reklam
Enfeksiyon Hastalıkları

CYBH Testi (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Testi)

CYBH testi oldukça önemlidir çünkü ilgili hastalıklar ilerlerse tedavi etmesi zorlaşabilir. Bu yüzden bu tür hastalıkları ve testlerini bilmek önemlidir. Gereken bilgileri aşağıda bulacaksınız.

CYBH (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) testi nedir?

Çoğu insan CYBH testi (cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi) olmadan cinsel yolla bulaşan hastalık geçirip geçirmediğini bileceğini düşünüyor ama bu yanlıştır. Gerçek şu ki, herhangi bir insan CYBH’ye sahip olabilir, ancak belirti ve semptomları yoktur veya kolayca göz ardı edilebilecek hafif işaretleri vardır. Bu nedenle “hastalık” teriminin enfeksiyon ile yer değiştirmesi başlıyor. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olup olmadığını bilmenin tek yolu CYBH testi olmaktır.

Test konusunda birçok insanın kafası karışık durumdadır. Örneğin, yıllık tıbbi muayenenizin bir parçası olarak, özellikle doktorunuzun cinsel olarak aktif olduğunuzu bilmesi durumunda, CYBE testi düşündüğünüzü ona açıkça söyleyebilirsiniz. Gerçek şu ki, bazı doktorlar düzenli kontroller için geldiğinizde bazı enfeksiyonları test edebilir, bazıları siz istemediğiniz sürece herhangi bir test yapmaz.

Korunmasız cinsel ilişkide bulunduysanız, yeni bir partneriniz (veya birden fazla partneriniz) veya herhangi bir nedenden dolayı bir enfeksiyona maruz kaldığınızdan endişe duyuyorsanız, CYBH testi konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

CYBH testi nerede yapılır?

Böyle bir durumda ilk uğramanız gereken yer aile doktorunuzdur. Aile doktorunuzla CYBH testleri hakkında konuşabilirsiniz. Doktor size neler yapmanız/yapmamanız gerektiğini söyleyecektir ve gerekli görürse ilgili yerlere yönlendirecektir.

CYBH testi nasıl yapılır?

Test yaptırmak çoğu zaman hızlı ve kolay bir iştir. Ne için test edildiğinize bağlı olarak, doktorunuz bir kan örneği alabilir, bir doku örneği alabilir veya bir bardağa işemenizi isteyebilir ve bu sayede CYBH testi (cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi) yapabilir. Bu kadar kolay!

Hangi cinsel yollan bulaşan hastalık konusunda sizi nelerin beklediğini öğrenmek için aşağıdakileri okuyunuz.

1- Klamidya hastalığı ve CYBH testi

Klamidya, ‘Chlamydia trachomatis‘ adı verilen bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler ve enfeksiyonu olan bir kişiyle korunmasız vajinal, anal veya oral ilişkiye girerek yayılır.

Klamidyası olan çoğu insan herhangi bir semptom fark etmez ve bu yüzden hastalığa sahip olduklarını bilmezler. Araştırmalar, erkeklerin yarısının ve 10 kadından 7 ila 8’inin klamidya enfeksiyonu olduğu halde hiç semptom yaşamadıklarını göstermektedir.

Klamidya testi nasıl yapılır?

Laboratuvar testleri klamidya tanısı konmasında yardımcı olabilir. Doktorunuz bir idrar örneği vermenizi isteyebilir veya klamidya testi yapmak amacıyla vajinanızdan bir numune almak için bir pamuklu çubuk kullanabilir (veya sizden kullanmanızı isteyebilir).

2- Bel soğukluğu (gonore) ve CYBH testi

Bel soğukluğu gonokok isimli bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Boğaz ve anüsü de etkileyebilse de, genellikle genital bölgeyi etkiler. Bel soğukluğu hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir ve vajinal ilişki sırasında kolayca bulaşır. Anal veya oral ilişki sırasında da bulaşabilir.

Bel soğukluğu testi

Bel soğukluğu (gonore) testi, klamidya testine benzerdir. Kadınlarda test, bir idrar örneği veya vajina, ağız, boğaz, rektumdan ve serviksin etrafındaki alandan bir çubukla alınan numunelerle yapılabilir. 25 yaşından küçük kadınlar, risk altında olan 25 yaş ve üstü kadınlar için yıllık tarama testi önerilmektedir.

3- HIV/AIDS ve CYBH testi

Bağışıklık yetmezliği virüsü olan HIV edinilmiş immün yetmezlik sendromuna (AIDS) neden olan virüstür. HIV enfeksiyonunun geç aşamasına AIDS denir. HIV’li kişilerin hepsinde AIDS yoktur. Etkili tedavi gören HIV’li kişilerin AIDS geliştirmesi olası değildir ve normal bir yaşam beklentileri vardır. Ancak tedavi olmadan HIV bağışıklık sistemine zarar verir ve zamanla ciddi enfeksiyonlara ve kanserlere yol açabilir.

HIV/AIDS testi

Doktorunuz HIV için kan testi isteyebilir. Ayrıca anlık olarak 30 dakika içinde sonuç sağlayabilecek hızlı bir test de kullanabilirler, ancak bunun her zaman laboratuvar testleri ile doğrulanması gerekecektir. Ne tür bir testiniz olursa olsun, net sonuçları öğrenmek için bazen 24 saat kadar bekleyebilirsiniz.

4- Frengi hastalığı ve CYBH testi

Sifiliz olarak da bilinen frengi hastalığı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan biridir. Bu da diğerleri gibi bakterilerden kaynaklanır ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de o kadar kolaydır.

Frengi hastalığı testi

Frengi hastalığı tanısını doğrulamak için doktorunuzun kan testi yapması gerekecektir. Bununla birlikte, sonucunuz negatifse, daha sonra tekrar test edilmeniz gerekir. Çünkü antikorların gelişmesi 3 ay kadar sürebilir. Doktorunuz ayrıca enfekte bölgeden çubukla aldığı dokuyla da testi yapabilir.

Sonuç

Sonuç olarak, cinsel yolla bulaşan birçok enfeksiyon kan testi yoluyla kolayca teşhis edilebilir. Bazı durumlarda ise doktorunuzun tercihine bağlı olarak farklı testler de yapılabilir. Böyle bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız, utanıp sıkılmadan (çünkü bu normal bir durumdur) doktora görünmenizde fayda vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sexually-transmitted-diseases-stds/diagnosis-treatment/drc-20351246
  2. https://www.cdc.gov/std/prevention/screeningreccs.htm
  3. https://www.healthline.com/health/sexually-transmitted-diseases/getting-tested

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. İdil Özarslan

Dr. İdil Özarslan, 1987 yılında Tıp fakültesinden mezun olmuş, 1992 yılında ise Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara’da çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir