reklam
İç Hastalıkları

Gaz Çıkarmak İçin Ne Yapmalı?

Gaz sıkışması neden olur? Gaz çıkarmak için ne yapmalı? Bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Ne zaman doktora görünmeli? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Gaz sıkışması hakkında

Gaz çıkarmak için ne yapmalı?” diye arıyorsanız başınız dertte demektir. Gaz sıkışması inanılmaz derecede rahatsız edici olabilir. Keskin ağrıya, kramplara, şişmeye, gerginliğe neden olabilir. Çoğu insan günde 13 ila 21 kez gaz çıkarır. (Kaynak) Gazın çıkmasının önündeki en büyük iki engel ishal veya kabızlık olabilir.

İlgili yazı: Kabızlık hakkında her şey

Gaz sıkışması sancısı o kadar şiddetli olabilir ki, doktorlar apandisit, safra kesesi taşları ve hatta kalp hastalığından bile şüphelenebilirler.

Gaz çıkarmak için ne yapmalı?

İşte madde madde gaz çıkarmak için yapılması gerekenler:

1- Gazınızı bırakın

Gaz tutmak şişkinliğe, rahatsızlığa ve ağrıya neden olabilir. Bu semptomlardan kaçınmanın en kolay yolu, gazı boşaltmaktır.

2- Dışkı yapın

Bağırsak hareketi gazı rahatlatabilir. Dışkı yapmak genellikle bağırsaklarda hapsolmuş herhangi bir gazı serbest bırakır.

3- Yavaş yeyin

Çok hızlı veya hareket halindeyken yemek yemek, bir kişinin yediği şeyin yanı sıra hava alarak gaz sıkışmasına bağlı rahatsızlığa neden olabilir.

Yemeği hızlı yiyenler, yiyeceğin her lokmasını 30 kez çiğneyerek yavaşlayabilir. Yiyecekleri bu şekilde parçalamak sindirime yardımcı olur, şişkinlik ve hazımsızlık dahil olmak üzere bir dizi ilgili şikayeti önleyebilir.

4- Sakız çiğnemekten kaçının

Gaz sıkışması nedenlerinden biri de sakızdır. Kişi sakız çiğnediğinde havayı yutma eğilimindedir, bu da hapsolmuş rüzgar ve gaz sancıları olasılığını artırır. Çoğu sakız ayrıca, şişkinliğe ve gaza neden olabilecek yapay tatlandırıcılar içerir.

5- Pipetlere hayır deyin

Gaz çıkarmak için çözümler aramak istemiyorsanız, bunu önlemek her şeyden önemlidir. Çoğunlukla, bir pipetle içmek kişinin hava yutmasına neden olur. Doğrudan bir şişeden içmek de, şişenin boyutuna ve şekline bağlı olarak aynı etkiye sahip olabilir. Gaz ağrısını ve şişkinliği önlemek için, bir bardaktan yudumlamak en iyisidir.

6- Sigarayı bırakın

İster tütün ister elektronik sigara kullanıyor olun, sigara içmek havanın sindirim sistemine girmesine neden olur. Sigarayla bağlantılı çeşitli sağlık sorunları nedeniyle, birçok nedenden dolayı sigarayı bırakmak akıllıca olacaktır.

7- Gazsız içecekleri seçin

Gazlı su ve gazlı içecekler gibi bazı tüketim alışkanlıkları mideye çok miktarda gaz gönderir. Bu şişkinliğe ve karın ağrısına neden olabilir.

İlgili yazı: Karın ağrısı hakkında her şey

8- Sorunlu yiyecekleri ortadan kaldırın

Belirli yiyecekleri yemek, gaz sıkışmasına olabilir. Her birey farklı yiyecekleri sorunlu bulsa da, aşağıdaki yiyecekler sıklıkla gaz birikmesine neden olur:

 • Aspartam, sorbitol ve maltitol gibi yapay tatlandırıcılar
 • Brokoli, lahana ve karnabahar dahil turpgillerden sebzeler
 • Süt ürünleri
 • Lifli içecekler ve takviyeler
 • Kızarmış yiyecekler
 • Sarımsak ve soğan
 • Yüksek yağlı yiyecekler
 • Fasulye ve mercimek içeren baklagiller
 • Kuru erik veya suyu
 • Baharatlı yiyecekler

Bir yemek günlüğü tutmak, bir kişinin tetikleyici yiyecekleri belirlemesine yardımcı olabilir. Yapay tatlandırıcılar gibi bazılarının diyetten çıkarılması zaten iyidir çünkü herhangi bir fayda sağlamazlar.

Turpgillerden sebzeler ve baklagiller gibi diğerleri, bir dizi sağlık yararı sağlar. Onlardan tamamen kaçınmak yerine, kişi alımını azaltmayı veya yiyecekleri farklı şekilde hazırlamayı deneyebilir.

9- Bitki çayı için

Bazı bitki çayları sindirime yardımcı olabilir ve gaz sıkışması problemini hızla azaltabilir. Gaz çıkarmak için en iyi bitki çayları şunlardır:

 • Anason
 • Papatya
 • Zencefil
 • Nane

Anason hafif bir müshil görevi görür ve gaza ishal eşlik ederse bundan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, gaz sıkışmasından kabızlık sorumluysa yardımcı olabilir.

10- Rezene tohumları atıştırın

Rezene, gaz sıkışması için asırlık bir çözümdür. Bir çay kaşığı tohum çiğnemek popüler bir doğal çaredir.

Bununla birlikte, gebe veya emziren herkes, güvenlikle ilgili çelişkili raporlar nedeniyle muhtemelen bundan kaçınmalıdır.

11- Nane takviyeleri alın

Nane yağı kapsülleri, şişkinlik, kabızlık ve sıkışmış gaz gibi sorunları çözmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Bazı araştırmalar, bu semptomlar için nane kullanımını desteklemektedir. (Kaynak)

Daima enterik kaplı kapsüller tercih etmelisiniz. Kaplanmamış kapsüller sindirim sisteminde çok hızlı çözülebilir ve bu da mide ekşimesine yol açabilir.

İlgili yazı: Mide ekşimesi hakkında her şey

Nane demirin emilimini engeller, bu nedenle bu kapsüller demir takviyeleri ile veya kansızlığı olan kişiler tarafından alınmamalıdır.

12- Karanfil yağı kullanın

Karanfil yağı geleneksel olarak şişkinlik, gaz ve hazımsızlık dahil olmak üzere sindirim şikayetlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca ülserle mücadele özelliklerine de sahip olabilir. (Kaynak)

Yemeklerden sonra karanfil yağı tüketmek sindirim enzimlerini artırabilir ve bağırsaklardaki gaz miktarını azaltabilir.

13- Isı uygulayın

Gaz çıkarmak için ısı uygulamak da etkilidir. Gaz sancıları baş gösterdiğinde karnınızın üzerine sıcak su şişesi veya ısıtma pedi yerleştirin. Sıcaklık bağırsaktaki kasları gevşeterek gazın bağırsaklarda hareket etmesine yardımcı olur. Isı ayrıca ağrı hissini de azaltabilir.

14- Sindirim sorunlarını ele alın

Bazı sindirim güçlükleri olan kişilerin gaz sıkışması problemine maruz kalma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ya da iltihabik bağırsak hastalığı, çoğu zaman şişkinlik ve gaz ağrısı yapmaktadır. Bu sorunları yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla ele almak yaşam kalitesini artırabilir.

İlgili yazı: İrritabl bağırsak sendromu hakkında her şey

Laktoz intoleransı olan ve sıklıkla gaz ağrısı yaşayan kişiler, laktozdan kaçınmak veya laktaz takviyeleri almak için doktoruyla beraber adımlar atmalıdır.

15- Suya elma sirkesi ekleyin

Elma sirkesi mide asidi ve sindirim enzimlerinin üretimine yardımcı olur. Ayrıca gaz ağrısını hızla hafifletmeye de yardımcı olabilir.

İlgili yazı: Elma sirkesinin faydaları ve zararları nelerdir?

Gaz ağrısını ve şişkinliği önlemek için bir çorba kaşığı sirkeyi bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce için. Sirke diş minesini aşındırabileceğinden, ağzı suyla çalkalamak önemlidir.

16- Aktif kömür kullanın

Aktif kömür, reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilen doğal bir üründür. Yemeklerden önce ve sonra alınan takviye tabletleri, sıkışmış gazı önleyebilir.

En iyisi, aktif kömür alımını kademeli olarak artırmaktır. Bu, kabızlık ve mide bulantısı gibi istenmeyen semptomları önleyecektir.

Aktif kömürün endişe verici bir yan etkisi, dışkıyı siyaha çevirebilmesidir. Bu renk değişikliği zararsızdır ve kişi kömür takviyesi almayı bırakırsa ortadan kalkmalıdır.

17- Probiyotikler alın

Gaz çıkarmak için ne yapmalı sorusuna verilecek cevaplardan birisi de probiyotiklerdir. Probiyotik takviyeler bağırsağa faydalı bakteriler ekler. Bulaşıcı ishal dahil olmak üzere çeşitli sindirim şikayetlerini tedavi etmek için kullanılırlar.

Bazı araştırmalar, belirli probiyotik türlerinin şişkinliği, gaz sıkışması sorununu, karın ağrısını ve IBS’nin diğer semptomlarını hafifletebileceğini göstermektedir. (Kaynak)

18- Egzersiz yapın

Hafif egzersizler bağırsaktaki kasları gevşeterek, gazı sindirim sisteminden geçirmeye yardımcı olabilir. Yemeklerden sonra yürümek veya yoga yapmak da özellikle faydalı olabilir.

19- Derin nefes alın

Gaz çıkarmak için derin nefes almak herkeste işe yaramayabilir. Çok fazla hava almak bağırsaklardaki gaz miktarını artırabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar derin nefes alma tekniklerinin gaz sıkışması ile ilişkili ağrı ve rahatsızlığı giderebileceğini iddia etmektedir.

Sonuç olarak

Gaz sıkışması ağrılı ve üzücü olabilir, ancak yukarıdakiler gibi gaz çıkarmak için birçok kolay çözüm semptomları hızlı bir şekilde hafifletebilir.

Devam eden veya şiddetli gaz ağrısı olan kişiler, özellikle ağrıya aşağıdakiler eşlik ediyorsa, hemen bir doktora görünmelidir:

Herkes arada bir gaz sıkışması yaşarken, düzenli ağrı, şişkinlik ve diğer gastrointestinal semptomlar, tıbbi bir duruma veya gıda hassasiyetinin varlığına işaret edebilir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.healthline.com/health/immediate-relief-for-trapped-gas-home-remedies-and-prevention-tips
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321504
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gas-and-gas-pains/diagnosis-treatment/drc-20372714

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Taner Yılmaz

Dr. Taner Yılmaz 1980 yılında doğmuş, ilk ve orta öğretim hayatı boyunca çalışkan bir öğrenci olmuştur. Daha sonra ise tıp eğimini tamamlamış ve dahiliye alanını tercih etmiştir. Bu alanda uzmanlığını tamamlamıştır ve hala bu alanda hizmet vermektedir. Vakit buldukça ise faydalı olmak maksadıyla çeşitli web sitelerine makaleler hazırlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir