Eğilip Kalkarken Belde Ağrı

Eğilip kalkarken bel ağrısının nedeni, çoğu zaman ciddi değildir ve birkaç içinde kendi kendine bakımla iyileşir. Ancak dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Eğilip Kalkarken Belde Ağrı
29.10.2020
A+
A-

Eğilip kalkarken belde ağrı hakkında

Eğilip kalkarken belde ağrı meydana geldiğinde, ağrının şiddetini değerlendirmek gerekir. Küçük bir ağrı yaşıyorsanız, bunun nedeni bir kas spazmı veya gerginliği olabilir. Ciddi bir ağrı yaşıyorsanız, bel fıtığı veya başka bir sırt yaralanmasından muzdarip olabilirsiniz.

Eğilip kalkarken belde ağrı neden olur?

Omurganız ve sırtınız, vücudunuzun birçok farklı faktörden etkilenebilen hassas parçalarıdır. Eğilip kalkarken bel ağrısı yaşamanızın nedenlerinden bazıları şunlardır:

1- Alt sırt gerginliği

Alt sırt gerginliği, eğilip kalkarken sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu durumda, sırtın alt kısmına önemli bir baskı uygulanarak kasların ve bağların aşırı derecede gerilmesine neden olabilir. Bölgedeki bir gerginlik de iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da kas spazmlarına yol açabilir.

 • Belirtiler: Alt sırtta sertlik hissetmek, kas spazmları, dik duruşu sürdürmede güçlük ve sınırlı bir hareket açıklığı, hepsi alt sırttaki gerginliğe işaret edebilir.
 • Tedavi: Sırtüstü 1-3 gün dinlenmek, doktora danışarak steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAİİ’ler) almak gibi şeyler kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Masaj, buz ve ısı uygulama ve elektriksel kas stimülasyon tedavileri kullanmak da işe yarayabilir. Fizik tedavi egzersizleri sırtı güçlendirebilir ve daha fazla yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

2- Bel fıtığı

Arkadaki omurlar, amortisör görevi gören ve sırtın alt kısmının stabilize edilmesine yardımcı olan disklerle yastıklanır. Bel fıtığı durumunda, amartisör görevi gören disklerin kayması meydana gelir ve çevresindeki sinirlere ilave baskı uygular.

Genellikle bu, disklerin dejenere olmasına neden olan ve disklerin kaymasını kolaylaştıran yaşlanmaya bağlı değişikliklerden kaynaklanır ve eğilip kalkarken belde ağrı yapabilir.

 • Belirtiler: Bel fıtığı, tek bacakta güçsüzlüğe, bacaklarda ve belde uyuşmaya neden olabilir. Nadiren, bu semptomları olan bir kişi bağırsak veya mesane fonksiyonlarının kontrolünü kaybeder. Böyle bir durumda, derhal tedavi edilmesi gerekir.
 • Tedavi: Sırtı dinlendirmek ve doktorun reçete ettiği ilaçları almak genellikle yardımcı olur. Bazı insanların, iltihabı hafifletebileceğinden, sinir çevresindeki boşlukta steroid enjeksiyonları kullanması gerekebilir. Semptomlar şiddetliyse, doktor cerrahi müdahale önerebilir.

3- Siyatik

Siyatik, bel fıtığından kaynaklanabilen bir durumdur. Disk, alt omurgadaki siyatik sinire baskı yaparsa, bir veya iki bacağın alt kısmından aşağıya doğru ilerleyen basınç, yanma veya şiddetli ağrı hissine neden olabilir.

 • Belirtiler: Siyatik bir veya iki bacaktaki hareket aralığını sınırlayabilir. Bir kişinin siyatik benzeri semptomları varsa ve bağırsak veya mesane kontrolünü kaybederse, derhal tıbbi yardım almalıdır.
 • Tedavi: Bir kişinin diskin sinire baskı yapan kısmını çıkarmak için ameliyat olması gerekebilir, ancak bu nadirdir. Ortopedik Cerrahi Akademisi, siyatik sorunu yaşayanların %80-90 oranında ameliyata ihtiyacı olmadığını tahmin ediyor. (Kaynak) Cerrahi olmayan tedaviler, iltihabı hafifletmek için buz ve ısı, hareket ve hafif esneme egzersizlerini içerebilir.

4- Spondilolizis

Spondilolizis, futbol oynayan veya jimnastik yapanlar gibi genç sporcularda sıklıkla ortaya çıkan omurga omurunda bir stres kırığıdır. Spondilolizisli bir kişi düz, dik bir duruş sürdürmekte zorluk çekebilir, eğilip kalkarken belde ağrı yaşayabilir. Bunun tıbbi terimi spondilolistezdir.

 • Belirtiler: Kişi kalçalarda ve uylukta ağrı yaşayabilir, ayrıca aktivite ile daha da kötüleşen ağrı durumları meydana gelebilir.
 • Tedavi: Sırtı dinlendirmek ve doktorun veya eczacının önerdiği ağrı kesicileri almak genellikle düşük dereceli stres kırıklarında yardımcı olabilir. Bazı insanlar, fiziksel aktivite sırasında sırtını desteklemek için fizik tedavi ve korseden de yararlanabilir. Yaralanma ciddi semptomlara neden oluyorsa, doktor ameliyat önerebilir.

5- Ankilozan spondilit

Ankilozan spondilit, omurgayı, özellikle de kasık ve kalçalara yakın eklemleri etkileyen kronik inflamatuar bir durumdur. Kişi eğildiğinde ağrı, sertlik ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir.

Ankilozan spondilit zamanla, omurga eklemlerindeki kemiklerin kaynaşmasına neden olan inflamatuar değişikliklere neden olabilir. (Kaynak) Ayrıca, şiddetli olduğunda bir kişinin duruşunda değişikliklere neden olarak kambur bir görünüm verebilir.

 • Belirtiler: Bu rahatsızlığı olan bir kişi, beline ve pelvik kemiklerin üzerindeki alana baskı uygulandığında ağrı hissedebilir.
 • Tedavi: Tedavi başlangıçta ağrı kesici almayı içerir. Semptomlar kötüleşirse, doktor, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan başka ilaçlar da yazabilir. Ek olarak, bazı insanlar fizik tedavinin esnekliklerini artırmaya yardımcı olduğunu da söylemektedir.

Eğilip kalkarken belde ağrı için ne zaman doktora görünmeli?

Bir kişi, alt ekstremitelerinde herhangi bir kas veya eklemi hareket ettiremiyorsa, bağırsaklarının veya mesanesinin kontrolünü kaybederse derhal tıbbi yardım almalıdır. Bu durumlardan herhangi biri, daha fazla sinir hasarını önlemek için hızlı tedavi gerektiren tıbbi acil bir durum var demektir.

Sırt ağrısı evde bakıma rağmen kötüleşirse veya 2 hafta içinde geçmezse, bir doktora görünmek iyi bir fikir olabilir. Doktor, ortopedi doktoru veya beyin cerrahı gibi bir uzmana danışmanızın belirlenmesine yardımcı olabilir.

Sonuç olarak

Bir kişi evde bakım tekniklerini denediyse ve eğildiğinde sırt ağrısı yaşamaya devam ederse, doktoruyla konuşmalıdır. Güvenli bir şekilde eğilmeyi ve kalkmayı öğrenmek, genellikle daha fazla yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/lower-back-pain-when-bending-over
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325720
 3. https://www.spine-health.com/blog/severe-lower-back-pain-when-sitting-or-bending

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.