reklam
Estetik ve Güzellik

Bebek Yağının Saça Faydaları ve Zararları

Benek yağı saçlara sandığınızdan daha faydalarıdır. Saçları korur, güzelleştirir ve güçlendirir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bebek yağının saça faydaları var mıdır?

Bebek yağının saça faydaları elbette sandığınızdan daha fazladır. Bebek yağı insan yapımı mineral yağdır. Petrol jeli gibi, bebek yağı da rafine edildiğinde artık kalan bir yan üründen üretilir. Bebek yağı, cilt bakımı ve diğer güzellik kullanımları için de işe yaramaktadır. Bebek yağı üreticilerine göre, bu mineral yağ dermatolog testinden geçirilmiş ve hipoalerjeniktir. Bu, çoğu insanda alerjik cilt reaksiyonuna neden olmayacak ılımlı bir formül olduğu anlamına gelir.

Ek olarak, bebek yağı parabenler, ftalatlar, boyalar ve kokular gibi zararlı kimyasallar da içermez. Klinik olarak bebeklerde kullanım için güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Yani, saçınıza uygulamak istiyorsanız, bunu yapmak da kesinlikle güvenlidir.

Bebek yağının en güzel özelliklerinden birisi de, faydalarından istifade etmek için yetişkinlerin de kullanabilmesidir. Sert kimyasallar içermez, bu nedenle cilde ve saça zarar vermez. Ucuz olmasının yanı sıra, bebek yağı saçı yumuşatan ve parlamasını sağlayan mükemmel bir nemlendiricidir.Bebek yağı saçların daha uzun ve daha hızlı büyümesine de yardımcı olabilir.

Bebek yağının saça faydaları nelerdir?

Doğal bitkisel yağlardan farklı olarak, bebek yağının saça yararı hakkında henüz tıbbi bir araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, bazı benzer yararları olabileceği hakkında genel bir kabul vardır.

İşte madde madde bebek yağının saça faydaları:

1- Saçınızı nemlendirir

Bebek yağını “ıslak ciltte 10 kat daha fazla nem” eklediği iddia ediliyor. Bebek yağı ciltte bir engel oluşturur. Bu buharlaşma yoluyla nem kaybını önler. Benzer şekilde, saçınıza bebek yağı sürmek ayrıca birçok koruyucu olarak da işlev görür. Bu, saçınızı kuruturken ve şekillendirirken doğal nem sağlar. Ayrıca rüzgar ve güneşin etkisinden dolayı saçlarınızdaki nem kaybını korumaya yardımcı olur.

2- Kuru saç derilerine iyi gelir

Kuru bir saç derisi oldukça rahatsız edici olabilir ve kepek oluşumuna neden olabilir. Bu saç köklerine zarar verebilir ve saç büyümesini yavaşlatabilir. Sağlıklı bir kafa derisi size daha güçlü, daha pürüzsüz ve daha sağlıklı görünen bir saç kazandırır. Saç derisinin nemlendirilmesi kuruluk ve pul oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yağlar ciltte diğer nemlendiricilere göre daha uzun süre kalır. Bunu denemek istiyorsanız, saçınızı yıkamadan önce saç derinize ve saç köklerinize bir bebek yağı seansı uygulayın.

3- Kafa derisi sorunlarına iyi gelir

Bebek yağı ve diğer mineral yağlar, bebeklerde kafa derisi tahrişi gibi birçok sorunlarını tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir. Bu kafa derisi tahrişi kepek gibidir. Kuru ve pullu cildi gevşetmek ve çıkarmak için bebeğinizin saç derisine bebek yağı masajı yapın. Benzer şekilde, bebek yağı çocuklar ve yetişkinlerde de kepeklenmeyi önlemeye ve gidermeye yardımcı olabilir.

4- Daha güçlü saçlar çıkarır

Saçlar gözeneklidir, yani içinde çok küçük delikler vardır. Bu, saçın çok fazla su emebileceği anlamına gelir. Saçın gerilmesi veya çekilmesi ve saç boyası gibi kimyasal işlemlerin kullanılması da saça zarar verir. Saçınızı şampuanlamadan önce bebek yağının ön işlem olarak kullanılması, daha az gözenekli olmasına yardımcı olabilir. Bu, saçın daha az su emmesi, saçları daha güçlü hale getirmesi ve kırılmasını, dolaşmalarını ve dökülmelerini önleyeceği anlamına gelir.

5- Saçı düzeltir

Bebek yağının saça faydaları arasındaki bir diğer şey de, saçları daha pürüzsüz tutmak için yeni yıkanmış saçınıza az miktarda bebek yağı sürebilmenizdir. Saçlarınız oldukça güzel görünecektir. Bu, kurutma işleminden veya diğer şekillendirme araçlarından kaynaklanan ısı hasarını önlemeye yardımcı olur. Duş sonrası saç bakımı olarak bebek yağının kullanılması saçın daha pürüzsüz, parlak ve daha az kabarık görünmesine yardımcı olur.

6- Saçlarınızı korur

Bir havuzda yüzmeye gitmeden önce veya spa küveti kullanmadan önce saçınıza bebek yağı sürebilirsiniz. Yağ, saçlarınızı ve saç derinizi sudaki klor gibi kimyasallardan korur.

7- Saçınızı şekillendirmede yardımcı olur

Saçı şekillendirmek ve sabit kalmasını sağlamak için az miktarda bebek yağı kullanabilirsiniz. Saç jölesi ve saç spreyinin aksine, bebek yağı saçları sertleştirmez veya kabuk yapmaz.

8- Sizi bitlerden korur

Bebek yağını saça faydaları hususundan bir diğeri de, bizi bit ve pirelerden korumasıdır. Bebek yağı yetişkinlerde ve çocuklarda saç biti tedavisine yardımcı olabilir. Saç derisini ve saçı kökten uca bebek yağı ile kaplayın ve yıkamadan önce en az 8 saat bekletin. Bebek yağı bit ve yumurtalarından kurtulmaya yardımcı olur. Saç biti tedavisi için spesifik bir kimyasal ile birleştirildiğinde daha da etkilidir ve bu da bebek yağının saça faydaları arasındadır.

Bebek yağı saçlara nasıl uygulanır?

 1. Yaklaşık 2 ila 4 yemek kaşığı bebek yağını bir kaseye koyun.
 2. Mikrodalga fırınına yerleştirin ve sadece 10 ila 15 saniye hafifçe ısıtın.
 3. Bebek yağını kafa derinize parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın. Yavaş yavaş her yere yayılmasını sağlayın.
 4. Saç uçlarını yağın geri kalanıyla örtün. Saçın daha kuru veya zarar görmüş bölgelerine daha çok odaklanın.
 5. Başınızı ve saçınızı bir havlu veya duş başlığıyla örtün.
 6. Bebek yağı maskesini gece boyunca veya birkaç saat boyunca saçınızda bırakın.
 7. Saçınızı şampuanla dikkatlice yıkayın. Tüm bebek yağının alındığından emin olun.
 8. Saçınızı kurutun ve şekillendirin!

Bebek yağının saça olası zararları nelerdir?

Her türlü yağda olduğu gibi bebek yağı da cilt gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu, kafa derinizi tahriş edebilir. Ayrıca yağ, saç çizginize veya alnınıza girerse sivilceye yol açabilir. Çok fazla bebek yağı kullanmak saçınızı yağlı hissetmenize de neden olabilir.

Bebek yağını saçınızdan dikkatlice yıkamalısınız. Sıcak su ve bol miktarda şampuan kullanın. Bebek yağının alındığından emin olmak için saç derinize ve saça masaj yapın. Doğal olarak yağlı saçlara sahipseniz iki kez şampuan yapmanız gerekebilir.

Bebek yağını saçınızı parlatmak olarak kullanıyorsanız, sadece birkaç damla uygulayın.

Bebek yağını saçlara uygularken alerji konusunda dikkatli olun

Bebek yağı bazı insanlarda alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Cildinizde bebek yağı kullanmadan önce bir alerji testi yaptırmanız gerekebilir. Hassas cildiniz varsa bu özellikle önemlidir.

Dirseğinizin uç kısmına az miktarda bebek yağı sürün ve 24 saat bekletin. Kızarıklık, kaşıntı veya cilt tahrişi olup olmadığını kontrol edin.

Bebek yağı gözlerinizi tahriş edebilir. Kaşlarınızda ve kirpiklerinizde kullanmaktan kesinlikle kaçının. Yüzünüze veya gözlerinize dokunmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın.

Bebek yağı alternatifleri

Saçınızın sağlığı için incelenen birçok doğal bitki yağı bulunmaktadır. Bunların çoğunun özellikle hassas insanlar için alerjik reaksiyonlar gösterebileceğini lütfen unutmayın.

Saç ve cilt bakımı için bebek yağına alternatif olarak aşağıdaki düşünebilirsiniz:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Susam yağı
 • Zeytin yağı
 • Jojoba yağı
 • Avokado yağı

Sonuç olarak

Bebek yağı, hammadesi petrol olan mineral bir yağdır. Bu ürün birçok yerde satılmaktadır ve üreticiler tarafından, saça etkilerine dair kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Ancak yine de birçok insan bunu güvenle kullandığını söylüyor.

Bebek yağının saça faydaları hakkında henüz tıbbi araştırma yoktur. Ama yine de, nemlendirici bir yağdır ve saçların daha parlak ve güçlü görünmesine neden olur.

Son olarak, hindistan cevizi yağının cilde faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/baby-oil-for-hairhealthline.com

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir