reklam
İç Hastalıkları

Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Böbrek ağrısı yanlarda veya sırtta hissedilir ve genellikle sırt ağrısı ile karıştırılır. Böbrek ağrısına böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu, yaralanma veya böbrek kanseri neden olabilir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Böbrek ağrısı nedir?

Böbrek ağrısı yanlarda, özellikle böbrek bölgesi ve civarında görülür. Bir veya her iki böbreğin etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak, sağ, sol veya her iki tarafta böbrek ağrısı oluşabilir. Sırt ağrısı hareketi etkiler ve genellikle hareket etmenize engel olur ancak bu her zaman böbrek ağrısı ile ilgili bir durum olacağı anlamına gelmez.

Böyle bir durumda böbreklerinize elinizle baskı uyguladığınızda acı duyarsanız veya acı yoğunlaşırsa, bu bir böbrek problemini gösterir. Bu durumda idrar testi olmanız gerekmektedir.

Böbrek ağrısı hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir, bunun için sırt ağrısı veya böbrek ağrısı olup olmadığı başlangıçta net değildir.

Böbrek ağrısı, idrar yolu üzerindeki baskı nedeniyle, idrar pelvik sisteme geri döndüğünde hamilelik sırasında ortaya çıkar. Daha sonra hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir böbrek tıkanıklığından bahsedilebilir.

Böbreklerde uzun süreli ağrı durumunda bir enfeksiyon veya hastalık için bir açıklama yoksa, böbrek alanındaki kas-fasiyal yapılara bakmak faydalı olacaktır.

Böbrek ağrısı neden olur?

Anatomik koşullar nedeniyle, böbrek ağrısı her zaman doğrudan böbrek ile ilişkili olmaz. İdrar kanalları veya böbrek alanındaki kaslar da ağrıya neden olabilir.

Böbrek ağrısı çok çeşitli nedenlere bağlanabilir. Rahatsızlığınıza neyin neden olduğundan emin değilseniz, önce bir doktora görünün. Çünkü böbrek alanındaki ağrı çok ciddi arka planlara sahip olabilir

Böbrek ağrısının daha yaygın nedenlerinden bazıları aşağıda başlıklar halinde verilmiştir:

1- Pelvis iltihabı

İnflamasyon hakkında konuşurken, neden her zaman bölgenin bakteriyel kontaminasyonudur. Vücudun iltihaplanmaya neden olabilecek savunma sistemini harekete geçirirler.

İnflamasyon çok acı verici olabilir. Bununla birlikte, ağrının sadece sağlıklı doku zaten ciddi şekilde hasar gördüğü zaman ortaya çıkması mümkündür.

Çoğu zaman, böbrek bölgesinin iltihabı artan bir enfeksiyondan kaynaklanır. Enfeksiyonun odak noktası mesanedir.

Kadınlar genellikle bu tür iltihaplanmaya daha duyarlıdır, çünkü 2.5 ila 4 cm’lik üretraları bir erkeğe göre beş kat daha kısadır. Bu nedenle mikroplar daha kolay nüfuz edebilir.

Enfeksiyon sağlıksız bir tuvalet kullanmaktan kaynaklanabilir veya mikroplar eksik hijyen ya da cinsel ilişkinin bir parçası olarak nüfuz eder. Bu iltihaplar hamilelikte nadir değildir.

Buna ek olarak, genital bölgedeki hijyen genellikle yanlış yapılır ve vücudun genital bölgedeki koruyucu tabakasını tahrip eden bakım ürünleri kullanılır. Bu, bakterilerin vücuda girmesini kolaylaştırır.

2- Böbrek taşı

böbrek taşları

Böbrek ağrısı böbrek taşlarından da kaynaklanabilir. Bunlar vücutta çok fazla potasyum, sodyum veya diğer mineraller olduğunda ve idrarda kristalleştiğinde ortaya çıkabilir.

Her gün böbrekten oldukça fazla kan süzülür. İdrarınız bu şekilde oluşur. Bu, vücut tarafından emilebilen mineraller içerir, ancak sadece gerektiği ölçüde.

Bu sistemdeki bazı çıkıntılar büyük kristaller oluşturabilir ve daha sonra taşlar oluşturabilir. İdrar yolu tıkanıklığı ve yetersiz hidrasyon böbrek taşı oluşumunda rol oynar.

Taşlar oluşmuşsa, idrar yolu ile atılmadıkları için böbrek ağrısına neden olabilirler ve ortaya çıkan basınç ağrının hissedilmesine neden olur.

Böbrek taşı düşürmek için ne yapmalıyız? yazımız da ilginizi çekebilir.

3- İdrar yolu tıkanıklığı

Böbrek ağrısına idrar yolu tıkanıklığı neden olabilir.

Zaten idrar boşaltma bozukluklarından muzdaripseniz veya doğal, nörolojik bir bozukluğunuz varsa, idrar mesaneden böbreğe geri akabilir.

Bir yandan tıkanıklık ağrıya neden olurken, bir yandan da bakteriler taşınabilir ve bu da böbrek iltihabına neden olabilir.

4- Böbrek kanseri

Ailenizde hiç böbrek kanseri var mı? Eğer varsa o zaman düzenli bir kontrol yaptırmalısınız. Çünkü kalıtım böbrek kanserinde önemli bir rol oynar.

Ancak obezite, sigara içme ve yanlış beslenme de kanserin gelişmesine yol açabilecek risklerdir. Özellikle vücut hücreleri çok sayıda kirleticiye maruz kaldığında daha kolay dejenere olabilirler.

5- Steonoz

Stenozlar, idrar damarlarındaki daralmaya bağlı olan değişikliklerdir. Böylece idrar artık düzgün akamaz ve bu durum böbrek ağrısına neden olur.

6- Böbrek enfarktüsü

Böbrek, diğer tüm organlar gibi, düzgün çalışması için yeterli kanla beslenmesi gerektiğinden, birçok kan damarı ile bağlantılıdır.

Embolizm veya tromboz, böbreğin çalışmasını kısıtlayan veya durduran vasküler oklüzyona yol açabilir. Bu geç farkedilirse, böbreğin fonksiyonu tamamen kaybolabilir.

Özellikle aşırı kilolu hastalar ve sigara içenler bu vasküler oklüzyon riskinden etkilenir.

7- Diğer organik nedenler

Hamilelik döneminde olan kadınlar genellikle bir hastalıkla ilgili olmayan ağrı fenomenlerine sahiptir. Çocuğun durumuna ve anne adayının tutumuna bağlı olarak, bu acı verici olaylar nadir değildir.

Stres ile bağlantılı olarak, vücutta ve kas gerginliğinde her zaman yanlış yükler olabilir. Fiziksel veya psikolojik stresle ilişkili böbrek ağrınız varsa, bunun doğrudan bir hastalıkla ilişkili olması gerekmez. Aksine, ağrı, böbrek alanındaki aşırı gerilmiş kaslarla da açıklanabilir.

Ağrı uzmanları Dr. Petra Bracht ve Roland Liebscher-Bracht, böbrek ve bel bölgesinde ağrı şikayetleri olan hastalarının tedavisinde uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir.

Aşırı gerilmiş, aşırı çalışan kaslara, fasyalara bakarlar ve bu hastaların tedavisinde tekrar tekrar şunu görürler: Böbrek bölgesindeki ağrı birçok durumda kaslara atfedilebilir. Bu durum, iliumdan böbrek bölgesindeki kaburgalara kadar uzanır.

Tek taraflı hareket, her zaman aynı hareket dizileri, minimum hareket potansiyeli ve çok az dayanıklılık sporu, strese ek olarak ağrı için açıklayıcı faktörlerdir.

Böbrek ağrısı ve eşlik eden olası belirtileri

böbrek ağrısı belirtileri

Kendinizde hangi belirtileri bulursanız bulun, doktoru ziyaret etmek, hastalığın doğru tedavisinin ve doğru teşhisi almanın en güvenli yoludur.

Aşağıdaki belirtiler için doktorunuzu görmelisiniz:

  • Alt karın ve kasıklara doğru uzanan yanlarda bel ağrısı ve batma ağrısı, böbrek ağrısının tipik belirtileridir.
  • Titreme ve ateş böbrek iltihabını da gösterebilir.
  • İdrarınızda kan bulursanız, aniden karın ağrınız oluyorsa, dolaşım problemleriniz, bulantı veya kusmanız varsa, böbrek taşları olabilir.
  • İdrardaki kan böbrek travmasının bir belirtisidir. Bu hastalık durumunda, önceki bir kaza nedeniyle böbrek kapsülü yırtılmış olabilir ve bir doktordan hızlı bir yanıt alınması gerekir.
  • İştahsızlık, idrarda kan, yorgunluk ve böbrek ağrısı hakkında şikayetleriniz varsa, en kötü durumda böbrek kanseri olabilirsiniz.

Her durumda, doktorunuz sizi belirtiler için muayene etmelidir.

Böbrek ağrısı için hangi doktora gidilir?

Böbrek ağrısı ve böbrekle ilgili şikayetlerin teşhisi için, bir nefrolog tarafınfan muayene gerekir. Nefrolog, böbrekleri etkileyen hastalıklar ve durumlar konusunda uzmanlaşmış bir doktor türüdür. Kronik böbrek hastalığı, böbrek enfeksiyonları ve böbrek yetmezliği gibi durumları tedavi ederler.

Böbrek ağrısı nasıl geçer?

Doktorun hangi tedaviyi tercih edeceği, böbrek ağrısının nedenine bağlıdır. Bazı örnekler şunlardır:

Böbrek taşları sıklıkla kendi kendine gider. Bu olmazsa, doktor şok dalgalarını (şok dalgası litotripsi) kullanarak onları ezebilir. Nadiren, böbrek taşlarının cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

Doktor bakteriyel idrar yolu enfeksiyonları ve böbreklerin iltihaplanması için uygun bir antibiyotikle tedavi başlatır. Böbrek ağrısı hızla azalır. Bununla birlikte, antibiyotikler doktor tarafından reçete edildiği sürece alınmalıdır. Aksi takdirde, tüm patojenler öldürülemez.

Bir akut böbrek yetmezliği mutlak acil bir durumdur! Kan yıkama (diyaliz) ile tedavi edilir. Bazen böbrek nakli de gerekebilir.

Böbrek ağrısına ne iyi gelir?

böbrek ağrısına ne iyi gelir

İşte madde madde böbrek ağrısına iyi gelen şeyler:

1- Sıcak kompres

Sıcaklık genellikle ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Isı uygulamaları, birçok akut ağrı problemi için hızlı bir şekilde etkili olan ve gevşeme sağlayan denenmiş ve test edilmiş bir yardımcıdır.

Böbrek ağrısı burada bir istisna değildir. Ağrılı bölgeyi ılık bir bez, sıcak su şişesi veya kırmızı ışık lambası ile ısıtmalısınız. Bu acıyı korur ve rahatlatır.

Bununla birlikte, sıcaklığın başka bir avantajı daha vardır: Böbrek ağrısı böbrek taşları veya mesane enfeksiyonu ile tetiklenirse, ısı, taşların veya patojenlerin daha iyi ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Hedefli ısı terapisi ile, bir seferde birkaç sorunu çözebilirsiniz.

2- Bol bol su için

Her zaman yeterince sıvı içmelisiniz! Muhtemelen herkesin çok fazla sıvıya ihtiyacı olduğunu duymuşsunuzdur. Günlük yaşamda yeterince su içmek zor olsa da, bu tehlikeli olabilir çünkü böbrek taşı oluşumunu teşvik edebilir.

Uzun süre çok az içerseniz, hareketsiz kalırsanız veya sağlıksız bir diyetle beslenirseniz taşlar oluşabilir.

Böbrekler açısından yanlış bir diyete örnekler; sadece süt ürünleri tüketmek veya etten fazla hayvansal protein yemektir. Miktar çok önemli bir rol oynar.

Böbrek taşınız olduğunda, tıbbi yardım almayı unutmamalısınız. Birçok durumda, böbrek taşları son derece ağrılı böbrek kolikine yol açar. Belirli bir boyutun üzerinde, böbrek taşları üreterlerinizi tıkayabilir.

Zaten böbrek ağrınız varsa bile, mümkün olduğunca su içmelisiniz. Özel böbrek ve mesane çayları özellikle tavsiye edilir. Bunları eczanede ve birçok süpermarkette bulabilirsiniz.

3- Böbrekleri doğal olarak yıkayın

Karahindiba çayı içmek, böbrekleri doğal olarak yıkamakla eş değerdir. Karahindiba diüretik olduğundan, böbrekleri detoksifiye etmek veya durulamak için ideal bir araçtır.

Böbrek ağrısı için kanıtlanmış bir başka ev ilacı da maydanozdur. Bu tıbbi bitki de idrar söktürücü, anti-enflamatuardır ve bir çay olarak demlenebilir.

Ek olarak, ısırgan otu çayı böbrek ağrısı için kendini kanıtlamıştır.

4- Böbrek ağrısına iyi gelen meyve ve sebzeler

Adaçayı doğal bir ağrı kesici olarak kabul edilir ve bu nedenle böbrek ağrısı için de uygundur: Adaçayı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve vücudunuzu rahatlatır, böylece beldeki ağrı doğal bir şekilde hafifletilebilir.

Taze limon suyu, özellikle hafif böbrek ağrısı için böbrek taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Böbrekler karpuz tohumları ile de temizlenebilir. Ağrıya neden olan böbrek taşları karpuz tohumları ile vücuttan atılabilir. Bunlar idrar söktürücü etkiye sahiptir ve depolanan toksinleri giderebilir.

Kereviz tohumları da böbrek enfeksiyonlarını ve bel ağrısını hafifletebilen diüretik bir ev ilacıdır.

Lahana da böbrek bölgesindeki semptomlar için iyi bir ev ilacıdır. Bunu yapmak için, taze lahana yaprakları ezilir ve kaynar suda bekletilir. Ilık lahana yapraklarını pamuklu bir beze sarın ve bu sargıyı arkadaki böbrek alanının üzerine yerleştirin. Gerekirse, fırında kısa bir süre tekrar ısıtın ve işlemi tekrarlayın.

Hardal sıva da aynı etkiyi elde edebilir. Böbreklerdeki ağrı lomber bölgeye uzanırsa, bu basit ev ilacı semptomları hafifletmek için etkili bir yoldur.

Bunun için proteinli 80 gram hardal tohumu ve 300 gram un bir macuna dönüştürülür. Cildi korumak için bununla böbreğin arkasını hafifçe ovalayın. Sonra hardal sıva uygulayın ve yaklaşık 30 dakika orada bırakın. Sonra ılık su ile yıkayın.

Muz da böbrek şikayetleri için şifalı meyve olarak kabul edilir ancak yine de doktorunuza danışmakta fayda vardır. Muzun faydaları yazımız ilginizi çekebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.kidneyfund.org/kidney-disease/kidney-problems/kidney-pain.html
  2. https://www.medicinenet.com/kidney_pain/article.htm
  3. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/kidney-pain

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir