reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Aloe Veranın Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde piyasada birçok cilt bakımı ürünü olmasına rağmen, aloe vera bilinen en iyi cilt sağlığı destekleyicisidir. Üstelik bunlar sadece kulaktan dolma bilgiler değildir, aynı zamanda araştırmalarla da desteklenmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Aloe veranın cilde faydaları var mıdır?

Aloe veranın cilde faydaları ve çok farklı amaçlarla evlerde bulunmasının yanı sıra, yüzyıllarca farklı medeniyetler tarafından çeşitli sağlık ve tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

İlgili yazı: Aloe veranın saça faydaları ve zararları nelerdir?

Kurak iklimlerde doğal olarak yetişen bir kaktüs bitkisi olan aloe bitkisinin etli yaprakları, vitaminler, mineraller, şekerler, enzimler, asitler ve amino asitler dahil 75’ten fazla (ve belki de 200’e kadar) farklı aktif bileşiğe ev sahipliği yapan berrak bir jel içerir.

Tüm bu bileşenlerin cilt bakımı ve ötesinde çok çeşitli faydalar sağladığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

Aloe veranın cilde faydaları nelerdir?

İşte madde madde aloe veranın cilde faydaları:

1- Güneş yanığına iyi gelir

Aloe veranın cilde faydaları konusunda listemizin tepesinde aloe veranın en bilinen kullanımı var ve bu güneş yanığına çok iyi gelmesidir.

Araştırmalar, doğal olarak nemlendirme ve daha sonra iyileşme özellikleri nedeniyle, aloe veranın derideki birinci ve ikinci derece yanıkların iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir, ancak bunu gerçekleştirdiği mekanizma henüz tam olarak anlaşılmamıştır.

Bazı araştırmalar, aloe bitkisinde bulunan bir bileşik olan aloinin, cilt iyileşme sürecine yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

Aloe ayrıca antioksidanlarla doludur ve özellikle metallothionein adı verilen bir antioksidan proteinin, UV ışınlarına maruz kalan ve zarar gören cilt üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.

Bitki ayrıca inanılmaz derecede nemlendiricidir, bu da genellikle güneş yanığı sonrası etkili olan cilt soyulmasına karşı savaşmaya yardımcı olabilir.

2- Ciltteki siyahlıkların solmasına yardımcı olur

Hiperpigmentasyon olarak da bilinen cilt üzerindeki koyu lekeler, çeşitli nedenlerden dolayı iz bırakabilir.

Güneşe maruz kalma, akne veya normal yaşlanma sürecinden bağımsız olarak, siyahlıkların ortak bir noktası vardır: İnatçıdırlar. Bununla birlikte, aloe vera bitkisinde bulunan aloesin adı verilen bir bileşik, ciltteki siyahlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bir çalışmaya göre, aloe vera 15 gün boyunca günde dört kez uygulandığında, hiperpigmentasyon tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Başka bir çalışma, bitkinin topikal olarak uygulanmasının, hiperpigmente cildin daha fazla melanin (aşırı üretildiğinde koyu lekelerin oluşmasına neden olan pigment) üretmesini doğrudan engelleyebileceğini bulmuştur.

3- Cildi nemlendirir

Aloe veranın cilde faydaları arasında cildi nemlendirmesi de vardır. Aloe veranın nemlendirici özellikleri iki yönlüdür. Aloe vera bitkisinin yaprağı, özellikle en içteki tabakada su bakımından zengindir, bu nedenle cildi nemlendirmeye ve nemi kilitlemeye yardımcı olur. Aloe veranın içerdiği mukopolisakkaritler derideki nemi korumaya yardımcı olur.

Aloe bitkisinde bulunan mukopolisakkaritler, cildin nemini sağlıklı bir düzeyde tutmak için oldukça faydalıdır.

Bir çalışmada, topikal olarak uygulandığında, aloe veranın cildin en dış tabakasının (stratum corneum olarak adlandırılır) su içeriğini arttırdığı ve kuru cilt tipleri için ideal bir bileşen olduğu gösterilmiştir.

4- Maske olarak kafa derisini onarır

aloe vera cilt maskesi

Özellikle aloe vera üzerinde kafa derisi maskesi olarak çok az araştırma olmasına rağmen, bitkinin tüm cilt için yararlı özellikleri (yani nemlendirici, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri) teorik açıdan kafa derisinde de aynen geçerlidir.

Aloe verayı saç derisi maskesi olarak uygulamak, tahrişi yatıştırmaya, derinin pul pul dökülmesini önlemeye, hidrasyonu yenilemeye ve hatta saç köklerini güçlendirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir. Bu, aloe veranın cilde faydaları hususunda en önemli maddelerden biridir!

İlgili yazı: Aloe vera saç maskesi nasıl yapılır ve kullanılır?

Aloe veranın sadece cilde değil, saçlara da faydaları vardır. Saçları pürüzsüz, parlak tutmak ve aynı zamanda kafa derisi için ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir.

5- Yaşlanmayı geciktirir

Yeterince nemli cilt mutlu, sağlıklı bir cilttir ve bildiğimiz gibi, yeterli nem de gözle görülür yaşlanma belirtilerini (ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi) ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Aloe, ciltteki nemi yenilemeye ve tutmaya yardımcı olma kabiliyetine ek olarak, cildin içindeki hyaluronik asit, kollajen ve elastin liflerinin üretimini de uyarır. Bunların hepsi cildi nemli, sıkı ve esnek tutmak için gereklidir ve hepsi yaşla birlikte doğal olarak azalır.

Bir çalışmada, aloe veranın topikal olarak uygulanmasının cildin elastikiyetini düzeltmeye ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olması da, cilde faydaları arasındadır.

6- Silvilce temizlemeye yardım eder

Aloe veranın cilde faydaları arasında sivilceleri yok etmesi de vardır. Aloe vera antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan akne eğilimli ciltlere yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Elbette hekimlerin reçete ettiği akne ilaçlarının yerini almamalı ancak yanlarında kullanılabilir.

Antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklerine ek olarak, aloe vera aynı zamanda doğal bir salisilik asit kaynağıdır ve bu da siyah nokta ve sivilcelerin iyileşmelerine yardımcı olabilir.

Aloe veranın akne geçirme faydalaları bilim tarafından da desteklenmektedir. Bir çalışmada, aloe veranın tretinoin kremiyle birlikte topikal kullanımının, inflamatuar ve inflamatuar olmayan aknenin tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

7- Sedef hastalığını ve egzamayı yatıştırır

Aloe veranın sedef hastalığını ve egzamayı yatışdırdığı bilinmektedir ve bu cilde faydaları arasında önemli bir maddedir. Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunları, iltihaplanma ve zayıflamış cilt bariyeri ile ilişkilidir. Aloe vera bu iki soruna da iyi gelmektedir.

Ek olarak, kırık bariyeri olan cilt de mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara daha yatkındır ve aloe vera mantarlara, bakterilere ve virüslere karşı etkili bir antiseptik olarak kabul edilebilir.

Mayo Clinic’e göre, sedef hastalığında aloe vera kreminin kullanılması da bozukluğun neden olduğu kızarıklığı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir.

8- Kepeği tedavi eder ve önler

Kepek bir seboreik dermatit şeklidir ve aloe veranın seboreik dermatitin neden olduğu kafa derisi tahrişi ve pul pul döküntüye etkili bir tedavi olduğu bulunmuştur.

Bir çalışmada, kafa derisine aloe vera uygulayan katılımcılar, seboreik dermatitin kaşıntı gibi semptomlarında önemli bir azalma görmüşlerdir.

Başka bir araştırmaya göre, bitkinin antibakteriyel ve antifungal özellikleri, kepeklerin tamamen önlenmesine ve tedavisine yardımcı olmuştur ve bu madde de aloe veranın cilde faydaları arasına eklenmiştir.

9- Çatlaklara iyi gelir

Gebelik şahane bir şey olsa da, çatlak izleri gibi bazı istenmeyen sonuçları da vardır. Bazı araştırmalara göre, aloe veranın topikal olarak uygulanmasının, çatlakları azaltmada ve çatlakların yayılmasını önlemede etkili olduğu gösterilmiştir.

Kesin mekanizma hala bilinmemekle birlikte, aloe veranın cildin onarılması ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle çatlakların solmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Aloe veranın cilde zararları var mıdır?

aloe veranın cilde zararları

Aloe veranın cilde faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları?

Abartılmadığı sürece kullanıldığında topikal formda güvenli kabul edilirken, Gıda ve İlaç İdaresi aloe vera ürünlerini düzenlemez ve denetlemez. Bu, aloe verayı güvenli bir şekilde kullanmak ve herhangi bir olumsuz cilt reaksiyonunu doktorunuza bildirmenin tüketiciye bağlı olduğu anlamına gelir.

Ciddi yanıklarınız veya diğer önemli yaralarınız varsa, aloe veradan uzak durmayı da düşünebilirsiniz. Hatta bir çalışmaya göre aloe vera, cildinizin ameliyatla ilgili derin yaralardan doğal iyileşme yeteneğini azaltabilir.

Bazı durumlarda, aloe vera cildinize etki etmeye başladığında kaşıntı veya hafif yanma yapabilir. Bununla birlikte, bir kızarıklık veya kurdeşen yaşarsanız, jele karşı bir hassasiyetiniz olabilir ve hemen kullanmayı bırakmalısınız.

İlgili yazı: Ürtiker (kurdeşen) hakkında her şey

Enfekte ciltte aloe vera jeli kullanmamalısınız. Jel mikrobiyal özelliklere sahipken, koruyucu tabakası iyileşme sürecini bozabilir ve enfeksiyonu daha da kötüleştirebilir.

Sonuç olarak

Cilt bakımında birçok yeni botanik içeriğin ortaya çıkmasına rağmen, aloe veranın cilde faydaları yüzyıllardır bilinmektedir ve bunların neredeyse hepsi bilimsel olarak kanıtlanmaktadır. Aloe vera denenebilir, güvenilirdir ve faydaları bol miktarda araştırma ile desteklenmektedir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/aloe-vera-for-face
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/aloe-vera-for-face

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir