reklam
Estetik ve Güzellik

Burun Egzersizleri ile Burun Şekillenir mi?

Burun egzersizleri işe yarar mı? Ameliyatsız burun şekillendirmek mümkün müdür? Makyaj ile burun nasıl şekillendirilir? Hangi durumlarda burun estetiği önerilmektedir? Burun şekillendirirken nelere dikkat etmek gerekiyor? Tüm bunların cevabını aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Burun egzersizleri hakkında

Burun egzersizleri haricinde insanların burnunu yeniden şekillendirmesinin en yaygın yolu, daha çok ”burun estetiği” olarak da bilinen rinoplasti adı verilen cerrahi bir operasyondur. Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği‘ne göre, geçmiş yıllara göre en fazla burun Amerika Birleşik Devleri’nde yapılmıştır. 2019 yılında Amerika’da toplam 207.000 burun estetiği yapılmıştır!

Rinoplasti, genellikle burnunun görünümünden memnun olmayan kişiler yapılan için estetik bir ameliyattır. Ameliyat ayrıca şu amaçlarla kullanılır:

 • Burun yaralanmalarını onarmak
 • Doğum kusurlarını gidermek
 • Nefes alma sorunlarını iyileştirmek

Ameliyat burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir.

İlgili yazı: Burun estetiği hakkında her şey

Son zamanlarda, birçok web sitesi, ameliyata etkili bir alternatif olarak burun egzersizlerini teşvik ediyor. Bu egzersizlerin burun küçültme, burun/burun ucu kaldırma ve burun düzeltme konusunda yardımcı olabileceğini iddia etseler de, bu egzersizlerin etkili olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

Bu içerikte bilimin burun egzersizleri hakkında neler söylediklerini inceliyoruz. Burun yeniden şekillendirme için diğer cerrahi olmayan ve cerrahi seçeneklere de bakacağız.

Burun egzersizleri işe yarıyor mu?

Burun egzersizlerinin veya “burun yogasının” burnunuzu yeniden şekillendirebileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Birçok web sitesinde tanıtılan burun egzersizine bir örnek, burun deliklerinizi genişletirken burnunuzu sıkıştırmaktır.

Yüzünüze bağlanan burnunuzun tabanının şekli, öncelikle kemiğinizin şekline göre belirlenir. Burnunuzun ucu öncelikle ona esnekliğini veren yumuşak kıkırdak tarafından şekillendirilir.

Burun egzersizlerinin bu dokuların herhangi birinin şeklini belirgin şekilde etkileyebileceğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Burun egzersizleri, yüz ifadeleri yapmak için kullandığınız burnunuzun etrafındaki küçük kasları çalıştırır. Bu kaslar burun şeklinizde önemli bir rol oynamaz.

Diş macunu ile burun küçültme mümkün müdür?

burun egzersizleri nedir

Bazı web siteleri, diş macunu sürmenin burnunuzu küçültebileceğine dair bir söylenti yayıyor.

Yine burnunuzun şekli öncelikle kemiğinizin ve kıkırdağınızın şekline göre belirlenir. Diş macunu bu dokuların herhangi birinin boyutunu etkilemeyecektir.

Ayrıca elma sirkesi, zencefil veya sarımsak gibi maddeler içeren diğer ev ilaçlarının da burnunuzun boyutu veya şekli üzerinde herhangi bir etkisi olacağına dair bir kanıt yoktur.

Ameliyatsız burun şekillendirme ve düzeltme mümkün müdür?

Aşağıdaki iki yöntem, burnunuzun görünümünü ameliyatsız değiştirmenize yardımcı olabilir.

1- Şekillendirme ve makyaj

Makyaj, burnunuzun boyutunu değiştirmez, ancak görünümünü değiştirmeye yardımcı olabilir. Burun şekillendirme için farklı stratejileri açıklayan birçok çevrimiçi eğitim vardır.

Aşağıdaki videoda makyaj sanatçısı Wayne Goss, farklı burun türlerini şekillendirmek için makyajın nasıl kullanılacağını gösteriyor.

2- Dermal dolgu maddeleri

Ameliyatsız rinoplasti olarak da bilinen dermal dolgu, burnunuzun şeklini değiştirmek için derinin altına enjekte edilen bir dolguyu içeren işlemdir.

İşlem sırasında doktor cildinizin altına jel benzeri bir dolgu maddesi enjekte edecektir. Hyaluronik asit veya kalsiyum hidroksilapatit içeren bir dolgu maddesi kullanabilirler.

İşlem 15 dakikadan kısa sürebilir ve birçok kişi işlemden sonraki gün normal hayatı geri döner.na

Ameliyatsız rinoplastinin sonuçları, geleneksel bir rinoplasti kadar çarpıcı değildir, ancak bu yöntem, yumruların yumuşamasına ve burnunuzun daha ince veya daha düz görünmesine yardımcı olabilir.

Dermal dolgu, geleneksel burun ameliyatına göre aşağıdaki gibi birkaç avantaj sunar:

 • Anestezi veya atele gerek yoktur.
 • Hızlı bir iyileşme süresine sahiptir.
 • Şişlik veya morarma olmayacaktır.
 • Çok daha ucuzdur.

İşlem kalıcı değildir ancak sonuçlar yaklaşık 6 aya kadar sürebilir.

Ameliyat ile burun düzeltme

Aşağıdaki cerrahi seçenekler burnunuzu yeniden şekillendirmenize yardımcı olabilir.

1- Rinoplasti

Burun şekillendirmek, düzeltmek ve burun ucu kaldırmak için en sık uygulanan estetik ameliyat rinoplastidir. Bu ameliyat burun deliklerinizi yeniden şekillendirebilir, burnunuzu düzeltebilir ve burnunuzu yeniden şekillendirebilir.

Rinoplasti prosedürünün çeşitli varyasyonları vardır, ancak iki ana kategori açık rinoplasti ve kapalı rinoplastidir.

 • Açık rinoplasti: Açık rinoplasti genellikle geniş çaplı yeniden şekillendirme için yapılır. Bu tip ameliyat sırasında, bir cerrah burnunuzun içine erişmek için burun delikleriniz arasındaki deri parçasına bir kesi yapar. Bu ameliyatın gözle görülür bir iz bırakma potansiyeli vardır. Bununla birlikte, bu ameliyatı geçiren çoğu insan, yara izlerinin görünmez olduğunu veya zar zor görünür olduğunu bildirir.
 • Kapalı rinoplasti: Kapalı rinoplasti genellikle küçük prosedürler için kullanılır. Yara izi kalmaması için burnunuzun içine kesiler yapılır.

2- Septoplasti

Bir septoplasti burnun arasındaki kemiği ve kıkırdağı düzleştiren bir ameliyattır. Burnunuzun bu kısmına septum denir. Septumunuz çarpık olduğunda, buna sapmış septum denir.

Sapmış bir septum genellikle aşağıdaki gibi semptomlara neden olur:

 • Burun tıkanıklığı
 • Baş ağrıları
 • Yüz ağrısı
 • Koku alma sorunu
 • Burun akıntısı
 • Horlama

Özet olarak

Burun egzersizleri popüler bir internet modasıdır. Burnunuzun şekli üzerinde herhangi bir etkisi olması pek olası değildir.

Burnunuzun şekli öncelikle kemik ve kıkırdağınız tarafından belirlenir ve ameliyatsız değiştirilemez.

Burnunuzdan memnun değilseniz, en ucuz ve en kolay seçenek, onu şekillendirmek için makyaj kullanmaktır.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. healthline.com

Şimal Kalkan

Şimal Kalkan 15 Temmuz 1990 doğumlu bir güzellik tutkunudur. Kendisi kadınların güzel ve sağlıklı olmasını, özgüven sahibi olmasını savunan bir insandır. Kendisiyle birlikte bu amacı taşıyan kadınlara, çeşitli araştırmalarla içerikler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir