reklam
Nöroloji

Başın Tepesinde Yanma ve Ağrı Neden Olur?

Başın tepesinde yanma ve ağrı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora muayene olmak gerekir mi? Nasıl geçer? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Başın tepesinde ağrı ve yanma olması ne demektir?

Başın tepesinde yanma ve ağrı oluşmasının birçok nedeni vardır. Gerginlik yaygın bir nedendir, ancak bazıları tıbbi müdahale gerektirebilecek başka nedenler de vardır. Bazı durumlarda, özellikle şiddetli, kalıcı veya başka semptomlarla beraber başın tepesinde yanma ve ağrı ortaya çıkıyorsa, etkilenen kişinin baş ağrısıyla ilgili bir doktora danışması gerekebilir.

Burada, başın tepesinde yanma ve ağrının olası nedenlerini ve ne zaman tıbbi yardım alınacağı hakkında bilgi edineceksiniz.

Başın tepesinde yanma ve ağrı neden olur?

Başın tepesinde yanma ve ağrı nedenleri aşağıdakileri içerir:

Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları en sık görülen baş ağrılarından bazılarıdır ve başın tepesinde yanma ve ağrı yapabilir. Uzmanlar bazen onlara kas kasılmasından kaynaklı gerilim baş ağrısı da diyorlar. Kas gerginliği bir rol oynayabilirken, bunların tam olarak neden olduğu açık değildir. Diğer olası nedenler arasında vitamin eksiklikleri ve genetik faktörler bulunur. Ayrıca, bir çalışma, en azından %78’inin hayatlarını en az bir defa gerilim tipi baş ağrısı yaşadığını söylemektedir.

Gerilim tipi baş ağrısında ağrı, başın üst kısmı gibi bir bölgeyi sıkıyor veya ağırlık yapıyormuş gibi hissedilir. Etkilenenler ayrıca bazı durumlarda baş ağrısıyla beraber boyunlarında veya omuzlarında da ağrı hissedebilir. İnsanlar genellikle gerilim tipi baş ağrılarından kaynaklanan ağrıyı donuk olarak tanımlar ve zonklama veya nabız gibi atmadığını söyler. Gerilim baş ağrıları genellikle rahatsız edicidir ancak şiddetli değildir. 30 dakikadan bir haftaya kadar sürebilirler, ortalama geçme süresi 4-6 saattir.

Migren tipi baş ağrısı

Başın tepesinde yanma ve ağrı migrenin belirtilerinden biri olabilir. Migren tipi baş ağrıları, gerilim baş ağrılarından daha az yaygındırlar ancak daha şiddetli olabilirler. Ağrı, başın üstünden, bir yandan veya boynun arkasından aşağı doğru yayılıyormuş gibi hissedilebilir. Şiddetli ve zonklayıcı olabilir ve mide bulantısı ve ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyet gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkabilir.

Ayrıca, genetik faktörlerin de migrende bir rol oynadığı görülüyor, ancak bu durumdaki birçok kişi, belirli tetikleyicilerin migren baş ağrılarına neden olabileceğini söylüyor. Bunlar stres, hava değişiklikleri, uyku sorunları ve hormonal değişiklikleri içerir.

Küme tipi baş ağrısı

Adından da anlaşılacağı gibi küme baş ağrıları gruplar halinde ortaya çıkar. Aniden başın bir tarafında, genellikle gözün arkasında ortaya çıkar ve şiddetli ağrının yanı sıra burun tıkanıklığına veya burun akıntısına ve göz sulanmasına neden olurlar.

Küme baş ağrılarının, trigeminal sinir, hipotalamus ve kan damarı genişlemesindeki değişikliklerden kaynaklanma ihtimali olsa da, uzmanlar tam olarak neden olduğunu bilmiyorlar. Televizyon izlemek, alkol almak, sıcak hava ve stres gibi tetikleyicilere yanıt olarak da ortaya çıkabilirler.

Küme baş ağrıları gruplar halinde ortaya çıkma eğilimindedir. Ağrı başladığında birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir, ancak daha sonra birkaç yıl durabilir. Baş ağrısı atağı sırasında, günde sekiz defaya kadar her iki günde bir ortaya çıkabilirler. Etkilenen kişi bu süre zarfında dinlenmeyi veya rahatlamayı zor bulabilir.

Sinüs tipi baş ağrısı

başın tepesinde yanma

Hastalık veya enfeksiyon sinüsleri alevlendirerek başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olabilir. Etkilenen kişi altta yatan sorunu tedavi ettiğinde semptomlar genellikle kaybolur. Doktorlar bu gibi durumlarda iltihaplanmaya yardımcı olacak ilaçlar önerebilir. Uzun süreli sinüs problemleri olan kişilerin ameliyat olması gerekebilir.

Uyku sorunlarına bağlı baş ağrısı

Uyku sorunları da de baş ağrılarına neden olabilir ve baş ağrıları uyku problemlerini daha da kötüleştirebilir. Örneğin; gerilim tipi baş ağrıları, uykusuzluğa bağlı hormonsal dengeler bozulduğunda ortaya çıkabilir. Örneğin, bir hormon olan orexin, uyku konusunda önemli bir hormondur ve bu hormonun anormal değerleri, başın tepesinde yanma ve ağrı yapabilir.

Hipnik baş ağrıları

Hipnik baş ağrıları, kişinin genellikle her gece aynı saatte uykudan uyanmasına neden olabilir ve başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olabilir. Hipnik baş ağrısı yüzünden uyanan kişi, uyandıktan sonra genellikle 15 dakika kadar uyanık kalır ve bu sorun 50 yaşın üzerindeki insanları etkileme eğilimindedir. Doktorlar, bu durumun neden olduğunu bilmiyorlar, ancak ağrı yönetimi, REM uykusu veya melatonin üretimi ile bağlantılar olabilir.

Oksipital nevralji

Oksipital nevralji, omurgadan başın tepesine giden sinirlerin tahrişini içerir. Bu, başın arkasında veya başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olabilir. Etkilenen kişi kafasında sıkı bir bant varmış gibi hissedebilir. Ayrıca karıncalanma veya şok edici ağrı sarsıntıları yaşayabilirler. Kafa derisini hassas hissedebilir ve etkilenen kişinin gözleri ışığa duyarlı olabilir.

Oksipital nevraljinin olası nedenleri aşağıdakileri içerir:

 • Kafa arkasının darbe aldığı kaza yaşanması
 • Gergin boyun kasları nedeniyle sinirlerin sıkışması
 • Osteoartritten kaynaklanan sinir sıkışması
 • Boyunda bulunan bir tümör

Böyle bir durumda doktor, bazen net bir neden olmamasına rağmen, altta yatan nedeni aramak için tıbbi ve görüntüleme testleri yapabilir.

İlaca bağlı baş ağrıları

Reçetesiz (ibuprofen gibi) veya reçeteli ağrı kesicinin sık kullanımı baş ağrılarına, hatta başın tepesinde yanma ve ağrı hissine neden olabilir. Kalıcı migreni olan kişiler özellikle baş ağrısı ilaçlarını aşırı kullanmaya eğilimlidir. Etkilenen kişide birincil baş ağrısı durumu teşhisi varsa ve ayda en az 15 gün baş ağrısı yaşıyorsa, doktor ilaç aşırı kullanımdan kaynaklı baş ağrısı olasılığını değerlendirecektir.

Egzersize bağlı baş ağrısı

Bazı insanlar, koşmak veya cinsel ilişkide bulunmak gibi ani, yoğun egzersiz yaptıklarında zonklayan baş ağrısı geliştirir. Doktorlar buna egzersiz veya efora bağlı baş ağrısı derler ve bu durum başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olabilir. Amerikan Migren Vakfı’na göre bu durum, kan basıncındaki artıştan kaynaklanıyor olabilir.

Antrenmandan yaklaşık 1,5 saat önce kuruyemiş gibi bazı protein kaynakları tüketmek ve ısınmak, riski azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yaptıktan sonra şiddetli bir baş ağrısı yaşayan veya egzersizin baş ağrıları üzerindeki etkisi konusunda endişeleri olan herkes tıbbi yardım almalıdır.

Diğer nedenler

başın tepesinde ağrı

Yüksek kan basıncı nadiren başın tepesinde yanma ve ağrıya neden olur, ancak Amerikan Kalp Derneği, kan basıncının 180/120 mm/Hg veya üzerinde olması durumunda baş ağrısına neden olabileceğini belirtmektedir.

Nadir durumlarda, kafa travması, felç veya beyin apsesi, beyin çevresinde basıncın oluştuğu intrakraniyal hipertansiyon olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bu, zonklayan bir baş ağrısına, görme değişikliklerine, mide bulantısına ve diğer semptomlara neden olabilir.

Aşırı şiddetli hissedilen baş ağrısı, beyin kanaması veya felç gibi yaşamı tehdit edebilecek şeylere işaret edebilir. Bu şekilde yoğun ve şiddetli baş ağrısının acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır.

Başın tepesinde yanma ve ağrı nasıl geçer?

Sebebe bağlı olarak, başın tepesinde yanma ve ağrıyı tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Reçetesiz alınabilen ağrı kesiciler
 • Daha fazla su tüketmek ve alkol alımını azaltmak gibi diyet önlemleri
 • Baş ve boyun bölgesine masaj yapmak
 • Rahatlama teknikleri
 • Nefes egzersizleri veya yoga ile stres seviyelerini azaltmak
 • Doğru miktarda uyku almak
 • Fiziksel veya masaj terapisti görmek
 • Akupunktur

Doktor baş ağrısının belirli bir nedenini teşhis ederse, nedeni ele almak için tıbbi tedavi önerebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir kişi aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım almalıdır:

 • Şiddetli, ani bir baş ağrısı
 • Evde tedaviye yanıt vermeyen kalıcı baş ağrıları
 • Mide bulantısı ve görme değişiklikleri gibi diğer semptomlar

Bu gibi durumlarda doktor, özel tedavi gerektiren altta yatan bir neden olup olmadığını görmek için ilaçlar reçete edebilir veya testler yapabilir.

Özet olarak

Başın tepesinde yanma ve ağrının birçok nedeni vardır. Gerilim tipi baş ağrıları en yaygın nedendir ve genellikle evde tedaviye yanıt verir. Bununla birlikte, ani, şiddetli veya kalıcı bir baş ağrısı, tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bir nedene bağlı olabilir.

Zahmetli veya kalıcı semptomlar yaşayan herkes tıbbi yardım almalıdır. Bir kişinin ani, şiddetli, bıçak saplanır gibi baş ağrısı varsa, 112’yi aramalı veya en yakın acil servise gitmelidir.


Kaynak ve ileri okuma:

Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir