reklam
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Disparoni (Cinsel İlişkide Ağrı) Nedir?

Cinsel ilişkide ağrı olarak da bilinen disparoni nedir? Derin ve yüzeysel disparoni ne demektir? Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Doktora görünmek gerekir mi? Nasıl tedavi edilir? Ne iyi gelir? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Disparoni nedir?

Cinsel ilişki sırasında ağrı olan disparoni, yapısal sorunlardan psikolojik kaygılara kadar değişen nedenlerle ortaya çıkabilir. Birçok kadın hayatlarının bir noktasında cinsel ilişkide ağrı yaşar. Cinsel ilişki sırasında ağrı için tıbbi terim, ilişkiden hemen önce, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ortaya çıkan kalıcı veya tekrarlayan genital ağrı olarak tanımlanan disparonidir. Disparoni, derin ve yüzeysel olarak iki kategoriye ayrılabilir. Cinsel ilişkide ağrı yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Tedaviler ağrının nedenine odaklanır ve bu yaygın sorunu ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Disparoni neden olur?

Cinsel ilişkide ağrının fiziksel nedenleri, ağrının girişte mi (yüzeysel) yoksa derin itme ile mi oluştuğuna bağlı olarak değişir. Duygusal faktörler, birçok ağrılı ilişki türüyle ilişkilendirilebilir.

Yüzeysel disparoni

Yüzeysel disparoni, cinsel ilişki sırasındaki yüzeysel giriş çıkışla ortay açıkan ağrıdır. Penetrasyon sırasında yüzeysel (girişte) ağrı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörle ilişkilendirilebilir:

 • Yetersiz kayganlık: Bu genellikle yetersiz ön sevişmenin sonucudur. Menopoz veya doğumdan sonra veya emzirme sırasında östrojen seviyelerinde bir düşüş de bir neden olabilir. Bazı ilaçların cinsel isteği veya uyarılmayı etkilediği bilinmektedir, bu da kayganlığı azaltabilir ve cinselliği ağrılı hale getirebilir. Bunlara antidepresanlar, yüksek tansiyon ilaçları, yatıştırıcılar, antihistaminikler ve bazı doğum kontrol hapları dahildir.
 • Yaralanma, travma veya tahriş: Bu, bir kaza, pelvik cerrahi, kadın sünneti veya doğum kanalını genişletmek için doğum sırasında yapılan bir kesi (epizyotomi) nedeniyle yaralanma veya tahrişi içerir.
 • İnflamasyon, enfeksiyon veya cilt bozukluğu: Genital bölgenizdeki veya idrar yolunuzdaki bir enfeksiyon cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamanıza neden olabilir. Genital bölgenizdeki egzama veya diğer cilt problemleri de bir neden olabilir.
 • Vajinismus: Vajinal duvar kaslarının bu istemsiz spazmları penetrasyonu ağrılı hale getirebilir.
 • Doğuştan anormallik: Tam olarak oluşmuş bir vajinanın olmaması (vajinal agenezis) veya vajinal açıklığı tıkayan bir zarın (deliksiz kızlık zarı) gelişmesi gibi doğumda ortaya çıkan bir problem, disparoniye neden olabilir.

Derin disparoni

Derin disparoni, cinsel ilişki sırasında derinlikli giriş çıkışla ortaya çıkan ağrıdır. Bu şekilde ortaya çıkan ağrı, belli pozisyonlarda daha kötü olabilir.

Derin disparoni nedenleri şunları içerir:

 • Bazı hastalıklar ve koşullar: Bunlar arasında, endometriozis, pelvik inflamatuar hastalık, uterus prolapsusu, retrovert uterus, uterin fibroidler, sistit, irritabl bağırsak sendromu, pelvik taban disfonksiyonu, adenomyozis, hemoroid ve yumurtalık kistleri vardır.
 • Ameliyatlar veya tıbbi tedaviler: Histerektomi dahil pelvik cerrahiden kaynaklanan yara izi cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir. Radyasyon ve kemoterapi gibi kanser için tıbbi tedaviler de cinselliği ağrılı hale getiren değişikliklere neden olabilir.

Duygusal faktörler

Duygular, cinsel aktivite ile derinlemesine iç içe geçmiştir, bu nedenle cinsel ilişki sırasında ağrı probleminde rol oynayabilir.

Duygusal faktörler şunları içerir:

 • Psikolojik sorunlar: Kaygı, depresyon, fiziksel görünümünüzle ilgili endişeler, yakınlık korkusu veya ilişki sorunları, düşük düzeyde uyarılmaya ve bunun sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık veya ağrıya katkıda bulunabilir.
 • Stres: Pelvik taban kaslarınız, yaşamınızdaki strese tepki olarak kasılma eğilimindedir. Bu, cinsel ilişkide ağrıya katkıda bulunabilir.
 • Cinsel istismar geçmişi: Disparonisi olan herkesin cinsel istismar geçmişi yoktur, ancak istismara uğramışsanız bu bir rol oynayabilir.

Duygusal faktörlerin disparoni ile ilişkili olup olmadığını söylemek zor olabilir. İlk ağrı, tekrarlayan ağrı korkusuna yol açarak gevşemeyi zorlaştırabilir ve bu da daha fazla ağrıya yol açabilir. Cinselliği ağrıyla ilişkilendirirseniz cinsel ilişkiden kaçınmaya başlayabilirsiniz.

Disparoni belirtileri nelerdir?

disparoni belirtileri

Disparoni, yani cinsel ilişki sırasında ağrı probleminiz varsa, aşağıdakileri hissedebilirsiniz:

 • Sadece cinsel (penetrasyon) girişte ağrı
 • Tampon takmak dahil her türlü penetrasyonda ağrı
 • İtme sırasında derin ağrı
 • Yanma gibi ağrı veya sızlayan ağrı
 • İlişkiden saatler sonra süren zonklayıcı ağrı

Ne zaman doktora görünmeli?

Cinsel ilişki sırasında tekrarlayan ağrınız varsa, doktora görünmenizde fayda vardır. Sorunu tedavi etmek cinsel yaşamınıza, duygusal durumunuza ve kendinize olan güveninize yardımcı olabilir.

Disparoni için hangi doktora gidilir?

Cinsel ilişki sırasında ağrı için görünmeniz gereken ilk doktor kadın hastalıkları uzmanıdır. Eğer ağrınızın nedeni farklı bir durumsa, sizi ilgili bir doktora yönlendirecektir.

Disparoni nasıl teşhis edilir?

Cinsel ilişkide ağrı için tıbbi bir değerlendirme genellikle şunlardan oluşur:

 • Kapsamlı bir tıbbi geçmiş: Doktorunuz ağrınızın ne zaman başladığını, nerede olduğunu, nasıl hissettirdiğini ve her cinsel partnerde ve her cinsel pozisyonda olup olmadığını sorabilir. Doktorunuz ayrıca cinsel geçmişiniz, ameliyat geçmişiniz ve doğumunuz hakkında da bilgi isteyebilir. Utanç duygusunun doğru cevap vermenizi engellemesine izin vermeyin. Bu sorular ağrınızın sebebine dair ipuçları sağlar.
 • Pelvik muayene: Pelvik muayene sırasında doktorunuz cilt tahrişi, enfeksiyon veya anatomik problemlerin belirtilerini kontrol edebilir. Ayrıca cinsel organınıza bakabilir ve pelvik kaslarınıza hafif bir baskı uygulayarak ağrınızı bulmaya çalışabilir. Vajina duvarlarını ayırmak için spekulum adı verilen bir alet kullanılarak vajinanızın görsel muayenesi de yapılabilir. Cinsel ilişkide ağrı yaşayan bazı kadınlar, pelvik muayene sırasında da rahatsızlık hissederler. Çok ağrılıysa muayeneyi durdurmayı isteyebilirsiniz.
 • Diğer testler: Doktorunuz ağrılı ilişkinin belirli nedenlerinden şüphelenirse, pelvik ultrason da önerebilir.

Disparoni nasıl tedavi edilir?

disparoni tedavisi

Ağrının nedenine göre tedavi seçenekleri değişmektedir.

İlaç tedavisi

Bir enfeksiyon veya tıbbi durum cinsel ilişkide ağrı yapıyorsa, nedeni tedavi etmek sorununuzu çözebilir. Vajinal kuruluk sorunlarına neden olduğu bilinen ilaçları değiştirmek de semptomlarınızı ortadan kaldırabilir. Birçok menopoz sonrası kadın için cinsel ilişki sırasında ağrı, düşük östrojen seviyelerinden kaynaklı vajinal kuruluktur. Genellikle bu, doğrudan vajinaya uygulanan topikal östrojen ile tedavi edilebilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), vajinal kuruluk ile ilgili sorunları olan kadınlarda orta ila şiddetli disparoni tedavisi için ospemifene ilacını onaylamıştır. Ospemifene vajinal astarda östrojen gibi davranır. Dezavantajları, ilacın sıcak basmalarına neden olabilmesi ve felç, kan pıhtılaşması ve uterusun zarının kanseri riskini taşımasıdır.

Ağrılı ilişkiyi hafifletmek için başka bir ilaç da prasteron’dur. Her gün vajinanın içine yerleştirdiğiniz bir kapsüldür.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Diğer tedaviler

Aşağıdaki gibi ilaç dışı tedaviler de disparoniye yardımcı olabilir:

 • Duyarsızlaştırma tedavisi: Ağrıyı azaltabilecek vajinal gevşeme egzersizlerini öğrenirsiniz.
 • Danışmanlık ve terapi: Cinsel münasebet bir süredir acı verdiyse, tedaviden sonra bile cinsel uyarılmaya olumsuz bir duygusal tepki verebilirsiniz. Siz ve eşiniz, cinsel ilişki sırasında ağrı nedeniyle yakınlıktan kaçındıysanız, eşinizle iletişimi geliştirmek ve cinsel yakınlığı yeniden sağlamak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Bir danışman veya terapist ile konuşmak bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir. Bilişsel davranışçı terapi, olumsuz düşünce kalıplarını ve davranışlarını değiştirmede yardımcı olabilir.

Cinsel ilişkide ağrıya ne iyi gelir?

Siz ve partneriniz, aşağıdaki gibi cinsel rutininizde yapacağınız birkaç değişiklikle ağrıyı en aza indirebilirsiniz:

 • Pozisyonları değiştirmek: İtme sırasında keskin bir ağrınız varsa, üstte olmak gibi farklı pozisyonlar deneyebilirsiniz. Bu pozisyonda, penetrasyonu size iyi gelen bir derinliğe kadar düzenleyebilirsiniz.
 • İletişim kurmak: Neyin iyi hissettirdiği ve hissettirmediği hakkında partnerizle konuşabilirsiniz. Partnerinizin yavaş gitmesine ihtiyacınız varsa, bunu ona söylemelisiniz.
 • Acele etmemek: Daha uzun ön sevişme, doğal yağlanmanızı canlandırmanıza yardımcı olabilir. Tamamen uyarılıncaya kadar penetrasyonu geciktirerek ağrıyı azaltabilirsiniz.
 • Kayganlaştırıcılar kullanmak: Kişisel bir kayganlaştırıcı, cinsel ilişkiyi daha rahat hale getirebilir. Beğendiğiniz markayı bulana kadar farklı markaları deneyebilirsiniz.

Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.mayoclinic.org/
 2. https://www.health.harvard.edu/
 3. https://www.webmd.com/
 4. https://www.nhs.uk/
 5. https://my.clevelandclinic.org/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Arzu Bölükbaşı

Dr. Arzu Bölükbaşı 1995 yılında Tıp Fakültesi'nden mezun olmuştur. 2000 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında uzmanlığını, 2011 yılında ise Perinatoloji yan dal uzmanlığını tamamlayan Arzu Bölükbaşı, kendi özel muayenehanesinde hastalarına hizmet vermektedir.