Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Diş ağrısı birçok neden kaynaklanabilir ve ağrı bazen korkunç boyutlarda olabilir. En iyisi bir hekime görünmek olsa da, rahatlama sağlayacak yöntemler de vardır. Bunları aşağıdan bulabilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Diş ağrısı hakkında

Diş ağrısı rahatsız edici bir olaydır. Genellikle ağrı tamamen uygunsuz bir anda gelir ve o durumda diş hekimine gitmenizin imkanı yoktur. Diş hekiminden randevu almak hemen mümkün değilse de, diş ağrısına iyi gelen bazı şeyler vardır. Hangi doğal ev ilaçlarının ağrıya karşı yardımcı olduğunu aşağıda detaylarıyla irdeledik.

Diş ağrısı nasıl ortaya çıkar?

Dişler hiçbir şekilde cansız değildir. Aksine her diş sadece kan damarlarını değil sinir liflerini de içerir. Bunlar çene kemiğindeki açıklıklardan aşağıya dişin köküne nüfuz eder ve pulpanın ortasında yer alır. Sinir lifleri, en küçük uyaranlara çok hassas tepki verir.

Koruyucu bir dentin ve diş minesi tabakası, pulpayı çevreler ve onu ısı veya yiyecek parçacıklarından kaynaklanan tahrişten korur. Diş çürüğü veya periodontitis gibi diş hastalıklarında ise bu doğal bariyer yok edilir, böylelikle tahriş edici maddeler dişin içine engelsiz bir şekilde girebilir ve sonuç olarak korkunç diş ağrısı gelişebilir.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısına iyi gelen şeyler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

1- Buz torbası

Bir çürük varsa, bölge genellikle yaklaşık on dakika buz torbası ile soğutulur ve diş ağrınız varsa buzla soğutma ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kan damarları, düşük sıcaklıklardan dolayı daralır, böylece içlerinden daha az kan akar. Bu, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olan bir tür anestezi görevi görür. Soğuk kompres sinir uçlarını uyuşturur.

Soğuk, ayrıca şişliği ve iltihabı hafifletir. Isı ise onları güçlendirdiği için uygun değildir. Isı durumunda artan kan akışı nedeniyle sinirler daha da zonklar. Bakteriler ayrıca sıcak bir ortamda özellikle iyi çoğalırlar. Bununla birlikte, buz torbası doğrudan cildin üzerine yerleştirilmez, bunun yerine kuru veya ıslak bir havluya sarılır. Gerektiği kadar günde birkaç kez kullanılabilir.

2- Karanfil

Karanfil, özellikle şiddetli noktasal diş ağrısı için geçerli olan, diş ağrısı için denenmiş ve test edilmiş bir ev ilacıdır. Nedeni, ağrı kesici işlevi olarak içerdiği öjenoldür. Karanfili ısırdığınızda ojenol serbest bırakılır. Daha sonra etkisini göstermesi için biraz beklemek gerekir.

Doğal antiseptik özelliği sayesinde iltihabı da azaltır. Kuru karanfil kullanımına ek olarak karanfil yağı kullanmak da mümkündür. Bir parça pamuk yünü üzerine karanfil yağı sürebilir ve sonra ağrı geçene kadar birkaç dakika dişin üzerine koyabilirsiniz.

Birçoğu ayrıca karanfil yağını bir bardak suya koyar ve gargara olarak kullanır. Uygulamalar günde birkaç kez tekrarlanabilir. Aktif bileşen öjenol ayrıca diş hekimliğinde, örneğin periodontal hastalığı tedavi etmek için de kullanılır.

3- Gargara olarak bitki çayı

Antienflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu söylenen bazı çaylar vardır. Bunlar arasında nane, papatya, adaçayı ve siyah çay vardır. Diş ağrısına karşı kullanmak için bu çaylardan herhangi birinden bir bardak hazırlanır, soğumaya bırakılır ve sonra etkilenen bölge birkaç dakika çalkalanır.

Bu, günde birkaç kez tekrarlanabilir. Buradaki temel nokta, çayla en az iki dakika boyunca ağzınızı çalkalamanızdır. Taze ve kaliteli bir çay, daha fazla değerli madde içerdiği için idealdir. Eczaneden hazır papatya tentürleri de satın alabilirsiniz. Bu, daha sonra gargara solüsyonu olarak kullanılabilmesi için prospektüse göre seyreltilir.

4- Soğan

Soğan, birçok uçucu yağ ve diğer bileşikleri içerdiğinden, iltihaplanmaya ve ortaya çıkan diş ağrısına karşı etkilidir. Soğanı soyup küçük küpler halinde doğrayıp temiz bir beze sararsınız. Soğan torbası daha sonra en az 30 dakika ağrılı bölgenin dışına yerleştirilir.

Akut diş ağrısı durumunda, taze kesilmiş bir soğan dilimini yanak ve diş eti arasına itip orada birkaç dakika bekletmek veya bir parça çiğ soğan çiğnemek de mümkündür. Soğanın antimikrobiyal ve antiseptik özellikleri vardır. Bu yüzden bakterileri de öldürebilirler.

5- Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağını diş ağrısına karşı kullanmak için 250 mililitre ılık su üzerine serpiştirilmiş beş damla yağ ile durulayın. En iyi ihtimalle, bu rahatlama sağlar. Uçucu yağ sadece diş ağrısı için değil, aynı zamanda iltihaplanma için de kendini kanıtlamıştır.

Dikkat: Çay ağacı yağı kontrollü olarak organik kalitede satın alınmalıdır, ve asla seyreltilmeden kullanılmamalıdır ve yutulmamalıdır.

6- Antienflamatuar olarak tuzlu su

Birçoğu için, tuzlu su ile gargara diş ağrısı için çok etkili bir başlangıç ​​tedavisidir. Yarım çay kaşığı tuzu yaklaşık 200 mililitre ılık suda eritin. Bu durumda su birazcık ısınacağından soğumasına izin verilir, çünkü ısı iltihabı teşvik eder ve böylece ağrıyı artırır.

Ağız daha sonra tuzlu su ile iki dakika çalkalanır ve sonra tükürülür. İşlem diş ağrısı geçene kadar tekrarlanır. Tuzlu suyun enfeksiyonlu bölgeden bakterileri çıkardığı ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olduğu da iddia edilmektedir.

Dikkat: Tuzlu su yutulmamalıdır.

7- Sarımsak

Sarımsak, içerdiği temel maddeler sayesinde antienflamatuar ve antibiyotik özelliklere sahiptir ve bu sayede diş ağrısını gidermeye ve iyileşme sürecini canlandırmaya yardımcı olur. Kullanmak için, preslenmiş bir diş sarımsağı biraz Himalaya tuzu ile karıştırın ve yaklaşık on dakika boyunca bu karışımı etkilenen dişe uygulayın. Bir diğer alternatif ise, bir diş sarımsak çiğnemektir. Uygulama günde birkaç kez tekrarlanabilir.

8- Dezenfekte etmek için alkol

Hacimce en az yüzde 40 olan yüksek alkol oranı, tıpta dezenfektan olarak kullanılır, çünkü bakteri ve diğer patojenleri birkaç saniye içinde öldürür. Bu nedenle alkol, diş ağrısı için uygun bir ev ilacıdır.

Alkol içilmez, ancak gargara olarak küçük bir yudum kullanılır ve sonra tükürülür. En iyi şekilde faydalanmak için, ağrıyı hafifletme etkisini artırdığı için soğutulabilir.

Dikkat: Çocuklar bu ev ilacını kullanmamalıdır çünkü alkol ayrıca ağız mukozasından emilir.

9- Taze milano lahanası yaprakları

Milano lahanası, diş eti iltihabı üzerinde dekonjestan etkiye sahip bazı enzimler içerir. Bunu yapmanın en iyi yolu, taze milano lahanası yapraklarını kullanmak ve bunları nemli bir keten beze koymaktır. Nemli bir beze koyduktan sonra ağrıyan yanakta tutabilirsiniz. Yarım saat sonra analjezik etki başlar.

10- Oksijenli su (hidrojen peroksit)

Hidrojen peroksit kuaförde standart bir ağartma maddesidir. Bunun haricinde ecza dolaplarında da bulunması gereken bir şeydir. Oksijenli su, yaraları dezenfekte etmek ve bakteriler, virüsler ve mantarlarla savaşmak için iyidir. Bunlar genellikle diş ağrısının sebebidir. Etkili bir ağrı kesici olarak suya çok az miktarda koyarak gargara yapabilirsiniz.

Dikkat: Çözeltiyi yutmamalı, tükürmelisiniz.

11- Propolis (arı reçinesi)

Propolis ile arılar bize diş ağrısı için etkili bir çare vermiştir. Bu madde iltihabı engeller ve etkilenen bölgeyi dezenfekte eder. Ayrıca yenileyici bir etkiye sahiptir ve iyileşmeyi destekler. Arı reçinesi, seyreltilmeden doğrudan ağrılı dişe tentür olarak veya diş ağrısına karşı ağız çalkalama olarak su ile seyreltilerek uygulanabilir.

12- Ardıç meyvesi

Ardıç meyvesinin de diş ağrısı için ev ilacı olarak uygun olduğu söylenmektedir. Bunu yapmak için meyveler yavaşça çiğnenir. Ardıç, antibakteriyel ve kanı arındırıcı etkiye sahiptir. Meyveleri çiğnemek, içindeki maddeleri serbest bırakır ve ağızdaki virüs ve bakterilerle savaşır. Güzel yan etki olarak; meyveler ayrıca ağız kokusunu önler ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Dikkat: Ardıç meyveleri sindirimi destekler ve aşırı tüketilmemelidir.

13- Çörek otu yağı

Çörek otu sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Avrupa’da ve Asya’da da doğal tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bitkinin süper gücü, yağın elde edildiği tohumlarda yatmaktadır. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra, uçucu yağlar, amino asitler, kumarinler ve saponinler içerir.

Diş ağrısını geçirmesiyle ilgili olarak özellikle antienflamatuar, analjezik ve antibakteriyel etkileri öne çıkmaktadır. Bundan faydalanmanın en iyi yolu, biraz su ile seyreltilen yağla birkaç dakika boyunca gargara yapmaktır.

Diş ağrısı için ne zaman doktora görünmeli?

Çekilme hissi, zonklama veya donuk bir ağrı. Diş ağrısı genellikle çok rahatsız edicidir ve hatta bazen dayanılmazdır. Çeşitli nedenleri vardır. Ev ilaçları bunları bir şekilde hafifletebilir, ancak tetikleyicileri ortadan kaldıramaz.

Vücudun kendi kendini iyileştirme güçleri, diş ve diş eti söz konusu olduğunda oldukça çaresizdir. Bu nedenle daha fazla sorun yaşamamak için diş hekimine gitmek kaçınılmazdır. Aynı şey kapsamlı diş bakımı için de geçerlidir, çünkü aynı zamanda gereklidir. Bu, diş çürüğü veya periodontitis gibi çeşitli diş hastalıklarını önleyebilir.

Hedefe yönelik diş tedavisi olmaksızın diş sorunları ortadan kaldırılamazlar ve bu durum protezlerin yaygın bir nedenidir. Dişlerinizi sağlıklı tutmak ve uzun süre kullanmak istiyorsanız, dişlerinize özenle ve dikkatle bakmalısınız, tıpkı bir bebeğe bakar gibi.


Kaynak:


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Bülent Yaşar Aslan
Merhabalar, 34 yaşındayım. Ankara Üniversitesinde Diş Hekimliği fakültesinde eğitim gördüm. Bir süredir kendi özel kliniğimi çalıştırıyorum ve hobi olarak Medikal Rehber sitesinde ağız ve diş sağlığı ile ilgili yazılar yazıyorum. Bazen de konuyla ilgili yazılanları kontrol ederek onaylıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.