reklam
Üroloji

Andropoz (Erkek menopozu) Nedir?

Andropoz 50 yaş ve üzeri erkeklerde testosteron üretimindeki düşüşü ifade eder. Bu durum çoğu zaman hipogonadizmle bağlantılıdır. Her iki durum da düşük testosteron seviyelerini ve belirtilerini içerir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Andropoz nedir?

Andropoz, yaşlı erkeklerde testosteron eksikliğidir. Testosteron en önemli erkek cinsiyet ve cinsellik hormonudur. Erkeklerin gelişiminde ve büyümesinde etkilidir. Yaş ilerledikçe, testosteron üretimi azalır, bu da diğer şeylerin yanı sıra erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ve osteoporoza (kemik erimesi) yol açabilir.

Testosteron eksikliği nedir?

Testosteron terimi “testis” ve “steroid” kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Bu erkek cinsiyet hormonu, testislerde bulunan Leydig hücrelerinde üretilir. Testosteron doğumdan önce bile cinsel özelliklerin oluşumundan sorumludur, ergenlik döneminde erkeğin gelişmesini ve sperm üretimini sağlar.

Ayrıca tüm vücudun büyümesine ve korunmasına da katkıda bulunur. Bir yandan, testosteron daha derin bir ses, kas oluşumu, daha kalın bir cilt, artan metabolizma, vücut kılı oluşumu ve erkeğe cinsel dürtü sağlarken, diğer yandan saç dökülmesine ve erkeğin cinsel anlamda “duraksamasına” neden olur.

Erkek testosteron seviyesi yirmili ve otuzlu yıllar arasında zirve yapar, daha sonra testosteron üretimi yılda yaklaşık yüzde bir ila iki oranında azalır.

Andropoz neden olur?

Yaşlı erkeklerde testosteron eksikliği nedenleri doğal yaşlanma sürecinde ve bununla ilişkili fiziksel değişikliklerde yatmaktadır. Ek olarak, sağlıksız bir yaşam tarzı ve egzersiz eksikliği testosteron üretimini kısıtlayabilir. Testosteronu düzenlemeye yardımcı olan diğer hormonların konsantrasyonunun azalması, testosteron eksikliğine de katkıda bulunur.

Andropoz” veya “klimakterik vinil” olarak da bilinen bu yaşam döneminde, erkeklerde testosteron seviyesi o kadar çok düşer ki, insanın görmezden gelebileceği ancak inkar edemeyeceği dikkate değer cinsel değişiklikler yaşanır. Bu nedenle, bu süreç, kadınlardaki menopozun karşılığı (erkek menopozu) olarak da değerlendirilebilir.

Geç başlangıçlı hipogonadizm, testosteron üretiminin azalmasının en yaygın şeklidir. 40 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yaklaşık yüzde 30’u bu testosteron eksikliğinden etkilenmektedir.

Andropoz belirtileri nelerdir?

erkek menopozu

Erkeklerde cinsiyet ve cinsellik hormonu olan testosterondaki yaşa bağlı düşüş çeşitli belirtiler gösterir. Yaklaşık beşte biri 50 ila 75 yıllık yaşam evresinde cinsel sıkıntılar yaşarlar. Kadınların aksine, hormonal değişiklikler kademeli ve daha az belirgindir.

Eksikliğin genel bir işareti, belirgin bir şekilde azalan fiziksel dayanıklılıktır. Azalan motivasyon psikolojik olarak çarpıcıdır, bu da çok çeşitli konularda kendini gösterir. Genel olarak, yaşam memnuniyeti önemli ölçüde azalır.

Aşağıdaki üç semptom andropoz için tipiktir:

  • Doğrudan cinsel yaşam etkilenir ve artık ereksiyon olmakta zorlanılır.
  • Ereksiyon olursa bile oldukça geç olur ve ilgili kişi fiziksel olarak kendisini zayıf hisseder.
  • Andropozun üçüncü bir işareti olarak, penisin normal sabah sertleşmesinin artık daha az yaygın olmasıdır.

Kişi bundan dolayı kendini kötü hissedebilir. Etkilenen bazı kişiler, her erkek için farklı olan başka şikayetler geliştirir. Bu durum, fiziksel kas kütlesindeki azalma ve yağ dokusundaki artış nedeniyle olur.

Örneğin; saçlar yavaşça azalmaya başlayabilir ve sakal uzaması gecikebilir. Bazı hastalar kalıcı sinirlilik, huzursuzluk ve uyku bozukluklarından muzdariptir.

Daha önce alışık olunmayan ter ve ısı atakları az da olsa görünebilir. Bazıları uzun süre konsantre olmakta zorlanır. Ayrıca hafıza zayıflığı belirtileri de vardır. Bazı durumlarda depresyon da geliştirebilirler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Hormon dengesindeki değişiklikler normaldir ve doğal sürecin bir parçasıdır. Bu durum ortaya çıktığında doktora görünmek her zaman gerekli değildir. Testosteronun parçalanması 50 yaş ve üstü erkeklerde görülür, bu yavaş bir süreçtir ve genellikle muayene gerekmez. Bu nedenle bu duruma erkek menopozu da denir.

Eğer etkilenen kişi fiziksel değişikliklerden muzdaripse, bir doktora danışmalıdır. Libido veya cinsel aktivitedeki azalma doğal bir süreç olarak kabul edilir. Kişi bununla uyumsuz olduğunu fark ederse, değişiklikler bir doktorla tartışılmalıdır.

Uyku, gece terlemesi veya ısı atakları varsa da bir doktora danışmalıdır. Saç büyümesi, kişilik bozuklukları ve duygusal durumdaki değişiklikler de bir doktor tarafından incelenmelidir.

Semptomlar yaşlılıkta erkeklerde doğal olarak kabul edilmesine rağmen, başka hastalıkların olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. İç huzursuzluk, sinirlilik ve dengesizlik hissi de testosteron eksikliğinin belirtileridir.

Andropoz nasıl teşhis edilir?

Erkeklerde testosteron eksikliği durumunu belirlemek için genellikle kan incelenir. Güvenilir bir tanı elde etmek için, kan örneği sabah alınmalıdır, çünkü testosteron seviyesi gün boyunca güçlü dalgalanmalara maruz kalır. Sabahın erken saatlerinde en yüksek değerine ulaşırken öğleden sonra minimum seviyeye düşer.

Testosteron üretimindeki azalmanın belirtileri arasında erektil disfonksiyon, potens ve libidodaki genel azalma bulunur. Osteoporoz, fiziksel ve zihinsel performansta azalma, çarpıntı ve uyku bozuklukları da testosteron eksikliğinin sonuçları arasındadır.

Andropoz nasıl tedavi edilir?

andropoz tedavisi

Erkek menopozu durumunu tedavi etmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Hepsi de, vücutta eksik olan testosteron dışarıdan sağlanarak tedavi edilir.

En eski hormon tedavisine aylık enjeksiyon denir. Bu, üç ila dört haftalık bir aralıkta gerçekleşir ve testosteron seviyesi yine de güçlü dalgalanmalara maruz kalabilir. Cilde günlük olarak uygulanan özel bir jel daha iyi sonuçlar verir.

Günlük olarak skrotuma uygulanacak skrotal alçı, testosteron seviyesini nispeten sabit tutar, ancak bazı erkekler tarafından sinir bozucu olarak algılanır.

3 aylık enjeksiyon iyi sonuçlar veren yeni bir tedavi şeklidir. Endişelenmenize gerek kalmadan daha uzun bir süre boyunca andropozun giderilebilmesi avantajına sahiptir.

Bazı ülkelerde testosteron implantlarını cildin altına yerleştirmek mümkündür. Kısa, ayakta tedavi prosedürü ile testosteron seviyesi altı aylık bir süre boyunca korunabilir.

Bununla birlikte, uzun süreli hasar ve dış testosteron uygulamasının neden olduğu diğer riskler hakkında çok az şey bilinmektedir. Özellikle sentetik testosteron uygulandığında ortaya çıkabilecek çok sayıda olası yan etki (tromboz, depresyon, inme, kalp kasına hasar veya karaciğer ve böbrek tümörlerinin oluşumu gibi) vardır.

Tedavinin olası riskleri

Testosteron replasman tedavisi sırasında, bir risk olan prostat kanserini erken evrede tespit etmek için düzenli kontrollerle prostatın izlenmesi çok önemlidir. Kontrol aralığı başlangıçta üç ila altı aylık zaman dilimlerinde ve daha sonra ise yıllıktır.

Testosteron, artmış eritrosit oluşumuna yol açtığından, hematokrit ve hemoglobin değeri düzenli olarak belirlenmelidir. Tromboembolik olaylara karşı koymak için kanın akışkanlığı izlenmelidir.

Çalışmalar testosteron replasman tedavisine başlamanın artmış tromboembolizm riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Böyle ciddi bir yan etki riski, tedavinin başlamasından sonraki ilk üç ay içinde en yüksek değerdedir. Önceden var olan kardiyolojik durumlar söz konusu olduğunda, düzenli kontroller de yapılmalıdır.

Erkek hormonlarının eksikliğinin zihinsel bozukluklara da yol açabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, bakım sonrası tedavide eşlik eden psikoterapötik tedaviyi düşünmek önemlidir.

Evde tedavi

doktor ve yaşlı adam

Andropoz (erkek menopozu) yaşlı erkeklerin geliştirdiği doğal bir olgudur. Tedavi sadece semptomlar ortaya çıkarsa gereklidir. Hormon replasman tedavisi, saç dökülmesi veya ruh hali değişimleri gibi belirtiler için yararlı olabilir. İlgili kişi tedavi olacaksa, tedaviye erken başlamalı ve semptomlar hakkında ayrıntılı şekilde doktoruyla konuşmalıdır.

Tedavi, evde yemek tercihleri ve çeşitli genel önlemler değiştirilerek desteklenebilir. Tedavi sırasında yediğiniz şeyler dengeli ve sağlıklı olmalıdır. Vücudun testosteron üretimini teşvik etmek için açık havada bolca zaman harcanması önerilir.

Spor da yapılmalıdır. Egzersiz sağlıklı bir hormon dengesine katkıda bulunur ve testosteron eksikliğinin tipik semptomlarına karşı koyabilir. Doktora danışarak, çeşitli performans artırıcı ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Andropoz belirtileri yaşayan orta yaşlı erkeklerin aile doktorlarıyla konuşmaları önerilir. Doktor fizik muayene yapabilir ve sonuçlara göre uygun tedavi önerebilir. Gerekirse, diğer doktorlara, beslenme uzmanlarına ve spor hocalarına danışılabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.cenegenics.com/blog/what-is-andropause
  2. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/male-menopause/art-20048056
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4046605/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1472881/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir