Ayvanın Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 13 Faydası

Ayvanın faydaları aslında birçok insanın bildiğinden daha fazladır ve bu güzel meyveyi ya da suyunu tüketmek, hemen hemen herkes için güvenlidir. Eğer ayvayı sevmiyorsanız, ayvalı salata bile yapabilirsiniz! Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ayvanın Faydaları Nelerdir? İnanılmaz 13 Faydası
20.11.2020
A+
A-

Ayvanın faydaları hakkında

Ayvanın faydaları arasında en başta bilinen şey kilo vermeye yardımcı olmasıdır ancak başka birçok şaşırtıcı faydası da vardır.

Ayva meyvesi, sadece alışveriş sepetlerimize eklediğimiz alışıldık meyvelerden biri değildir, aynı zamanda herkesin bilmesi gereken bazı istisnai özellikleri vardır.

Aslında, bu meyvenin birçok faydası ve besleyici özelliği nedeniyle bugün diyetinize yapabileceğiniz en sağlıklı eklemelerden biridir. Bu kış yeme alışkanlıklarınıza yeterince meyve eklemekte zorlanıyorsanız, muhakkak ayvayı göz önünde bulundurmalısınız.

Bununla birlikte, kilo verme ve antienflamatuar özelliklerinden tam olarak yararlanmak için, diğerlerinin yanı sıra, taze ayva salatasından daha iyisi yoktur!

Ayvanın faydaları nelerdir?

Ayvanın olası sağlık faydaları arasında şunlar vardır:

1- Kilo vermeye yardımcı olabilir

Aynı kategorideki diğer meyvelere (yani elma ve armut) benzer şekilde, ayvanın kalorisi son derece düşüktür (100 gram taze ayva sadece 57 kaloriye sahiptir), ancak lif ve önemli besin bileşenleri bakımından yüksektir.

Bu durum, fazla kiloları kaybetmeyi düşünüyorsanız veya kışın bikini vücudunuzu korumaya çalışıyorsanız, diyetinize mükemmel bir katkı sağlar.

Ek olarak, spor salonuna tutkulu biriyseniz, bu meyvenin sağladığı sağlıklı vitaminler ve karbonhidratlar, antrenman diyetinizi tamamlayabilir ve ona taze bir dokunuş katabilir!

2- Ülserlerin tedavisine ek katkı sağlayabilir

Çok sayıda çalışma, ayvanın alkol kullanımının neden olduğu mide ülserlerini önleyebileceğini bulmuştur. Aslında, bu meyvede, mide ülserlerinden sıklıkla sorumlu olan H. Pylori bakterisinin oluşumunu engelleyen benzersiz bileşikler vardır.

Mide ve peptik ülserler, bugün dünyanın her yerinde milyonlarca insanı etkileyen bir durumdur. Genellikle stres ve dengesiz beslenmeden kaynaklanır ve tıbbi olarak tedavi edilebilirken, ayva soruna daha doğal bir çözüm sunabilir.

Yapılan ek araştırmalarda, düzenli olarak ayva suyu içmenin mide sağlığınız ve ülser oluşumunun önlenmesi için büyük fayda sağladığı gösterilmiştir.

3- Antienflamatuar özellikleri vardır

Ayva meyvesi C Vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir ve önerilen günlük alımın %25’ini sağlayabilir. Bu değerler, özellikle C vitamini bakımından zengin olan olgun meyveler için de geçerlidir.

Bu vitaminin, bağışıklık seviyemizi artırdığı ve bazı iltihaplı durumları tedavi etmemize yardımcı olabileceğinden dolayı diyetlerimize dahil edilmesi gereklidir.

Bu meyvenin antibakteriyel özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için de gereklidir ve E.Coli ve S. aureus’un tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

4- Antioksidan yararları vardır

Ayva, mükemmel antioksidan faydaları ile bir süredir bilinmektedir. Aslında bu meyve, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olduğu ve bu nedenle hücrelerinizi hasardan koruduğu kanıtlanmış antioksidanlar açısından son derece zengindir.

İnflamasyonla mücadelede, metabolik stresi azaltmada ve kronik hastalık riskini önlemede inanılmaz derecede faydalıdır. Ayva dahil diğer bazı meyvelerde de bulunan flavonoid, kalp ve kardiyovasküler hastalıkların olasılığını azaltabilir.

Bunların yanı sıra ayva suyunda bulunan yüksek antioksidanlar, cildinizi canlandırmanıza, yaşlanma ve stresin neden olduğu hasarı gidermenize yardımcı olabilir.

5- Antiviral etkilere sahiptir

Birden fazla araştırma, ayvanın fenolikler açısından son derece zengin olduğunu bulmuştur. Bu bileşik, tıbbi ilaçların anti-influenza aktivitesini arttırmak için geleneksel ve batı tıbbında yıllardır kullanılmaktadır.

Ayvanın antioksidan ve antienflamatuar faydalarının yanı sıra bu anti-viral özelliklerin, soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve benzeri viral patojenlerle savaşmada ve önlemede oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Portakalların buna yardımcı olduğu biliniyor olsa da, ayva yeni bir ek olabilir ve sonbahar/kış diyetinize bakışınızı tamamen değiştirebilir!

İlgili yazı: Portakalın Faydaları Nelerdir?

6- Sindirim sorunlarının giderilmesine katkı sağlar

Ayva, yüzyıllardır sindirim sorunlarını çözmek için geleneksel tıpta kullanılırken, son araştırmalar bu bitkinin sahip olduğu yararlı özellikleri doğrulayabilmiştir.

Aslında ayvanın bağırsak dokumuzu inflamatuar bağırsak hastalıkları ve ülseratif kolit gibi çeşitli sindirim bozukluklarına karşı korumada etkili olduğu gösterilmiştir.

Bununla birlikte, ayvanın mide ve bağırsaklarımıza getirebileceği inanılmaz faydaları nedeniyle, hamilelik veya sabah bulantılarının neden olduğu kusma ve mide bulantısının etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceği görülmüştür.

7- Kardiyovasküler sağlığı güçlendirir

Çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyvelerin (yani armut, elma, ayva, kiraz ve kayısı) kardiyovasküler sisteminizin sağlığı için inanılmaz derecede faydalı olduğu görülmüştür.

Aslında, bu meyveler kateşinler ve proantosiyanidinlerle birlikte klorojenik asitler, antosiyaninler ve flavonoller bakımından zengindir.

Yapılan çeşitli araştırmalar, ayvanın elma ve kiraz ile birlikte kan basıncınızı düşürmeye veya dengelemeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Ancak bu meyvenin en önemli faydalarını görmek için diyetinize dahil edilmesi gerekir. Ayrıca ayvanın içerdiği her değerli bileşiğin bozulmadan korunması için düzenli ve çiğ olarak yenmesi gerekir.

8- Kolesterol seviyesini dengeleyebilir

Ayva meyvesi, doğal çözünür lifler bakımından zengindir ve tamamen kolesterolsüzdür. Bu, yüksek kolesterolden muzdarip kişilerin, günlük diyetlerine hiçbir yan etkisi olmadan eklenebileceği anlamına gelir.

Çiğ meyvenin hayranı değilseniz mükemmel bir tatlı için ayvayı tarçın ve anason ile kaynatabilirsiz. Düzenli olarak ayva yemek, kalp sağlığının yüksek standartlarını korumak için çok faydalı görülmüştür.

9- Kanser riskini azaltabilir

Sağlıklı, besleyici yönden zengin bir diyet, uzun yaşamanın ve sağlıklı olmanın anahtarı olsa da, bu koşulları diğerlerinden biraz daha iyi hale getiren bazı meyve ve sebzeler vardır.

Ayvanın yukarıda bahsettiğimiz birçok antioksidan özelliğinden dolayı bu meyvenin potansiyel olarak kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Ayva aslında serbest radikallerle savaşmanıza ve neden olabilecekleri zararlardan korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, ayvanın özü ve suyunun kateşin ve epikateşin gibi yaygın olarak tanen olarak adlandırılan büzücü özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bu bileşikler, en iyi bilinenler arasında olmasa da, mukoza zarlarınızı kanserden korumak gibi önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Bunu genellikle kanserden sorumlu olan toksinlere bağlanarak ve onları etkisiz hale getirerek yaparlar.

10- Stresi azaltmak için kullanılabilir

Ayvanın olası faydaları arasında stresten kurtulmak için kullanılması da vardır. Düzenli olarak ayva suyu içmek, hızlı tempolu bir yaşam tarzı ve günlük işlerden kaynaklanan stresten etkilenen kişilerde stres düzeyini düşürmede oldukça faydalıdır.

Meyvede bulunan yüksek miktarda antioksidan nedeniyle bu özelliğe sahip olduğu düşünülse de, ayvanın, özellikle gün boyunca zihninizi huzur içinde tutmaya çalışıyorsanız, diyetinize harika bir katkı olduğu kanıtlanmıştır.

Ayva, sakinleştirici özelliğinden dolayı da yogilerin en sevdiği yiyeceklerden biridir. Ayva çayları ve meyve suları günümüzde büyük ölçüde bulunabilmektedir. Ayrıca, bir meditasyon ve yoga seansından sonra da kullanılmaktadır.

11- Göz sağlığını destekleyebilir

Ayva, geleneksel batı ve doğu tıbbında yüzyıllardır göz sağlığı ile ilgili rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde özellikleri bazı çalışmalarla doğrulanmış ve birçok insanın diyetlerine dahil edilmiştir.

Ayva, görme ve netliği iyileştirmenin yanı sıra, daha ciddi göz hastalıklarından etkilenme riskini azaltmanıza da yardımcı olabilir.

Ayvanın içindeki antioksidanlar bunun başlıca sorumlusu iken, bu meyve aynı zamanda B1, B3, B6, kalsiyum, potasyum, çinko gibi göz sağlığımızı koruyabildiği kanıtlanmış bazı temel vitamin ve bileşikler bakımından inanılmaz derecede zengindir.

12- Karaciğer için yararlıdır

Gördüğümüz gibi ayva, birçok sağlık sorununa karşı inanılmaz koruyucu özellikler sunar.

Örneğin, geleneksel Çin tıbbında daha şiddetli karaciğer hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek ve bağırsak sağlığımızı desteklemek için kullanılmıştır.

Aslında bu meyve, bakterilerin neden olduğu enfeksiyona karşı direnci artırabilmenin temel özelliklerine sahiptir.

13- Alerjilerin giderilmesinde etkili olabilir

Ayva meyvesi ve suyu, yaygın alerjik reaksiyonlarının, astım nöbetlerinin ve alerjik dermatit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olmuştur.

Bu, ayva meyvesinde ve tohumlarında bulunan, bağışıklık hücrelerinin aktivitesini engelleyen ve alerjik reaksiyonlara neden olan temel bileşikler nedeniyle mümkündür.

Ayva ile limon suyunu birleştiren, alerji için yaygın olarak kullanılan bazı ilaçları piyasada bulmak mümkündür. Bunlar burun akıntısı, kaşıntılı gözler, astım ve alerjik dermatit gibi yaygın ve hafif alerjik reaksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Ayva, piyasada en çok bilinen meyvelerden biri olmasa da sunduğu eşsiz özelliklerden dolayı son derece popüler hale gelmektedir.

Taze meyve sevmiyorsanız veya mutfakta denemeyi seviyorsanız, mükemmel ve sağlıklı bir kış gıdası için ayvayı haşlayabilir, üzerine tarçın ve anason ekleyebilirsiniz.

Daha önce ayva meyvesi veya suyu denediniz mi? Ne düşünüyorsunuz? Aşağıya bir yorum yazarak bize bildirin!


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/what-is-quince-fruit
  2. https://www.stylecraze.com/articles/amazing-health-benefits-of-quince-fruit/
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-384/quince

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.