reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bartholin Kisti Nedir?

Bir kist, cildin altında veya vücudun herhangi bir yerinde oluşan sıvı veya yarı katı şeyler ile dolu bir kesedir. Bartholin bezi, vajina açıklığının hemen dışında, labia minoranın her iki tarafındaki iki küçük bezden biridir. Cinsel uyarılma sırasında Bartholin bezi bir yağlama sıvısı serbest bırakır. Bez tıkandığında bir Bartholin bezi kisti gelişir. Bartholin bezi, enfeksiyon, iltihap veya uzun süreli tahriş gibi çeşitli nedenlerden dolayı bloke olabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bartholin kisti nedir?

Bartholin kisti, bir kadının vajinasının açılışında bulunan yağlama bezlerinde ortaya çıkabilecek yumuşak ağrısız topaklardır. Kistler enfekte olursa ağrılı bir apse oluşturabilirler. Vajinanızın çevresindeki bölgede bir yumru geliştirirseniz doktorunuza danışmalısınız, böylece bir teşhisi onaylayabilir ve daha ciddi durumları ekarte edebilirler.

Önemli bilgiler

 1. Bartholin bezleri, vajinaya açılan dudakların her iki tarafında bulunan bir çift bezelye büyüklüğünde bezdir. Seks sırasında yağlayıcı görevi gören sıvı salgılarlar.
 2. Bezlerdeki açıklık (kanallar) tıkanırsa, sıvı ile dolabilir ve yumuşak, ağrısız bir yumru veya Bartholin kisti oluşturacak şekilde genişleyebilirler.
 3. Bu genellikle herhangi bir soruna neden olmaz, ancak büyür veya enfekte olursa apse oluşturur. Bu olursa, yürürken, otururken veya seks yaparken bölgede ağrı hissedebilirsiniz.
 4. Tedavi kistin büyüklüğüne, ne kadar acı verici olduğuna ve enfekte olup olmadığına bağlıdır.
 5. Her 50 kadından yaklaşık 1’inde bir Bartholin kisti veya apsesi gelişir. En çok 20-30 yaşları arasındaki cinsel olarak aktif kadınlarda görülür.

Bartholin kisti nedenleri

Uzmanlar, Bartholin kistinin sıvının yedeklenmesi sonucu olduğuna inanıyor. Bezin (kanalın) açılması, belki de enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle tıkandığında sıvı birikebilir.

Bir Bartholin kisti enfekte olabilir ve apse oluşturabilir. Escherichia coli (E. coli), gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olan bakteriler de dahil olmak üzere bir dizi bakteri de böyle bir enfeksiyona neden olabilir.

Bartholin kisti belirtileri

bartholin kisti nedir

Küçük, enfekte olmamış bir Bartholin kisti varsa, bunu fark etmeyebilirsiniz. Kist büyürse, vajinal açıklığınızın yakınında bir yumru veya kitle hissedebilirsiniz. Bir kist genellikle ağrısız olsa da, hassas olabilir.

Bartholin kistinin tam gelişmiş bir enfeksiyonu birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Kist enfekte olursa, aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

 • Vajinal açıklığın yakınında hassas, ağrılı bir yumru
 • Yürürken veya otururken rahatsızlık
 • İlişki sırasında ve sonrasında ağrı
 • Ateş

Bartholin kisti veya apsesi genellikle vajinal açıklığın sadece bir tarafında görülür.

Ne zaman doktora görünmeli?

Vajinanızın iç kenarında, iki veya üç günlük öz bakımdan sonra düzelmeyen ağrılı bir kitle varsa doktorunuzla görüşmelisiniz. Örneğin, bölgeyi ılık suda bekletebilirsiniz. Ancak ağrı şiddetli ise, hemen doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Ayrıca, vajinal açıklığınızın yakınında yeni bir yumru farkederseniz ve 40 yaşından büyükseniz de derhal doktora görünmelisiniz. Nadiren de olsa, böyle bir kitle, kanser gibi daha ciddi bir problemin işareti olabilir.

Bartholin kisti teşhisi

Bartholin kistinin teşhisi için doktorunuz aşağıdakileri yapabilir:

 • Tıbbi geçmişiniz hakkında sorular sorabilir
 • Pelvik muayene yapabilir
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu test etmek için vajinanızdan veya serviksinizden bir salgı örneği alabilir
 • Postmenopozal veya 40 yaşın üzerindeyseniz kanserli hücreleri kontrol etmek için biyopsi yapabilir

Kanser şüphesi durumunda, doktorunuz sizi kadın üreme sistemi kanserlerinde uzmanlaşmış bir jinekoloğa yönlendirebilir.

Bartholin kisti tedavisi

bartholin kisti tedavisi

Kistinn veya apselerin büyüklüğüne ve semptomlarınızın şiddetine bağlı olarak, tedavi seçenekleri kişisel bakım ve ilaçtan drenaj veya kistin cerrahi olarak çıkarılmasına kadar değişir.

Kişisel bakım

Çoğu zaman özellikle enfekte olmayan kistler için herhangi bir tedaviye ihtiyacınız yoktur. Kist ağrılıysa, doktorunuz aşağıdaki gibi bazı basit kişisel bakım önlemleri önerebilir:

 • Sitz banyosu kullanarak kisti üç veya dört gün boyunca günde birkaç kez ılık suya batırmak
 • Ağrı kesiciler almak.
 • Reçete edilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmak

İlaç tedavisi

Kist enfekte olursa (apse haline gelirse), doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. Apse antibiyotiklere cevap vermezse, doktorunuz aşağıdaki prosedürlerden birini uygulayabilir.

Kateter yerleştirme

Bartholin kisti tedavisinde bu prosedür yaklaşık 15 dakika sürer ve lokal bir anestezi altında gerçekleştirilir. Kist veya apse içinden bezin akabileceği bir kanal yapmayı içerir. Apsede küçük bir kesim yapılır ve bir geçiş oluşturmak için ucunda küçük bir balon bulunan küçük bir esnek tüp (kateter) yerleştirilir. Bu prosedür genellikle 40 yaşın altındaki kadınlara uygulanır.

Marsupialisasyon (cerrahi)

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 10-15 dakika sürer. Doktor, sıvıyı serbest bırakmak için apse ve bezde küçük bir kesim yapar ve kenarları çevredeki cilde diker. Bu kesimi açık tutar, böylece iyileşebilir ve apse dışarı akabilir. Bu, daha sonra başka bir apse oluşmasını önler. Küçük kesim tamamen kendi kendine iyileşir.

Eksizyon (cerrahi)

Bu cerrahi, genel anestezi altında kistin veya apselerin çıkarılmasını içerir. Kist veya apse çıkarıldığında alanın tam olarak incelenebilmesi için gerçekleştirilir. Eksizyon sırasında tüm bez çıkarılır. Bu prosedür sadece birkaç kez apsesi olan 40 yaş üstü kadınlarda dikkate alınır. Eksizyon sonucu, bez artık çalışmaz, bu da vücudunuzun daha az yağ üreteceği anlamına gelir.

Bu yağlama kaybı, seks yapmayı rahatsız hale getirebilir. Yağlamayı iyileştirmek için yağlayıcılar veya vajinal nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bunlar sizin için etkili değilse, vajinal östrojen ve hormon replasman tedavisinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Bartholin kisti önlenebilir mi?

Bartholin kistini önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, daha güvenli seks uygulamaları – özellikle prezervatif kullanma – ve hijyen alışkanlıkları bir kistin enfeksiyonunu ve apse oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Prognoz

Bu sorun genellikle hızla çözülür. Bartholin bezi kisti birkaç gün içinde sadece sıcak kompreslere cevap verebilir. Bir kesi gerektiren bir apse oluştuğunda, apsenin boyutuna bağlı olarak iyileşme birkaç gün ila hafta sürebilir. Bir cerrahi prosedürüyle tedavi edilen tekrarlayan kistlerin ve apselerin iyileşmesi daha uzun sürebilir. Bununla birlikte, bu prosedürler enfeksiyonların geri gelmesini önlemede oldukça etkilidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bartholin-cyst/symptoms-causes/syc-20369976
 2. https://www.webmd.com/women/guide/bartholins-gland-cyst
 3. https://www.health.harvard.edu/a_to_z/bartholins-gland-cyst-a-to-z

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir