Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Anında İyi Gelen 13 Şahane Çözüm

Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısına iyi gelen şeyler nelerdir? Şiddetli ve zonklayan ağrıdan bir an önce kurtulmak mümkün müdür? Doğal ve etkili olarak en hızlı çözüm nedir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Diş ağrısı hakkında önemli bilgiler

Diş ağrısına nasıl geçer?” sorusunun cevabını hepimiz bazen çılgınca arayabiliyoruz. Çünkü, diş ağrısı rahatsız edici bir olaydır. Genellikle ağrı tamamen uygunsuz bir anda gelir ve o durumda diş hekimine gitmenizin imkânı yoktur. Bazen o kadar şiddetli olabilir ki, baş ağrısı bile yapabilir. Diş hekiminden hemen randevu almak mümkün değilse de diş ağrısına iyi gelen bazı şeyler vardır. Hangi doğal ev ilaçlarının ağrıya karşı yardımcı olduğunu aşağıda detaylarıyla irdeledik.

Diş ağrısı nasıl geçer?” diye merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Diş ağrısı nasıl ortaya çıkar?

Dişler hiçbir şekilde cansız değildir. Aksine her diş sadece kan damarlarını değil, aynı zamanda sinir liflerini de içerir. Bunlar çene kemiğindeki açıklıklardan aşağıya, dişin köküne nüfuz eder ve diş özünün ortasında yer alır. Sinir lifleri, en küçük uyaranlara çok hassas tepki verir.

Koruyucu bir dentin ve diş minesi tabakası, diş özünü çevreler ve onu ısı veya yiyecek parçacıklarından kaynaklanan tahrişten korur. Diş hastalıklarında ise bu doğal bariyer yok edilir, böylelikle tahriş edici maddeler dişin içine engelsiz bir şekilde girebilir ve sonuç olarak korkunç diş ağrısı gelişebilir.

Diş ağrısına nasıl geçer?

İşte madde madde diş ağrısına iyi gelen şeyler:

1- Buz torbası

Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusuna verilecek ilk cevap buz torbasıdır. Dişinizde çürük varsa, çürüklü bölge genellikle yaklaşık on dakika buz torbası ile soğutulur ve diş ağrınız varsa buzla soğutma ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kan damarları, düşük sıcaklıklardan dolayı daralır, böylece içlerinden daha az kan akar. Bu, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bir tür anestezi görevi görür. Çünkü soğuk kompres sinir uçlarını uyuşturur.

Soğuk, ayrıca şişliği ve iltihabı hafifletir. Isı ise onları güçlendirdiği için uygun değildir. Isı durumunda artan kan akışı nedeniyle sinirler daha da zonklar. Bakteriler ayrıca sıcak bir ortamda özellikle iyi çoğalırlar. Bununla birlikte, buz torbası doğrudan cildin üzerine yerleştirilmez, bunun yerine kuru veya ıslak bir havluya sarılır. Gerektiği kadar günde birkaç kez kullanılabilir.

2- Karanfil

Diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında karanfil de vardır. Karanfil, özellikle şiddetli noktasal diş ağrısı için geçerli olan, diş ağrısı için denenmiş ve test edilmiş bir ev ilacıdır. Nedeni, içerdiği öjenolün ağrı kesici işlevine sahip olmasıdır. Karanfili ısırdığınızda ojenol serbest bırakılır. Daha sonra etkisini göstermesi için biraz beklemek gerekir.

Doğal antiseptik özelliği sayesinde karanfil iltihabı da azaltır. Kuru karanfil kullanımına ek olarak karanfil yağı kullanmak da mümkündür. Bir parça pamuğun üzerine karanfil yağı sürebilir ve sonra ağrı geçene kadar birkaç dakika dişin üzerine koyabilirsiniz.

Birçok insan karanfil yağını bir bardak suya koyarak gargara olarak da kullanır. Uygulamalar günde birkaç kez tekrarlanabilir. Karanfildeki aktif bileşen öjenol ayrıca diş hekimliğinde diş ve diş eti hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılır ve “Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusuna verilecek cevaplardan biridir.

3- Bitki çayı

Diş ağrısına ne iyi gelir, sorusunun cevaplarından biri de bitki çaylarıdır. Antienflamatuar (iltihap önleyici) ve anti bakteriyel (bakteri önleyici) özelliklere sahip olduğu söylenen bazı çaylar vardır. Bunlar arasında nane, papatya, adaçayı ve siyah çay vardır. Diş ağrısına karşı kullanmak için bu çaylardan herhangi birinden bir bardak hazırlanır, soğumaya bırakılır ve sonra etkilenen bölge birkaç dakika çalkalanır.

Bu, günde birkaç kez tekrarlanabilir. Buradaki temel nokta, çayla en az iki dakika boyunca ağzınızı çalkalamanızdır. Taze ve kaliteli bir çay, daha fazla değerli madde içerdiği için idealdir. Eczaneden hazır papatya tentürleri de satın alabilirsiniz. Bu, daha sonra gargara solüsyonu olarak kullanılabilmesi için prospektüse göre seyreltilmelidir.

4- Soğan

Soğan, birçok uçucu yağ ve diğer bileşikleri içerdiğinden, iltihaplanmaya ve ortaya çıkan diş ağrısına karşı etkilidir. Soğanı soyup küçük küpler halinde doğrayıp temiz bir beze sararsınız. Soğan torbası daha sonra en az 30 dakika ağrılı bölgenin dışına yerleştirilir.

Akut diş ağrısı durumunda, taze kesilmiş bir soğan dilimini yanak ve diş eti arasına itip orada birkaç dakika bekletmek veya bir parça çiğ soğan çiğnemek de mümkündür. Soğanın antimikrobiyal (mikrop önleyici) ve antiseptik özellikleri vardır. Bu yüzden bakterileri de öldürebilirler.

5- Çay ağacı yağı

Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusuna verilecek cevaplardan bir diğeri ise çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağını diş ağrısına karşı kullanmak için 250 mililitre ılık su üzerine serpiştirilmiş beş damla yağ ile durulayın. En iyi ihtimalle, bu rahatlama sağlar. Uçucu yağ sadece diş ağrısı için değil, aynı zamanda iltihaplanma için de kendini kanıtlamıştır.

Dikkat: Çay ağacı yağı kontrollü olarak organik kalitede satın alınmalıdır ve asla seyreltilmeden kullanılmamalıdır ve yutulmamalıdır.

Çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

6- Tuzlu su

Diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de tuzlu sudur. Birçok insan için, tuzlu su ile gargara diş ağrısı için çok etkili bir başlangıç ​​tedavisidir. Yarım çay kaşığı tuzu yaklaşık 200 mililitre ılık suda eritin. Bu durumda su birazcık ısınacağından soğumasına izin verilir, çünkü ısı iltihabı teşvik eder ve böylece ağrıyı artırır.

Ağız daha sonra tuzlu su ile iki dakika çalkalanır ve sonra tükürülür. İşlem diş ağrısı geçene kadar tekrarlanır. Tuzlu suyun enfeksiyonlu bölgeden bakterileri çıkardığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olarak diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında olduğu iddia edilmektedir.

Dikkat: Tuzlu su yutulmamalıdır.

7- Sarımsak

diş ağrısına ne iyi gelir
Sarımsak, diş ağrısına iyi gelir.

Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusunun bir diğer cevabı ise sarımsaktır. Sarımsak, içerdiği temel maddeler sayesinde iltihap önleyici ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu sayede diş ağrısını gidermeye ve iyileşme sürecini canlandırmaya yardımcı olur.

Kullanmak için, preslenmiş bir diş sarımsağı biraz Himalaya tuzu ile karıştırın ve yaklaşık on dakika boyunca bu karışımı etkilenen dişe uygulayın. Bir diğer alternatif ise, bir diş sarımsak çiğnemektir. Uygulama günde birkaç kez tekrarlanabilir.

Sarımsağın faydaları nelerdir?

8- Alkol

Diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusunu duyan herkesin aklına ilk gelecek şeylerden birisi alkoldür. Hacimce en az yüzde 40 olan yüksek alkol oranı, tıpta dezenfektan olarak kullanılır, çünkü bakteri ve diğer patojenleri birkaç saniye içinde öldürür. Bu nedenle alkol, diş ağrısı için uygun bir ev ilacıdır.

Alkol içilmez, ancak gargara olarak küçük bir yudum kullanılır ve sonra tükürülür. En iyi şekilde faydalanmak için, ağrıyı hafifletme etkisini artırdığı için soğutulabilir.

Dikkat: Çocuklar bu ev ilacını kullanmamalıdır çünkü alkol ayrıca ağız mukozasından emilir.

9- Taze milano lahanası yaprakları

Diş ağrısına iyi gelen şeyler içinde milano lahanası önemli bir maddedir. Milano lahanası, diş eti iltihabı üzerinde dekonjestan etkiye sahip bazı enzimler içerir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, taze milano lahanası yapraklarını kullanmak ve bunları nemli bir keten beze koymaktır. Nemli bir beze koyduktan sonra ağrıyan yanakta tutabilirsiniz. Yarım saat sonra analjezik etki başlayacaktır.

10- Oksijenli su (hidrojen peroksit)

Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusuna verilecek cevaplardan birisi de halk arasında oksijenli su olarak bilinen şeydir.

Hidrojen peroksit kuaförde standart bir ağartma maddesidir. Bunun haricinde ecza dolaplarında da bulunması gereken bir şeydir. Oksijenli su, yaraları dezenfekte etmek ve bakteriler, virüsler ve mantarlarla savaşmak için iyidir. Bunlar genellikle diş ağrısının sebebidir. Etkili bir ağrı kesici olarak suya çok az miktarda koyarak gargara yapabilirsiniz.

Dikkat: Çözeltiyi yutmamalı, tükürmelisiniz.

11- Propolis (arı reçinesi)

Diş ağrısına ne iyi gelir? Elbette diş ağrısına propolis olarak da bilinen arı reçinesi de iyi gelir! Propolis ile arılar bize diş ağrısı için etkili bir çare vermiştir. Bu madde iltihabı engeller ve etkilenen bölgeyi dezenfekte eder. Ayrıca yenileyici bir etkiye sahiptir ve iyileşmeyi destekler. Arı reçinesi, seyreltilmeden doğrudan ağrılı dişe tentür olarak veya diş ağrısına karşı ağız çalkalama olarak su ile seyreltilerek uygulanabilir ve diş ağrısına iyi gelebilir.

Propolis faydaları ve zararları nelerdir?

12- Ardıç meyvesi

Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusuna verilecek bir diğer cevap ise ardıçtır. Ardıç meyvesinin de diş ağrısı için ev ilacı olarak uygun olduğu söylenmektedir. Bu etkiyi sağlamak için meyveler yavaşça çiğnenir. Ardıç, bakteri önleyicidir ve kanı arındırıcı etkiye sahiptir. Meyveyi çiğ olarak çiğnemek, içindeki maddeleri serbest bırakır ve ağızdaki virüs ve bakterilerle savaşır. Güzel yan etki olarak; meyveler ayrıca ağız kokusunu önler ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Dikkat: Ardıç meyveleri sindirimi destekler ve aşırı tüketilmemelidir.

13- Çörek otu yağı

Diş ağrısına ne iyi gelir?” sorusuna vereceğimiz cevaplar henüz bitmedi! Diş ağrısına iyi gelen şeyler arasında çörekotu da vardır.

Çörek otu sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Avrupa’da ve Asya’da da doğal tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bitkinin süper gücü, yağın elde edildiği tohumlarında yatmaktadır. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, uçucu yağlar, amino asitler ve daha birçok faydalı maddeler içerir.

Diş ağrısını geçirmesiyle ilgili olarak özellikle iltihap önleyici, analjezik ve bakteri önleyici etkileri öne çıkmaktadır. Bundan faydalanmanın en iyi yolu, biraz su ile seyreltilen yağla birkaç dakika boyunca gargara yapmaktır. Çörek otu yağı diş ağrısına iyi gelen şeyler konusunda önemli bir maddedir.

Diş ağrısına iyi gelen diğer şeyler

diş ağrısına iyi gelen şeyler
Diş ağısına iyi gelen diğer şeyleri de öğrenmek faydanıza olacaktır.

Diş ağrısına iyi gelen diğer şeyleri de aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 1. Elma sirkesi:
  Bir pamuğu elma sirkesine batırın ve ağrıyan dişe tutun. Evde elma sirkesi yoksa normal beyaz sirke de kullanılabilir.
 2. Vanilya özü:
  Bir parça pamuğu vanilya özüne batırın ve ağrıyan bölgeye koyun. Nane, limon ve badem özleri kullanmak da aynı sonucu verir.
 3. Kekik yağı:
  Kekik yağı, ılık su veya zeytinyağı ile karıştırılabilir. Karışıma bir pamuk batırın ve ardından ağrıyan dişin üzerine koyun.
 4. Zencefil:
  Acıyı azaltmak için taze bir zencefil parçası çiğneyin. Zencefil, diş ağrılarını büyük ölçüde yatıştırır.
 5. Limon:
  Ağrıyan bölgeye limon dilimi de uygulanabilir. Bir limon dilimi ısırmak da ağrının çabuk geçmesini sağlar.
 6. Nane yaprakları:
  Ağrıyı hafifletmek için kuru veya taze nane yaprakları da kullanılabilir. Ağzınıza biraz nane yaprağı koyun ve çiğnemeye başlayın.
 7. Guava ve ıspanak yaprakları: Biraz guava veya ıspanak yaprakları çiğneyin ya da önceden ıslatılmış yaprakları sorunlu bölgeye uygulayın. Pişmiş guava yaprakları ve tuz karışımı da gargara görevi görebilir.
 8. Acı biber:
  Acı biber ve sudan bir macun yapın. Bu karışımı ağrıyan bölgeye uygulayın.
 9. Kabartma tozu:
  Biraz suyla kabartma tozunu karıştırın ve ardından bu karışımı ağrıyan dişe uygulayın.
 10. Buğday çimi:
  Sadece buğday çimi çiğnemek veya buğday çimi suyunu gargara olarak kullanmak da diş ağrıları için etkili bir çözümdür.
 11. Karabiber:
  Karabiber ve tuz karışımı yapın. Bu karışımı bir süre ağzınızda tutun. Bu şekilde rahatlama sağlayacaksınız.

Diş ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Diş ağrısı genellikle çok rahatsız edicidir ve hatta bazen dayanılmazdır. Böyle durumlarda “diş ağrısı nasıl geçer?” sorusunun cevabı hepimiz için önemlidir. Diş ağrısının çeşitli nedenleri vardır. Ev ilaçları bunları bir şekilde hafifletebilir, ancak tetikleyicileri ortadan kaldıramaz.

Vücudun kendi kendini iyileştirme güçleri, diş ve diş eti söz konusu olduğunda oldukça çaresizdir. Bu nedenle daha fazla sorun yaşamamak için diş hekimine gitmek kaçınılmazdır. Aynı şey kapsamlı diş bakımı için de geçerlidir, çünkü aynı zamanda gereklidir. Bu, diş çürüğü veya periodontitis gibi çeşitli diş hastalıklarını önleyebilir.

Hedefe yönelik diş tedavisi olmaksızın diş sorunları ortadan kaldırılamazlar ve bu durum protezlerin yaygın bir nedenidir. Dişlerinizi sağlıklı tutmak ve uzun süre kullanmak istiyorsanız, dişlerinize özenle ve dikkatle bakmalısınız, tıpkı bir bebeğe bakar gibi.


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.
Kaynak
123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu