reklam
Beslenme ve Diyet

Ayvanın Faydaları: Bilinmeyen 13 Faydası

Ayvanın faydaları var mıdır?

Ayvanın faydaları elbette vardır! Ayvanın yararları arasındaki en başta bilinen, şey kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Ancak başka birçok şaşırtıcı faydası da vardır. Ayva meyvesi, sadece alışveriş sepetlerimize eklediğimiz alışıldık meyvelerden biri değildir, aynı zamanda herkesin bilmesi gereken bazı istisnai özellikleri vardır.

Aslında, ayvanın birçok faydası ve besleyici özelliği nedeniyle bugün yeme düzeninize yapabileceğiniz en sağlıklı eklemelerden biridir. Bu kış yeme alışkanlıklarınıza yeterince meyve eklemekte zorlanıyorsanız, muhakkak ayvayı göz önünde bulundurmalısınız.

Ayvada hangi vitaminler vardır?

Ayva, kalori yoğunluğu düşük olan çok besleyici bir meyvedir. 100 gramlık bir ayva meyvesi sadece 57 kalori içerir. Aynı zamanda harika bir diyet lifi, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller kaynağıdır. Meyve, kateşin ve epikateşin gibi tanenler içerir ve çok yüksek bir C vitamini konsantrasyonuna sahiptir. Ayva ayrıca iyi bir kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve bakır kaynağıdır.

Ayvanın faydaları nelerdir?

İşte ayvanın 13 bilinmeyen faydası:

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Kilo vermeye yardimci olabilir

Aynı kategorideki diğer meyvelere (yani elma ve armut) benzer şekilde, ayvanın kalorisi son derece düşüktür (100 gram taze ayva sadece 57 kaloriye sahiptir), ancak lif ve önemli besin bileşenleri bakımından yüksektir. Bu durum, fazla kiloları kaybetmeyi düşünüyorsanız veya kışın bikini vücudunuzu korumaya çalışıyorsanız, diyetinize mükemmel bir katkı sağlar. Ek olarak, spor salonuna tutkulu biriyseniz, bu meyvenin sağladığı sağlıklı vitaminler ve karbonhidratlar da inanılmaz katkı sağlayacaktır.

Ülserlerin tedavisine ek katkı sağlayabilir

Ulserlerin tedavisine ek katki saglayabilir

Çok sayıda çalışma, ayvanın alkol kullanımının neden olduğu mide ülserlerini önleyebileceğini bulmuştur. Aslında, bu meyvede, mide ülserlerinden sıklıkla sorumlu olan H. Pylori bakterisinin oluşumunu engelleyen benzersiz bileşikler vardır. Mide ve peptik ülserler, bugün dünyanın her yerinde milyonlarca insanı etkileyen bir durumdur. Genellikle stres ve dengesiz beslenmeden kaynaklanır ve tıbbi olarak tedavi edilebilirken, ayva soruna daha doğal bir çözüm sunabilir. Yapılan ek araştırmalarda, düzenli olarak ayva suyu içmenin de mide sağlığınız ve ülser oluşumunun önlenmesi için büyük fayda sağladığı gösterilmiştir.

Anti-enflamatuar özellikleri vardır

Anti enflamatuar ozellikleri vardir

Ayva meyvesi, C Vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir ve önerilen günlük alımın %25’ini sağlayabilir. Bu değerler, özellikle C vitamini bakımından zengin olan olgun meyveler için de geçerlidir. C vitamini, bağışıklık seviyemizi artırdığı ve bazı iltihaplı durumları tedavi etmemize yardımcı olabileceğinden dolayı diyetlerimize dahil edilmesi gerekli bir vitamin türüdür. Ayvanın antibakteriyel özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini ve yayılmasını önlemek için de gereklidir.

Antioksidan yararları vardır

Antioksidan yararlari vardir

Ayva, mükemmel antioksidan faydaları ile bir süredir bilinmektedir. Aslında bu meyve, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olduğu ve bu nedenle hücrelerinizi hasardan koruduğu kanıtlanmış antioksidanlar açısından son derece zengindir. Ayva, inflamasyonla mücadelede, metabolik stresi azaltmada ve kronik hastalık riskini önlemede inanılmaz derecede faydalıdır. Ayva dahil diğer bazı meyvelerde de bulunan flavonoid, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma olasılığınızı da azaltabilir. Bunların yanı sıra ayva suyunda bulunan yüksek antioksidanlar, cildinizi canlandırmanıza, yaşlanma ve stresin neden olduğu hasarı gidermenize yardımcı olabilir.

Anti-viral etkilere sahiptir

Antiviral etkilere sahiptir

Birden fazla araştırma, ayvanın fenolikler açısından son derece zengin olduğunu bulmuştur. Bu bileşik, tıbbi ilaçların anti-influenza aktivitesini arttırmak için geleneksel ve batı tıbbında yıllardır kullanılmaktadır. Ayvanın antioksidan ve anti-enflamatuar faydalarının yanı sıra bu anti-viral özelliklerin, soğuk algınlığı, mevsimsel grip ve benzeri viral patojenlerle savaşmada ve önlemede oldukça yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Sindirim sorunlarının giderilmesine katkı sağlar

Sindirim sorunlarinin giderilmesine katki saglar

Ayva, yüzyıllardır sindirim sorunlarını çözmek için geleneksel tıpta kullanılırken, son araştırmalar bu bitkinin sahip olduğu yararlı özellikleri doğrulayabilmiştir. Aslında ayvanın, bağırsak dokusunu inflamatuar bağırsak hastalıkları ve ülseratif kolit gibi çeşitli sindirim bozukluklarına karşı korumada etkili olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte, ayvanın mide ve bağırsaklarımıza getirebileceği inanılmaz faydaları nedeniyle, hamilelik nedeniyle sabah bulantılarının neden olduğu kusma ve mide bulantısının etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceği de görülmüştür.

Kardiyovasküler sağlığı güçlendirir

Kardiyovaskuler sagligi guclendirir

Çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyvelerin (yani armut, elma, ayva, kiraz ve kayısı) kardiyovasküler sisteminizin sağlığı için inanılmaz derecede faydalı olduğu görülmüştür. Aslında, bu meyveler kateşinler ve proantosiyanidinlerle birlikte klorojenik asitler, antosiyaninler ve flavonoller bakımından zengindir. Yapılan çeşitli araştırmalar, ayvanın elma ve kiraz ile birlikte kan basıncınızı düşürmeye veya dengelemeye yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Kolesterol seviyesini dengeleyebilir

Kolesterol seviyesini dengeleyebilir

Ayva meyvesi, doğal çözünür lifler bakımından zengindir ve tamamen kolesterolsüzdür. Bu, yüksek kolesterolden muzdarip kişilerin, günlük diyetlerine hiçbir yan etkisi olmadan eklenebileceği anlamına gelir. Çiğ meyvenin hayranı değilseniz mükemmel bir tatlı için ayvayı tarçın ve anason ile kaynatabilirsiz. Düzenli olarak ayva yemek veya hazırladığınız ayva suyunu içmek, kalp sağlığının yüksek standartlarını korumak için çok faydalı görülmüştür.

Kanser riskini azaltabilir

Kanser riskini azaltabilir

Sağlıklı, besleyici yönden zengin bir diyet, uzun yaşamanın ve sağlıklı olmanın anahtarı olsa da, bu koşulları diğerlerinden biraz daha iyi hale getiren bazı meyve ve sebzeler vardır. Ayvanın yukarıda bahsettiğimiz birçok antioksidan özelliğinden dolayı bu meyvenin potansiyel olarak kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayvanın içinde bulunan bileşikler, mukoza zarlarınızı kanserden korumak gibi önemli bir görevi yerine getirirler. Bunu genellikle kanserden sorumlu olan toksinlere bağlanarak ve onları etkisiz hale getirerek yaparlar.

Stresi azaltmak için kullanılabilir

Stresi azaltmak icin kullanilabilir

Ayvanın olası faydaları arasında stresten kurtulmak için kullanılması da vardır. Düzenli olarak ayva suyu içmek, hızlı tempolu bir yaşam tarzı ve günlük işlerden kaynaklanan stresten etkilenen kişilerde stres düzeyini düşürmede oldukça faydalıdır. Ayvada bulunan yüksek miktarda antioksidan nedeniyle bu özelliğe sahip olduğu düşünülse de, ayvanın, özellikle gün boyunca zihninizi huzur içinde tutmaya çalışıyorsanız, diyetinize harika bir katkı sağlar. Ayva, sakinleştirici özelliğinden dolayı da yogilerin en sevdiği yiyeceklerden biridir. Ayva çayları ve meyve suları günümüzde büyük ölçüde bulunabilmektedir. Ayrıca, bir meditasyon ve yoga seansından sonra da kullanılmaktadır.

Göz sağlığını destekleyebilir

Goz sagligini destekleyebilir

Ayva, geleneksel batı ve doğu tıbbında yüzyıllardır göz sağlığı ile ilgili rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Günümüzde özellikleri bazı çalışmalarla doğrulanmış ve birçok insanın diyetlerine dahil edilmiştir. Ayva, görme ve netliği iyileştirmenin yanı sıra, daha ciddi göz hastalıklarından etkilenme riskini azaltmanıza da yardımcı olabilir. Ayvanın içindeki antioksidanlar bunun başlıca sorumlusu iken, bu meyve aynı zamanda B1, B3, B6, kalsiyum, potasyum, çinko gibi göz sağlığımızı koruyabildiği kanıtlanmış bazı temel vitamin ve bileşikler bakımından inanılmaz derecede zengindir.

Karaciğer için yararlıdır

Karaciger icin yararlidir

Gördüğümüz gibi ayva, birçok sağlık sorununa karşı inanılmaz koruyucu özellikler sunar. Örneğin, geleneksel Çin tıbbında daha şiddetli karaciğer hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemek ve bağırsak sağlığımızı desteklemek için kullanılmıştır. Aslında bu meyve, bakterilerin neden olduğu enfeksiyona karşı direnci artırabilmenin temel özelliklerine sahiptir.

Alerjilerin giderilmesinde etkili olabilir

Alerjilerin giderilmesinde etkili olabilir

Ayva suyu ve ayvanın kendisi, yaygın alerjik reaksiyonlarının, astım krizlerinin ve alerjik dermatit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olmuştur. Bu, ayva meyvesinde ve tohumlarında bulunan, bağışıklık hücrelerinin aktivitesini engelleyen ve alerjik reaksiyonlara neden olan temel bileşikler nedeniyle mümkündür. Ayva ile limon suyunu birleştiren, alerji için yaygın olarak kullanılan bazı ilaçları piyasada bulmak mümkündür. Bunlar burun akıntısı, göz kaşıntısı, astım ve alerjik dermatit gibi yaygın ve hafif alerjik reaksiyonların tedavisine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Ayva, piyasada en çok bilinen meyvelerden biri olmasa da sunduğu eşsiz özelliklerden dolayı son derece popüler hale gelmektedir. Taze meyve sevmiyorsanız veya mutfakta denemeyi seviyorsanız, mükemmel ve sağlıklı bir kış gıdası için ayvayı haşlayabilir, üzerine tarçın ve anason ekleyebilirsiniz. Ayrıca, kendi ürettiğiniz tarifle ayva salatası yaparak bu muhteşem meyvenin tadını çıkarabilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/
  2. https://www.webmd.com/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir