reklam
Beslenme ve Diyet

Çarkıfelek Meyvesinin Faydaları ve Zararları

Çarkıfelek meyvesi, özellikle sağlık bilincine sahip insanlar arasında popülerlik kazanan, besleyici bir tropikal meyvedir. Küçük boyutuna rağmen, sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar, vitaminler ve bitki bileşikleri bakımından zengindir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Çarkıfelek meyvesinin faydaları var mıdır?

Çarkıfelek meyvesinin faydaları ülkemizde pek bilinmese de bir hayli fazladır. Çarkıfelek meyvesi genellikle mor renktedir ve greyfurta benzer. Etli iç kısmı sert, sulu et ve birkaç tohumdan yapılır. Meyvenin ekşi bir tadı vardır. Meyve, son zamanlarda sağlık yararları için tanımlanmıştır. Araştırma, diyabet tedavisine yardımcı olabileceğini belirtiyor. Yüksek lif içeriği aynı zamanda sindirim sağlığını da geliştirir. Meyvede, tansiyonu düzenleyen ve kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar da vardır.

Çarkıfelek meyvesinin faydaları nelerdir?

İşte madde madde çarkıfelek meyvesinin faydaları:

1- Diyabet tedavisine katkıda bulunabilir

Düşük glisemik indeks ve meyvenin yüksek lif içeriği, onu diyabetli insanlar için faydalı hale getirebilir. Meyve ayrıca, kalori alımınızı artırmadan sizi tok tutan bir lif türü olan pektin bakımından da zengindir. Yüksek lif içeriği, meyvenin şekerinin kan dolaşımına yavaşça emilmesini sağlar. Bu, şeker sorunlarını ve isteklerini önler.

İlgili yazı: Şeker hastalığı hakkında her şey

Araştırmalar, çarkıfelek meyvesinin hipoglisemik potansiyeli nedeniyle diyabet tedavisi için bir besin takviyesi olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Meyve ayrıca yüksek kolesterol seviyelerini düşürebilir ve insülinin işleyişini iyileştirebilir, yani insülin direncini azaltır.

İlgili yazı: Şeker hastalığına iyi gelen meyveler nelerdir?

2- Kan basıncını düzenleyebilir ve kalbi koruyabilir

Çarkıfelek meyvesi, kan basıncı seviyelerini düzenleyen önemli bir mineral olan potasyum açısından da zengindir. Potasyum kan damarlarını rahatlatır ve kan akışını hızlandırır. Bu, kalp yorgunluğunu azaltır ve genel kalp sağlığını iyileştirir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, çarkıfelek meyvesi kabuğunun özünün hipertansiyon için bir çare olarak kullanılabileceğini belirtir. Bununla birlikte, ekstraktının insanlarda kan basıncı kontrolü üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çarkıfelek meyvesindeki piceatannol, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hakkında her şey

3- Kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Çarkıfelek meyvesi, kansere neden olan serbest radikallerle savaşan antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda A vitamini, flavonoidler ve diğer fenolik bileşikler içerir. Bunlar kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.

Çarkıfelek meyvesinin çiçeği, antikanser aktiviteleri gösteren bir bileşik olan chrysin içerir. Meyvede bulunan bir diğer önemli bileşik olan piceatannol’ün bağırsak kanseri hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur.

İlgili yazı: Bağırsak kanseri hakkında her şey

Meyvede ayrıca C vitamini bulunur. C vitamini, serbest radikallerle savaşabilen ve kanser riskini azaltabilen güçlü bir antioksidandır.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Çarkıfelek meyvesi C vitamini, karoten ve kriptoksantin içerir – bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. C vitamini ayrıca beyaz kan hücresi aktivitesini de uyarır. Bu, daha güçlü bir bağışıklık sistemi ve ilgili yaygın rahatsızlıklardan (otoimmün hastalıklar gibi) korunma ile sonuçlanır.

İlgili yazı: Otoimmün hastalıklar hakkında her şey

5- Sindirim sağlığını geliştirebilir

Çarkıfelek meyvesi, harika bir lif kaynağı olduğu için sindirim dostu bir diyete ideal bir ektir. Meyvenin hem etinde hem de kabuğunda çözünür lif bulunur. Diyet lifi müshil görevi görür ve bağırsak hareketini iyileştirir. Lif ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur ve dışkı yoluyla atarak toplam kolesterol seviyelerini düşürür.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

6- Cilt rengini iyileştirebilir

Bu meyve, özellikle cilt için faydalı besin olan harika bir A vitamini kaynağıdır. Meyvede bulunan C vitamini, riboflavin ve karoten gibi diğer antioksidanlar da cilt sağlığını ve cildi iyileştirir ve erken yaşlanma belirtilerini geciktirir. Çarkıfelek meyvesi, yaşlanmayı geciktirici etkiye sahip olabilecek piceatannol açısından zengindir.

Ancak, bu alandaki somut araştırmalar sınırlıdır. İnsanlar üzerinde yapılan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

İlgili yazı: Aloe veranın cilde faydaları nelerdir?

7- Bilişsel sağlığa katkıda bulunabilir ve kaygıyı azaltabilir

Çarkıfelek meyvesindeki potasyum ve folat burada rol oynar. Potasyum kan akışını ve bilişsel sağlığı geliştirirken folat, Alzheimer’ı ve bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur.

Bazı kaynaklar çarkıfelek çiçeğinin kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini de belirtiyor. Meyve, iltihaplanmaya karşı savaşan antioksidanlar içerir. Ayrıca, tekrar belirtmek gerekir ki kaygı üzerinde biraz rahatlatıcı etkisi olabilir.

8- Kemikleri güçlendirebilir

Çarkıfelek meyvesinin faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi de vardır. Bu meyve; magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. Bu nedenle, meyveyi diyetinize dahil etmek, diğer kemik güçlendirici gıdaların etkilerini tamamlamak için iyi bir yoldur. Bu mineraller, diğer zengin kaynaklarla (yeşil sebzeler ve süt gibi) birlikte alındığında kemik yoğunluğunu korur ve kemik erimesini (osteoporoz) önleyebilir.

İlgili yazı: Kemik erimesi (osteoporoz) hakkında her şey

Çalışmalar, çarkıfelek meyvesi kabuğu özünün aynı zamanda anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bunlar osteoartrit semptomlarını da hafifletmeye yardımcı olabilir.

9- Solunum hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilir

Çarkıfelek meyvesindeki yeni bioflavonoid karışımı solunum sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir. Araştırmalar, bu meyve özlerinin astımı, hırıltıyı ve öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İlgili yaz: Öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir?

Ancak, meyvenin solunum koşulları üzerindeki terapötik etkilerini anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

10- Uyumaya yardımcı olabilir

Çarkıfelek meyvesi, yatıştırıcı özelliklere sahip olabilen harman içerir. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, meyvenin uykusuzluk ve huzursuzluğun tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ancak, araştırma sınırlıdır ve daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır.

11- Kan dolaşımını iyileştirebilir

Çarkıfelek meyvesi tohumlarındaki bir bileşik olan Scirpusin B, damar gevşetici bir madde görevi görür. Kan damarlarını rahatlatır ve bu, kan dolaşımını hızlandırabilir.

Ayrıca çarkıfelek meyvesindeki potasyum, vazodilatasyon özelliklerine sahip olabilir. Meyvede bulunan demir ve bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan temel bileşenler olduğundan dolaşımı daha da artırabilir. Ancak, bunun daha fazla araştırılmaya ihtiyacı vardır.

12- Hamilelikte faydalı olabilir

Çarkıfelek meyvesindeki folat, fetüsün büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur ve bebeklerde nöral tüp kusurlarını önler. Folat hamilelik öncesinde ve sırasında çok önemlidir ve emzirme döneminde buna ihtiyaç daha da artar. Daha önce görüldüğü gibi, meyve bu dönemde bağışıklığı ve kemik sağlığını da artırabilir.

13- Kilo vermeye yardımcı olabilir

Meyvede bulunan lif, sizi daha uzun süre tok tutar. Bununla birlikte, çarkıfelek meyvesinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini belirten doğrudan bir araştırma yoktur. Kilo verme konusunda bu meyveyi diyetinizin bir parçası olarak ekleyebilirsiniz.

İlgili yazı: Hızlı kilo vermek için ne yapmalı?

Çarkıfelek meyvesinin olası zararları nelerdir?

Çarkıfelek meyvesi çoğu insan için genellikle güvenlidir, ancak bazıları alerji yaşayabilir. Bu meyveyi tükettikten sonra herhangi bir yan etki yaşarsanız daima doktorunuza görünmelisiniz.

1- Lateks-meyve sendromuna neden olabilir

Lateks alerjisi olan kişiler çarkıfelek meyvesine karşı daha duyarlı olabilir ve alerjik semptomlar yaşayabilir. Bu nedenle, bu tür bireyler bu meyveyi tüketmekten kaçınmalıdır.

2- Hamilelik ve emzirme sırasında sorunlara neden olabilir

Çarkıfelek meyvesi hamilelikte faydalı olabilse de, çalışmalar kasılmalara neden olabileceğini ve bu dönemde alınmaması gerektiğini belirtmektedir. Hamilelik veya emzirme döneminde bu meyveyi almadan önce doktorunuza danışınız.

3- Ameliyat sırasında sorunlara neden olabilir

Bu meyve, merkezi sinir sistemini uyarabildiği için ameliyat sırasında anesteziye müdahale edebilir. Planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce tüketmeyi bırakmalısınız. Bu alanda araştırma sınırlıdır. Bu nedenle doktorunuza danışınız.

Sonuç olarak

Çarkıfelek meyvesi lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Diyabet tedavisine yardımcı olabilir, kan basıncını düzenleyebilir ve ayrıca kanser riskini azaltabilir.

Bu çok yönlü meyve birçok çeşitte mevcuttur. Diyetinize dahil etmek kolaydır. Bununla birlikte, yan etkilere karşı dikkatli olmalısınız. Yiyecek alerjisine kolayca yatkınsanız, çarkıfelek meyvesi tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
  2. https://www.sciencedirect.com/
  3. https://www.stylecraze.com/
  4. https://www.medicalnewstoday.com/a
  5. https://www.webmd.com/
  6. https://www.healthline.com/

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir