reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Belin Sol Tarafında ve Sol Bacakta Ağrı: Siyatik

Belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktor kontrolü gerekli midir? Geçmesi için ne yapmalı? Bel ve bacak ağrısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Siyatik nedir?

Siyatik, belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı olmasının yaygın bir nedenidir. Siyatik, alt sırtta başlayan, kalçaya ve bir bacağın arkasına doğru yayılan bir sinir ağrısıdır. Ağrıya genellikle fıtıklaşmış bir diskten, kemik çıkıntılarından veya kas gerilmesinden kaynaklanan siyatik sinir üzerindeki baskı neden olur. Genellikle dinlenme, fizik tedavi ve diğer kişisel bakım önlemleri ile siyatikten kaynaklanan belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı geçer. Kronik siyatik varsa, cerrahi tedavi gerekebilir.

Siyatik türleri

Siyatikten kaynaklı belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı hafif ila şiddetli arasında değişir ve akut veya kronik olabilir.

Akut siyatik ağrısı aniden ortaya çıkar ve genellikle birkaç gün ila haftalar içinde iyileşir. Şiddet, doğrudan doku yaralanmasının miktarı ile ilgilidir. Ağrının kaynağı omurga eklemlerinde, disklerde, sinirlerde veya kaslarda ve bağlarda olabilir.

Kronik siyatik ağrısı 3 aydan fazla sürer ve kaynağını belirlemek zor olabilir. Kronik ağrı her zaman hissedilebilir veya belirli aktivitelerle daha da kötüleşebilir. Tetikleyici faktörler arasında sinir hasarı, yara, artrit veya ağrının zihinsel etkileri sayılabilir. Kronik belirtileri olan insanlar bir ağrı uzmanına sevk edilebilir.

Siyatik nedenleri

Belin sol tarafında ve sol bacakta ağrıya da neden olabilen siyatik, aşağıdaki gibi siyatik siniri tahriş eden veya sıkıştıran bir dizi koşuldan kaynaklanabilir:

  • Piriformis sendromu: Piriformis kasının sıkılması veya spazmı siniri sıkıştırabilir.
  • Travma: Bir spor yaralanması veya düşmesi, omurgayı kırabilir veya bir kası yırtıp sinirlere zarar verebilir.
  • Fıtıklaşmış disk: Omurilik diskinin jel benzeri merkezi, disk duvarındaki zayıf bir bölgeden dışarı fırlayabilir veya yırtılabilir ve sinirleri sıkıştırabilir.
  • Darlık: Omurgadaki kemikli kanalların daralması omurilik ve sinirleri sıkıştırabilir.
  • Osteoartrit: Diskler doğal olarak yaşlandıkça kurur ve küçülür, disk duvarındaki küçük yırtıklar ağrılı olabilir ve kemik mahmuzları oluşabilir.
  • Spondilolistezis: Faset eklemlerindeki bir zayıflık veya stres kırığı, bir omurun yerinden kaymasına ve sinirleri sıkıştırmasına neden olabilir.

NOT:

Belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı, kalça veya sakroiliak eklemdeki bir eklem probleminden de kaynaklanabilir. Bu tür yansıyan ağrı oldukça yaygındır, ancak siyatik değildir.

Siyatik belirtileri

Klasik siyatik ağrısı bel ve kalçalarda başlar. Bir bacağı uyluğun arkasından aşağıya doğru, dizi geçerek ve bazen de baldır ve ayağa doğru etkiler. Ağrı, bacakta sırttan daha kötü hissedilir. Hafif bir ağrıdan şiddetli veya ateşli bir ağrıya kadar değişebilir. Bacak ve ayağınızda uyuşma veya karıncalanma oluşabilir. Sağ taraftaki siyatik belin sağ tarafını ve sağ bacağı etkilerken, sol taraftaki siyatik, belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı tetikleyebilir. Bacak kaslarınızda zayıflık ve yürüyüş problemleri olmadıkça bu genellikle bir endişe kaynağı değildir.

En çok da oturmak bu pozisyonun disklere verdiği ağırlıktan dolayı ağrıya neden olur. Eğilme veya bükülme gibi aktiviteler ağrıyı kötüleştirirken uzanmak rahatlama sağlama eğilimindedir. Koşmak veya yürümek aslında çok uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan daha iyi hissettirebilir.

Bacaklarınızda aşırı güçsüzlük, genital bölgede uyuşma veya mesane veya bağırsak fonksiyonu kaybınız varsa hemen tıbbi yardım almanız önerilir. Bunlar, kauda ekina sendromu adı verilen bir durumun belirtileridir.

Siyatik teşhisi

Dikkatli bir tıbbi muayene, omurga probleminizin türünü, nedenini ve tedavi seçeneklerini belirlemeyi amaçlar. Tanısal değerlendirme, tıbbi öykü ve fizik muayeneyi içerir. Bazen bilgisayarlı tomografi veya emar gibi görüntüleme taramaları ve kas gücünü ve refleksleri kontrol etmek için diğer testler kullanılır.

Siyatik tedavisi

Siyatiğin neden olduğu belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı için iyileşme, öz bakım ve cerrahi olmayan stratejilerle başlar. Amaç, sorunu düzeltmek, işlevi eski haline getirmek ve yeniden yaralanmayı önlemektir.

Kişisel bakım

Siyatikten kaynaklı bacak ve bel ağrısı genellikle dinlenme, buz veya ısı, masaj, ağrı kesiciler ve hafif esnemelerle iyileşir. İlk 48 ila 72 saat boyunca günde birkaç kez 20 dakika buz torbası kullanarak kas iltihabını ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Daha sonra, kasları gevşetmek için düşük ayarda ılık bir duş veya ısıtma yastığı da kullanılabilir. Kısa süreli yatak istirahati iyidir ve belin sol tarafında ve sol bacakta ağrıyı iyileştirebilir, ancak birkaç günden fazlası yarardan çok zarar verir. Kişisel bakım tedavileri ilk birkaç gün içinde işe yaramazsa, doktorunuza görünmeniz önerilir.

İlaç tedavisi

Aspirin, ibuprofen veya naproksen gibi reçetesiz alınabilen ağrı kesici ilaçlar rahatlama sağlayabilir. Spazmlar için bir kas gevşetici reçete edilebilir. Ağrı şiddetliyse, reçetesiz ağrı kesicilerle veya kas gevşeticiyle beraber alınabilecek bir analjezik reçete edilebilir.

Steroidler sinirlerin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltabilir. Beş günlük bir süre boyunca azaltılarak veya doğrudan ağrılı bölgeye enjeksiyon yoluyla ağızdan alınırlar. Steroidler 24 saat içinde anında ağrı kesici sağlayabilir.

Fizik tedavi

Siyatikten kaynaklanan belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı için, başlangıçtan itibaren neredeyse normal bir fizik tedavi programı önerilir. Fizik tedavi, mümkün olan en kısa sürede tam aktiviteye dönmenize ve yeniden yaralanmayı önlemenize yardımcı olabilir. Fizyoterapistler, uygun kaldırma ve yürüme teknikleri ile bel, bacak ve karın kaslarınızı güçlendirmek ve germek için egzersizler göstereceklerdir. Kısa süreler için masaj, diatermi, ısı ve traksiyon da önerilebilir. Hastalar ayrıca yoga, kayropraktik manipülasyon ve akupunkturdan da yararlanabilir.

Cerrahi tedavi

Kas güçsüzlüğünüz, kanıtlanmış bir disk herniasyonunuz, kauda ekina sendromunuz veya makul bir cerrahi olmayan tedaviden sonra düzelmeyen şiddetli ağrınız olmadıkça cerrahi tedaviye nadiren ihtiyaç duyulur. Cerrahi tedavi gerekli ise örneğin diskektomi adı verilen fıtıklaşmış bir disk ameliyatı, diskin omurilik sinirini sıkıştıran kısmını çıkarır ve bu sayede siyatiğin neden olduğu ağrıları tedavi eder.

Sonuç olarak

Belin sol tarafında ve sol bacakta ağrı genellikle siyatik denilen bir durumdan oluşur. Ağrının bu şekilde yayılmasının nedeni, her iki bacakta da bele kadar uzanan siyatik sinirle ilgilidir. Ağrı bazen kendi kendine bakım stratejileri veya reçetesiz ilaçlarla geçerken, bazen de doktor tarafından önerilen tedaviler gerekir.


Kaynak:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir