reklam
Üroloji

Erektil Disfonksiyon (İktidarsızlık) Nedir?

Bir erkeğin, cinsel ilişkide bulunabilmek için yeterince sert bir ereksiyon elde edememesi veya ereksiyonu sürdürememesi durumu genellikle halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon denilen şeydir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Erektil disfonksiyon nedir?

İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyon, bir erkeğin yeteri düzeyde ereksiyon olamadığı bir durumdur. Bu durumda penis sertleşmekte sorun yaşayabilir veya sertleştikten kısa bir süre sonra tekrar sönebilir.

Bu ve buna benzer durumlar altı ay boyunca devam ederse ve ereksiyon girişimlerinin üçte ikisi başarısızlıkla sonuçlanırsa bozukluk olarak değerlendirilir ve tedavi edilmesi gerekir. Sadece ara sıra ereksiyon problemleri varsa, bu tamamen normaldir.

Bir erkeğin yaşı ne kadar büyükse, iktidarsızlık geliştirme riski o kadar büyük olur. Bunun için birçok fiziksel ve psikolojik neden vardır. Çoğu durumda, erektil disfonksiyon ilaç, mekanik yardımlar veya psikoterapi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Erektil disfonksiyon neden olur?

Dünyada kaç erkeğin iktidarsızlık sorunu yaşadığı tam olarak bilinmiyor. Bu durum kimseyle paylaşılmayan bir konu olduğundan ve birçok erkek utandığı için doktora gitmediğinden, bildirilmeyen vakaların sayısı muhtemelen çok yüksektir.

Bu nedenle uzmanlar erkeklerin yaklaşık %5’inin etkilendiğini tahmin ediyor. İktidarsızlık riski yaşla birlikte artar. Buna göre, 40 ila 49 yaş grubunda on erkekten yaklaşık biri, 60 ila 69 yaş grubunda her üç erkekten biri etkilenmektedir.

İktidarsızlığın birçok nedeni olabilir. Olası fiziksel tetikleyiciler arasında vasküler hastalıklar, hormonal bozukluklar, sinir bozuklukları, ciddi hastalıklar veya ilaçtan kaynaklanan yan etkiler bulunur. Psikolojik tetikleyiciler stres, depresyon veya başarısızlık korkusu olabilir.

Vakaların yaklaşık %70’inde iktidarsızlık, genellikle fiziksel ve psikolojik nedenlerin bir kombinasyonundan dolayı kaynaklanır. İktidarsızlığın nedeninin tamamen psikolojik olduğu genellikle genç erkeklerde görülür.

İktidarsızlık nasıl meydana gelir?

Penise kan akışı çoğunlukla bozulur. Penise kan akışından sorumlu arterler birikintilerle kireçlenirse, penise yeterli kan gelmez. Erektil doku yetersiz doldurulur, ereksiyon isteğinde penis yeterince sertleşmez veya hızlı bir şekilde tekrar gevşer. Bazen penis kasları da hastalanabilir.

Ayrıca, ateroskleroz (damar sertliği) iktidarsızlığa kesinlikle neden olan bir durumdur. Bu, en kötü durumda kalp veya beyin enfarktüsünü tetikleyebilen başka vasküler kalsifikasyonların bir göstergesi olabilir.

Vasküler kalsifikasyon sağlıksız bir yaşam tarzı ile meydana gelebilir. Obezite, sigara içme, egzersiz eksikliği ve tek taraflı diyet kan damarlarına zarar verir ve erektil fonksiyon üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Tersine çalışmalar düzenli egzersizin ve sağlıklı yaşam tarzının iktidarsızlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sağlıksız beslenme ve egzersiz eksikliği ayrıca dolaşım bozukluklarına da neden olabilir. Bunlar diyabet, yüksek tansiyon ve yağ metabolizması bozukluklarını içerir.

Testosteron eksikliği ile sonuçlanan bazı durumlar da (andropoz gibi) iktidarsızlığa neden olabilir. Son çalışmalara göre, yeterince yüksek bir hormon seviyesi tatmin edici bir ereksiyona katkıda bulunmaktadır.

Yaşla birlikte, erkeklerde testosteron seviyeleri azalır. Erektil disfonksiyon durumunda, bu nedenle doktor ilgili bir eksikliği neden olarak düşünmelidir.

Ayrıca, iktidarsızlığa neden olabilecek birçok ilaç vardır. Bu gibi yan etkiler, örneğin, lipit düşürücü maddelerin, beta-blokerlerin, drenaj ve anti-inflamatuar ilaçların ve depresyon ilaçlarının prospektüsünde bulunur.

Böyle bir ilaç alır ve bunun iktidarsızlıkla ilişkili olduğundan şüphelenirseniz, ilacı asla kendiniz bırakmamalı veya değiştirmemelisiniz. Doktor sıklıkla konsültasyondan sonra başka bir preparat reçete edebilir.

İktidarsızlık oluşumuna sinirler de katkıda bulunurlar. Penisten beyne giden yolda sinirler hasar görürse, bu iktidarsızlığa yol açabilir. Bu sinir yolları, örneğin, pelvik bölgedeki ameliyat, radyasyon sırasında veya fıtıklaşmış bir disk yoluyla hasar görebilir.

Kronik alkol kullanımı ve diyabet de sinirleri olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca Parkinson hastalığı, Alzheimer veya multipl skleroz gibi merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar da iktidarsızlığa neden olabilir.

Erektil disfonksiyon belirtileri nelerdir?

iktidarsızlık

Bu durumda aşağıdaki üç soruyu kendinize sormanız gerekir:

  1. Penisiniz cinsel ilişki için yeterince sert değil mi?
  2. Ereksiyonunuz çok hızlı azalıyor mu?
  3. Sıklıkla ereksiyon problemleriniz var mı?

Yukarıdaki sorulara cevabınız olumlu ise, büyük olasılıkla iktidarsızlık probleminiz olabilir. Bu durumda penis cinsel ilişkiye girecek kadar sertleşmez. Erektil disfonksiyona bazen diğer cinsel işlev bozuklukları da eşlik eder. Bunlar erken boşalma ve geç boşalma gibi problemleri içerir.

Ereksiyon problemleri bir erkeğin özgüvenini negatif olarak etkiler. Yatakta ereksiyon durumu oluşmaz ise, sonradan da aynısının olacağı hissi büyük bir baskı oluşturur. Bu, etkilenenlerin yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkiler.

Ne zaman doktora görünmeli?

Erektil disfonksiyon, diyabet, kalp krizi veya inme gibi ciddi hastalıkların erken uyarı işareti olabilir. Bu nedenle, uzun süre sertleşme problemleriniz varsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Erektil disfonksiyon nasıl teşhis edilir?

Başlangıçta doktor belirli sorular soracak ve bozukluğun kesin bir resmini görmek isteyecektir. Standart sorular semptomların tam olarak anlaşılmasına yardımcı olur.

Daha önce ameliyat yapılıp yapılmadığı veya diyabet, yüksek tansiyon ve intervertebral disklerle ilgili sorunlar gibi erektil disfonksiyonu tetikleyebilecek hastalıklar olup olmadığı da doktorun öğrenmek isteyeceği şeylerdir.

Ayrıca doktor ilgili kişinin kullandığı ilaçları da öğrenmek isteyecektir, çünkü bazı durumlarda iktidarsızlık alınan ilaçlardan kaynaklanır. Doktor geceleri, sabah veya günün herhangi bir saatinde kendiliğinden ereksiyon olup olmadığınızı da soracaktır.

Daha sonra aşamayı genital organlar ve prostat odaklı fiziksel bir muayene takip eder. Birçok ereksiyon problemi dolaşım bozukluklarından kaynaklandığından, kol ve bacaklardaki vasküler darbeler ve kan basıncı da kontrol edilir.

Kan testi, artmış kan şekeri veya olumsuz kan lipit seviyeleri gibi olası risk faktörleri hakkında bilgi sağlar. Ayrıca erkek cinsiyet hormonu olan testosteron eksikliği olup olmadığını da belirleyebilir.

Sabah kan testi, testosteron seviyesinin hangi aralıkta olduğunu belirlemek için yararlıdır, çünkü hormon konsantrasyonu gün boyunca dalgalanır. En yüksek değerlere sabahları ulaşılır.

İleri araştırmalar

Doktorun çok az durumda daha fazla muayeneye ihtiyacı vardır. Penis damarlarındaki kan akışı özel bir ultrason muayenesi ile kontrol edilebilir ve penise ereksiyonu tetikleyen bir ilaç enjekte edilebilir. Bu testte ereksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediği ve ne kadar iyi olduğu ek bilgi sağlar.

Arteriyel dolaşım bozuklukları bulunursa, kalbi de incelemek gerekebilir. Erektil disfonksiyon ateroskleroz ve dolayısıyla asemptomatik koroner kalp hastalığının erken belirtisi olabilir.

Sinir muayeneleri, sinir bozukluklarının muhtemel problemlerin nedeni olup olmadığını gösterir. Bunu yapmak için, doktor örneğin zayıf elektriksel uyarılar ayarlar ve bu sinyallerin beklendiği gibi sinirler tarafından iletilip iletilmediğini kontrol eder.

Bir ölçüm cihazı ile, örneğin uyku sırasında kendiliğinden ereksiyonlar kaydedilebilir. Değerler normalse, bu, ereksiyonun kendisinin sorunsuz bir şekilde mümkün olduğunun bir göstergesidir. O zaman psikolojik nedenler daha olasıdır, ancak fiziksel nedenler de hemen dışlanmaz.

Erektil disfonksiyon nasıl tedavi edilir?

iktidarsızlık tedavisi

Fiziksel nedenleri olan iktidarsızlık, ilaç veya çeşitli yardımcılarla tedavi edilir. İktidarsızlığın nedeni başka bir hastalıksa, bu hastalık da tedavi edilmelidir. Nadir durumlarda, iktidarsızlık ameliyatla düzeltilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan iktidarsızlık durumunda, muhtemelen eşle birlikte psikolojik seks terapisi önerilir.

İlaç tedavisi

Penise kan akışını iyileştirmek için, doktor sıklıkla fosfodiesteraz 5 inhibitörü olarak adlandırılan ilaç reçete ederler. Bunlar avanafil, sildenafil, tadalafil ve vardenafil aktif bileşenlerini içerir. Bu aktif bileşenlere sahip tüm ilaçlar, çalışmalarında fosfodiesteraz-5 enzimini inhibe eder. Cinsellik uyandırıldığında penise kan akışını artıran bir haberci maddeyi parçalarlar.

Bu ilaçlar cinsel enerji arttırıcı ilaçlar değildir, sadece erkek cinsel olarak uyarıldığında ereksiyon olmasına yardımcı olurlar. Olası yan etkileri arasında; baş ağrısı, baş dönmesi, mide ekşimesi, burun tıkanıklığı, yüzde sıcaklık hissi, sırt ağrısı, kas ağrısı ve görme bozukluklarını içerir.

Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri kan basıncını düşürebilir. Bu nedenle, hiçbir koşulda, kalp hastalarına reçete edilenler gibi nitratlarla aynı anda alınmamalıdır, kan basıncı hayatı tehdit edici bir seviyeye düşebilir. Daha önce inme, karaciğer ve kalp hastalıkları yaşamış olanlar da bu ilaçlara karşı temkinli olmalıdır.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Hormonal tedavi

Erkeklerde testosteron düzeylerinin yaşla birlikte azalması tamamen normaldir ve tedavi edilmesine gerek yoktur. Bunların haricinde bir erkeğin iktidarsızlığı varsa, testosteron eksikliğini (hipogonadizm) gidermek yardımcı olabilir. Bazen bunun potens üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri, hormon tedavisi ile alındığında genellikle daha iyi çalışır. Testosteron daha uzun aralıklarla enjekte edilebilir veya cilde jel olarak uygulanabilir. Bu tedavi şekli bir süredir tartışmalıdır çünkü kalp krizi veya prostat kanseri riskini artırdığı görülmüştür. Mevcut çalışmalar devam etmektedir.

Penise ilaç enjeksiyonu

Reçeteli tabletler yeterince çalışmazsa veya fosfodiesteraz 5 inhibitörlerinin alınmasına izin verilmezse, doktor doğrudan iki erektil dokudan birine bir vazodilatör ajan (alprostadil) enjekte edebilir. Bu erektil doku otoenjeksiyon tedavisi veya kısaca SKAT, küçük bir uygulama ile ilgili kişinin kendisi tarafından yapılabilir ve genellikle ağrılı değildir. Aktif bileşen penise daha fazla kan girmesini sağlar.

Enjeksiyondan yaklaşık 15 dakika sonra, ereksiyon uzun bir süre devam eder. Yan etkiler morarma, penis ağrısı ve erektil doku enfeksiyonları olabilir.

İlgili kişi, lösemi, orak hücre anemisi veya karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu gibi bazı hastalıklardan muzdaripse veya son bir yıl içinde kalp krizi geçirmişse bu tedavi uygun değildir.

Kişinin reçete edilen doza tam olarak uyması önemlidir. Doz aşımı, doktor tarafından tedavi edilmesi gereken uzun süreli ereksiyona (priapizm) yol açabilir ve penis kalıcı olarak zarar görebilir.

Üretral ereksiyon sistemi

Tablet alımı istenen başarıyı sağlamazsa, aynı zamanda transüretral tedavi olan tıbbi üretral ereksiyon sistemi (MUSE), tedavi için başka bir seçenektir. Kişi aktif bileşen alprostadil’i mini koni şeklinde üretraya yerleştirir. Küçük bir sopa gibi olan aplikatör, bunu yapmasına yardımcı olur. Aktif madde, üretra duvarı yoluyla erektil dokuya ulaşır. Yaklaşık 15 dakika sonra, artan kan akışı bir saat süren ereksiyon sağlar.

Yan etkiler penis veya üretrada ağrı, ağrılı idrara çıkma, baş dönmesi, kan basıncında düşüş ve baş ağrısını içerebilir. Eş hamile ise, transüretral tedaviden kaçınılmalıdır çünkü alprostadil doğmamış çocuğu tehlikeye atabilir. Lösemi, orak hücre anemisi, kan pıhtılaşma bozuklukları veya üretrit gibi hastalıklar da bu uygulamaya karşıdır.

Vakum pompaları

Bu tamamen mekanik yardım ile erektil disfonksiyon vakum tedavisidir. Cinsel ilişkiden kısa bir süre önce, kişi penise şeffaf bir plastik silindir yerleştirir ve hortumla bir pompaya bağlanır. Bir vakum oluşturur, erektil doku kanla dolar ve ereksiyon meydana gelir.

Penisin tabanında kanın tekrar akmasını önleyen kauçuk bir halka vardır. Bu halka en geç 30 dakika sonra çıkarılmalıdır, aksi takdirde dolaşım bozuklukları olabilir ve penis hasar görebilir. Kardiyovasküler hastalıkları olan erkekler bu yöntemi sadece doktorlarına danıştıktan sonra kullanmalıdır.

Penil implant tedavisi

Bazı durumlarda, sadece ameliyatla erektil dokuya yerleştirilen silikon implantlar yardımcı olabilir, bunlara erektil doku implantları denir. Bu müdahale geri döndürülemez ve bu nedenle dikkatle düşünülmeli ve planlanmalıdır.

Bu tedavide farklı varyantlar vardır. En yaygın kullanılan implantlar yeniden doldurulabilir olanlardır. Bu durumda alt karna bir rezervuar yerleştirilir. Doktorlar skrotuma küçük bir pompa koyar. İlgili kişi bir düğmeye basarak, implantı doldurabilir ve ereksiyon yaratabilir.

Psikoterapi

İktidarsızlığın psikolojik nedenleri varsa, ilgili kişi bir seks terapisti ile konuşmalıdır. İktidarsızlık fiziksel nedeni olan erkekler için psikolojik bir yük haline gelebileceğinden, danışmanlık veya psikoterapi de önerilir.

Erektil disfonksiyonunuzu tedavi etmek için sadece doktorunuza danıştıktan sonra ilaç almalısınız. İnternet üzerinden sipariş edilen ilaçlar genellikle güvensizdir ve belirtilenden farklı bileşenler içerir. Bunları kullanarak sağlığınızı riske atmayın.

Erektil disfonksiyon önlenebilir mi?

Erektil disfonksiyon için risk faktörlerinden biri sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Bunlar sigara içme, obezite, uyuşturucu ve alkolün kötüye kullanımı ve tek taraflı, sağlıksız bir diyettir.

Yeterli egzersiz ve dengeli beslenme, damarları sağlıklı tutar ve erektil disfonksiyon gelişme riskini en aza indirir. Ayrıca, kişi kendisine baskı yapmamalıdır ve gerekli tedaviyi almakta utanmamalıdır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/erectile-dysfunction(ed)
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/erectile-dysfunction/symptoms-causes/syc-20355776
  3. https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/
  4. https://medlineplus.gov/erectiledysfunction.html

Not: Konu ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Melda Akbaş

Dr. Melda Akbaş 17 Kasım 2005 yılında tıp fakültesi eğitimini bitirmiştir. Daha sonra ise üroloji alanını tercih etmiş ve bu alanda uzman olmuştur. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili makaleler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir