İç Hastalıkları

Ateşsiz Kusmasız İshal Neyin Belirtisidir? (4 Önemli Neden)

Ateşsiz kusmasız ishal birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. İnsanlar genellikle ateşle veya kusmayla beraber ishal oldukları için, diğer ikisi olmadan sadece ishal olduklarında bunun nedenini daha da merak etme eğilimindedir. Ancak endişelenmeye gerek yoktur, çünkü ateşs ve kusma olmadan ishal, aşağıda da göreceğiniz üzere genellikle basit nedenlerden kaynaklanır ve kısa sürede geçer.

Ateş

Ateşin birincil amacı, bağışıklık sisteminin tepkisini güçlendirerek hastalıklarla savaşmaktır. Ateş, vücudun normal ve sağlıklı bir tepkisidir ve genellikle birkaç gün içinde geçer. Ateş ve ishal durumunda bu, her ikisinin de istenmeyen bir mikroorganizmadan kaynaklandığının bir işareti olabilir.

Ateşin eşlik ettiği ishal, genellikle vücudunuzun potansiyel olarak zararlı bir davetsiz misafirle savaşmaya çalışmanın doğal yoludur. Ancak ateşsiz kusmasız ishalin farklı nedenleri olabilir.

Kusma

Kusma, bir savunma mekanizması olarak midedeki içeriğin zorla dışarı atılmasıdır. Kusma, çok çeşitli hafif ila ciddi hastalıkların, bozuklukların ve durumların ortak bir belirtisidir.

Kusma, ishal ile birlikte ortaya çıkabilse de her zaman böyle olacak diye bir kural yoktur. Böyle bir durumda etkilenen insanlar ateş ve kusma olmadan ishal sorunundan şikâyet ederler.

İshal

İshal birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. İshalin bazı nedenleri açıkça bellidir, bazen ise ishalin nedenini belirlemek zor olabilir.

İshalle birlikte ortaya çıkan yaygın semptomlar, neden ishal olduğunuza ve nasıl tedavi edileceğinize dair önemli ipuçları sağlayabilir.

Ateşsiz kusmasız ishal neden olur?

Neyse ki, ishal her zaman ateşiniz veya kusmanız olacağı anlamına gelmez. Ateş ve kusma gibi başka semptomlar olmadan ishal yaşamanızın aşağıdakiler gibi birkaç yaygın nedeni vardır.

1- Kaygı ve stres

İshal, aslında hem akut hem de kronik stres ve kaygının çok yaygın bir belirtisidir. Birçok insan, örneğin topluluk karşısında konuşmak gibi heyecan verici ve stres potansiyeli olan şeylerden önce ateşsiz kusmasız ishal yaşayabilir. Aynı şey, bir iş veya ilişki gerginliğinin neden olduğu günlük stres nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Stres, kaygı ve genel sinirlilik, sindirimle ilgili olanlar da dahil olmak üzere kas gerginliği üzerinde derin etkilere sahiptir ve bu yüzden ishal ortaya çıkabilir. Ayrıca, stres ve kaygı gıdanın geçiş süresini (sindirimi) yavaşlatabilir veya hızlandırabilir, bu da ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.

ateşsiz kusmasız ishal

2- Koşucu ishali

Koşucu ishali de ateşsiz kusmasız ishal şikâyetinin yaygın bir nedenidir. Koşucu ishali son derece yaygındır ve “koşucu koliti” olarak da bilinir. Genellikle uzun bir koşu sırasında veya sonrasında başlar, bu nedenle koşmanın neden olduğunu belirlemek oldukça kolaydır. Koşucu ishaline ayrıca gaz, şişkinlik, kramp veya mide bulantısı gibi hoş olmayan semptomlar eşlik edebilir.

Koşucu ishalinin nedenleri tam olarak anlaşılmasa da birçok uzman bunun beslenmeyle ilgili olduğu konusunda hemfikirdir. Bu durumda altta yatan bir gıda hassasiyetiniz olabilir veya koşular sırasında yemek ve atıştırma zamanınızı ayarlamanız gerekebilir. Büyük bir etkinliğe katılıyorsanız, yukarıda bahsedilen strese bağlı ishal de bir faktör olabilir.

3- Gıda alerjisi veya hassasiyeti

Düzenli olarak ateş ve kusma olmadan ishal yaşıyorsanız, bazı gıda alerji testleri ve/veya eliminasyon diyeti yapmayı düşünmelisiniz. Alerji gıda testlerinde belirli hassasiyetler saptanmaz, bu nedenle alerji testiyle beraber bazı gıdaları kendiniz de test etmeniz gerekebilir.

İshale neden olan en yaygın gıda alerjenleri ve tahriş edici maddeler arasında süt ürünleri, glüten, mısır, soya, yumurta, fındık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Bununla birlikte, hemen hemen her şeye alerjiniz olabilir, bu nedenle bilgili doktor veya beslenme uzmanı bulmanız son derece faydalı olabilir.

4- İlaç yan etkileri

Antibiyotikler gibi bazı ilaçların ishale neden olma olasılığı diğerlerinden daha yüksektir. NSAİİ’ler (ibuprofen gibi), özellikle aç karnına alındığında sindirim rahatsızlığına ve ateşsiz kusmasız ishal şikâyetine neden olabilir.

Ek olarak, şeker hastalığını kontrol etmek için kullanılan bazı ilaçların yanı sıra mide ekşimesini tedavi etmek için kullanılan ilaçların da karın rahatsızlığına ve ishale neden olduğu bilinmektedir.

Eğer ishaliniz ilaçlardan kaynaklanıyorsa ve bu ilaçlar değiştirilebilecek bir ilaçsa, bu olasılığı ilacınızı reçete yazan doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Ancak ilacı değiştirmek mümkün değilse (özellikle antibiyotik durumunda), antibiyotiğinizle birlikte ve sonrasında yüksek kaliteli bir probiyotik almak, bağırsak bakterilerinin dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

Çocuklarda ateşsiz kusmasız ishal

Çocuklarda ishalin çoğu virüslerden kaynaklanır. İshal ayrıca bakteriler, parazitler, diyet değişiklikleri (çok fazla meyve suyu içmek gibi), bağırsaklarla ilgili sorunlar (gıda alerjisi gibi) ve bazı ilaçların kullanımından da kaynaklanabilir.

Video

Sonuç olarak

Ateşsiz kusmasız ishal de dahil olmak üzere tüm ishal durumlarında, vücudunuzu et suyu ve çorba gibi besleyici ve sindirimi kolay gıdalarla desteklemek önemlidir. Bunun yanı sıra saf su ve doğal Hindistan cevizi suyu içmek ve susuz kalmamak dehidrasyonu önlemek için çok önemlidir. Eğer aldığınız önlemlere rağmen iyileşmiyorsanız, doktorunuza görünmenin zamanı gelmiş demektir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
Diarrhea Without a Fever: What It Means

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu