Sağlıklı Yaşam

B5 Vitamini (Pantotenik Asit) Nedir, Ne İşe Yarar?

B5 vitamini nedir?

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini, yiyeceklerdeki yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olarak vücudun metabolizmasının düzgün çalışması için gerekli bir vitamindir. Bu vitamin, vücuttaki hormon ve kolesterol üretimi ve dengesi için olduğu kadar, vücutta oksijen taşıyan kan hücreleri olan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için de önemlidir. B5 vitamini ayrıca yorgunluk ve bitkinliğin önlenmesine de yardımcı olur.

B5 vitamini (pantotenik asit), sığır eti, tavuk, karaciğer, patates ve kepekli tahıllar gibi çeşitli gıdalarda bulunabilir. Ayrıca bu vitamin, B5 vitamini eksikliği durumlarında doktor veya beslenme uzmanı tarafından belirtilen pantotenik asit veya kalsiyum pantotenat gibi takviyeler şeklinde de bulunabilir.

B5 vitamini ne işe yarar?

B5 vitamini (pantotenik asit), aşağıdaki işlevleri yerine getirerek sağlığı korumak için gereklidir:

  • Enerji üretmek ve metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlamak
  • Bazı hormonları ve kolesterolü üretmek ve dengelemek
  • Yaraların ve ameliyatların iyileşmesine yardımcı olmak
  • Yorgunluğu ve bitkinliği azaltmak
  • Ağrı ve sızı gibi semptomları hafifletmek

Not: B5 vitamini birçok gıdada kolayca bulunduğundan, sağlıklı ve çeşitli bir diyet uygulayan kişiler bu besini yeterli miktarda tüketirler.

B5 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B5 vitamini (pantotenik asit) aşağıdaki besinlerde bulunur:

  • Buğday kepeği
  • Avokado
  • Ay çekirdeği
  • Mantar

B5 vitamini günlük ne kadar alınmalıdır?

Önerilen günlük B5 vitamini (pantotenik asit) miktarı, aşağıdaki tabloda açıklandığı gibi yaşa ve yaşam evresine göre değişebilir:

YAŞGÜNLÜK ALINMASI GEREKEN B 5 VİTAMİNİ MİKTARI
0 ila 6 ay1.7 miligram
7 ila 12 ay1.8 miligram
1 ila 3 yaş2 miligram
4 ila 8 yaş3 miligram
9 ila 13 yaş4 miligram
14 ila 70 yaş5 miligram
70+ yaş5 miligram
Hamileler6 miligram
Emzirenler7 miligram

B5 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

B5 vitamini (pantotenik asit), vücutta çeşitli süreçlere katıldığı için, eksikliği aşağıdaki gibi bazı semptomların gelişmesine yol açabilir:

Not: B5 vitamini eksikliği ayrıca hipoglisemi (düşük şeker seviyesi), iştah azalması, kusma, karın ağrısı ve depresyona neden olabilir.

B5 vitamini takviyesi ne zaman alınmalıdır?

Doğum kontrol hapı kullanımı, alkollü içeceklerin aşırı tüketimi, böbrek yetmezliği veya çölyak hastalığı gibi bazı tıbbi durumlarda B5 vitamini (pantotenik asit) düzeyleri genellikle normalin altındadır. Bu hastalıklardan ve durumlardan etkilenen insanlar B5 vitamini eksikliği riski altındadır. Bu gibi durumlarda, bir beslenme uzmanı veya doktor tarafından B5 vitamini takviyesi önerilebilir.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu