reklam
Beslenme ve Diyet

Çay Ağacı Yağı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir? Cilde ve saça faydaları var mıdır? Hangi hastalıklara iyi gelir? Nasıl kullanılır? Zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Çay ağacı yağı faydaları var mıdır?

Çay ağacı yağı faydaları elbette vardır. Çay ağacı yağı antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, balzamik, balgam söktürücü, fungisit, ve uyarıcı özellikler sergiler. Enfeksiyonları tedavi eder, ve hatta ağız ve diş sağlığını bile iyileştirebilir.

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir?

İşte madde madde çay ağacı yağı faydaları:

1- Arpacığı tedavi eder

Çay ağacı yağı faydaları arasındaki ilk madde arpacığı tedavi etmesidir. Arpacık, göz kapağının kenarındaki iltihaplı şişliktir. Bunun nedeni bakteriyel bir enfeksiyon olabilir ve antibakteriyel özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, bu durum için harika bir tedavi olabilir. Çay ağacı yağı, iltihabı ve antibakteriyel birikimi azalttığı için arpacığı temizler.

Bir çay kaşığı çay ağacı yağı ve iki yemek kaşığı süzülmüş suyu karıştırın ve bir süre buzdolabında bekletin. Solüsyonu biraz seyreltin ve içine temiz bir pamuk batırın. Şişlik ve ağrı azalana kadar günde en az üç kez gözünüzün etrafına nazikçe uygulayın. Çay ağacı yağının gözünüze temas etmemesi için özen gösterin.

2- Mesane enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur

Çay ağacı yağı faydaları arasındaki ikinci maddesi mesane enfeksiyonuna iyi gelmesidir. Çay ağacı yağı, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir ve bu nedenle mesane enfeksiyonlarını önlemede işe yarayabilir. Çay ağacı yağının buharları, bu enfeksiyonlara neden olan bakterileri (bunlardan biri E. coli) engeller.

Banyo suyunuza 10 damla çay ağacı yağı eklemek, üretra açıklığınız için bir yıkama olarak kullanılabilir ve bu da tedaviye yardımcı olabilir. Ancak bu konuda sınırlı araştırma olduğundan, doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır.

Polonya’da yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde de yardımcı olabilir. Yağ ayrıca menopoz öncesi kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etme potansiyeline sahiptir.

3- Tırnakları güçlendirir

Çay ağacı yağı faydaları tırnakları da güçlendirir. Güçlü bir antiseptik olduğu için çay ağacı yağı, tırnaklarınızın kırılgan olmasına neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Sarı veya rengi değişmiş tırnakların tedavisine de yardımcı olabilir.

Yarım çay kaşığı E vitamini yağını birkaç damla çay ağacı yağıyla karıştırmanız yeterlidir. Solüsyonu tırnaklarınıza sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Karışımı 30 dakika tırnaklarınızda beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Kurulayın ve nemlendirici bir losyon uygulayın. Bunu ayda iki kez yapmak size istenen sonuçları verebilir.

Ayrıca bir kaseye zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı ve çay ağacı yağlarını da ekleyebilirsiniz. Tırnaklarınızı yaklaşık 10 dakika bu karışıma batırın. Bu, tırnaklarınızın yenilenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, etkilenen bölgeye günde yaklaşık 3 ila 4 kez seyreltilmemiş çay ağacı yağı uygulamak, herhangi bir bakteri veya mantar enfeksiyonunu iyileştirebilir.

4- Cinsel hastalıkların tedavisine katkı sağlar

çay ağacı yağının faydaları

Çay ağacı yağı faydaları, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisine de yardımcı olur. Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Frengi veya şankroid gibi durumların neden olduğu ağrıyı hafifletebilir.

Yağı etkilenen bölgeye uygulamak (temiz bir pamuk kullanarak) büyük bir rahatlama sağlayabilir. Bu tedaviyi en az iki hafta boyunca her gün takip etmek size olumlu sonuçları gösterebilir. Ağrılı semptomları gidermek için banyo suyunuza birkaç damla çay ağacı yağı da ekleyebilirsiniz.

Çay ağacı yağı, Chlamydia trachomatis bakterisinin neden olduğu klamidya tedavisinde de yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı klamidya enfeksiyonunu tedavi etme potansiyeline sahiptir, ancak kesin olarak kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu amaçla çay ağacı yağı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

5- Göbek deliği enfeksiyonlarını tedavi eder

Çay ağacı yağı faydaları göbek deliği enfeksiyonlarını da tedavi edebilir. Antifungal ve antibakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, çay ağacı yağı göbek deliği enfeksiyonları için iyi bir çare olabilir.

4 ila 5 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırmanız yeterlidir. Temiz bir pamuk kullanarak bu yağ karışımını etkilenen bölgeye uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından temiz bir mendil kullanarak bölgedeki yağı nazikçe silin. Sonuçları görene kadar bunu günde iki ila üç kez tekrarlayın.

İlgili yazı: Hindistan cevizi yağının cilde faydaları nelerdir?

6- Kuru soket ağrısını hafifletir

Çay ağacı yağı faydaları, diş çekimi sonrası ağrıya da yardımcı olur. Alveolar osteit olarak da adlandırılan kuru soket, dişiniz çekildikten birkaç gün sonra yoğun ağrı hissettiğiniz bir durumdur. Antiseptik özellikleri göz önüne alındığında, çay ağacı yağı diş ve diş eti enfeksiyonunu önlemek ve ağrıyı hafifletmek için iyi çalışır.

Islak bir pamuklu çubuk üzerine 1 ila 2 damla çay ağacı yağı dökün (nemlendirmek için temiz suya batırdıktan sonra). Çubuğu etkilenen bölgeye yavaşça uygulayın. 5 dakika kalmasına izin verin. Pamuklu çubuğu çıkarın ve bölgeyi ılık suyla durulayın. Bunu günde 2 ila 3 kez veya gerektiği kadar yapabilirsiniz.

7- Dişteki kök kanal ağrısını giderir

Çay ağacı yağı faydaları diş kökündeki ağrıyı da hafifletebilir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çay ağacı yağının kök kanal ağrısını iyileştirmede kullanımı olumlu sonuçlar elde etmiştir. Çay ağacı yağının kök kanal sistemini dezenfekte ettiği bulunmuştur. Dezenfeksiyon, ağrının giderilmesine katkı sağlayabilir.

8- Ayaktaki kabarcıklara iyi gelir

Çay ağacı yağı faydaları ayaktaki kabarcıklara iyi gelebilir. Çay ağacı yağının antibakteriyel ve büzücü özellikleri ayak kabarcıklarının tedavisinde rol oynayabilir. Ek olarak, çay ağacı yağı enfeksiyon ve nüks riskini azaltabilir.

1 ölçek çay ağacı yağı alın ve bunu 3 ölçek sade su (veya Hindistan cevizi yağı) ile karıştırın. Temiz bir pamuk kullanarak bu solüsyonu etkilenen bölgeye yavaşça uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve daha sonra soğuk suyla hafifçe durulayın. Bunu birkaç gün boyunca günde iki ila üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca ılık suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve ayaklarınızı yaklaşık 10 dakika bu suda bekletebilirsiniz. Buda işe yarayacaktır. Sadece kullandığınız çay ağacı yağının saf olduğundan emin olmalı ve güçlü olduğu için, onu idareli kullanmalısınız. Gözlerle doğrudan temastan da kaçınmalısınız.

9- Kulak enfeksiyonlarını giderir

Çay ağacı yağı faydaları kulak enfeksiyonlarının tedavisine katkı sağlayabilir. Bu yine çay ağacı yağının antifungal ve antibakteriyel özellikleriyle yakından bağlantılıdır.

Kullanmadan önce birkaç damla çay ağacı yağını dörtte bir fincan zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz. Karışıma bir pamuk batırın. Başınızı bir tarafa doğru eğin ve pamuğu kulağınıza sürün. Çay ağacı yağı doğrudan kulak kanalına kaçmamalıdır, bu nedenle uygulamaya dikkat ediniz.

Başka bir çalışma, çay ağacı yağındaki yüksek miktarda terpinen-4-ol hakkında bilgiler veriyor. Bu, çay ağacı yağının önemli bir bileşenidir ve temas ettiği bakterileri öldürdüğü bilinmektedir. Bu, çay ağacı yağının çoğu antibakteriyel ajandan daha etkili olmasının başka bir nedeni olabilir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar kulağa çay ağacı yağı sürmenin bazı istenmeyen etkilere neden olabileceğini düşündürmektedir. Çay ağacı yağı, özellikle aşırı yüksek içeriklerde kullanılırsa, bir dereceye kadar kulaklara toksik olabilir. Bundan dolayı kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

10- Vajinal kokuyu giderir

Çay ağacı yağı faydaları kadınlar için de etkili özelikler sergiler. Anekdotsal kanıtlara göre, çay ağacı yağı vajinal kokuyu gidermeye yardımcı olabilir. Yağın doğal antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bunu başarmaya yardımcı olur.

Sadece birkaç damla çay ağacı yağını suyla karıştırmanız gerekir. Vajinanızın dış bölgesine bir veya iki damla uygulayın. Bunu 3 ila 5 gün boyunca tekrarlayabilirsiniz ve semptomlar düzelmezse (veya kötüleşirse), kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

11- Zattüre ile mücade eder

Çay ağacı yağı faydaları zatürre ile de mücadele eder. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağını solumak, zatürre semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir

Bu, yağın tıp alanında harika uygulamaları olduğunu gösterse de, semptomları gidermek için evde aynı şekilde kullanıp kullanamayacağımızı hala bilmiyoruz. Bu konuda kullanmak istiyorsanız, doktorunuza danışmak iyi bir fikirdir.

12- Selülit tedavisine yardımcı olur

Çay ağacı yağı faydaları selülit tedavisinde de etkilidir. Bir çalışmada, çay ağacı yağı kullanımının apse yaralarının ve selülitin iyileşme oranını hızlandırdığı bulunmuştur. Bu durum, çay ağacı yağının antifungal, antibakteriyel ve antiinflamatuvar özellikleriyle yakından ilgili olabilir.

Pamuklu bir çubuğu suyla nemlendirmeniz ve birkaç damla çay ağacı yağı eklemeniz yeterlidir. Bunu enfekte bölgeye sürün. Yağın birkaç saat kalmasına izin verin, daha sonra ise soğuk suyla yıkayın.

Ayrıca bir çay kaşığı çiğ bal veya aloe vera jeline birkaç damla çay ağacı yağı karıştırabilirsiniz. Bunu pamuklu çubuk kullanarak cildinize uygulayabilir ve birkaç saat sonra durulayabilirsiniz.

İlgili yazı: Aloe veranın cilde faydaları nelerdir?

13- Oral pamukçuğu iyileştirir

çay ağacı yağının faydaları ve zararları

Çay ağacı yağı faydaları oral pamukçuk hastalığını da iyileştirebilir. Çay ağacı yağı, oral pamukçuğa neden olduğu bilinen Candida albicans mayasına karşı etkili olabilir. Başka bir araştırmaya göre, çay ağacı yağı jelini bir diş fırçasında (diş macunu olarak) iki kez kullanmak diş eti iltihabını azaltabilir.

Çay ağacı yağı, diş eti iltihabını da iyileştirebilir. Uzmanlar, diş rahatsızlıklarının tedavisi söz konusu olduğunda çay ağacı yağını jel olarak kullanmanın en iyisi olduğunu söylüyor. Yüzde 5 oranında seyreltilmiş çay ağacı yağı içeren bir ağız gargarası da kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağını hiçbir şekilde yutmamaya özen göstermelisiniz.

14- Blefariti tedavi eder

Çay ağacı yağı faydaları blefariti de tedavi edebilir. Blefarit, göz kapağının iltihaplandığı bir durumdur. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre, çay ağacı yağının antimikrobiyal ve anti-enflamatuaar etkileri, bu durumu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Blefarit, göz kapaklarına giren ve iltihaplanmaya neden olan toz akarlarından kaynaklanabilir. Göz kapakları derinlemesine temizlik için daha az erişilebilir olduğundan, akarları temizlemek zordur. Ancak bu konuda çay ağacı yağı yardımcı olabilir.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağının anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkileri blefarit tedavisine yardımcı olabilir. Herhangi bir yerden alabileceğiniz yüzde elli çay ağacı yağı ile, göz kapaklarınıza masaj yapabilirsiniz.

15- Şişmiş lenf düğümlerini tedavi edebilir

Çay ağacı yağı faydaları, şişmiş lenf düğümlerine de iyi gelebilir.

Dokunulduğunda lenf düğümlerinizin hassas ve şişkin (ve hatta ağrılı) olduğu bir durum lenfadenit olarak da adlandırılır. Bu genellikle vücudun herhangi bir yerinde bakteriyel bir enfeksiyonun işaretidir. Çay ağacı yağı sürmek hemen bir etki yaratabilir ve ardından sonraki 24 saat içinde yavaş salınım etkisi yaratabilir.

Yağı doğrudan şişeden soluyabilir veya etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta, çay ağacı yağı oral yolla almak için uygun değildir. Ayrıca, ciltte kullanırken, sadece birkaç damla yağ uygulamalısınız (eşit miktarda Hindistan cevizi yağı ile seyrelttikten sonra).

Etkilenen bölgeye bir çay ağacı yağı kompresi uygulamak, ağrıyı ve diğer ilgili semptomları da hafifletebilir. Komprese 1-2 damla yağ ekleyin ve bölgeye uygulayın. Bunu günde birkaç kez 10 ila 15 dakika yapabilirsiniz.

16- Vücut kokusunu azatır

Çay ağacı yağı faydaları vücudumuzdaki kötü kokuyu da hafifletebilir.

Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, terlemeye bağlı koltuk altı kokusunu veya vücut kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir. Terin kendisinin kokmadığını bilmek önemlidir. Sadece salgılar ciltteki bakterilerle birleştiğinde kokar. Çay ağacı yağı, ticari deodorantlara ve diğer antiperspirantlara iyi (ve muhtemelen sağlıklı) bir alternatif olabilir.

İşte çay ağacı yağı kullanarak hazırlayabileceğiniz doğal bir deodorant! İhtiyacınız olan tek şey 3 yemek kaşığı shea yağı ve Hindistan cevizi yağı, ¼ fincan mısır nişastası ve kabartma tozu ve 20 ila 30 damla çay ağacı yağı.

Shea yağı ve hindistancevizi yağını bir cam kavanozda eritin (kavanozu kaynar suya koyabilirsiniz). Eritildikten sonra, kavanozu ocaktan alın ve kalan malzemeleri (mısır nişastası, kabartma tozu ve çay ağacı yağı) karıştırın. Karışımı bir kavanoz veya küçük bir kaba veya eski bir deodorant şişesine dökün. Karışımın sertleşmesi için birkaç saat bekleyin. Daha sonra karışımı, parmaklarınızı kullanarak koltuk altlarınıza bir losyon gibi kullanabilirsiniz.

17- Ağız kokusunu giderebilir

Çay ağacı yağı faydaları ağız kokusunu da giderebilir. Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri göz önüne alındığında, ağız kokusu için harika bir tedavi olduğuna inanılıyor. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş macununuza bir damla yağ ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bir bardak ılık suya 3 damla çay ağacı yağı ekleyerek gargara da yapabilirsiniz. Bu solüsyonla günde iki ila üç kez, tercihen yemekten sonra gargara yapın ve yutmamaya özen gösterin. Ayrıca, bununla ilgili sınırlı araştırma olduğundan, kullanmadan doktorunuza veya diş hekiminize danışmanızda fayda vardır.

Çay ağacı yağının cilde faydaları nelerdir?

çay ağacı yağının cilde faydaları

Çay ağacı yağı faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir, aynı zamanda cildimize de inanılmaz güzellikler katar. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sivilcelerden kurtulmanıza ve cildinizi daha temiz ve parlak hale getirmenize yardımcı olur.

Çay ağacı yağı, yara ve izlerden kurtulmanıza bile yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak cildi gençleştirmek için çay ağacı yağı banyosu (banyonuza 6 damla yağ ekleyerek) kullanabilirsiniz.

İşte madde madde cildimiz için çay ağacı yağının faydaları:

1- Sivilce ve diğer cilt sorunlarını tedavi eder

Çay ağacı yağının cilde faydaları arasındaki ilk madde sivilce gibi cilt sorunlarına iyi gelmesidir. Çoğu sivilce önleyici krem, çay ağacı özleri içerir ve bunu bir nedenden dolayı yaparlar. Bazı çalışmalara göre, çay ağacı yağı sivilceyle mücadelede benzoil peroksit kadar etkilidir. Çay ağacı yağı ayrıca cildin sebum üretimini de azaltır.

2 ila 3 damla çay ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı bal ve yoğurdu karıştırın. Bu karışımı sivilcenize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bunu her gün tekrarlayın. Bazı kaynaklar, Hindistan cevizi yağı içeren çay ağacı yağının da sivilceyi gidermeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Koyu lekelerden veya sivilce patlamasından muzdarip olsanız bile, çay ağacı yağı faydaları bir kurtarıcı görevi görebilir. Bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve etkilenen bölgelere nazikçe uygulayın. 10 dakika bekletin ve sonra durulayın. Çay ağacı yağı içeren jeller ve yüz yıkamalarını da kullanabilirsiniz. Bu çay ağacı yağı ilacı, bacaklardaki koyu lekeleri gidermek için de kullanılabilir.

Çay ağacı yağı faydaları, cilt beyazlatma için de işe yarayabilir. Sadece 1 çay kaşığı jojoba yağını 4 damla çay ağacı yağı ile karıştırmanız yeterlidir. Mikserde bir adet domates karıştırın ve bu püre haline getirilmiş domatesleri yağ karışımına ekleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın ve kurulayın. Bu maske aynı zamanda güneş bronzluğunu gidermeye de yardımcı olur.

Cilt kuruluğu yaşayanlar için 5 damla çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı badem yağı ile birleştirebilirsiniz. Bununla cildinize nazikçe masaj yapın ve bir süre cildinizde bırakın. Daha sonra ise normal banyo yapın ve yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın. Bu yüz maskesinin düzenli kullanımı cildinizin daha uzun süre nemli kalmasını sağlayabilir.

Çay ağacı yağı, göz altı morlukları problemini de azaltabilir. Ancak göz çevresindeki cilt hassas ve ince olduğundan, bunun ne kadar doğru olduğundan emin değiliz. Yağı bu amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

2- Saçkıranı iyileştirir

Çay ağacı yağının cilde faydaları arasında saçkıranı iyileştirmesi de vardır. Çay ağacı yağı faydalarındab sorumlu olan antifungal özellikler, saçkıran için etkili bir tedavi olabilir.

Saçkırandan etkilenen alanı önce iyice temizlemeniz ve kurutmanız gerekir. Ayrıca, kirlenmeyi önlemek için, etkilenen alanı kurutmak için kullandığınız tüm bezler temiz ve steril olmalıdır.

Steril bir pamuklu çubuğun ucuna birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Çubuğu doğrudan etkilenen tüm alanlara uygulayın. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayın. Cildinizi tahriş ettiğini fark ederseniz yağı seyreltebilirsiniz. Saçkırandan etkilenen alanınız varsa, steril bir pamuk da kullanabilirsiniz.

3- Sedef hastalığına iyi gelir

Cilt için çay ağacı yağı faydaları sedef hastalığı konusunda da oldukça etkilidir. Sedef hastalığından muzdaripseniz banyo suyunuza birkaç damla çay ağacı yağı eklemek, bu problemden kurtulmanıza katkı sağlayabilir.

4- Egzama sorununda etkilidir

Çay ağacı yağının cilde faydaları egzama konusunda da işe yarayacaktır. Bir çay ağacı yağı egzama losyonu yapmak için 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 5 damla lavanta ve 5 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı banyo yapmadan önce etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

5- Kesikleri ve enfeksiyonları iyileştirir

Çay ağacı yağı faydaları kesikleri ve buna bağlı enfeksiyonları da iyileştirebilir. Çay ağacı yağının doğal olarak kesikleri ve enfeksiyonları iyileştirdiği bilinmektedir. Böcek ısırıkları, kızarıklıklar ve yanıklar gibi diğer enfeksiyonlar da çay ağacı yağıyla iyileştirilebilir, çünkü çay ağacı yağı antiseptik olarak çalışır. Bunun için banyo suyunuza birkaç damla çay ağacı yağı eklemeniz yeterli olacaktır.

6- Tırnak mantarını tedavi eder

Çay ağacı yağının cilde faydaları, tırnak mantarını (onikomikoz) etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Enfekte tırnağa çay ağacı yağı sürmek, tırnak mantarı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çay ağacı yağını pamuklu çubuk kullanarak enfekte tırnağınıza uygulayabilir ve bunu günde iki ila üç kez yapabilirsiniz. Bu çare, ayak mantarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Ancak bununla ilgili yapılan bilimsel çalışmaların sınırlı olduğunu bilmek önemlidir. Bu yüzden kullanmadan önce doktorunuza danışmak faydalı olacaktır.

7- Makyajı sağlıklı bir şekilde temizler

Cilt için çay ağacı yağı faydaları makyajı etkili ve sağlıklı bir şekilde temizleyebilir.

Yarım fincan kanola yağını 10 damla çay ağacı yağı ile karıştırın ve bu karışımı steril bir cam kavanoza aktarın. Kavanozu sıkıca kapatın ve yağlar iyice karışana kadar sallayın. Kavanozu serin ve karanlık bir yerde bir süre saklayın. Kullanmak için yağa bir pamuk batırın ve yüzünüze sürün. Bu, makyajın kolayca çıkarılmasına yardımcı olur.

8- Çıbanları rahatlatır

Çay ağacı yağı faydaları çıbanları da rahatlatabilir. Çıban tedavisi için çay ağacı yağını temiz bir pamuk topuyla etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Yağı çıbanlara uygularken nazik olmanız son derece önemlidir. Bunun düzenli uygulanması çıbanlı bölgeleri iyileştirebilir.

9- Siğilleri tedavi eder

Cilt için çay ağacı yağı faydaları siğiller konusunda da mucizeler yaratabilir. Çay ağacı yağının antiviral özellikleri, siğillere neden olan virüsle savaşmaya yardımcı olabilir.

Bunun için öncelikle siğillerin etrafındaki alanı yıkayıp kurulayın. Siğilin üzerine sadece bir damla saf ve seyreltilmemiş çay ağacı yağı sürün ve bölgeye bir bandaj koyun. Bandajı yaklaşık 8 saat (veya bir gece) bırakın. Ertesi sabah bandajı çıkarın ve bölgeyi soğuk suyla yıkayın.

Siğil yok olana veya düşene kadar işlemi her gün tekrarlayın. Bu, 1 ila 4 hafta arasında bir süre alabilir.

Çay ağacı yağı faydaları ayrıca genital siğiller için de işe yarar. Bunun için sadece bir damla seyreltilmiş yağı doğrudan siğile uygulamalısınız. Ancak yağa alerjiniz olup olmadığını test etmek için önce minik bir bölgenize az miktarda uygulamanızda fayda vardır.

10- Su çiçeği belirtilerini rahatlatır

Çay ağacı yağının cilde faydaları su çiçeği semptomlarını da hafifletebilir. Su çiçeği şiddetli kaşıntıya neden olabilir ve hatta kişinin cildini kaşımasına neden olarak yara izlerine yol açabilir. Bu kaşıntıyı yatıştırmak için çay ağacı yağı ile karıştırılmış ılık su ile banyo yapılabilir.

Küvetinize veya suyla dolu kovaya yaklaşık 20 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bununla kendinizi ıslatabilir veya direkt banyo yapabilirsiniz. Alternatif olarak, yağa batırılmış temiz pamuk toplarını cildinizin etkilenen bölgelerine de uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağının saça faydaları nelerdir?

çay ağacı yağının saça faydaları

Çay ağacı yağı faydaları saçlarınız için de harikalar yaratır. Yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri, saç dökülmesine ve diğer saç sorunlarına katkıda bulunabilecek her türlü kafa derisi enfeksiyonuyla savaşır.

İşte madde madde çay ağacı yağının saça faydaları:

1- Saçın uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olur

Çay ağacı yağının saça faydaları saçın uzamasına ve kalınlaşmasına katkıda bulunur. Çay ağacı yağı kullanmak saç sağlığını korumanın basit ve etkili bir yoludur. Yağı saç derinize masaj yaparak uygulayabilir veya hatta şampuanınızın içine karıştırabilirsiniz. Normal şampuanınıza birkaç damla yağ eklemek, şampuanın terapötik özelliklerini artırabilir.

Daha uzun ve kalın saçlar için, birkaç damla çay ağacı yağını eşit miktarda Hindistan cevizi yağıyla karıştırabilirsiniz. İkisini iyice karıştırın ve kafa derisine masaj yapın. Daha sonra iyice durulayın. Bu karışımın ferahlatıcı bir etkisi olacaktır ve bazen karıncalanma hissi de yaşayabilirsiniz.

Saçınızı yumuşak ve pürüzsüz hale getirmek için çay ağacı yağını zeytin yağıyla da karıştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda saçınızda saç uzamasını hızlandıran koruyucu bir tabaka oluşturur ve saç dökülmesi için de olası bir tedavidir.

2- Kepek ve kaşıntıyla mücadele eder

Çay ağacı yağı faydaları kepek ve kaşıntı sorununa da yardımcı olur. Normal şampuanınızla çay ağacı karıştırdıktan sonra bu karışımı kullanmak kepek ve beraberindeki kaşıntıyı tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Çay ağacı yağını kuru saç derisini tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Bunun için çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve yaklaşık 15 dakika boyunca kafa derinize nazikçe masaj yapın. Bu karışımı saçınızda 10 dakika beklettikten sonra kafanızı iyice yıkayın. Çay ağacı yağını bu şekilde kullanmak saç derinizi nemlendirir ve kuru saç derisini tedavi eder.

Çay ağacı yağı zararları var mıdır?

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları?

Örneğin, çay ağacı yağını ağızdan almak oldukça tehlikelidir. Ancak topikal olarak uygulandığında, büyük ölçüde güvenli olmasına rağmen, bazı insanlarda alerjik reaksiyon gibi komplikasyonlara neden olabilir.

  • Cilt sorunları

Çay ağacı yağı, bazı insanlarda ciltte tahrişe ve şişmeye neden olabilir. Sivilceden etkilenen kişilerde çay ağacı yağı bazen kuruluğa, kaşıntıya ve yanmaya neden olabilir.

  • Hormonal dengesizlikler

Henüz ergenliğe ulaşmamış genç erkek çocukların cildinde çay ağacı yağı kullanmak hormonal dengesizliklere neden olabilir. Yağ, erkek çocuklarda meme büyümesine neden olabilir.

  • Gargarayla sorunlar

Çay ağacı yağı ile gargara yaparken, bazı durumlarda olduğu gibi, yağdaki güçlü maddelerin boğazdaki aşırı duyarlı zarlara zarar verdiği görülmüştür. Bu yüzden dikkatli olmak ve bu şekilde kullanmadan önce doktorunuza danışmak önemlidir.

Sonuç olarak

Yukarıda da görebileceğiniz üzere çay ağacı yağı faydaları bir hayli fazladır. Genel sağlık, cilt ve saç için inanılmaz yararlar sağlar. Arpacığı önlemesi, mesane enfeksiyonuna yardımcı olması, tırnakları güçlendirmesi, çıbanları rahatlatması ve saçı hızlı bir şekilde uzatması yararlarından sadece bazılarıdır.

Ancak, çay ağacı yağının oral olarak alınmadığını bilmek önemlidir. Çay ağacı yağını oral olarak kullanmak, zehirlenmeye neden olabileceği için oldukça tehlikelidir. Ayrıca, çay ağacı yağını cildinizde kullanmadan önce minik bir bölgenizde test yapmanızda fayda vardır. Bu şekilde olası alerjik reaksiyonların önüne geçebilirsiniz.

Umarız, “çay ağacı yağının faydaları ve zararları nelerdir?” sorunuza cevap verebilmişizdir. Sağlıklı günler!


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir