reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Bel ve Kalça Ağrısı Neden Olur?

Bel ve kalça ağrısı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Nasıl geçer? Ne yapmak gerekir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bel ve kalça ağrısı ciddi midir?

Bel ve kalça ağrısı özellikle can sıkıcı ve endişe nedeni olabilir. Hareket ettiğinizde, yürürken ve hatta otururken bile ağrıya neden olabilir. Siyatik sinir ağrısı özellikle rahatsız edicidir ve bazen belden kalçaya vuran ağrı olarak tanımlanır. Hatta bazen siyatik ağrısı, kalçadan ayak bileğine kadar vurabilir.

Ağrınızın kesin nedenini belirlemenize, durumunuzun ne kadar ciddi veya hafif olduğunu bilmenize ve hemen yardım almanız veya uygun bir zamanda bir doktora görünmeniz gerekip gerekmediğini bilmenize yardımcı olacak kullanışlı bir kılavuz hazırladık.

Bel ve kalça ağrısı neden olur?

İşte madde madde en yaygın görülen bel ve kalça ağrısı nedenleri:

1- Artrit

Artrit, bel ve kalça ağrısının yaygın bir nedenidir. Semptomlar arasında gece ve gündüz dalgalanan, gelip giden sırt ağrısı ve boyun bölgesinde uyuşma, sertlik ve tutulma yer alır.

Beldeki artrit için önerilen tedavi ısı, buz, dinlenme, egzersiz ve esneme ile anti-enflamatuarları içerir. Ağır vakalarda bazen ameliyat gerekli olabilse de, doktorların bu kararı vermek için riskleri de değerlendirmesi gerekir.

2- Çıkık

Çıkıklar genellikle eklem kemiklerinin uçlarının normal konumlarından kaymasına neden olan bir darbeden kaynaklanır. Bir kalçanın yerinden çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri, motorlu bir araç kazasında diz ön panele çarptığında, kalça topunun yuvasından geriye doğru itilmesine neden olur.

Omuzlarda, parmaklarda veya dizlerde sıklıkla çıkıklar yaşanırken, kalçanız da yerinden çıkabilir ve bu da hareketi engelleyen yoğun ağrı ve şişliğe neden olabilir. Ağrı sağ veya sol tarafta meydana gelebilir ve sırt bölgesinden kalçaya doğru veya kalçadan bacağa doğru yayılabilir.

Çıkık tedavisi için doktorunuz muhtemelen kemikleri uygun pozisyona geri getirmeye çalışacaktır. Bu durum bazen ameliyat gerektirir. Tedaviden sonra gücü ve hareketliliği tekrar sağlamak için muhtemelen bir süre dinlenmeniz gerekecektir.

3- Bursit

belden kalçaya vuran ağrı

Kalça bursitine trokanterik bursit denir ve kalçalarınızın dışındaki sıvı dolu keseler iltihaplandığında ortaya çıkar. Kalça bursitinin nedenleri arasında çarpma veya düşme gibi yaralanmalar, kalça kemiği mahmuzları, kötü duruş pozisyonu ve eklemlerin aşırı kullanımı bulunur.

Bu erkeklerde nadir görülse de, kadınlarda yaygın olarak görülür. Etkilenen bölgede uzun süre yattığınızda semptomlar kötüleşebilir. Kalça bursiti, yukarı yürümek gibi kalçalarınız veya bacaklarınız üzerinde baskı gerektiren günlük aktiviteler sırasında bel ve kalça ağrısına neden olabilir.

Bursit tedavisi için doktorunuz size semptomları daha da kötüleştiren aktivitelerden kaçınmanızı söyleyebilir ve ibuprofen veya naproksen gibi ilaçlar tavsiye edebilir. Ayrıca koltuk değneği veya baston ve bursaya kortikosteroid enjeksiyonu önerebilirler. Nadiren ameliyata ihtiyaç vardır.

4- Siyatik

Siyatik genellikle bel fıtığı veya kemik çıkıntısının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu durum daha sonra etkilenen bölgeye bağlı olarak sağ veya sol kalçadan bacağa vuran ağrı olarak olarak da tanımlanabilir.

Hafif siyatik genellikle zamanla kaybolur. Ancak; yaralanma veya kazadan sonra şiddetli ağrı, uyuşma veya karıncalanma ve tuvalet alışkanlıklarınızda bir değişim varsa tıbbi yardım almalısınız.

Siyatik tedavisi için doktorunuz tipik olarak hareketliliği arttırmak ve ağrıyı azaltmak için seçenekleri değerlendirecektir. Reçetesiz ilaçlar tek başına yeterli değilse, kas gevşetici ilaçlar da reçete edilebilir. Doktorunuzun fizik tedavi önermesi de muhtemeldir. Konservatif tedavi etkili değilse, mikrodiskektomi veya laminektomi gibi cerrahi seçenekler düşünülebilir.

Diyabetik nöropati bacaklar, ayaklar, kalçalar ve kalçadaki sinirleri etkileyen, ileri derecede şeker hastalığının neden olduğu bir durumdur. Belirtiler arasında bacak kaslarının zayıflaması, bacak kaslarında güçsüzlük ve kalçalarda, bacaklarda ve ayaklarda şiddetli, kronik ağrı yer alır.

Diyabetik nöropati tedavisi, kan şekerinin izlenmesi ve kan şekerinin iyi kontrol edilmesinin yanı sıra fizik tedavi ve dinlenmeyi içerir.

7- Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit, özellikle omurgayı etkileyen bir artrit türüdür. Sırt bölgesinde zayıflatıcı ağrıya neden olabilecek şiddetli bir omurga omurunda iltihaplanmaya neden olur.

Bu durum sadece omurgada değil aynı zamanda kaburgalarda, omuzlarda, göğüs kafesinde, ellerde ve ayaklarda iltihap, ağrı ve sertliğe neden olabilir. Belirtiler arasında hafif bel ve kalça ağrısı, kalçalarda, sırtta ve bacaklarda sertlik ve hareket eksikliği, iştahsızlık, ateş ve genel halsizlik yer alır. Ağrı bazen, sağ veya sol kalçadan bacağa vuran ağrı olarak da tanımlanabilir.

Ankilozan spondilit tedavisi fizik tedavi, ilaç tedavisi, sıcak ve soğuk kompres ve iyi duruş uygulamalarını pekiştiren egzersizleri içerir.

8- Bel fıtığı

Bel fıtığı, sırtın alt kısmından aşağıya doğru, bacaklara ve baldırlara yayılan siyatik benzeri ağrı semptomlarına neden olabilir. Ayrıca popo ve kuyruk sokumu ağrısına ve sağ veya sol bacakta uyuşmaya neden olabilir.

Tipik semptomlar arasında bel ve kalça ağrısı, bacaklarda kas güçsüzlüğü hissi, siyatik sinir ağrısı, arka bacak kaslarında ağrı, bacak sinirlerinde karıncalanma ve dizlerin arkasında ağrı bulunur.

Bel fıtığı tedavisi seçenekleri arasında buz ve ısı kompres tedavisi, iltihap önleyici ilaçlar, ağrı kesiciler, egzersiz, fizik tedavi, iltihabı azaltmak için steroidler ve bazen de ameliyat yer alır.

Sonuç olarak

Bel ve kalça ağrısı sık görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman ciddi bir durumun belirtisi olmasa da, bazen daha ciddi tıbbi durumların semptomu da olabilir. Ağrınız kötüleşirse veya buna düzensiz başka semptomlar eşlik ederse, doktorunuza muayene olmanızda fayda vardır.

Siz ve doktorunuz ağrınızla baş etmenize ve durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olacak en iyi tedavi şeklini birlikte değerlendirebilirsiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/
  2. https://www.medicalnewstoday.com/
  3. https://www.spine-health.com/
  4. https://www.buoyhealth.com/

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir