reklam
İç Hastalıkları

Böbrek Üstü Bezi Tümörü Nedir?

Böbrek üstü bezi tümörü, adrenal bezlerdeki kanserli veya kanserli olmayan büyümelerdir. Bu tümörlerin çoğunun nedeni bilinmemektedir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Böbrek üstü bezi tümörü nedir?

Adrenal kanser veya adrenal tümör olarak da bilinen böbrek üstü bezi tümörü, adrenal bezlerde anormal hücreler oluştuğunda ve bunlar kanserli bir hal aldığında ortaya çıkan bir durumdur.

Vücudunuzda her böbrek üzerinde bir tane bulunan iki adrenal bez bulunur. Adrenal kanser genellikle bezlerin en dış tabakasında veya adrenal kortekste ve genellikle bir tümör olarak görülür.

Adrenal bezin kanserli bir tümörüne adrenal kortikal karsinom denir. Adrenal bezin kanserli olmayan bir tümörüne iyi huylu adenom denir.

Adrenal bezlerde kanser varsa, ancak oradan kaynaklanmadıysa, adrenal kortikal karsinom olarak kabul edilmez. Meme, mide, böbrek, deri kanseri ve lenfoma kanserlerinin böbrek üstü bezlerine yayılması muhtemeldir.

İyi huylu adenomlar

İyi huylu adenomlar nispeten küçüktür, genellikle çapı 2 inçten azdır. Bu tip tümörü olan çoğu insanda semptom yoktur. Bu tümörler genellikle sadece bir adrenal bezde görülür, ancak nadir durumlarda her iki bezde de görülebilir.

Adrenal kortikal karsinomlar

Adrenal kortikal karsinomlar genellikle iyi huylu adenomlardan çok daha büyüktür. Bir tümör çapı 2 inçten fazlaysa, kanserli olma olasılığı daha yüksektir. Bazen, organlarınıza baskı yapacak kadar büyüyebilir ve daha fazla belirtiye yol açabilir. Ayrıca bazen vücutta değişikliklere neden olan hormonlar üretebilirler.

Böbrek üstü bezi tümörü neden olur?

Adrenal tümör, bir adrenal bez hücresinin DNA’sında bir değişiklik (mutasyonlar) yarattığında oluşur. Bir hücrenin DNA’sı, bir hücreye ne yapacağını söyleyen talimatları içerir.

Mutasyonlar, hücreye kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını ve sağlıklı hücreler öleceği zaman yaşamaya devam etmesini söyleyebilir. Bu olduğunda, anormal hücreler birikir ve bir tümör oluşturur. Tümör hücreleri parçalanabilir ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir (metastaz yapabilir).

Kimler risk altındadır?

Bu noktada, bilim insanları adrenal kansere neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, adrenal kanserlerin yaklaşık yüzde 15’ine genetik bir bozukluk neden olmaktadır. Bazı durumlar adrenal kanser geliştirme riskinizi artırabilir.

Bunlar şunlardır:

 • Büyük bir vücut ve organlarla kendini belli eden anormal bir büyüme bozukluğu olan Beckwith-Wiedemann sendromu. Bu sendromu olan bireyler ayrıca böbrek ve karaciğer kanseri için risk altındadır.
 • Birçok kanser türü için artmış bir riske neden olan kalıtsal bir hastalık olan Li-Fraumeni sendromu .
 • Kalın bağırsaklarda kolon kanseri riski taşıyan yüksek sayıda polip ile karakterize kalıtsal bir durum olan ailesel adenomatöz polipozis.
 • Hipofiz, paratiroid ve pankreas gibi hormonlar üreten dokularda hem benign (iyi huylu) hem de malign (kötü huylu) olan birçok tümörün gelişmesinin nedeni ve kalıtsal bir durum olan multipl endokrin neoplazi tip 1.

Sigara içmek muhtemelen adrenal kanser riskini arttırır, ancak henüz kesin bir kanıt yoktur.

Böbrek üstü bezi tümörü belirtileri nelerdir?

Adrenal kanser belirtilerine aşırı hormon üretimi neden olur. Bunlar tipik olarak androjen, östrojen, kortizol ve aldosterondur. Semptomlar ayrıca vücudun organlarına baskı yapan büyük tümörlerden de kaynaklanabilir.

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler daha aktif ve görünür olduğu için aşırı androjen veya östrojen üretimi belirtileri çocuklarda yetişkinlerden daha kolay farkedilir.

Çocuklarda adrenal kanser belirtileri şunlar olabilir:

 • Aşırı kasık, koltuk altı ve sakal büyümesi
 • Genişlemiş bir penis
 • Genişlemiş bir klitoris
 • Erkeklerde büyük göğüsler
 • Kızlarda erken ergenlik

Adrenal kanseri olan insanların yaklaşık yarısında, tümör diğer organlara baskı yapacak kadar büyük olana kadar semptomlar ortaya çıkmaz.

Androjende artışa neden olan tümörleri olan kadınlar, yüz tüylerinin büyümesini veya sesin derinleşmesini fark edebilir.

Östrojende artışa neden olan tümörleri olan erkekler meme büyümesini veya meme hassasiyetini fark edebilir.

Bir tümörü teşhis etmek aşırı östrojenli kadınlar ve aşırı androjenli erkekler için daha zor hale gelir.

Yetişkinlerde aşırı kortizol ve aldosteron üreten adrenal kanser belirtileri şunları içerebilir:

 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan şekeri
 • Kilo almak
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Kolayca cilt morarması
 • Depresyon
 • Sık idrara çıkma
 • Kas krampları

Böbrek üstü bezi tümörü nasıl teşhis edilir?

Adrenal kanseri teşhis etmek genellikle tıbbi geçmişiniz ve fizik muayene ile başlar. Doktorunuz ayrıca kanınızı inceleyecek ve test için bir idrar örneği alacaktır.

Doktorunuz aşağıdaki gibi başka testler de isteyebilir:

 • Görüntülü ince iğne biyopsisi
 • Ultrason
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Pozitron emisyon tomografisi
 • MRI taraması
 • Adrenal anjiyografi

Böbrek üstü bezi tümörü nasıl tedavi edilir?

Adrenal kanser tedavisi genellikle tüm kanseri çıkarmak için ameliyat gerektirir. Kanserin geri gelmesini önlemek için veya ameliyat bir seçenek değilse başka tedaviler kullanılabilir.

Cerrahi tedavi

Ameliyatın amacı tüm adrenal kanseri ortadan kaldırmaktır. Bunu başarmak için doktorlar etkilenen tüm adrenal bezleri çıkarmalıdır (adrenalektomi).

Cerrahlar, kanserin karaciğer veya böbrek gibi yakın yapılara yayıldığına dair kanıt bulurlarsa, operasyon sırasında bu organların bir kısmı veya tamamı da çıkarılabilir.

Nüks riskini azaltmak için ilaç

İleri adrenal kanseri tedavi etmek için kullanılan daha eski bir ilaç, ameliyattan sonra hastalığın nüksetmesini geciktirme konusunda ümit verdi. Doktorunuzun reçete edebileceği bu ilaç, kanser nüksü riski yüksek olan kişiler için ameliyattan sonra önerilebilir.

Radyasyon tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için X-ışınları ve protonlar gibi yüksek güçlü enerji demetleri kullanır. Radyasyon tedavisi bazen adrenal kanser ameliyatından sonra kalan hücreleri öldürmek için kullanılır. Ayrıca ağrı ve vücudun kemik gibi diğer bölgelerine yayılmış diğer kanser semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir. Ameliyatla çıkarılamayan veya ilk tedavilerden sonra geri dönen adrenal kanserler için kemoterapi, kanserin ilerlemesini yavaşlatma seçeneği olabilir.

Uzun vadeli görünüm

Adrenal kanser geliştirirseniz, bir doktor ekibi bakımınızı koordine etmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Geçmişte adrenal tümörleriniz olduysa doktorlarınızla takip randevuları önemlidir. Adrenal kanser her an geri gelebilir, bu nedenle tıbbi ekibinizle yakın temas halinde kalmak önemlidir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17769-adrenal-tumors
 2. https://www.cancer.net/cancer-types/adrenal-gland-tumor/symptoms-and-signs
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/adrenal-cancer/symptoms-causes/syc-20351026
 4. https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/adrenal-gland-cancers

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir