Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Diş Eti İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Diş eti iltihabı nedir?

Diş eti iltihabı, diş eti çizgisi boyunca ve diş eti altında plak birikmesi nedeniyle diş etlerinde tahrişe, kızarıklığa ve şişmeye neden olan bir enfeksiyon biçimidir. Diş eti iltihabında bakteriler, dişlere yapışan ve daha fazla bakteri üremesine izin veren plakta yaşar ve gelişir.

Diş eti iltihabı çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişebilir. En yaygın olarak, insanlar, diş eti çizgisi boyunca ve altında plak birikmesine neden olan ağız temizliği eksikliğinden dolayı diş eti iltihabına yakalanır. Bu şekilde dişler plakla kaplandığında, diş eti iltihabı ve enfeksiyon olasılığı ortaya çıkar.

Diş eti iltihabı belirtileri çok hafif olabilir veya bazen insanı rahatsız edecek derecede şiddetli olabilir. Bu enfeksiyonda hastalığın seyri ve şiddeti bireyler arasında büyük ölçüde değişir. Bazı insanlar bu duruma sahip olduklarının farkında olmayabilirken, bazılarında ise diş etindeki iltihap kanama, şişlik, hassasiyet ve ağız yaralarına neden olabiliyor.

Diş eti iltihabı neden olur?

Diş eti iltihabı, diş etlerinin enfeksiyon ve mikrop kapmasına neden olan birçok faktörden kaynaklanabilir. Dişlerde plak birikimine bağlı enfeksiyon, birçok diş eti iltihabı vakasından sorumludur. Plak, bakterilerden oluşan bir biyofilmdir ve çok yapışkandır, bu nedenle dişlere yapışır. Plak birikimi diş eti çizgisinin iltihaplanmasına, şişmesine ve kanamasına neden olur. Bu nedenle ağız ve diş sorunları, günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi iyi ağız hijyeni sağlamayan kişilerde daha sık görülür.

Diş eti iltihabının daha az yaygın nedenleri, yanlış hizalanmış dişler, pürüzlü dolgu kenarları ve kötü oturan veya temiz olmayan ağız aparatları gibi diş etlerini tahriş eden çeşitli durumların sonucu olabilir. Doğum kontrol ilaçları ve bizmut ve kurşun gibi ağır metaller de diş eti sorunları ile ilişkilidir. Hormonal değişiklikler nedeniyle ergenlik veya erken yetişkinlik döneminde de diş etlerinde iltihap gelişebilir.

Diş eti iltihabı açısından kimler risk altındadır?

Aşağıdakiler gibi bir dizi faktör diş eti iltihabı gelişme riskini artırsa da risk faktörlerine sahip tüm insanlar bu durumu geliştirmeyecektir.

 1. Ağız bakımına önem vermemek
 2. Tütün ve tütün ürünleri kullanmak
 3. İlerleyen yaş (yaşlılık)
 4. Ağız kuruluğu
 5. Sağlıksız beslenme
 6. C vitamini eksikliği
 7. Dişlerin çarpık olması
 8. Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar ve diğer durumlar olması
 9. Epilepsi için kullanılan ilaçlar
 10. Diğer ilaçlar
 11. Hormonal değişiklikler (hamilelik ve adet dönemindekiler gibi)
 12. Çeşitli genetik hastalıklar
 13. Bazı enfeksiyon türleri

Riskinizi azaltmak

Diş eti iltihabı riskinizi şu şekilde azaltabilirsiniz:

 1. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamak
 2. Diş ipi kullanmak
 3. Düzenli diş temizliği yaptırmak
 4. Ağız kuruluğu varsa tedavi olmak
 5. Yumuşak diş fırçası kullanmak
 6. Elektrikli diş fırçası kullanmak

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Diş etinde iltihapla en yaygın belirtileri ağızdaki rahatsızlıklarla ilişkilidir ve şunları içerir:

 1. Ağız kokusu
 2. Diş eti kanaması
 3. Diş etlerinde renk değişikliği
 4. Diş eti hassasiyeti
 5. Ağız yaraları
 6. Diş eti çekilmesi
 7. Diş eti şişmesi

Ne zaman diş hekimine görünmeli?

Diş etlerinizdeki enfeksiyon veya iltihabın herhangi bir belirtisini fark ederseniz, diş hekiminizden randevu almanızda ve muayene olmanızda fayda vardır. Tedaviyi ne kadar erken alırsanız, diş etindeki iltihaptan kaynaklanan hasarı tersine çevirme ve diğer ciddi diş sorunlarına ilerlemesini önleme şansınız o kadar artar.

Diş eti iltihabı nasıl geçer?

Dişeti iltihabı tedavisi, diş hekiminizden profesyonel diş bakımı almakla başlar. Diş etinde iltihap olup olmadığını belirlemek için diş hekiminiz ağzınızı ve dişlerinizi inceleyecektir. İnflamasyonun (iltihabın) dişlerinize, kemiklere, bağlara ve diğer destekleyici yapılara yayılıp yayılmadığını belirlemek için röntgen de çekebilir.

İyi ağız hijyeni, diş etindeki enfeksiyonun tedavisinin temel dayanağıdır ve oldukça etkilidir. Doktorunuzun belirlediği tedavi planınızı tam olarak takip etmeniz önemlidir.

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Diş etindeki iltihap tedavisinde etkili olan ağız hijyeni uygulamaları şunları içerir:

 1. Antibakteriyel ağız gargaraları kullanmak
 2. Diş hekiminizin önerdiği diş fırçası ve macunu ile dişleri düzenli olarak fırçalamak
 3. Diş ipi ile profesyonel diş temizliği yaptırmak
 4. Yanlış hizalanmış dişlerin onarımını yaptırmak
 5. Uygun olmayan dental ve ortodontik aletlerin değiştirilmesi

Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

Diş eti iltihabına iyi gelen şeyler

 1. Dişlerinizi günde iki kez veya daha da iyisi her yemekten veya atıştırmadan sonra fırçalayın.
 2. Yumuşak bir diş fırçası kullanın ve en az üç ila dört ayda bir değiştirin.
 3. Plak ve diğer tortuları gidermede daha etkili olabilecek elektrikli diş fırçası kullanmayı düşünün.
 4. Günlük olarak sağlıklı ve organik diş ipi kullanın.
 5. Dişleriniz arasındaki plağı azaltmaya yardımcı olması için ağız durulaması kullanın.
 6. Dişlerinizin arasını temizlemek için özel olarak tasarlanmış diş macunu, diş arası fırçası veya diş çubuğu gibi ürünler kullanın.
 7. Diş hekiminizin önerdiği programa göre düzenli olarak profesyonel diş temizliği yaptırın.
 8. Tütün, tütün ürünleri, alkol ve yasadışı madde kullanmayın.

Diş eti iltihabıyla ilgili komplikasyonlar nelerdir?

Doktorunuzun veya diş hekiminizin size uygun gördüğü tedavi planını takip ederek ciddi komplikasyon riskinizi en aza indirmeye yardımcı olabilirsiniz.
Diş etindeki herhangi bir iltihapla ilgili olası komplikasyonlar şunları içerir:

 • Diş eti veya çene kemiklerinizin enfeksiyonu veya apsesi
 • Periodontitis (dişleri ve kemikleri tutan diş eti çizgisinin enfeksiyonu)
 • Diş eti iltihabının kronikleşmesi veya tekrarlaması
 • Hendek ağzı (ağzın bakteriyel bir enfeksiyonu)

Diş eti iltihabı nasıl önlenir?

Dişteki herhangi bir iltihabın önlenmesi için kişisel bakım kategorileri arasında, ağız ve diş sağlığına yönelik uygulamalar oldukça önemlidir. Diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi adına düzenli temizlik ve uygun beslenme kriterlerine uyulması gerekir.

Günde en az 2 kez olmak şartıyla düzenli diş fırçalamak, yemek sonrası artıkların ve plakların diş eti ceplerine yerleşmesi engellenebilir. Ayrıca fırçalama işleminin ardından diş ipi kullanılması, fırçanın ulaşamadığı bölgelerde tam temizlik ve koruma sağlar.

Diş etinde enfeksiyon ortaya çıkmasındaki pek çok etken arasında, en yaygın sebepler besin artıkları ve tartar – plak oluşumlarıdır. Bu sebeple düzenli temizlik ve uygun beslenme diş etinde herhangi bir iltihap oluşum riskini azaltır.

Diş eti enfeksiyonun ilerleyişini durdurmak ve tekrar etmesini önlemek adına diş hekimlerince gerçekleştirilen profesyonel diş temizliği, alınabilecek etkili önlemlerden biridir. Bu işlemler, profesyonel bir hekim tarafından uygun şekilde gerçekleştirildiğinden, oldukça etkilidir.

Video


YASAL UYARI! Sitemizde bulunan yazılar tamamen ön bilgi amaçlıdır ve herhangi bir yönlendirme, tavsiye taşımamaktadır. Hiçbir ilacı, tedaviyi ya da sağlığınızla ilgili herhangi bir şeyi, doktorunuzdan habersiz uygulamamalısınız. Bu konuda tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu