reklam
İç Hastalıkları

Dışkıdan ve Makattan Kan Gelmesi Nedenleri

Dışkıdan veya makattan kan gelmesi nedenleri aşağıda göreceğiniz gibi birçok şey bulunabilir ve bunların bazıları oldukça ciddidir.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedir, ne demektir?

Tuvaletinizi bitirir ve klozette, tuvalet kağıdında veya dışkıda az miktarda parlak kırmızı veya siyahımsı kan fark ederseniz, dışkıdan ve makattan kan gelmesi durumunu yaşıyor olabilirsiniz ve buna aynı zamanda rektal kanama da denir.

Rektal kanamanın birçok nedeni vardır ve sindirim sisteminiz boyunca daha zayıf veya anormal bir alanın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Cleveland Clinic’e göre, hemoroid (basur) dışkıdan ve makattan kan gelmesinin en sık nedenidir.

Bu ve diğer nedenler küçük rahatsızlıklar olsa da, çok fazla kan kaybediyorsanız gerçek bir problemin işareti olabilir.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedenleri nelerdir?

İşte madde madde dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedenleri:

1- Divertiküler hastalık

Burada, divertikül adı verilen küçük keseler veya cepler, bağırsak astarında gelişir ve buradan çıkıntı yapar. Yaşlı bireylerde yaygındır ve zamanla kolon duvarının zayıflamasının sonucu olarak sert dışkıların geçmesi sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

Divertiküler hastalık genellikle semptomlara neden olmaz, ancak divertikül bazen enfekte olur veya kanar. Bu hastalığa sahip kişilerin yaklaşık %15’i dışkıdan ve makattan kan gelmesi durumunu fark eder. Bununla birlikte, sorun genellikle ağrıya neden olmaz ve vakaların yaklaşık %80’inde durum kendiliğindem düzelir. Geçmeyen kanama, hastanede izleme ve kan transfüzyonu gerektirebilir.

2- Anal fissür

Bu, genellikle sert veya büyük bir dışkıyı geçmenin bir sonucu olarak anüsün ince, nemli kaplamasında küçük bir yırtık veya kesiktir. Bu dışkıdan ve makattan kan gelmesine ve ağrıya neden olabilir. Anal fissürlerin çoğu, özellikle diyet lifi alımının artması gibi basit değişiklikler yapılırsa, bazen ilaç veya ameliyat gerekmesine rağmen, tedavi olmaksızın düzelir.

3- Ülseratif kolit

Ülseratif kolit, kolon ve rektumun en içteki zarının kronik inflamasyonu ve ülserasyonu ile karakterize inflamatuar bir bağırsak hastalığıdır. Bazı durumlarda dışkıdan ve makattan kan gelmesine neden olabilir. Semptomlar yavaş yavaş gelişir, ancak durum güçten düşürücü ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Henüz bir tedavi geliştirilmemiştir, ancak semptomların tedavisi genellikle etkilidir.

4- Kolonun anjiyodisplazisi

makattan kan gelmesi

Bu durum, kolondaki yaşlanan kan damarlarında kırılgan hale gelen, şişen ve kırılan, kanamayla sonuçlanan değişiklik ile karakterizedir ve dışkıdan ve makattan kan gelmesine neden olabilir. Kanama yavaş olabilir ve sonunda anemiye neden olabilir veya şiddetli olabilir ve hastanede izleme ve kan transfüzyonu gerektirebilir.

5- Peptik ülserler

Peptik ülser, mide veya oniki parmak bağırsağında bulunan bir yaradır. Genellikle Helicobacter pylori organizması tarafından enfeksiyonun veya ibuprofen ve aspirin gibi anti-enflamatuar ilaçların devam eden kullanımının sonucudur. En yaygın semptom, stres veya baharatlı yiyecekler yemekle daha da şiddetlenebilen mide ağrısıdır.

6- Hemoroid

Hemoroid şişmiş damar demektir. Bu şişmiş damarlar anüste veya rektumda bulunur ve dışkıdan ve makattan kan gelmesinin en olası nedenidir. Genellikle bölgeyi zorlayan kabızlık veya doğum gibi yaygın sorunlardan kaynaklanır. Hemoroidler tehlikeli değildir, ancak rahatsız edici hale gelirlerse, birden fazla tedavi seçeneği mevcuttur.

7- Kolon polipleri ve kanser

Polipler, kolon astarında oluşan küçük büyümelerdir. Genellikle iyi huyludurlar, ancak boyutları artabilir, kanamaya başlayabilir ve potansiyel olarak kansere dönüşerek bağırsak kanserine yol açabilir. Kanser ilerleyene kadar keşfedilmezse bu ölümcül olabilir.

Rektum kanseri, kolonun son bölümünde ortaya çıkan kanserdir. Bağırsak ve rektum kanserleri birlikte kolorektal kanserler olarak adlandırılır. Sigara içen, aşırı kilolu veya aile geçmişinde kolon polipleri veya bağırsak kanseri olan kişilerle birlikte 50 yaş ve üstü kişilerde risk artmasına rağmen, herkes kolon polipleri geliştirebilir.

Kolorektal kanser sıklıkla çıplak gözle görülemeyen kanamalara neden olur. Bu nedenle, hastalığın seyrinde erken bulunan polipler genellikle çıkarılabildiğinden, bu hastalık için düzenli taramanın yapılması önemlidir, böylece birçok durumda kanser gelişmesi engellenir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi eğer şiddetliyse, tıbbi bir acil durum oluşturabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız acil servise gitmelisiniz:

 • Soğuk, rutubetli cilt
 • Kafa karışıklığı
 • Sürekli kanama yaşama
 • Bayılma
 • Ağrılı karın krampları
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Şiddetli anal ağrı
 • Şiddetli mide bulantısı

Rektumdaki küçük kan damlalarının kanaması gibi daha az şiddetli kanama yaşarsanız doktorunuzu görmek için randevu almalısınız. Bununla birlikte, az miktarda kanama hızlı bir şekilde büyük bir miktara dönüşebileceğinden, erken aşamalarda tedavi aramak önemlidir.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size belirtilerinizi sorarak başlayacaktır. Sorular kanamayı ilk fark ettiğinizde, yaşadığınız semptomları ve kanın hangi renkte olduğunu içerebilir.

Doktorlar genellikle etkilenen bölgeyi kontrol etmek için görsel veya fiziksel bir muayene yapar. Bu, hemoroid gibi anormallikleri kontrol etmek için anüs içine eldivenli, yağlanmış bir parmağın sokulmasını içerebilir.

Bazen rektal kanama endoskopik prosedürler gerektirebilir. Bu, anüse ince, esnek ışıklı bir aletin eklenmesini içerir. Aletin sonunda, doktorun bölgeyi herhangi bir kanama belirtisini saptamak için görmesini sağlayan bir kamera vardır.

Rektal kanamayı görüntülemek için endoskopik prosedürlerin örnekleri arasında sigmoidoskopi veya kolonoskopi bulunur.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nasıl tedavi edilir?

dışkıdan kan gelmesi

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi tedavileri nedene ve ciddiyete bağlıdır.

Sıcak banyo yaparak hemoroid ağrısını ve rahatsızlığını hafifletebilirsiniz. Reçetesiz satılan veya reçeteli kremlerin uygulanması da tahrişi azaltabilir.

Hemoroid ağrınız şiddetli veya hemoroid çok büyükse doktorunuz daha invaziv tedaviler önerebilir. Bunlar lastik bant ligasyonu, lazer tedavileri ve hemoroidin cerrahi olarak çıkarılmasını (hemoridektomi) içerir.

Hemoroidler gibi, anal çatlaklar kendi başlarına çözülebilir. Kullanılması gereken dışkı yumuşatıcılar, kabızlık ve anal fissür gibi sorunlara iyi gelebilir. Enfeksiyonlar bakterileri ortadan kaldırmak için antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Kolon kanserleri, kanseri çıkarmak ve nüks riskini azaltmak için cerrahi, kemoterapi ve radyasyon gibi daha invaziv ve uzun süreli tedaviler gerektirebilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Dışkıdan ve makattan kan gelmesi nasıl önlenir?

Dışkıdan ve makattan kan gelmesini önlemenin en iyi yolu, başlıca nedenlerini önlemektir. Hemoroidi önlemek için dışkılarınızı yumuşak tutmanız önemlidir, böylece kolayca geçebilirler. Bunu yapmak için bol sıvı tüketin ve lif içeriği yüksek bir diyet yapın. Dürtü hisseder hissetmez tuvalete gidin ve dışkıyı geçerken zorlanmaktan kaçının. Ayrıca, tuvalette oturduğunuz zamanınızı sınırlayın.

Anal fissürler, rektumu tahriş etmekten kaçınarak ve bölgeyi yumuşak mendiller, nemli bir bez veya pamuklu ped ile silerek önlenebilir. Sert veya kokulu tuvalet kağıdı kullanmayın.

Kolorektal kanser riski yüksek olan kişiler, başta kolonoskopi olmak üzere düzenli taramalara tabi tutulmalıdır. Kolorektal kanser taramaları kolon veya rektumdaki kanser öncesi polipleri tespit edebilir, böylece kansere dönüşmeden önce çıkarılabilirler. Taramalar, tedavinin başarılı olma olasılığı daha yüksek olduğunda kolorektal kanseri erken teşhis edebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. uptodate.com
 2. webmd.com
 3. medicinenet.com
 4. nhs.uk
 5. mayoclinic.org

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir