Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? 10 Etkili Çözüm

Bademcik iltihabı veya şişmesi, bademciklerin enfeksiyonudur. Özellikle kişi yutkunduğunda çok ağrılı olabilir. Çoğu zaman evde tedavi ile kendi kendine düzelir. Aşağıda her biri birbirinden etkili doğal çözümleri bulacaksınız.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir? 10 Etkili Çözüm
25.11.2020
A+
A-

Bademcik şişmesi hakkında

Bademcik şişmesi oldukça rahatsız edici bir durum olabilir ve bunu yaşadığınızda bademcik şişmesine ne iyi gelir diye merak edebilirsiniz. Ancak bunlardan önce, bademcik şişmesinin ne olduğunu öğrenmekte fayda vardır.

İlgili yazı: Bademcik İltihabı (Şişmesi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Bademcik şişmesi terimi, bademcik iltihabı anlamına gelir. Bademcikler, boğazın arka tarafında oturan iki oval şekilli bezdir. Rolleri, vücuda burun ve ağız yoluyla giren bakteri ve virüslerle savaşmaktır.

Çoğu bademcik şişmesi vakası viral bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyonlar ise vakaların yaklaşık %15 ila 30’undan sorumludur. (Kaynak)

Bademcik şişmesi herkesi etkileyebilir, ancak çocuklarda daha yaygındır. Örneğin, Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse tüm çocuklar en az bir kere bademcik şişmesi geçirecektir. (Kaynak)

Bu yazıda, bademcik şişmesi semptomlarını hafifletmek için en iyi evde tedavi seçeneklerini ve reçetesiz olarak alınabilen ilaçları özetliyoruz.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir?

İşte madde madde bademcik şişmesine iyi gelen şeyler:

1- Bol miktarda ılık sıvı tüketmek

Çorbalar, et suları ve çaylar dahil olmak üzere ılık sıvılar içmek boğaz ağrısını ve bademcik şişmesini yatıştırmaya yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bal, pektin veya gliserin gibi bileşenler içeren bitki çayları rahatsızlığınıza yardımcı olabilir, çünkü bu bileşenler ağız ve boğazdaki mukoza zarları üzerinde tahrişi yatıştırabilecek koruyucu bir film oluşturur.

Bununla birlikte, bitki çaylarının bademcik şişmesi semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olduğuna dair yalnızca zayıf kanıtlar vardır. (Kaynak)

2- Soğuk yiyecekler yemek

Dondurulmuş yoğurt veya dondurma gibi soğuk, yumuşak yiyecekler yemek boğazı uyuşturarak geçici ağrı kesici etki sağlar.

Ayrıca benzer şekilde aşağıdaki şeyler de işe yarayabilir:

 • Buzlu dondurmayı emmek
 • Buzlu veya dondurulmuş meyve suyu içmek
 • Buz gibi soğuk su yudumlamak

Diğer seçenekler arasında nane veya mentol içeren güçlü şekerler veya sakızlar bulunur. Bu bileşenler boğazda benzer bir soğuma ve uyuşma hissi sağlar.

3- Sert gıdalardan kaçınmak

Bademcik şişmesine iyi gelen şeylerden birisi de sert gıdalardan kaçınmaktır. Bademcik şişmesi yaşayan kişiler için sert veya keskin yiyecekler yemek rahatsız edici ve hatta ağrılı olabilir.

Sert yiyecekler boğazı çizerek daha fazla tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilir. Kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir:

 • Cipsler
 • Krakerler
 • Kuru tahıl
 • Kızarmış ekmek
 • Ham havuçlar
 • Çiğ elma

Etkilenen kişiler semptomları geçene kadar yutması veya yemesi daha kolay olan çorbalara, et sularına, yumuşak yiyeceklere ve dondurulmuş meyve sularına yönelmelidir, çünkü bunlar kuru yiyeceklerden daha etkilidir.

4- Tuzlu su ile gargara yapmak

Tuzlu su ile gargara yapmak boğazın arkasındaki ağrıyı ve gıcığı geçici olarak yatıştırabilir.

İnsanlar dörtte bir çay kaşığı tuzu 230ml ılık suya ekleyerek ve çözeltiyi tuz eriyene kadar karıştırarak tuzlu su karışımı yapabilir.

Daha sonra tükürmeden önce tuzlu suyla birkaç saniye gargara yapabilirler. Etkilenen kişi karışımı yutmaktan kaçındığı sürece işlemi gerektiği kadar sık ​​tekrarlamak güvenlidir.

UYARI: Gargara yapmak, sıvıyı soluma ve boğulma riski olduğundan küçük çocuklar için uygun değildir.

5- İç ortamın nem oranının artırılması

Bademcik şişmesine ne iyi gelir sorusunun cevaplarından birisi de solunan nem oranının artmasıdır.

Kuru hava boğaz ağrısını daha da tahriş edebilir. Bademcik şişmesi veya iltihabı olan kişiler, serin bir nemlendirici kullanmaktan yararlanabilir. Bu cihazlar nemi havaya geri vererek boğaz rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olur.

İnsanlar, zararlı küf ve bakterilerin büyümesini önlemek için nemlendiricileri her gün temizlemelidir.

Nemlendiriciye erişimi olmayan kişiler bunun yerine sıcak bir duş veya banyodaki buharı solumayı deneyebilirler.

6- Sesi zorlamaktan kaçınmak

Bademcikteki şişme sesin boğuklaşmasına neden olabilir. Sesi yükselterek buna karşı koymak cazip gelebilir, ancak bunu yapmak boğazın daha fazla tahriş olmasına neden olur.

Konuşmak acı verici ise, kişi mümkün olduğunca sesini dinlendirmeye çalışmalıdır. Ayrıca, konuşmakta güçlük çekmeleri bazen bir komplikasyona işaret edebileceğinden doktora görünmek önemlidir.

7- Bol bol dinlenmek

Bademcik iltihabı olan kişiler mümkün olduğu kadar dinlenmelidir. Dinlenme, vücudun viral veya bakteriyel enfeksiyonla savaşmasına izin verecektir.

İşe ya da okula gitmeye devam etmek, bir kişinin daha uzun süre hasta olma olasılığını artırmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarını da enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

8- Reçetesiz olarak alınabilen ağrı kesiciler

Bir eczacıya veya doktora danışarak alınan ağrı kesiciler boğaz ağrısı, ateş ve diğer ağrılı bademcik iltihabı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilaçların örnekleri şunları içerir:

 • Parasetamol
 • İbuprofen
 • Aspirin

UYARI: Aspirin, Reye sendromu adı verilen yaşamı tehdit eden bir hastalığa neden olabileceğinden çocuklar için uygun değildir.

Doktora veya eczacıya danışarak düzenli aralıklarla analjezik almak, gün boyunca ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

9- İlaçlı boğaz pastilleri

Bazı boğaz pastilleri boğazı uyuşturmak ve yatıştırmak için anestezik ilaçlar içerir. Birçoğu ayrıca şişliği ve iltihabı azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar içerir.

Boğaz pastillerinin faydalarından biri, doğrudan iltihaplanma bölgesine ağrı kesici etki vermeleridir.

Bazı pastiller ayrıca antiseptik maddeler de içerir. Bunlar, bakteriyel bademcik iltihabından sorumlu bakterileri hedeflemeye yardımcı olur.

Ancak pastiller, boğulma riski taşıdıkları için küçük çocuklar için uygun değildir. Bazıları ayrıca bu popülasyonda olumsuz etkilere neden olabilen benzokain içerir. (Kaynak)

10- Boğaz spreyleri ve gargaralar

Boğaz spreyleri ve gargaralar, anestezik, antienflamatuar ve antiseptik ilaçları doğrudan boğaza vermenin başka bir yoludur.

Etkilenen kişiler doktora veya eczacıya danışarak aşağıdaki aktif bileşenleri içeren bir boğaz spreyi kullanabilirler:

 • Benzidamin
 • Fenol
 • Dibukain
 • Benzokain (sadece büyük çocuklar ve yetişkinler için)
 • Benzil alkol
 • Setilpiridinyum klorür
 • Klorheksidin glukonat

Sonuç olarak

Bademcik şişmesi hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilen yaygın bir durumdur. Bundan dolayı birçok insan bademcik şişmesine ne iyi gelir diye merak etmektedir.

Çoğu bademcik iltihabı birkaç gün içinde tıbbi olarak tedavi edilmeden geçer. Bu arada, çeşitli ev ilaçları ve reçetesiz ağrı kesici tedavileri rahatsız edici semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bademcik şişmesi bazen daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Etkilenenler yeni semptomlar yaşarsa, semptomları devam ederse veya kötüleşirse bir doktora görünmelidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325961
 2. https://food.ndtv.com/health/5-effective-home-remedies-for-tonsils-1631116
 3. https://www.medicinenet.com/home_remedies_for_tonsillitis_treatment_and_relief/article.htm

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.