reklam
Ortopedi ve Travmatoloji

Boyun ve Omuz Ağrısı Neden Olur?

Boyun ve omuz ağrısı neden olur? Ciddi bir durum mudur? Doktora görünmek gerekir mi? Geçmesi için ne yapmalı? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Boyun ve omuz ağrısı: Genel bilgiler

Boyun ve omuzlar karmaşık ve birbirine bağlı bölgelerdir ve birini etkileyen tıbbi problemler sıklıkla diğerini de etkiler. Eklemleri, kasları ve diğer yapıları etkileyen yaralanmalardan veya durumlardan kaynaklanan ağrı ve işlev bozukluğu, boyundan omuz(lar)a ve omuz(lar)dan boyuna kolayca yayılabilir. Bu vücut parçaları kemikleri, kasları, bağ dokuları ve sinirleri paylaşarak ağrının bölgeye yayılmasını kolaylaştırır.

İlgili yazı: Boyun ağrısı neden olur?

Boyun ve omuz ağrısı: Nedenler

Boyun ve omuz ağrısı kombinasyonu ile, altta yatan nedenler, bazıları boyundan kaynaklananlar ve diğerleri omuzlardan kaynaklananlar dahil olmak üzere çok çeşitli şeyler olabilir. Boyun ve omuz ağrısının yaygın nedenleri aşağıdakileri içerir:

Servikal radikülopati

Boyun ve omuz ağrısının en yaygın türlerinden biri, servikal radikülopati denilen durumdur. Servikal radikülopati, boyundaki spinal sinir kökünün tahrişi veya basısı sonucunda üst ekstremitenin belirli bir bölgesinde meydana gelen işlev kaybıdır. Omurilikteki sinir köklerinizi şiddetlendiren veya bunlarla temas eden herhangi bir şey radikülopatiye yol açabilir.

Servikal radikülopati belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Boyun, omuz, kol ve elde keskin ağrı veya karıncalanma
 • Başınızı kaldırdığınızda boynunuzda keskin ağrı
 • Başınızın arka kısmında ağrı
 • Uyuşma
 • Zayıflık
 • Bozulmuş refleksler

Servikal omurga nedir?

Servikal omurga, omurganınızın boyun belgesidir. Yedi küçük, son derece hareketli kemikten ve bunlarla ilişkili bağlardan, kaslardan ve disklerden oluşur.

Köprücük kemiği kırılması

Klavikula kırığı olarak da adlandırılan bu durum, sternumun tepesinden kürek kemiğinin dış ucuna kadar uzanan kemiğin kırılmasıdır. Çoğu kırık köprücük kemiği, omzun üzerine düşmenin veya kol üzerine düşmenin sonucu meydana gelir. Kol ve omuzda belirgin ağrı ve fonksiyon kaybına ek olarak kırık köprücük kemiği, omuzdan boyuna uzanan yumuşak dokularda ağrıya ve boyun ve omuz ağrısına neden olabilir.

Omuz bursiti

Bursa, eklemlerinizde yastık görevi gören ve kemik ile yumuşak dokular arasındaki aşırı sürtünmeyi önleyen küçük bir sıvı kesesidir. Bursit, yaralanma, enfeksiyon veya hastalık nedeniyle oluşabilecek bursa iltihabıdır. Omuz bursiti, tüm ortak yapılar ve bağlantılar nedeniyle boyuna yayılabilen omuz ekleminde ağrı, şişlik ve sertliğe neden olabilir.

Rotator manşet yaralanması

Rotator manşet, omzunuzu çevreleyen kaslardan ve bağ dokularından oluşur. Bunların hepsi birlikte, kolunuzu omuz soketinde tutarlar. Bu kaslar ve/veya tendonlar yırtıldığında buna rotator manşet yaralanması denir. Rotator manşet yaralanması, bir spor yaralanmasından veya zamanla tekrarlayan aşınma ve yıpranmadan kaynaklanabilir ve boyun ve omuz ağrısına neden olabilir. Böyle bir durumda, hareket etmeye çalıştığınızda büyük olasılıkla omzunuzda ve muhtemelen boynunuzda ağrı hissedeceksiniz.

Omuz sıkışma sendromu

Rotator manşet yaralanmaları ile ilgili olarak, omuz sıkışma sendromu, omuzdaki kemikli bir çıkıntı olan akromiyona karşı omuz tendonlarının sıkışmasını ifade eder. Rotator manşetin kasları ve tendonları da bu “sub-akromiyal” bölgede yer alır. Sıkışma, atma sporlarında veya yüzmede kullanılanlar gibi tekrarlanan baş üstü hareketlerle oluşur. Omuz sıkışması, bir yaralanma veya düşme, omuz kaslarındaki zayıflık veya başka şeylerin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir, Omuz sıkışma sendromu, boyun ve omuz ağrısına da neden olabilir.

Yumuşak doku hasarı

Yumuşak doku kasları, bağları, tendonları ve fasyayı (kasların, organların ve diğer birçok yapının etrafındaki ince bir örtü) içerir. Bu doğal olarak esnek yapılar, kemikler ve eklemlerle ilgili ağrıya neden olabilir. Boyun ağrınız olduğunda, omuz kaslarınızın gücünü kaybettiğini görebilirsiniz. Bu da boyun ve omuz ağrısına, omuz sıkışmasına ve/veya kürek kemiğinizde sorunlara (kürek kemiği ağrısı gibi) yol açabilir.

Yanlış duruş

Özellikle bütün gün masa başındaysanız, dik oturamamak, boyun ve omuzlarınızın sağlığına zarar verebilir ve boyun ve omuz ağrısına neden olabilir. Bütün gün masa başında oturan kişilerde sırtta yuvarlaklaşma (kifoz adı verilir) ve omuzlar öne doğru eğilebilir. Bu da ileri kafa duruşu olarak bilinen bir duruma yol açabilir. Bu şekilde, omzunuz ve boynunuz kas gerginliği ve zayıflığı, duruş bozukluğu ve ağrı oluşturmak için gereken şartları sağlayabilirsiniz.

Boyun ve omuz ağrısı: Uyarı işaretleri

Kalbinizi, akciğerlerinizi, karın organlarınızı ve omuriliğinizi içeren sorunların tümü boyun ve omuz ağrısına neden olabilir. Özellikle geçmeyen ağrı için durumunuzu ciddiye almanız ve omuz ve boyun ağrısı başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünmeniz önerilir.

Boyun ve omuz ağrısı: Teşhis

Boyun ve omuz ağrısı şikayetiyle doktora gittiğinizde, boyun ve omuz hareketlerini içeren bir fizik muayene bekleyebilirsiniz, böylece doktorunuz ağrınıza neyin sebep olduğunu görebilir ve hareket açıklığınızı ölçebilir. Ardından, aşağıdakileri içerebilecek görüntüleme çalışmaları istenebilir:

 • Röntgen: Kemiklere ve eklemlere bakmak için
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Kemik ve omurilik kanalını incelemek için
 • Manyetik rezonans görüntüleme (emar): Fıtıklaşmış diskleri veya sıkışmış sinirleri tanımlamaya yardımcı olmak için
 • Elektromiyografi (EMG) ve sinir iletim çalışmaları: Sinir problemlerini belirlemek için
 • Seçici sinir kökü bloğu: Sinir problemlerinin kaynağını belirlemek için
 • Miyelogram: Omurga kanalını ve sinir köklerini görmek için
 • Boya enjeksiyonlu artrogram: Omuz eklemini incelemek için
 • Artroskopi: Yumuşak doku hasarını değerlendirmek için

Boyun ve omuz ağrısı: Tedavi

Boyun ve omuz yaralanmalarının çoğu, en azından ilk başta, konservatif olarak tedavi edilir. Yaygın tedaviler aşağıdakileri içerir:

 • Dinlenmek
 • Buz ve/veya ısı
 • Atel gibi araçlar
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • Kortikosteroid enjeksiyonları
 • Fizik tedavi

Bu yaklaşımlar işe yaramazsa, bazı koşullar ameliyat gerektirebilir. Boyun ve omuz ağrısı için aşağıdaki durumlarda ameliyat daha olasıdır:

 • Fonksiyonda azalmaya yol açan kalıcı ağrı
 • Kol ve bacaklarda kötüleşen nörolojik semptomlar
 • Yürüme veya denge ile ilgili sorunlar

Rotator manşet yırtıkları da dahil olmak üzere bazı yaralanmalar genellikle konservatif tedaviden pek fayda sağlamaz, bu nedenle ameliyat erken bir öneri olabilir.

Nefes alırken boyun ve omuz ağrısı neden olur?

Derin bir nefes aldığınızda boyun ve/veya omuzda ağrıya neden olabilecek birkaç durum vardır:

1- Plörezi (akciğer ve göğüs boşluğunun etrafındaki
 astarda şişme):
Semptomlar yalnızca öksürürken veya derin nefes alırken hissedilebilen ani göğüs ağrısı, ateş, öksürük ve nefes darlığını içerir.

2- Perikardit (kalbi çevreleyen kesenin iltihabı): Semptomlar arasında hızlı başlangıçlı bıçak saplanır gibi göğüs ağrısı, muhtemelen omuz(lar)da ağrı, ateş, güçsüzlük ve nefes almada güçlük yer alır. Yatarsanız veya derin nefes alırsanız semptomlar daha da kötüleşir.

Plörezi ve perikardit genellikle tıbbi acil durumlar değildir, ancak neyin neden olduğundan emin olana kadar herhangi bir göğüs ağrısı veya solunum güçlüğü doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak

Boyun ve omuz birbirine o kadar bağlı ve entegredir ki, bir bölgedeki herhangi bir ağrı diğerinde de ağrıya neden olabilir. Boyun ve omuz ağrısına, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk veya uzuvlarda güçsüzlük gibi rahatsız edici semptomlar eşlik ediyorsa, derhal tıbbi yardım almanız önerilir.

Ağrınız devam ediyorsa, kötüleşiyorsa ve uyku veya günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, doktorunuzla bu konuda görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz, ağrınızın nedenini belirlemenize ve bunun için doğru tedavileri bulmanıza yardımcı olabilir, böylece işlevinizi ve yaşam kalitenizi koruyabilir veya yeniden kazanabilirsiniz.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Ersin Yıldırım

Dr. Ersin Yıldırım 19 Mayıs 1983 Ankara doğumludur. Liseyi bitirdikten sonra iki sene tıp fakültesini kazanmaya çalışmış ancak başaramamıştır. Daha sonra ise büyük bir azimle tıp fakültesini kazanmıştır ve başarıyla eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlığını ise ortopedi alanında yapmıştır ve bu alanda hizmet vermeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir