reklam
Nöroloji

Bradikinezi Nedir?

Bradikinezi, hareketin yavaşlaması anlamına gelir ve Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biridir. Titreme ve kas sertliği bradikineziye katkıda bulunabilir ancak tam olarak açıklamaz. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bradikinezi nedir?

Bradikinezi, anormal hareket yavaşlığını tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir. Parkinson hastalığında görülen titreme ve kas sertliğinin yanı sıra Parkinson hastalığının üç karakteristik semptomundan biridir. Bu hareket yavaşlığı, Parkinson hastaları birbirini takip eden birkaç adım gerektiren faaliyetlere başlarken veya bunu yaparken oldukça belirgindir. Bunlar giyinmek, sandviç yapmak veya asma kilit açmak gibi günlük hayatın her türlü aktivitesini içerebilir.

İnce motor kontrolü gerektiren görevler (gömlek giyme veya mutfak eşyaları kullanma gibi) özellikle Parkinson kaynaklı bradikinezi olan kişiler için yavaştır; reaksiyon süreleri de daha yavaştır. Bu durum ayrıca Parkinson hastalarının yavaş, kısa adımlar atmasına ve adımlarında kararsızlığa neden olabilir. Sözel becerilerin yavaşlaması yumuşak konuşmaya yol açabilir ve başkalarının söylediklerini kavramasını zorlaştırabilir.

Bradikinezi, Parkinson hastalığının sonraki aşamalarında ortaya çıkma eğilimindedir. 2016 yılında yapılan bir incelemeye göre, titremelerin 20-40’larda tanımlaması daha olası iken, bradikinezi ve kas sertliği büyük ölçüde 60 yaşından sonra görülür.

Bradikinezi neden olur?

Bu durum genellikle belirli ilaçlardan (örneğin antipsikotikler) veya Parkinson hastalığından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, spesifik neden hala bilinmemektedir. Bir çalışmadan çıkan sonuçta, bradikinezi bazal gangliyon çıkışının başarısız olmasından kaynaklanıyor olabilir. Başka bir çalışma etkilenen kişilerde dopaminin rolüne bakmıştır. Her iki çalışma da bulgularını desteklemek için ikna edici kanıtlar vermiştir, ancak kesin bir neden belirlemeden önce daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bradikinezi belirtileri nelerdir?

bradikinezi belirtileri

Parkinson kaynaklı bradikinezi meydana geldiğinde, vücut en azından eskisi gibi beynin komutlarına uymuyormuş gibi hissedilebilir. Kollar ve bacaklar daha zayıftır ya da yürüme gibi tekrarlayan hareketler içeren görevleri yerine getirirken uzuvlar ağrıyormuş gibi hissedilebilir. İleri Parkinson hastalığı olan bazı insanlarda, hasta ayaklarını sırf hareket ettiremediği için yere yapıştığı hissine yol açar.

Hasta ayrıca yazma konusunda sorun yaşayabilir veya el yazısının küçüldüğünü ve sağa doğru eğik olduğunu fark edebilir. Bu mikrografi adı verilen bir semptomdur ve bradikinezi ile birlikte ortaya çıkma eğilimindedir. Parkinson hastalığı olan kişilerin yaklaşık %50 ila %60’ında bir miktar mikrografi görülür. Bradikinezi yüz ifadesinin kaybına (hipomimia), azalmış spontan yutkunmaya bağlı olarak göz kırpmaya, monoton konuşma ve salya akışının azalmasına neden olabilir.

Duygusal durum da bradikineziyi de etkileyebilir, ancak çoğu zaman yararlı bir şekilde etkiler. Örneğin, hareketler Parkinson hastalığı tarafından bozulsa bile, kinesia paradoxica adı verilen bir fenomen, korku ya da panik durumunda kişinin hızlı tepki vermesini sağlar. Diyebiliriz ki, Parkinson hastalığı “savaş ya da kaç” tepkisi kolaylaştırır, nörolojik yolları tamamen yok etmez.

Bradikinezi nasıl teşhis edilir?

Doktorlar bu durumu teşhis etmeye çalıştığında, etkilenen kişiden elin hızlı, tekrarlayan veya değişen hareketlerini (avuç içi yukarı ve aşağı hareket ettirme, parmak dokunuşları yapma ve nesneleri tutma gibi) yapmasını isteyeceklerdir. Bradikinezi olan insanlar genellikle bu eylemleri hızlı bir şekilde yapamazlar. Hareketin yavaşlığı, garip jestler veya konuşmalarla kendini gösterebilir ve hatta hastanın gözlerini ne sıklıkla kırpabileceğini bile etkileyebilir.

Bazen bradikinezi, özellikle hastalığın erken evrelerinde hafiftir. Bunu tespit etmek için, doktorlar, hastanın hareket etmeye başlamadan önce tereddüt edip etmediğini ve yürürken kol hareketlerini azaltıp azaltmadığına bakacaktır. Bunlar erken dönem erken dönem işaretlerden bazılarıdır.

Bradikinezi nasıl tedavi edilir?

bradikinezi tedavisi

Parkinson ve semptomları iyileştirilemez. Bununla birlikte, semptomlar ilaçlarla biraz yönetilebilir. Parkinsona bağlı hareket yavaşlığı için en yararlı ilaçlar dopamin düzeylerini artıran ilaçlardır. Aynı reaksiyonu elde etmek için dopamin kullanan veya dopamin gibi davranan bazı ilaçlar şunlardır:

  • Karbidopa-Levodopa
  • Dopamin agonistleri
  • MAO-B inhibitörleri

Hasta için doğru olanı bulana kadar doktorun deneyebileceği başka ilaçlar da vardır. Bununla birlikte, doğru ilacı bulmak sürekli bir zorluk olacaktır, çünkü bu tür ilaçlar zamanla daha az etkili hale gelir. Doktor gerektiğinde dozu ayarlamak veya ilaçları değiştirmek için hastayı izleyecektir.

Ameliyat

Derin beyin stimülasyonu olarak bilinen ve Parkinson ile yaşayan bazı kişiler için kullanılabilecek cerrahi bir prosedür de vardır. Bu tedavi elektrotları beyindeki belirli yerlere cerrahi olarak yerleştirmeyi içerir. Elektrotlar yerleştirildikten sonra, beyni elektrot bölgelerinde uyarmak için gönderilen elektriksel uyarılar olacaktır. Bu tedavi normalde geleneksel ilaçlara iyi yanıt vermeyen şiddetli Parkinson hastaları için kullanılır.

Semptom yönetimi için yaşam tarzı ilaçları

Hasta ilaç alsa da almasa da, tedavi planının bir parçası olarak evde ekleyebileceği yaşam tarzı değişiklikleri ve adımlar vardır. Bununla birlikte, Parkinson tedavi planına bir şey eklemeden önce hasta muhakkak doktoruyla görüşmelidir. Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olan herhangi bir şey, bradikineziye de yardımcı olacaktır.

Yaşam tarzı veya ev tedavilerinden bazıları şunlardır:

  • Sağlıklı beslenme
  • Lif oranı yüksek bir diyetle beslenmek
  • Gücü, dengeyi ve esnekliği artıran egzersizlerle fizik tedavi yapmak
  • Yürüme
  • Yüzme
  • Düşmekten kaçınmak için gerekli adımları atmak

Sonuç olarak

Parkinson Hastalığı ve bradikinezi semptomları için bir tedavi henüz bulunamamıştır. Bununla birlikte, hastalığı yönetmeye yardımcı olacak ilaçlar, tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır. Hasta doktoruyla düzenli olarak konuşmalı ve kendisinin veya çevresindekilerin fark ettikleri değişiklikleri bildirmelidir. Doktorunu her zaman mevcut ilaçların etkinliği konusunda güncel tutmalıdır.


Kaynak ve ileri okuma:


Dr. Defne Eğilmez

Dr. Defne Eğilmez 1998 de Tıp eğitimine başlamıştır. 2004 yılında temel tıp eğitimini bitirdikten sonra ise Nöroloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara'da özel bir hastanede hizmet vermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir