reklam
Beslenme ve Diyet

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları ve Zararları

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Ne gibi şeylere gelir? Hastalıklara iyi gelir mi? Erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücü artırır mı? Ne kadar ve nasıl yemek gerekir? Yan etkisi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının faydaları var mıdır?

Bıldırcın yumurtasının insan sağlığına faydaları bilimsel olarak bilinmektedir ve en iyi vitamin kaynaklarından biridir. Bıldırcın yumurtası küçük olmasına rağmen, besin değerleri ve faydaları tavuk yumurtasından üç ila dört kat daha fazladır, besinler ve minerallerle doludur. Bu minik yumurta diğerlerine göre çok daha yararlıdır. (Kaynak)

Bıldırcının yumurtasının faydaları nelerdir?

İşte madde madde bıldırcın yumurtasının faydaları:

1- Tavuk yumurtasından daha besleyicidir

Bıldırcın yumurtası, vitamin ve mineral gibi zengin besinlerle doludur. Küçük boyutlarına rağmen, diyet değerleri tavuk da dahil olmak üzere diğer yumurta türlerinden en az dört kat daha fazladır. Bıldırcın yumurtası %13 protein içerir, ancak tavuk yumurtasında bu %11’dir. Bıldırcın yumurtasında B vitamini, %50 tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında %140’tır. (Kaynak)

Ayrıca demir ve potasyum bakımından tavuk yumurtasından beş kat daha fazladır. Bıldırcın yumurtası ayrıca E vitamini, çinko, B2 Vitamini, demir ve diğer faydalı besinler de içerir. Bıldırcın yumurtasının besin değeri, tavuk yumurtasının besin değerini aşar ve günlük diyetimizde tavuk yumurtasının yerini kolayca alabilir.

Ayrıca bıldırcın yumurtası, kalp sağlığını destekleyen iyi kolesterol ve HDL ile dolu olduklarından tavuk yumurtasından çok daha fazla kalp dostu bir diyettir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasının aksine, alerjik reaksiyonlara neden olmaz. Kuşkusuz, ovomukoid proteini nedeniyle alerji belirtileriyle mücadeleye yardımcı olabilirler.

2- Solunum sorunlarına iyi gelir

Bıldırcın yumurtası, ciğerlerin düzgün çalışmasını sağlayabilir ve tüberküloz ve astım gibi sayısız solunum sorunuyla başa çıkabilir. Bu yumurtalarda zengin bir şekilde bulunan ovomukoid adı verilen bir protein, çoğu anti-alerjik reaksiyon ilacının ortak bileşenidir. (Kaynak)

Bıldırcın yumurtası, doğal bir anti-enflamatuar ajan görevi gören antioksidanlar ve hayati yağ asitleri bakımından zengindir. Bıldırcın yumurtası, akciğer fonksiyonunu iyileştirebilen bir antioksidan kaynağı olarak son derece zengin bir A vitamini ve selenyum kaynağıdır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası tüketmek, en yaygın dış ve iç alerjenlerin neden olduğu alerjik semptomların hızlı ve etkili bir şekilde rahatlamasını sağlar. Elbette bu, hekiminizin reçete ettiği ilaç yerine bunu kullanın demek değildir.

3- Böbrek hastalıklarında etkilidir

Böbrekler, zararlı atık bileşikleri kan dolaşımından uzaklaştıran dokulardan oluşur. Ayrıca insan vücudundaki normal kan basıncını, elektrolit dengesini ve kırmızı kan hücresi çoğalmasını düzenlemede yardımcı olurlar.

Böbrek yetmezliği, vücutta atık ürünlerin birikmesi ve aşırı sıvı ile karakterizedir. Ayrıca yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, uyuşukluk, şişkinlik ve kafa karışıklığı gibi şiddetli semptomlara yol açar.

İlgili yazı: Akut böbrek yetmezliği hakkında her şey

Bıldırcın yumurtası kanı toksinlerden ve ağır metallerden temizler, kanın saflığını artırır ve güçlü bir bağışıklık güçlendiricidir. (Kaynak) Böbrek hastalığı olan hastalara düşük kaliteli protein yerine yüksek kaliteli protein almaları tavsiye edilir ve bıldırcın yumurtası zengin bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır. (Kaynak)

Ancak böbrek hastalığı olan hastalarda çok miktarda protein tüketmek böbreğe olan iş yükünü artırdığı ve böbreğe zarar verebileceği için zararlıdır.

ÖZET

Vücudumuzun çalışmasını ve enerjik kalmasını sağlamak için belirli miktarda yüksek kaliteli proteine ihtiyacımız vardır. Bıldırcın yumurtası, böbrekleri de uygun şekilde tutan bir miktar protein sağlayabilir, ancak böbreklerin tedavisi için doktorların tavsiyesi önerilir.

4- Hamile kadınlar için faydalıdır

bıldırcın yumurtasının faydaları

Hamile kadınlar genelde ne yiyeceğine karar verme konusunda zorlanırlar. Bıldırcın çoğu ülkede yaygın bir gıda seçimi olmadığından, hamile kadınlar için sağlıklı bir gıda olup olmadığını bilmek zordur.

Çoğunlukla, bıldırcın hamilelik döneminde besleyici, güvenlidir ve fetüs için değerli besinler taşır. Hamilelik sırasında beslenme seçenekleri konusunda yardım için doktorunuza danıştıktan sonra bıldırcın yumurtası yiyebilirsiniz.

Fosfor, B vitaminleri, mineraller, proteinler, antioksidanlar ve bıldırcın yumurtasının içinde bulunan diğer birçok besin maddesi gibi besleyici elementler, gelişmekte ve büyümekte olan fetüse faydalıdır. (Kaynak) Bıldırcın yumurtası anne sütünün kalitesini artırır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası hamile kadınlar ve fetüs için birçok besinsel yarar sağlar. Diğer yumurtalar gibi, fetal beynin düzgün gelişimi için gerekli olan protein açısından zengindir. Ayrıca çok az doymamış yağ içerir veya hiç içermez ve tüketmek için kolesterol dostu bir yiyecektir.

5- Anemi hastalarına yardımcı olur

Bilmeden, anemi kurbanı olan birçok kişiden biri olabilirsiniz. Anemi belirtileri küçük ve belirsizden en önemli ve kritik olana kadar değişebilir. Örneğin, demir eksikliği anemisi vücudunuzda yetersiz demir varken meydana gelir.

İlgili yazı: Demir eksikliği anemisi hakkında her şey

Birçok işlenmiş yemek ve çevresel etki ile gıda kaynaklı rahatsızlıklar ve böcek ilaçları dahil olmak üzere kirlilik vücuda girebilir. Demir eksikliğinin giderilmesi, antioksidanlar içerdiği için bıldırcın yumurtası ile tedavi edilebilir. Bunlar vücudu kirleticilerden temizlemek ve hücreleri temizlemek için kullanılır. (Kaynak)

Bıldırcın yumurtasının tadı iyidir ve %100 doğal demir, A Vitamini ve B12 vitamini kaynağıdır. Toksinleri ve ağır metalleri ortadan kaldırırken vücuttaki hemoglobin seviyesini artırarak anemiye yardımcı olurlar.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası, eski moda demir hapların, kan transfüzyonu ve cerrahi gibi daha aşırı yöntemlerin kullanılmasını önler. Bıldırcın yumurtasının faydaları invaziv değildir ve anemi semptomlarını hafifleterek bir anemi tedavisi görevi görür.

6- Diyabet hastaları için etkilidir

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kan şekeri çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker hastalığı tüm vücudu etkileyen ciddi ve kritik bir durumdur. Bu hastalığa sahip insanlar, kan şekerini dengeli tutmak ve kolesterol seviyelerini korumak zorundadır.

İlgili yazı: Şeker hastalığı (diyabet) hakkında her şey

Bıldırcın yumurtası, kan şekeri ve kolesterolü güvenli bir seviyede tutar, düşük kalorili olduğu için tedavi edicidir. Diyabet için tıbbi tedaviler zaten vardır, ancak diyetinize bıldırcın yumurtası ekleyerek de bıldırcın yumurtası faydalarından istifade edebilirsiniz.

Diyet olarak bıldırcın yumurtası, son zamanlarda diyabet hastalarının diyetine dahil edilir olmuştur. Bıldırcın yumurtasının diyabetiklerde kan şekeri düzeylerini düşürebileceği iddia edilmektedir. (Kaynak)

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen 25 etkili meyve

ÖZET

Bıldırcın yumurtası günlük diyete dahil edildiğinde güvenli şeker seviyelerin korunmasına yardım eder. Ayrıca, insülin yoluyla diyabet tedavisinin ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur.

7- Cinsel sorunlar açısından faydalıdır

Yaş ve sosyal itibardan bağımsız olarak hemen hemen her erkek, sonunda cinsel güç sorunuyla karşı karşıyadır. Bu tür bir durumu sıklıkla öfke veya saldırganlık izler. Bazı erkekler depresyon hastası bile olurlar. Erkek gücünün zayıflamasının nedenleri hem fiziksel hem de psikolojik olabilir.

Piyasada bulunan birçok ürün arasında bıldırcın yumurtası da vardır. Bıldırcın yumurtasının bu özel problem için faydaları uzun yıllar bilinmektedir. Bıldırcın yumurtası, vitaminler, makro ve mikro elementler, mineral, amino asitler ve ayrıca gerekli protein gibi biyolojik olarak aktif maddelerden oluşur.

Bu elementler iktidarsızlığın ve hatta erektil kasların işlev bozukluğunun tedavisine yardımcı olur. Bıldırcın yumurtası, bir insanın cinsel sağlığı için hayati olan prostat bezini uyarır ve besler.

Bunlar fosfor, proteinler, B Vitamini, D vitamini ve E vitamini ile zenginleştirilir. Bu yumurta, cinsel performansı arttırdığı kanıtlanmış vitamin ve proteinlere sahiptir.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası diğer ilaçlar gibi zamana bağlı değildir, bu nedenle onları kullanmak için özel bir programa ihtiyacınız yoktur. Düzenli olarak bu yumurtayı yediğinizde faydasını göreceksiniz.

8- Vücudu arındırır

Bıldırcın yumurtası vücudun bazı ağır metalleri ve cıva gibi toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olabilir. Bıldırcın yumurtasının amino asidi ve diğer yardımcı bileşenleri, toksinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu durum bıldırcın yumurtasını kan temizleyici yapar.

Bu yumurta, insan vücudunda doğal olarak kalsiyum dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu böbrek taşlarının uzun süreli önlenmesi anlamına gelir. Ayrıca karaciğer ve mesanedeki taşları da önler.

Bıldırcın yumurtası magnezyum, B6 Vitamini ve potasyum açısından inanılmaz derecede zengindir ve uzun süreli taş önlemek konusunda da etkilidir. (Kaynak)

Potasyum, sıklıkla böbrek taşlarına yol açan gereksiz idrar kalsiyum atılımını azaltır. Düşük miktarda C vitamini ile birleştirilen yüksek miktarda B6 vitamini ve magnezyum, oksalat taşı oluşumunu önler.

ÖZET

Çalışmalar, oksalatlarla birlikte kalsiyum birikintilerinin neden olduğu yıkıcı böbrek ağrısından geçiyorsanız, bıldırcın yumurtasının nimetlerinden faydalanabileceğinizi göstermektedir.

9- Mide ve karın ağrısını rahatlatır

Bıldırcın yumurtası, karın ağrısı, gastrit, mide ülseri ve duodenum ülseri gibi sindirim bozuklukları ile boğuşanlar için de güzel bir gıdadır. Mide asidini kontrol ettiği için ülser ilaçlarının etkili ve doğal bir alternatifidir.

İlgili yazı: Karın ağrısı hakkında her şey

Günlük diyetin bir parçası olarak bıldırcın yumurtasını kolayca yemeğinize ekleyerek, ülserlerin ve asitle ilişkili enfeksiyonların uzun süre önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının yüksek alkalin ve güçlü antioksidan bileşikleri, ülseri tedavi etmek için doğal bir ilaç görevi görür. Selenyum ve A vitamini bakımından ağır bir gıda olarak bıldırcın yumurtası antioksidan kategorisine girer.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası alkalin barındıran bir üründür, mide ülseri ve gastrit için doğal bir ilaç olduğundan, günlük yemeğin bir parçası olabilirler. Ayrıca sağlık için iyi olan potasyum, magnezyum ve B6 vitamini gibi birçok mineral için iyi bir kaynaktır.

10- Kalp hastalıklarını azaltır

bıldırcın yumurtası

Bıldırcın yumurtası çok daha az karbonhidrat ve daha fazla protein içerir. Bu onları kalbi tedavi edici bir bileşik yapar. En iyi kalp sağlığı için gerekli olan “iyi” kolesterol grubunun bir parçasıdır.

Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren ve zararlı hastalıklardan hızlı iyileşme için gerekli besin maddelerini sağlayan elementlere ve temel bileşenlere sahiptirler. Bu durum bıldırcın yumurtasının faydaları arasında önemlidir, doyurucu bir besin olduğunu ve kalp hastalıklarına karşı kontrol ettiğini kanıtlar.

Bıldırcın yumurtası normal kan dolaşımını ve besin emilimini düzenlemek için birçok işlev görür: Folik asit, demir, fosfor, B12 vitamini, protein riboflavin ve selenyum içerirler.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası, kan basıncını kontrol ederek ve sağlıklı bir kalbi destekleyerek ömrünüzü uzatabilir. Ek olarak, kalp hastalığından kaçınmak için sağlıklı bir kalp sağlığı diyeti arıyorsanız veya sadece iyi tansiyonu korumakta iyi olan yiyecekler tüketmek istiyorsanız, bıldırcın yumurtasını tercih edebilirsiniz.

11- Kanseri iyileştirmeye yardım eder

Kanser, zayıf bir bağışıklık sisteminin en üzücü sonucudur. Modern zamanın icatları, sınırsız kimyasal kullanımı ve kirlilikteki ciddi artış nedeniyle, serbest radikaller de dahil olmak üzere toksiklerle çevreyi kirletmiştir. Bu tür toksik bileşiklerle yüksek temas kansere neden olabilir.

Vücudunuzu hem A vitamini hem de selenyum açısından zengin gıdalar tarafından serbest radikal hasarından koruyabilirsiniz. Bu iki besin maddesi mükemmel antioksidanlardır ve serbest radikallerin hasarını önlemeye yardımcı olurlar. Bıldırcın yumurtası, yüksek miktarda A vitamini ve selenyum içerir, bu da onu doğal bir antioksidan yapar. (Kaynak)

İbrahim Saraçoğlu‘nun da ifade ettiği gibi, diyetimize bıldırcın yumurtası eklemek vücudumuzu kanser büyümesi için uygun olmayan bir ortam haline getirebilir.

ÖZET

Sert kanser tedavileri ile karşılaşan kanser hastaları, kanser büyümesini gidermek için ameliyat sonrası kemoterapinin veya iyileşmenin diğer yan etkilerini iyi bilirler. Dolayısıyla, bir kanser hastası doğal, kolay uygulanabilir, sağlıklı ve vitamin açısından zengin bir çözüm arayışındaysa, bıldırcın yumurtası hazır çözümdür.

12- Yaşlanma karşıtıdır

Yaşlanma karşısında, insanın her zaman genç ve güzel görünme arzusu vardır. Bu amaçla farklı yöntemler tarafımızca kullanılmaktadır. Ancak en çok tavsiye edilen ve konuşulan yaşlanma karşıtı bir diyet uygulanmasıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek organların yaşlanmasını yavaşlatabilirsiniz. Bu da sizi daha genç gösterebilir. Zengin bir antioksidan kaynağı olarak hayati yağ asitleri, selenyum ve A, B ve E vitamini bıldırcın yumurtasını kusursuz yaşlanma karşıtı ajan yapar.

Bıldırcın yumurtasının en önemli yaşlanma karşıtı yararı, bağışıklık sistemini güçlendirme, böylece yaşlanma etkisini yavaşlatma ve ömrünü uzatma kapasitesidir.

ÖZET

Bu yumurta metabolik rahatsızlıkları ortadan kaldırarak obezite için en iyi tedavi olduğunu kanıtlar ve daha sonra yaşlılıkta da yaşlanma sürecini uzatır. Bıldırcın yumurtasının faydaları cildin yumuşaklığını ve nemini arttırır. Daha iyi sonuç için bıldırcın yumurtası doğrudan cilde uygulanabilir.

13- Sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır

Vücudun en önemli sistemi sinir sistemidir. Sinir sistemi insan vücudundaki tüm sinir hücrelerinden oluşur. Dış dünyayla ve vücudun içinde diğer sistemlerle iletişim kurmamızı sağlar.

Bıldırcın yumurtası yüksek oranda vitamin ve önemli miktarda fosfor, potasyum ve demir içerir. Bunlar beynin daha iyi çalışmasını destekler ve hafızayı geliştirir. Düzenli alımı kullanıcıları sakin ve dengeli hale getirir, böylece stresi azaltır. (Kaynak)

Düzenli bıldırcın yumurtası tüketimi stres hassasiyetini ortadan kaldırır. Migren hastaları üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, sinir nöbetleri nadiren olur.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası stres sorunları, hipertansiyon, migren, depresyon ve panik ve anksiyete hastalıkları olan insanlar üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bıldırcın yumurtasının beyin fonksiyonlarını uyardığı bilinmektedir ve bu da zeka katsayısını geliştirir.

14- Bağışıklığı geliştirir

Bıldırcın yumurtası antioksidanlar ve B vitamini açısından zengindir. Bu besinler, hücre büyümesi ve hücre düzenlenmesi gibi çeşitli hücresel süreçlerde yer aldıklarından metabolizmayı iyileştirebilir. Sağlam bir bağışıklık sistemini sürdürmek için gerekli olan bir amino asit olan lösin de bıldırcın yumurtasında bulunur (Kaynak)

Bıldırcın yumurtasının düzenli kullanımı, bağışıklık sistemimizi iyileştirecek ve birçok hastalığı ortadan kaldıracak faydalı maddelerin vücudumuzda birikmesine neden olacaktır.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası güçlü bir bağışıklık sistemi ve gelişmiş metabolizma kazanmaya yardımcı olur. Çiğ yumurta tüketimi, pişmiş bıldırcın yumurtasına kıyasla bağışıklığın çok daha fazla gelişmesine yardımcı olur.

15- Travma sonrası iyileşme yeteneğini geliştirir

Örneğin egzersiz yapmaktan travma geçirmiş olsanız da olmasanız da, bıldırcın yumurtası yutmak vücudun kendini iyileştirme kapasitesini artırır. Bu da daha hızlı ve daha fazla iyileşme ile sonuçlanır.

Birçok bakreriyi öldürmek için pişirilmesi gereken tavuk yumurtasının aksine bıldırcın yumurtası çiğ olarak da yenebilir.

Bıldırcının vücut ısısının bir tavuktan çok daha iyi olması nedeniyle bakteri yayılma tehlikesi olmayabilir. Bıldırcın yumurtasında lizozim de bakteri saldırısını öldürür.

ÖZET

Bıldırcın yumurtası diğer yumurtalardan daha küçük olduğundan, daha fazla tüketebilirsiniz. Her gün 3 ila 5 bıldırcın yumurtası sağlık faydalarını en üst düzeye çıkarmak için yeterlidir.

Bıldırcın yumurtasının olası zararları nelerdir?

bıldırcın yumurtasının zararları

Çoğu bıldırcın yumurtası pastörize edilmemiştir, yani kabukta bulunabilecek zararlı bakterileri öldürmek için ısıtılmamışlardır. Bu nedenle, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, yemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Ayrıca tavuk yumurtasına alerjiniz varsa bıldırcın yumurtasına da alerjiniz olabilir. Bıldırcın yumurtasına karşı toleransınızı test etmek istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız ve bunu yalnızca bir tıp uzmanının gözetiminde yapmalısınız. (Kaynak)

Tavuk yumurtası alerjiniz olmasa bile bıldırcın yumurtasına alerjiniz olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa, bunları doktorunuzla görüşmelisiniz. (Kaynak)

Sonuç olarak

Bıldırcın yumurtası sağlık için mükemmel bir besin kaynağıdır. Özellikle Asya ülkelerinde birçok insan her gün bıldırcın yumurtası tüketiyor. Küçük olmasına rağmen, besin değerleri tavuk yumurtasından üç ila dört kat daha fazladır. Ayrıca, vitamin ve minerallerle doldurulur.

Bıldırcın yumurtası tüketimi birçok hastalığa karşı savaşmaya ve bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur. Bu yumurtayı da diğer yumurtalar gibi pişirebilir ve hatta haşlayabilirsiniz.

Doğal tedavi ile ilgilenen insanlar bıldırcın yumurtasının yüksek tansiyon sorunları, sindirim bozukluğu, mide ülseri, karaciğer sorunları, stres ve lipit yönetimi, migren, astım, anemi, çeşitli alerjik reaksiyonlar, egzaması olan kişiler üzerinde yüksek kaliteli etkileri olduğunu beyan eder.

İlgili yazı: Yüksek tansiyon hakkında her şey

Büyümeyi teşvik etmek, cinsel iştahı arttırmak, zekayı geliştirmek ve genellikle vücudu canlandıran beyin yeteneklerini uyarmak için tanınır.

Uzmanların görüşüne göre, bıldırcın yumurtası yiyen çocukların bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür.

Kadınlar bıldırcın yumurtasının cilt rengini geliştirdiğine ve saçları güçlendirdiğine inanıyor. Bu yüzden yüz ve saç bakım ürünlerinin imalatında da kullanılır.

Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/quail-eggs-benefits
  2. https://www.jenreviews.com/quail-eggs/
  3. https://www.organicfacts.net/health-benefits/animal-product/quail-eggs.html

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir