili yazı: Bademcik iltihabı (şişmesi) hakkında her şey

3- Şeker hastalığı (diyabet)

Ağızdaki koku bazen akut bir hastalığa işaret edebilir. Teknik olarak keton kokusu olarak bilinen meyveli bir ağız kokusu, tespit edilmemiş veya kötü kontrol edilen şeker hastalığına işaret eder.

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Genellikle bu koku, acil servisteki bir hastanın, insülin eksikliği olan şeker hastası olduğunu anlamasına yardımcı oluyor. Meyvemsi koku ayrıca bir yeme bozukluğunun sonucu veya uzun süreli aç kalmanın bir sonucu da olabilir. Bu durumda ağız kokusunu uzaklaştırmak için bir şeyler atıştırmak yardımcı olacaktır.

4- Böbrek ve akciğer hastalığı

İdrar veya amonyak kokan nefes, böbrek zayıflığının veya hatta böbrek yetmezliğinin bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni vücuttaki aşırı üre içeriğidir. Böbrekler normalde bu maddeleri idrarda salgılar. Ancak böbrekler düzgün çalışmayı bıraktığında, zararlı şeyler kan dolaşımına girer ve akciğerler yoluyla dışarı atılır.

İlgili yazı: Akut böbrek yetmezliği hakkında her şey

Akciğer rahatsızlıkları bazen ağız kokusuyla kendini gösterebilir. Örneğin akciğerlerdeki apseler ağızda ve nefeste kötü bir kokuya neden olur. Belirli bir aşamadan sonra uzmanlar, akciğer kanserinden şüphelense de, bu tür teşhisler çok nadirdir.

5- Mide rahatsızlıkları

Diyabet ve böbrek hastalığı, ağız kokusuyla en sık anlaşılan iki hastalıktır. Mide rahatsızlıklarının ekşimsi kokusu da kötü ağız ve nefes kokusuyla ilişkilidir. Yemek borusu veya mide iltihabı gibi sağlık sorunları, ağız boşluğuna sıvı veya kötü kokulu gazların salınmasına neden olduğunda kötü ağız kokusu oluşur.

6- Ağız kuruluğu

Yeterince tükürük üretmezseniz ağız kuruluğu oluşabilir. Tükürük, ağzınızın temiz kalmasına yardımcı olur ve kokuyu azaltır.

Ağız kuruluğu, tükürük bezi rahatsızlığınız varsa, ağzınız açık uyuyorsanız veya yüksek tansiyon ve idrar rahatsızlıklarını tedavi edenler de dahil olmak üzere belirli ilaçlar alıyorsanız sorun olabilir.

İlgili yazı: Ağız kuruluğu hakkında her şey

Ağız kokusu için ne zaman doktora görünmeli?

Ağız kokunuzun nereden geldiğinden emin değilseniz veya alınan önlemlere rağmen devam ederse, kendinizi sağlama almak için bir doktora danışmakta fayda vardır. Öncelikle ziyaret etmeniz gereken doktor bir ağız ve diş sağlığı uzmanı olacaktır. Eğer ağız veya nefes kokusunun başka nedenlerden kaynaklandığını düşünürse, sizi ilgili hekimlere yönlendirecektir.

Ağız kokusu nedeni nasıl teşhis edilir?

Hekiminiz nefesinizi koklayacak ve size sorununuz hakkında sorular soracaktır. Dişlerinizi fırçalamadan önce sabah randevu almanızı tavsiye edebilirler.

Ne sıklıkla dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullandığınıza, yediğiniz yiyecek türlerine ve sahip olabileceğiniz alerjilere veya hastalıklara ilişkin soruları yanıtlamayı bekleyebilirsiniz. Doktorunuza ne sıklıkla horladığınızı, hangi ilaçları aldığınızı ve sorunun ne zaman başladığını da söylemek iyidir.

Ağız kokunuza neyin sebep olduğunu teşhis etmek için, doktorunuz ağzınızı, burnunuzu ve dilinizi koklayarak kokunun kaynağını belirleyecektir.

Aile hekiminizin yapacağı bir şey yoksa, hekiminiz altta yatan bir hastalığı veya durumu dışlamak için diş hekimi veya farklı doktorları ziyaret etmenizi önerecektir.

Ağız kokusu nasıl geçer?

Ağız kokusu tedavisi nedene göre değişir. Nefes kokusu plak oluşumundan kaynaklanıyorsa, diş temizliği sorunu çözebilir. Periodontal hastalığınız varsa derin bir diş temizliği gerekli olabilir.

Sinüs enfeksiyonu veya böbrek hastalığı gibi altta yatan tıbbi sorunları tedavi etmek de nefes kokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ağız kuruluğu koku probleminize neden oluyorsa, diş hekiminiz suni tükürük ürünü kullanmanızı ve bol su içmenizi tavsiye edebilir.

Ağız kokusuna ne iyi gelir?

İşte madde madde ağız kokusuna iyi gelen şeyler:

  • Florürlü diş macunu ile yemeklerden sonra günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın.
  • Tütün içmekten ve tütün bazlı ürünleri çiğnemekten kaçının.
  • Yatmadan önce ağzınızı alkolsüz temizleme ürünleri ile durulayın ve gargara yapın.
  • Ağız kuruluğunuz varsa, gün boyunca yeterince sıvı içtiğinizden emin olun ve ağız kuruluğu spreyi, durulamalar veya ağız kuruluğu için nemlendirici jeli gibi reçetesiz satılan nemlendirici maddeler kullanın.
  • Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin.

Unutmayın, ağız veya nefes kokusu geçmiyorsa neden altta yatan daha ciddi bir sorun olabilir. Bu nedenle bir doktora danışmak her zaman en iyisidir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922
  2. https://www.webmd.com/oral-health/guide/bad-breath
  3. https://www.nhs.uk/conditions/bad-breath/
  4. https://www.medicinenet.com/bad_breath/article.htm

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir