Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
16°C
İstanbul
16°C
Sağanak Yağışlı
Çarşamba Karla Karışık Yağmur
5°C
Perşembe Karla Karışık Yağmur
4°C
Cuma Yağışlı
10°C
Cumartesi Yağışlı
12°C

Floroskopi

Floroskopi, kemik, kas ve eklemler dahil olmak üzere vücudun belirli bölgelerinin yanı sıra kalp, akciğer veya böbrekler gibi katı organları değerlendirmek için yapılabilir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Floroskopi
12.06.2020
A+
A-

Floroskopi hakkında

Floroskopik tarama veya floroskopi, floroskop adı verilen bir makine kullanarak vücudun iç kısımlarının 2D hareketli görüntülerini üretmek için kullanılan özel bir röntgen görüntüleme türüdür.

Düşük dozlu bir x-ışını ışını kullanılarak, bir radyoloğun hareketli yapıların anatomisini ve fizyolojisini (fonksiyonunu) değerlendirmesine olanak tanıyan neredeyse gerçek zamanlı bir görüntü üretilir.

“Floroskopi” terimi, belirli bir muayene türünü tanımlamaz, ancak belirli bir test için hangi ekipmanın kullanıldığını gösterir.

Floroskopi nedir?

Floroskopi bir radyoloğun iskelet, sindirim, idrar, solunum, biliyer, üreme ve damar sistemleri dahil olmak üzere vücudun hemen hemen tüm organlarını görüntülemesini ve değerlendirmesini sağlar.

Bu organların çoğu tek başına x-ışınları ile kolayca görselleştirilemediğinden, kontrast madde olarak adlandırılan bir boya sıklıkla kullanılır. Baryum, iyot ve hava tipik kontrast maddelerdir.

Örneğin, bir baryum yutma prosedüründe doktor, baryum yutulduktan sonra yemek borusu ve midenin anatomisini ve işlevini gözlemleyebilir.

Bir radyolog, daha özel ekipmanlarla birlikte, kontrast madde enjeksiyonundan sonra damarlardan kan akışını değerlendirmek için damarlardaki kateterleri yönlendirmek ve konumlandırmak için floroskopi kullanır.

Ameliyathanelerdeki prosedürlerde yardımcı olmak için mobil floroskopi üniteleri de mevcuttur.

Floroskopi prosedüründe neler olur?

Floroskopik tarama, teşhis amaçlı veya daha karmaşık terapötik tıbbi prosedürler için bir yardımcı olarak kullanılabilir. Doktorunuz veya radyolog, işlem gününden önce size daha ayrıntılı bilgi ve talimatlar sağlayacaktır.

Aşağıdaki adımlar çoğu floroskopi işleminde ortaktır:

  • Hasta floroskop altında bir masaya yatırılacaktır.
  • Masa, hastanın ayakta durması için yatırılabilir.
  • Floroskopi hastanın vücudunda, incelenen yapılar üzerinde taşınır.
  • Yapıları görselleştirmek için bir boya yutulur veya enjekte edilir.
  • Bir kateter veya tüp takılması gerekebilir.
  • İşlemin rahatsız edici veya acı verici olması muhtemelse sedasyon veya lokal anestezik gerekebilir.

Floroskopi prosedürü ne kadar sürer?

Çok çeşitli ve mevcut floroskopik prosedürlerin çeşitliliği nedeniyle prosedürlerin uzunluğu büyük ölçüde değişebilir.

Örneğin, bir baryum yutması sadece 10 dakika sürebilirken, vasküler veya biliyer sistemlerin incelenmesi birkaç saat sürebilir. Randevunuzu alırken, işlemin ne kadar süreceği ile ilgili bir tahmin verilecektir.

Floroskopi faydaları nelerdir?

Bu tip bir tarama, sadece hareketsiz görüntüler yerine, vücudun iç kısımlarının görünüşte canlı görüntüsünü sağlar.

Bu, doktorların, organların ve kan damarlarının nasıl çalıştığını izleyebileceği, inceleyebileceği ve çok çeşitli teşhis ve tedavi prosedürleri için kateterlerin, tellerin ve iğnenin doğru şekilde yerleştirilmesine olanak tanıdığı anlamına gelir.

Riskleri nelerdir?

Bu prosedürler, yüksek dozlarda kanser riskini ve cilde lokal olarak hasar vermeyi artırabilen bir çeşit radyasyon türü röntgen kullanır.

Bununla birlikte, floroskopik prosedürler sırasında düşük dozlu bir x-ışını kullanılır ve toplam radyasyon dozunu hastaya azaltmak ve seviyeleri kabul edilebilir bir sınırın altında tutmak için her türlü çaba gösterilir.

Karmaşık ve uzun prosedürlerde, yüksek radyasyon dozları ancak hastaya sağladığı genel fayda olası risklerden ağır basarsa kabul edilir.

Röntgenler doğmamış bir fetusa zarar verebileceğinden, hamilelik durumu olan hastalara floroskopik prosedürler genellikle sınırlandırılmıştır.

Bazı hastalar, kullanılan kontrast maddeye alerjik reaksiyon gösterebilir, ancak bunlar genellikle küçüktür ve hemen ilaçla tedavi edilebilir.

İşlem sonrası

Floroskopi prosedürlerinin çoğunda, hemen normal aktivitelere devam edilebilir. Yine de bazı prosedürler için fiziksel aktiviteyi azaltmak veya bir süre diyeti değiştirmek ya da prosedürden sonra eve dönme konusunda yardım almanız istenebilir.

Bazı prosedürler hemşire gözleminde, radyoloji bölümünde iyileşmeyi bekleme veya hastaneye yatmayı gerektirir. Muayene rezervasyonu sırasında bu şartlar size bildirilecektir.


Kaynak:

  1. FDA.GOV

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

ETİKETLER: