reklam
Beslenme ve Diyet

Anksiyeteye İyi Gelen Bitkiler – 12 Etkili Bitki

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler nelerdir? Bu bitkileri nasıl tüketmeliyiz? Herhangi bir zararı var mıdır? Bizi sakinleştirir ve dinginleştirirler mi? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler var mıdır?

Anksiyete bozuklukları, dünyada milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir sorundur. Yıllar geçtikçe, anksiyete bozuklukları için tedavi seçenekleri hem reçeteli ilaçları hem de doğal alternatifleri içerecek şekilde genişlemiştir.

Ayrıca, birçok anksiyeteye iyi gelen bitkiler keşfedilmiştir. Bu bitkilerin aynı zamanda depresyon gibi negatif ruh hali durumlarına da fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Bu yazıda, anksiyete iyi gelen bitkilerden bazılarının yanı sıra dikkate alınması gereken diğer tedavi seçeneklerini de tartışacağız.

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler nelerdir?

İşte madde madde anksiyeteye iyi gelen bitkiler:

1- Morsalkım (withania somnifera)

Ansiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki ilk madde morsalkımdır. Morsalkım, anksiyete tedavisi olarak uzun bir kullanım geçmişine sahip adaptojenik bir bitkidir. Morsalkımdaki aktif bileşiklerin çoğunun anti-stres, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

2014 yılında yapılan bir incelemede araştırmacılar, stres ve kaygı için morsalkım kullanan beş insan deneğin sonuçlarını değerlendirdiler. Beş denemeden dördü, morsalkımın anksiyeteye iyi geldiğini söylediler.

Bununla birlikte, incelemenin yazarlarının çalışmalardaki potansiyel önyargı hakkında bazı endişeleri vardı, bu nedenle ek araştırmalara hala ihtiyaç vardır.
(Kaynak)

2- Papatya (matricaria recutita)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki ikinci madde papatyadır. Papatya, en çok kafeinsiz çay olarak kullanılan popüler bir bitkidir. Papatya çok çeşitli yararlı bileşikler içermesine rağmen, özellikle endişeli kişilerde rahatlamayı teşvik ettiği bilinmektedir.

2016 yılında araştırmacılar, papatya takviyesinin yaygın anksiyete bozukluğu üzerindeki etkisini araştırmıştır. Çalışma katılımcıları 8 hafta boyunca günde 1.500 mg farmasötik sınıf papatya özü almıştır.

Araştırmanın sonunda araştırmacılar, kaygı puanlarında önemli bir düşüş ve genel refahta kayda değer bir artış bulmuşlardır.
(Kaynak)

3- Şerbetçi otu (humulus lupulus)

anksiyete için şerbetçi otu

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki üçüncü madde şerbetçi otudur. Şerbetçi otu, bira üretiminde yaygın olarak kullanılan, ticari olarak yetiştirilen bir bitkidir. Papatya gibi, şerbetçi otundaki bazı bileşikler yatıştırıcıdır, bu da onları endişeli insanlar için yararlı bir seçenek haline getirir.

2017’deki bir çalışma, şerbetçi otunun stres, anksiyete ve depresyon üzerindeki etkilerini analiz etti. Çalışma katılımcıları, 4 hafta boyunca plasebo veya şerbetçi otu özütü almak üzere rastgele seçildi. 2 haftalık bir aradan sonra, başlangıçta şerbetçi otu özütü alan katılımcılar plaseboya geçti ve başlangıçta plasebo alanlara şerbetçi otu özü verildi.

Sonuçlar, plaseboya kıyasla şerbetçi otu takviyesi ile depresyon ve anksiyete puanlarında önemli bir düşüş olduğunu gösterdi.
(Kaynak)

4- Kava (piper methysticum)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki dördüncü madde kavadır. Kava, Pasifik Adaları kökenli popüler bir anksiyolitik bitkidir. Hem yatıştırıcı hem de yatıştırıcı olmayan çeşitli bileşik türleri, bu bitkinin anti-anksiyete özelliklerine katkıda bulunur.

2018 yılında araştırmacılar, kavanın anskiyete bozukluğu için bir tedavi seçeneği olup olmadığı üzerine 12 çalışmayı analiz ettiler. İncelenen denemelerin üçünde, kava bitkisinin anskiyete bozukluğu semptomlarını plaseboya göre azaltmada etkili olduğu bulundu.

Bununla birlikte, kalan denemelerin analizi önemli sonuçlar göstermedi, bu da daha fazla araştırmanın faydalı olacağını gösteriyor.
(Kaynak)

5- Lavanta (lavandula angustifolia)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki bir diğer şey de lavantadır. Lavanta, anksiyete, uyku ve genel ruh hali için en popüler aromaterapötik bitkilerden biridir. Lavanta, yatıştırıcı ve anksiyete önleyici etkilere sahip bileşikler de dahil olmak üzere çeşitli faydalara sahip geniş bir aktif bileşik yelpazesine sahiptir.

2019 yılında yapılan bir incelemede, 100 insanda anksiyete üzerine lavanta etkilerini belirlemek için analiz edilmiştir. Çalışmaların çoğu, çeşitli lavanta uygulamalarının, özellikle ağızdan lavanta takviyesi olmak üzere anksiyete düzeyleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu bildirmiştir.

Bununla birlikte, bu araştırma incelemesi, daha az önyargılı ve daha büyük klinik araştırmalara hala ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.
(Kaynak)

6- Limon otu (melissa officinalis)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasında limon otu da vardır. Limon otu, geleneksel olarak anksiyete, depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılan başka bir şifalı bitkidir. Araştırmalar, anksiyete karşıtı faydalara ek olarak, limon otunun bilişisel sağlığı geliştirmeye yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

2018 yılında yapılan bir çalışma, limon otunun ve lavantanın uykusuzluk çeken kişilerde anksiyete ve depresyon üzerindeki etkinliğini araştırmıştır. Çalışma için 67 katılımcıya 4 hafta boyunca her gece bir limon otu ve lavanta takviyesi veya bir plasebo verildi. Sonuçlar, limon otu ve lavanta grubunda uykusuzluk semptomlarında ve anksiyete ve depresyon puanlarında bir düşüş olduğunu göstermiştir.
(Kaynak)

7- Çarkıfelek meyvesi (Passiflora incarnata)

Anksiyeteye iyi gelen bitkilerden bir diğeri de pasiflora olarak da bilinen çarkıfelek meyvesidir. Çarkıfelek, anksiyete ve uyku bozuklukları da dahil olmak üzere çok çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılan geleneksel bir bitkidir. Çarkıfelek içindeki çoklu aktif bileşikler, kaygıyı azaltan ve gevşemeyi destekleyen beyin reseptörleri üzerinde hareket ediyor gibi görünmektedir.

2017 yılında yapılan bir inceleme, çarkıfelek özünün anksiyete üzerindeki etkileri üzerine iki küçük çalışma içeriyordu. Bu çalışmaların sonuçları çarkıfelek çiçeğinin yatıştırıcı etkilerini destekliyor gibi görünse de, sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Başka bir çalışma, çarkıfelek üzerine yapılan araştırmanın hala eksik olduğunu ve anksiyete için etkinliğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu duyurmuştur.
(Kaynak1Kaynak2)

8- Sarı kantaron (Hypericum perforatum)

anksiyete için sarı kantaron

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki sekizinci madde sarı kantarondur. Sarı kantaron, duygu durum bozukluklarının tedavisinde uzun bir kullanım geçmişine sahip bir bitkidir. Sarı kantaron yaygın olarak depresyon için doğal bir seçenek olarak kullanılsa da, araştırmalar şu anda anksiyete için de etkinliğini araştırmaktadır.

Anksiyete için sarı kantaron kullanan insanlar üzerindeki çalışmalar sınırlıdır. Ancak, 2018’den itibaren bu bitkinin farelerde anksiyete üzerindeki etkileri araştırılıyor.

Hayvanlara 21 günlük bir süre boyunca çeşitli sarı kantaron ekstraktları karışımları uygulanmıştır. Araştırmacılar, sarı kantaron takviyesinin, stres hormonlarında ve diğer inflamatuar belirteçlerde bir azalmaya katkıda bulunduğunu bulmuşlardır.
(Kaynak)

9- Kedi otu (valeriana officinalis)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler arasındaki son maddemiz kedi otudur. Kedi otu, papatya ile birlikte genellikle çay formunda bulunan başka bir bitkisel takviyedir. Kedi otu bitkisindeki aktif bileşikler yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve bu durum kedi otunu anksiyete için başka bir popüler seçenek haline getirir.

2019 yılında yapılan bir çalışma, kedi otu kökü ekstresinin fonksiyonel beyin aktivitesi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bu 4 haftalık çalışmada, katılımcılar günde üç kez kedi otu veya plasebo takviyesi aldılar. Elektroensefalografi (EEG) sonuçları, kedi otu grubunun beynin stres ve kaygı ile bağlantılı bölümlerinde değişiklikler yaşadığını göstermiştir.
(Kaynak)

Anksiyeteye iyi gelen bitkiler hakkında uyarı

Bilmek önemlidir. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) herhangi bir tedavi için bitkisel takviyeleri önermez ve bu konuda yorum yapmaz. Anksiyete için bitkisel takviyeler almayı planlıyorsanız, araştırmanızı hem takviye hem de alacağınız marka üzerine yaptığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca, takviyeleri doktorunuza danışarak da alabilirsiniz.

Anksiyeteye iyi gelen diğer şeyler

Klinik tedavi alsalar bile, anksiyetesi olan pek çok kişi stresi azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri uygulamaktan fayda görür. Günlük yaşamınızda kaygıyı azaltmaya yardımcı olan diğer şeyler şunlardır:

  • Gevşeme tekniklerini uygulayın: Derin nefes alma, meditasyon ve diğer gevşeme tekniklerinin anksiyetenin semptomlarını ve şiddetini azalttığı gösterilmiştir.
  • Her gece yeterince uyuyun: Uykusuzluk genellikle anksiyetesi olan insanlar için bir tetikleyicidir, bu nedenle her gece doğru miktarda uyumak önemlidir.
  • Haftada 5 kez 30 dakika egzersiz yapın: Egzersiz, anksiyete ve depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğu bilinen faydalı hormonlar üretir.
  • Dengeli beslenin: Meyveler, sebzeler, tahıllar ve sağlıklı yağlar gibi yiyecekler, beyin sağlığını desteklemeye yardımcı olan besinler bakımından zengindir.
  • Alkol, nikotin ve diğer zararlı maddelerden kaçının: Stresi azaltmak için alkol, nikotin ve diğer maddeleri kullanmak cazip gelse de, bunlar genellikle yarardan çok zarar verebilir.

Doktora ne zaman görünmeli?

Anksiyete, depresyon veya başka herhangi bir psikolojik sorun için yardım almak için asla geç değildir.

Anksiyete nedeniyle günlük hayatınızda sorun yaşıyorsanız, anksiyeteye iyi gelen bitkiler işinize yaramıyorsa doktorunuzla konuşmalısınız. Sizinle oturup tedavi seçeneklerini tartışabilirler ve sizi daha ileri tedavi için bir terapiste veya psikiyatriste sevk edebilirler.

Sonuç olarak

Anksiyete ilaçlarına karşı doğal alternatifleri keşfetmek isteyenler için şifalı otlar iyi bir seçenek olabilir.

Papatya ve lavanta gibi yaygın şifalı bitkiler bile, bazı klinik çalışmalarda belirtildiği gibi anti-anksiyete faydalarına sahip olabilir. Ek olarak, bazı araştırmalar, yukarıdaki başka bitkisel takviyelerin de anti-anksiyete faydaları olabileceğini öne sürüyor.

Herhangi bir bitkisel takviyeye başlamadan önce daima doktorunuza danışmanız en iyisidir ve asla önerilen miktardan fazlasını almamalısınız.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir