Dışkıdan ve Makattan Kan Gelmesi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Dışkıdan veya makattan kan gelmesi nedenleri aşağıda göreceğiniz gibi birçok şey bulunabilir ve bunların bazıları oldukça ciddidir.

10.03.2020
348
Dışkıdan ve Makattan Kan Gelmesi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedir, ne demektir?

Tuvaletinizi bitirir ve klozette, tuvalet kağıdında veya dışkıda az miktarda parlak kırmızı veya siyahımsı kan fark ederseniz, dışkıdan ve makattan kan gelmesi durumunu yaşıyor olabilirsiniz ve buna aynı zamanda rektal kanama da denir.

Rektal kanamanın birçok nedeni vardır ve sindirim sisteminiz boyunca daha zayıf veya anormal bir alanın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Cleveland Clinic’e göre, hemoroid (basur) rektal kanama durumunun en sık nedenidir.

Bu ve diğer nedenler küçük rahatsızlıklar olsa da, çok fazla kan kaybediyorsanız rektal kanama gerçek bir endişe sebebi olabilir.

Rektal kanamaya eşlik eden olası belirtiler

Rektal kanamanın en belirgin belirtisi dışkıdan veya makattan kırmızı kan gelmesi veya klozet içinde gözle görülür kan veya kırmızı renkli dışkıdır. Bununla birlikte, farklı şeyleri gösterebileceğinden kanın rengine (ve dışkılarınızın rengine) dikkat etmeniz önemlidir, örneğin:

 • Parlak kırmızı kan, kolon veya rektum gibi alt gastrointestinal sistemde bir yerde kanamayı gösterir.
 • Koyu kırmızı veya şarap renginde kan, ince bağırsakta veya kolonun erken kısmında kanamayı gösterebilir.
 • Siyah, katran dışkıları midede veya ince bağırsağın üst kısmındaki kanamayı gösterebilir.

Rektal kanama ile ilişkili vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gereken ek semptomlar şunları içerebilir:

 • Kafa karışıklığı
 • Bayılma
 • Duygu karışıklığı
 • Rektal ağrı
 • Karın ağrısı veya kramp

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedenleri nelerdir?

Rektal kanamanın nedenleri hafif ila ciddi arasında değişebilir. Rektal kanama ile ilişkili hafif nedenler şunlardır:

 • Anal çatlaklar
 • Kabızlık veya sert, kuru dışkı yapma
 • Anüs veya rektumda tahriş olan hemoroid veya damarlar
 • Dışkı geçerken zorlanan ve sonra kanama yapabilen rektum, kolon astarında polipler veya küçük doku büyümeleri

Daha ciddi rektal kanama nedenleri şunlardır:

Daha az görülen rektal kanama nedenleri arasında kan pıhtılaşma bozuklukları ve bazı gıda türlerine alerjik reaksiyonlar bulunur.

Ne zaman doktora görünmeli?

Şiddetli rektal kanama tıbbi bir acil durum oluşturabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız acil servise gitmelisiniz:

 • Soğuk, rutubetli cilt
 • Kafa karışıklığı
 • Sürekli rektal kanama yaşama
 • Bayılma
 • Ağrılı karın krampları
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Şiddetli anal ağrı
 • Şiddetli mide bulantısı

Rektumdaki küçük kan damlalarının kanaması gibi daha az şiddetli rektal kanama yaşarsanız doktorunuzu görmek için randevu almalısınız. Bununla birlikte, az miktarda rektal kanama hızlı bir şekilde büyük bir miktara dönüşebileceğinden, erken aşamalarda tedavi aramak önemlidir.

Rektal kanama nedenleri nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi sorarak başlayacaktır. Sorular kanamayı ilk fark ettiğinizde, yaşadığınız semptomları ve kanın hangi renkte olduğunu içerebilir.

Doktorlar genellikle etkilenen bölgeyi kontrol etmek için görsel veya fiziksel bir muayene yapar. Bu, hemoroid gibi anormallikleri kontrol etmek için anüs içine eldivenli, yağlanmış bir parmağın sokulmasını içerebilir.

Bazen rektal kanama endoskopik prosedürler gerektirebilir. Bu, anüse ince, esnek ışıklı bir aletin eklenmesini içerir. Aletin sonunda, doktorun bölgeyi herhangi bir kanama belirtisini saptamak için görmesini sağlayan bir kamera vardır.

Rektal kanamayı görüntülemek için endoskopik prosedürlerin örnekleri arasında sigmoidoskopi veya kolonoskopi bulunur.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir?

Rektal kanama tedavileri nedene ve ciddiyete bağlıdır.

Sıcak banyo yaparak hemoroid ağrısını ve rahatsızlığını hafifletebilirsiniz. Reçetesiz satılan veya reçeteli kremlerin uygulanması da tahrişi azaltabilir.

Hemoroid ağrınız şiddetli veya hemoroid çok büyükse doktorunuz daha invaziv tedaviler önerebilir. Bunlar lastik bant ligasyonu, lazer tedavileri ve hemoroidin cerrahi olarak çıkarılmasını (hemoridektomi) içerir.

Hemoroidler gibi, anal çatlaklar kendi başlarına çözülebilir. Kullanılması gereken dışkı yumuşatıcılar, kabızlık ve anal fissür gibi sorunlara iyi gelebilir. Enfeksiyonlar bakterileri ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Kolon kanserleri, kanseri çıkarmak ve nüks riskini azaltmak için cerrahi, kemoterapi ve radyasyon gibi daha invaziv ve uzun süreli tedaviler gerektirebilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne  alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Kaynak: healthline.com


Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

YAZAR BİLGİSİ
Dr. Emrah Gürkan
20 Nisan 1984 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum ve özel bir hastanede çalışıyorum. Halkın sağlıklı ve kaliteli bilgilere ulaşması için Medikal Rehber sitesi için yazıyorum, bazen de yazılanları gözden geçirip onaylıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.