reklam
Beslenme ve Diyet

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elmalar, şeker salınımını düzenleyerek metabolik seviyeleri artırır, kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur ve vücudun kan şekeri seviyelerini düzenler. Aynı zamanda sağlıklı kemikler, dişler ve cildi destekleyen vitamin ve minerallerle doludur. Elmalar, bağışıklığı artıran ve birçok rahatsızlığı uzak tutan C vitamini ile yüklüdür. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz

Elmanın faydaları var mıdır?

Elmanın faydaları diğer meyvelere kıyasla daha fazla olduğu için dünyanın her yanındaki beslenme uzmanları ve diyetisyenler tarafından önerilmektedir. İnsanların yaygın olarak karşılaştıkları birçok kronik hastalığın yönetiminde rol oynar. Aynı zamanda, bazı hastalıkları önlemeye de katkıda bulunarak bize muazzam yararlar sağlar ve genel sağlığımızı olumlu yönde etkilet.

Elmanın faydaları nelerdir?

İşte madde madde elmanın faydaları:

1- Kan şekerini düzenleyebilir

Elmalar doğal olarak oluşan şeker içerdiğinden, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olacakları mantıksız görünebilir, ancak araştırmacıların bulduğu şey tam olarak budur.

Bilim insanları, elmadaki önemli bir antioksidanın, nişastayı basit şekere ayırmaktan sorumlu bir enzimin aktivitesini engellediğini söylüyorlar. Bu, sindirim sisteminden kan dolaşımına daha az basit şekerin emildiği anlamına gelir, bu da daha düşük bir kan şekeri seviyesi ve daha düşük insülin tepkisi ile sonuçlanır. (Kaynak)

Elma sirkesi de kan şekerini düşürmek için faydalı görünüyor. Doğrudan içebilir, yemeklerde veya salata sosunda da kullanabilirsiniz.

İlgili yazı: Şeker hastalığı hakkında her şey

2- Kas gelişimine yardımcı olabilir

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışma, ursolik asit adı verilen elma kabuğundaki doğal bir maddenin farelerin kas kütlesi kazanmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Bir çalışmada bilim insanlarıı, abur cuburla beslenen bir grup fareye ursolik asit verdi, ancak diğerlerine vermedi.

Ursolik asit verilen fareler kas kazandı, verilmeyen farelerden daha az yağ aldı ve kan şekeri seviyeleri normale yakın kaldı. Sadece bütün elmaları yemek aynı etkiye sahip olmasa da, araştırma ilgi çekicidir ve elmanın sayısız ek faydaları onları değerli bir fitness yemeği haline getirir.

3- Bağırsak sağlığı için iyidir

Elmalar, sosların ve reçellerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılan ve koyulaştırıcı olarak görev gören bir tür çözünür lif olan zengin bir pektin kaynağıdır. Ancak pektin, iltihaplı bağırsak hastalığı olan kişilere de fayda sağlayabilir. Küçük, kontrollü çalışmalarda, pektin, kabızlık ve ishal semptomlarını hafifletmiştir. (Kaynak)

4- Belirli kanser türlerini önleneyebilir

İtalyan araştırmacılar elma alımı ile çeşitli kanser türleri arasındaki ilişkiyi inceledi. Sonuçları bir araya getirdikten sonra, daha yüksek elma tüketiminin akciğer kanseri riskinde azalma ile ilişkili olduğunu buldular. (Kaynak) Bazı çalışmalar ise, kolorektal, meme ve sindirim sistemi kanserleri üzerinde de önleyici bir etki gösterdi.

Elmanın kanser riski üzerindeki etkisini açıklığa kavuşturmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ancak çalışma yazarları, elmalardaki bazı bitki kimyasallarının, özellikle fenollerin ve flavonoidlerin, diğer anti-kanserlerin yanı sıra hücre hasarını önlemek ve tümör hücresi büyümesini önlemekten sorumlu olabileceğini öne sürüyorlar. (Kaynak)

5- Akciğer sağlığını iyileştirebilir

Elmanın faydaları arasında akciğerlere iyi gelmesi de vardır. Ayrıca, bazı çalışmalar elmayı kabuğuyla birlikte yemenin daha iyi akciğer sağlığına ve ayrıca astım, bronşit ve amfizem dahil olmak üzere daha düşük solunum yolu hastalıkları riskiyle ilişkilendirmiştir.

Hatta bir çalışma, elmanın diğer meyve ve sebzelerin toplamından daha fazla astım riskini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Bir başka çalışma ise, diğer faktörleri kontrol ettikten sonra bile, haftada iki ila beş elma yiyenlerin astım riskinin, onları daha az yiyenlere göre %32 daha düşük olduğunu buldu. (Kaynak)

6- Ömrü uzatabilir

Meyve sineklerinde yapılan bir araştırma, elma tüketiminin böceklerin yaşamlarını %10 uzattığı ve aktif kalma yeteneklerini koruduğu sonucuna varmıştır. “Meyve sinekleri diyorsunuz, bunun sağlığımla ne ilgisi var?” dediğinizi duyar gibiyiz.

Benzerlik olmamasına rağmen, meyve sineklerinin genetik olarak benzerliklerinden, özellikle de hastalıklara karşı savunmasızlıklarından dolayı beslenme araştırmalarında insanlar için bir kobay olarak kullanıldığını bilmelisiniz. Eski atasözünü duymuşsunuzdur, “Günde bir elma doktoru uzak tutar” derler. Belki de sağlığınızı korumanın akıllıca bir yolu, sadece taze bir elma alıp hemen ısırmaktır!

7- Kolesterolü düşürebilir

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi liderliğindeki bir araştırma ekibi, kolesterolü hafif yükselmiş 40 kadın ve erkeği rastgele iki gruba ayırdı. Sekiz haftalık bir süre boyunca, bir grup günde iki elma yerken, bir kontrol grubu her gün elma suyu (benzer miktarda şeker ve kalori içeren) içti. Dört hafta sonra, deney dört hafta daha devam etti. Ancak bu sefer insanlar yer değiştirdi; elma suyu grubu elma yedi ve elma yiyenler elma suyu içti.

Deneyden önce ve sonra yapılan kan çalışmasına dayanarak, günde iki elma yemek, toplam ve LDL “kötü” kolesterolde daha fazla düşüşe ve kan damarı sağlığının belirteçlerinde iyileşmeye neden oldu. Araştırmacılar, elmanın içindeki lifin mi yoksa polifenol içeriğinin mi kalp sağlığına faydaları olabileceğinden emin değiller. (Kaynak)

8- Kilo kontrolü sağlayabilir

Elmalardaki doğal bileşikler, kilo kontrolüne bağlı iyi sindirim bakterilerinin büyümesini teşvik ediyor. Ayrıca, elmalar aynı zamanda zengin lif içeriği nedeniyle kilo kontrolüne yardımcı oluyor. Orta boy bir elma, minimum günlük hedefin %20’si olan 5 gram lif içerir. (Kaynak)

Araştırmalar, yediğimiz her bir gram lifin, kaloriye bağlanarak ve emilmelerini önleyerek yaklaşık yedi kaloriyi yok ettiğini göstermiştir. Brezilya’da yapılan başka bir araştırmada, altı aylık bir süre boyunca, lifli diyet uygulayanlar daha fazla kilo vermiş olmuş olabilir.

Sonuç olarak

Yukarıda da göreceğiniz gibi, elmanın faydaları bir hayli fazladır ve sağlığımıza çok iyi gelir. Tüm bu avantajlardan yararlanmak için gönül rahatlığı ile elma yiyebiliriz. Süpermarketler elmaları parlatmak için bazı şeyler kullanabilir. Bu nedenle elmayı yemeden önce iyice yıkamanız önerilir. Ayrıca, elmayı kabuğuyla birlikte yemeniz önerilir, çünkü kabuğunda da birçok faydalı bileşen vardır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/10-health-benefits-of-apples
  2. https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/impressive-health-benefits-of-apples/
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/267290
  4. https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-apples
  5. https://food.ndtv.com/food-drinks/apple-fruit-benefits-8-incredible-health-benefits-of-apple-that-you-may-not-have-known-1761603

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dyt. Nergis Kızıltan

Dyt. Nergis Kızıltan, özel bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Araştırma Hastanesi, Diyabet Hastanesi, Toplum sağlığı Merkezi gibi kuruluşlarda deneyim kazanmıştır. İlgi alanları arasında kilo yönetimi, klinikte beslenme, diyabette karbonhidrat sayımı, gebelikte beslenme, diyabette beslenme, emzirme döneminde beslenme sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir