reklam
Estetik ve Güzellik

Aloe Veranın Saça Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Aloe veranın saça faydaları nelerdir? Saçları uzatır ve güçlendirir mi? Saç dökülmesine iyi gelir mi? Nasıl kullanmak gerekir? Güvenli midir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Aloe veranın saça faydaları var mıdır?

Aloe veranın saça faydaları hususuna geçmeden önce bu muhteşem bitkiyi tanıyalım. Aloe vera, içinde jel benzeri bir madde bulunan kalın yapraklara sahip bir bitkidir. Tüm dünyada bulunur ve hatta birçok insan faydaları için bunu kendi başına yetiştirir.

İlgili yazı: Aloe vera saç maskesi

Aloe vera jeli cilde uygulandığında serinletici ve yatıştırıcıdır, bu nedenle bazen yanıkları ve cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır. Daha fazla bilgi için aloe veranın cilde faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Aloe vera, iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bazıları cilt faydalarının yanı sıra başka bir uygulaması olduğunu da iddia etmektedir. Aslında saçınızı güçlendirebilir ve saç derinizi daha sağlıklı hale getirebilir.

Bu iddiayı destekleyecek klinik kanıt bulunmasa da, aloe vera çoğu insan için güvenlidir ve faydalı olabilir.

Saçınızda kullanabileceğiniz en iyi aloe vera şekli bitkinin ham jelidir. Bu jeli hemen hemen her eczaneden satın alabilir veya varsa canlı bir bitkinin taze kesilmiş yapraklarından çıkarabilirsiniz. Jel berrak renktedir ve hafif suludur.

Aloe verayı saç derinize ve saçınıza sürmek ve saç köklerinize nüfuz etmesine izin vermek hasarlı, kuru saçları iyileştirebilir. Bir saat beklettikten sonra jeli hafif bir şampuanla durulayabilirsiniz.

Aloe veranın saça faydaları nelerdir?

Aloe veranın saça olası faydaları şunları içerir:

1- Kaşıntılı saç derisini yatışrırır

Seboreik dermatit, aşırı kepek dediğimiz durumun klinik terimidir. Kaşıntılı bir kafa derisinin ve saçınızın altında dökülen cildin belirtileri aloe vera ile tedavi edilebilir.

1998 yılında yapılan bir araştırma, aloe veranın kepeğin neden olduğu kafa derisi iltihabını gidermeye yardımcı olduğunu bulmuştur. (Kaynak) Ayrıca, aloe bitkisinde bulunan yağ asitleri, iltihap önleyici özelliklere de sahiptir. (Kaynak)

2- Yağlı saçları derinlemesine temizler

yağlı saçlar için aloe vera

Aloe vera yağlı saçları ve yağlanmaya neden olan tüm diğer etkileri ortadan kaldırmak için muazzam faydalıdır. (Kaynak)

Aloe vera saçınızı temizlerken saç tellerine zarar vermez. Saç ürünlerindeki diğer kimyasalların aksine aloe vera naziktir ve saçınızın bütünlüğünü korur.

Aloe vera kullanmak daha sağlıklı, daha parlak ve daha yumuşak görünen saçlara kavuşmanın harika bir yoludur.

3- Saç tellerini güçlendirir ve onarır

Aloe vera, A, C ve E vitaminleri içerir. (Kaynak) Bu vitaminlerin üçü de hücre yenilenmesine katkıda bulunur, sağlıklı hücre büyümesini ve parlak saçları destekler.

Aloe veranın saça faydaları olmasının nedenlerinden birisi de, jelinde bulunan B12 vitamini ve folik asittir. Bu bileşenlerin her ikisi de saçınızın dökülmesini önleyebilir.

Bununla birlikte, aloe veranın saç dökülmesini önlemede herhangi bir yararı olduğunu kesin olarak doğrulayan hiçbir çalışma yoktur.

Aloe vera, insanların güneşe maruz kaldıktan sonra ciltlerinde kullandıkları popüler bir üründür. Bunun nedeni yüksek kolajen içeriği ve soğutma özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Bu yüzden aloe veradaki vitamin içeriği, saçınızdaki güneş hasarını onarmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

4- Saç uzamasını teşvik edebilir

Aloe veranın saça faydaları aradında saç uzamasını desteklemesi de vardır. Saç deriniz temizlendiğinde ve saçınıza aloe vera uygulandığında, saç kırılmasının ve dökülmesinin yavaşladığını görebilirsiniz.

Aloe veranın aslında saçların çok daha hızlı uzamasına neden olduğunu iddia eden pek çok insan vardır. Ancak şu an itibariyle, bu iddiaları kanıtlayacak veya çürütecek çok az klinik kanıt var.

Aloe veranın saça zararları var mıdır?

aloe veranın saça zararları

Aloe veranın saça faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları? Aloe vera jeli kullanırken genellikle endişelenmek için çok az neden vardır, ancak bazı insanların buna alerjisi olabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Aloe verayı topikal olarak kullanmadan önce bir test yapabilirsiniz. Bileğinizin iç kısmına küçük bir miktar aloe vera sürün ve cildinizin kötü tepki verip vermediğini görmek için 2 saate kadar bekleyin. Bu, aloe vera duyarlılığınız olup olmadığını size bildirecektir.

Cildinizde hidrokortizon kremi kullanıyorsanız, aloe vera jeli kullanırken de dikkatli olmalısınız. Aloe vera, ikisi birlikte kullanıldığında cildiniz tarafından emilen kortizon miktarını artırabilir.

Sonuç olarak

Aloe veranın saça faydaları olup olmadığını net bir şekilde öğrenebilmek için daha fazla klinik kanıta ihtiyaç vardır ve çalışmalar devam etmektedir.

Ancak saçınızın en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, saç bakımı rutininizin bir parçası olarak aloe vera jeli kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu herkes için işe yaramayabilir, ancak denemenin hiçbir riski yoktur.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/aloe-vera-for-hair
  2. https://food.ndtv.com/beauty/6-amazing-benefits-aloe-vera-hair-skin-weight-loss-1221869
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/319114

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir