reklam
Beslenme ve Diyet

Çörek Otu Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çörek otu yağının faydaları nelerdir? Saça ve cilde yararı var mıdır? Hangi sorunlara iyi gelir? Nasıl kullanmak gerekir? Zararları var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Çörek otu yağının faydaları var mıdır?

Nigella Sativa olarak da bilinen çörek otu Doğu Avrupa, Batı Asya ve Orta Doğu’da yetişen küçük bir bitkidir ve yağının faydaları da bu bitkiden gelmektedir. Çörek otu yağının faydaları bilindiği için, siyah tohumlar ve yağları, Hint ve Arap kültüründe yiyecek ve ilaç olarak her zaman yerini almıştır.

Ancak Hindistan’da, yiyeceklerini daha lezzetli ve sağlıklı hale getirmek için çörek otunu kullanan birçok eyalet vardır. Çörek otu yağı çeşitli sağlık yararları ile yüklüdür. Çok az insan, bunu birçok sağlık sorunu için bir çare olduğunu biliyor. İnanılmaz sağlık yararları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edelim.

Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

İşte madde de çörek otu yağının sağlığa faydaları:

1- Güçlü anti-enflamatuar özellikleri vardır

Çörek otu yağının faydaları arasındaki ilk madde anti-enflamatuar özellikleridir. Çörek otu tohumunda ve bundan elde edilen yağda, Thymoquinone, Thymohydroquinone, Dithymoquinone, p-Cymen, Carvacrol, 4-Terpineol, t-Anethol, Longifolene Sesquiterpene, alpha-pinene, alpha-hederin ve Thymol gibi en yaygın aktif bileşikler vardır. (Kaynak)

Tohumlar, öncelikle linoleik asit, oleik asit, eikodadienoik asit ve dihomolinoleik asit olmak üzere doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir yağ kaynağı olarak tanımlanmıştır.

Çörek otu yağının tedavi edici gücü, bağışıklık uyarıcı, antibakteriyel, antifungal, anti-ülseratif, antienflamatuar, antioksidan, anti-tümör, anti-piretik, hipoglisemik, immünomodülatör, anti-hipertansif, antidepresan, antispazmik, antiparaziter, olması gibi tıbbi özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

2- Güçlü bir antioksidandır

Çörek otu yağının faydaları hususundaki ikinci madde güçlü bir antioksidan olmasıdır.

Birçok bilimsel kaynak, bitkisel bir ilaç olarak çörek otu ve yağının tüketilmesini önermiştir. Çörek otu yağının anti-diyabetik işlevi de vardır. Çörek otu yağının temel biyoaktif bileşiği olan timokinon (TQ), güçlü bir antioksidan, antikarsinojenik ve antimutajenik ajan olarak kabul edilir. (Kaynak)

Çeşitli araştırma çalışmaları, şeker hastalarında çörek otu yağı kullanımının kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olurken aynı zamanda pankreas fonksiyonunu da geliştirdiğini bildirmiştir. (Kaynak)

Araştırmacılar çalışmasında, 2 ay boyunca günde iki kez 100 ve 200 mg çörek otu özütünün tavsiye edilen kullanımının, orta hipertansiyonlu hastalarda kan basıncını düşürücü bir etkiye sahip olduğunu da bulmuştur. (Kaynak)

3- Obezite ile mücadele eder

çörek otu yağı ve cilt

Çörek otu yağının faydaları arasında obezite ile mücadele yeteneği de vardır. 2013 yılında Diabetes & Metabolic Disorders Journal’da yayınlanan sistematik bir analiz, çörek otu yağının obezite tedavisinde yararlı olabileceğini bildirmiştir. (Kaynak)

Çörek otu 3000 yıldan uzun süredir olağanüstü bir bitkidir, 100’den fazla faydalı özellik içerir. Esansiyel yağ asitleri, proteinler, karbonhidratlar, vitaminler ve diğer minerallerin önemli bir kaynağıdır. Tohumlar bile sterol bakımından zengindir. İçeriğinde özellikle anti-kanserojen özelliklere sahip olduğu düşünülen beta-sitosterol vardır.

4- Solunum bozukluklarına iyi gelir

Çörek otu yağının faydaları solunum sorunlarına da iyi gelir. Nigellone ve thymoquinone’un çörek otunda bulunan en önemli ve uçucu yağlardan ikisidir. Çörek otunda bulunan nigellone solunum bozuklukları tedavisine katkıda bulunan hem spazm önleyici hem de bronş genişletici özellikler sağlar.

5- Cilt alerjisini azaltır

Çörek otu yağı ayrıca alerjisi olan kişinin olumsuz belirtilerini azaltmaya yardımcı olan bir antihistamin görevi görür. Thymoquinone, mükemmel antienflamatuar ve analjezik etkilere sahiptir. Bu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

Siyah tohumların uçucu yağı antimikrobiyaldir ve haşarat gidermede de etkilidir. Ürdün ve ABD’de yapılan araştırmalar, çörek otu yağının faydaları arasında anti-lösemik etkisi olduğunu da göstermiştir. (Kaynak)

6- Solunum sistemine iyi gelir

Çörek otu yağının faydaları arasında, bu aynı aktif bileşenin bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak işlev görebildiğini ve astım ve boğmaca tedavisinde etkili olduğunu kanıtlayan birçok çalışma bulunmaktadır. (Kaynak)

7- Kemiği güçlendirir

Çörek otu yağının faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi de vardır. Bazı araştırmalar, çörek otunun ve yağının veya içeriğindeki thymoquinone’un güçlü antioksidan özellikleriyle beraber kemiklere de iyi geldiğini vurgulamaktadır.

Siyah tohumlardan izole edilen bir pentasikliktriterpenesaponin olan alfa-hederin oldukça faydalıdır. İnterferon üretimini artırır, kemiklerdeki normal hücreleri zararlı istilacı hücrelerden korur ve istilacı hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur. (Kaynak)

8- Güçlü antibakteriyel etkileri vardır

Çörek otu yağının faydaları onu aynı zamanda güçlü bir antibakteriyel yapar., antibiyotiklere en dirençli olanlar da dahil olmak üzere bazı bakteri türleri için daha etkili bir antibakteriyel tedavi olduğu gösterilmiştir.

Çörek otu yağının içinde bulunan thymoquinone’un ayrıca test edilen tüm dermatofitlere ve mayalara karşı en iyi mantar önleyici ajan olduğu bulunmuştur. (Kaynak)

Araştırmacılar, çörek otunun romatizmal çare olarak geleneksel kullanımını ve antioksidan aktiviteyle ilişkili iltihaplı hastalıklarını incelediler ve hücrelerde eikosanoid üretimini engellediler.

O zamandan beri birçok çalışmada anti-enflamatuar etkilerini doğruladılar ve çörek otu yağını geleneksel romatizmal ve romatoid ilaçlara potansiyel olarak güvenli bir alternatif tedavi haline getirdiler.

Çörek otu, diğer prostaglandinlerin gelişimini de engelleyen enzim inhibe edici özelliklere sahiptir. Bu, çörek otunda bulunan zengin ve karmaşık element karışımının sinerjik bir etki için birlikte çalıştığına dair yeterince güçlü kanıttır.

9- Kanseri önlemeye yardımcı olabilir

AIDS araştırması alanındaki klinik deneyler, çörek otunun yardımcı T hücresi ile NK hücresinin aktivitesi arasındaki oranı artırdığını göstermiştir. Bu sonuçlar, çörek otunun kanser, AIDS ve diğer bağışıklık yetersizliği durumlarının tedavisinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. (Kaynak)

10- Kaliteli uyumanızı sağlar

Çörek otu yağı doğal bir uyku ilacıdır. Araştırmalar, çörek otu yağının uyku bozukluklarını gidermeye ve kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. (Kaynak)

Uykusuzluk sorunu olanlar, uyumadan bir saat önce bir çay kaşığı çörek otu yağı alabilirler. Siyah tohumların da faydaları çok fazladır – bu tohumları güveçlere, tavada kızartmalara, salata soslarına ekleyebilirsiniz. Unlu mamuller veya salataların üzerine serpiştirebilirsiniz.

Çörek otu yağının cilde faydaları nelerdir?

çörek otu yağının cilde faydaları

Çörek otu yağının faydaları sadece genel sağlıkla sınırlı değildir, aynı zaman da cildimize de harika katkılar sağlar.

İşte madde madde çörek otu yağının cilde faydaları:

  • Egzamanın tedavisinde etkilidir: Çörek otunun terapötik faydalarını reçeteli ilaçlarla karşılaştıran küçük ölçekli bir 2013 çalışmasına göre, çörek otu yağının egzamanın şiddetini azaltabileceğini bulmuştur. (Kaynak)
  • Sivilceleri iyileştirir: Araştırmalar, çörek otu yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkilerinin sivilceyi iyileştirebileceğini göstermektedir. Bir çalışmada, katılımcıların yüzde 58’i bu tedaviye verdikleri yanıtı iyi olarak değerlendirirken, yüzde 35’i sonuçlarının orta düzeyde olduğunu düşünmüştür. (Kaynak)
  • Sedef hastalığına iyi gelir: Fareler üzerinde 2012 yılında yapılan bir araştırma, çörek otu yağının antipsoriatik faydaları olabileceğini öne sürmektedir. (Kaynak)
  • Kırışıklıkları giderir: Çörek otu yağının içinde 100’den fazla vitamin ve mineral vardır. Cildin esnekliğini korumasına ve sizi daha hızlı yaşlandıran zararlı serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olan A, B ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltan yağ asitleri içerir.

Çörek otu yağı ayrıca saçı nemlendirebilir, cildi yumuşatabilir ve nemlendirici görevi görebilir, ancak bu faydaları doğrulayacak bilimsel kanıtlar yoktur.

[ads]

Çörek otu yağının saça faydaları nelerdir?

Çörek otu yağının faydaları sadece genel sağlık ve ciltle de sınırlı değildir.

Çörek otunun saça faydaları olduğunu savunanlar, yağın içeriğindeki şeylerin saç derisini nemli tutarken kepek gibi sorunları ele alarak kafa derisi sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, buna dair yapılan klinik bir çalışmalar yetersizdir.

Bu insanlar ayrıca, yağ amino asitleri bakımından zengin olduğu için çörek otu yağının, tek tek saç kıllarındaki nemi kapatmaya yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Saç dökülmesine çare olarak çörek otu yağı savunucuları, iddialarını desteklemek için bazı araştırmalara sahiptir.

2014 yılında yapılan karşılaştırmalı bir çalışmada, çörek otu yağının hindistan cevizi yağından daha fazla saç büyümesini teşvik edebileceği vurgulanmıştır. (Kaynak)

Ayrıca, 2017 yılında yapılan bir araştırma, çörek otu yağının saç dökülmesinde yüzde 76’ya kadar azalma sağladığını göstermiştir. (Kaynak)

Çörek otu yağının zararları var mıdır?

çörek otu yağının zararları

Çörek otu yağının faydaları nelerdir öğrendik. Peki ya zararları?

İlaç kullanan kişiler çörek otu yağı gibi bitkisel takviyeleri kullanmadan önce doktorlarıyla muhakkak konuşmalıdır.

Doktor, ilaçla olası etkileşimler konusunda tavsiyede bulunabilir ve ayrıca takviyenin potansiyel faydalarını ve yan etkilerini söyleyebilir. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç almayı asla bırakmamak da çok önemlidir.

Herhangi bir takviyede olduğu gibi, hamile veya emziren kadınlar, kullanmadan önce çörek otu yağının kendileri için doğru olup olmadığını öğrenmek için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Topikal kullanımla çörek otu yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle, bir reaksiyonu tetiklemediğinden emin olmak için önce küçük bir bölge üzerinde test etmek çok önemlidir.

İnsanlar ayrıca çörek otu yağını gözlerden, burun deliklerinden ve diğer hassas vücut organlarından uzak tutmaya özen göstermelidir.

Çörek otu yağını yutmak bazen mide rahatsızlığı, kabızlık ve kusma gibi sindirim sorunlarına yol açabilir .

En güvenli ve en faydalı çörek otu yağını elde etmek için, her zaman yüksek kaliteli çörek otu yağı tercih etmelisiniz.

Sonuç olarak

İnsanlar çörek otu yağının faydaları için bunu binlerce yıldır kullanmışlardır.

Yukarıda da gördüğünüz gibi birçok çalışma, çeşitli tıbbi ve cilt rahatsızlıkları için sağlık ve kozmetik yararları olabileceğini ima etmektedir, ancak bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Çörek otu yağı almadan önce daima bir doktorla konuşmalı ve yüzde 100 saf, tedavi edici ve sertifikalı organik çörek otu yağı tercih etmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/health/food-nutrition/black-seed-oil-benefits
  2. https://www.healthline.com/health/black-seed-oil-for-hair
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322948
  4. https://swirlster.ndtv.com/wellness/10-incredible-health-benefits-of-black-seed-oil-2228713

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir