reklam
Enfeksiyon Hastalıkları

Genital Herpes Nedir?

Genital herpes, çoğunlukla genital bölgede meydana gelen çok bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Belirtileri arasında genital bölgede yanma, kaşıntı ve kabarcıkların oluşumu bulunmaktadır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Genital herpes nedir?

Genital uçuk olarak da bilinen genital herpes, herpes simpleks virüsünün (HSV) neden olduğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyondur. HSV’nin iki formu vardır, bunlar HSV1 ve HSV2’dir. HSV1 daha yaygın olarak ağız çevresinde görülür, ancak bazen cinsel organlarda da ortaya çıkabilir. HSV2 esas olarak genital bölgede ve çevresinde görülür.

Sekiz kişiden yaklaşık birinin HSV 2’ye sahip olduğu ve enfekte olanların yaklaşık yüzde 80’inin HSV2’ye sahip olduklarının farkında olmayabileceği tahmin edilmektedir. Bir kişinin HSV enfeksiyonunu ilk ne zaman aldığını söylemek genellikle mümkün değildir, çünkü ilk belirtiler haftalar ve hatta yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Genital herpes için tedavi yoktur, ancak ilaç semptomların şiddetini yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olabilir, aynı zamanda nüks sıklığını ve yayılma riskini azaltabilir.

Birçok insan herpes hakkında büyük bir endişe hisseder, ancak cildin sadece nispeten kısa süreler için etkilendiğini ve çoğu insanın sadece birkaç nüksü olduğunu hatırlamak önemlidir.

Genital herpesli hamile kadınlar bunu doktorları ile tartışmalıdır, çünkü çok nadiren, herpes enfeksiyonu doğum sırasında bebeğe bulaşabilir ve bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

Kimler genital herpesten etkilenir?

Genital herpes kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. 14-49 yaş arası her beş kadından birinde genital uçuk varken, erkeklerde ise aynı yaş aralığındaki oran onda birdir.

Bir kadının anatomisi (vücudu) onu genital herpes için erkeklerden daha fazla risk altına sokar. Vajinal dokudaki küçük gözyaşları, bu virüse yakalanmayı kolaylaştırabilir.

Genital herpes, Afrikalı-Amerikalı kadınlarda da çok daha yaygındır. 14 ve 49 yaşları arasındaki iki Afrikalı-Amerikalı kadından birine, genital herpese neden olan HSV-2 bulaşmıştır.

Genital herpes nedenleri

Genital herpes ile enfeksiyon neredeyse tamamen korunmasız cinsel ilişki yoluyla meydana geldiğinden , enfeksiyon cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Genital herpes, 100 vakadan 50 ila 70’inde tip 2 herpes virüslerinden kaynaklanır. Tip 1 herpes virüsleri ise 100 vakadan 20 ila 30’unda, genital herpesten sorumludur. Virüsler esas olarak cinsel ilişki sırasında enfekte vücut sıvıları yoluyla bulaşır.

İlk enfeksiyonla, bağışıklık sistemi ürettiği antikorlarla mukoza zarındaki herpes virüsleriyle savaşmayı başarıyor. Ancak daha sonra virüsler sinir yolları boyunca göç eder ve genetik materyallerini (DNA) sinir hücrelerinin çekirdeğinde gizler. Bağışıklık sistemi zayıflarsa, virüsler tekrar aktif hale gelir ve sinir yolları boyunca cildin yüzeyine doğru göç eder ve belirtiler tekrar ortaya çıkmaya başlar.

Kimler risk altındadır?

Enfeksiyon riski partner sayısı arttıkça artar. Çok sayıda cinsel partneriniz varsa (yılda beşten fazla), yılda bir kez cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için muayene olmanız gerekmektedir. (Bu konuda daha fazla bilgi için cinsel yolla bulaşan hastalıklar testi yazımızı okuyabilirsiniz.) Ayrıca, immün savunma bozuklukları da, gizli herpes virüslerinin tekrar aktif hale gelmesinden sorumludur.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, ateşli enfeksiyonlar ve artan stres de genital herpes için risk faktörüdür. Uyku bozuklukları veya aşırı iş yük gibi etkilerde bağışıklık sistemini zayıflatarak bu durumu tetikleyebilir. Kadınlarda, adet kanaması veya hamilelik gibi hormonal değişiklikler genellikle yeni bir uçuk saldırısından sorumludur.

Genital herpes ve gebelik

Herpes virüsleri doğum sırasında anneden çocuğa bulaşabilir. Sonuç olarak, yeni doğan bebeklerde beyin, akciğerler ve karaciğerde iltihap gelişebilir. Hamile kadının doğum sırasında aktif bir herpes enfeksiyonu varsa, bu durumda sezaryen yapılır.

Bebeklerde herpes enfeksiyonu

Bebeklerde herpes enfeksiyonları çok nadir görülür ve çoğu durumda önlenebilir. Deri kabarcıkları ve ateş şeklindeki ilk belirtiler genellikle doğumdan birkaç gün ila altı hafta sonra başlar. Etkilenen çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde semptomlar cilt, gözler veya ağızla sınırlıdır.

Enfekte bebeklerin yaklaşık üçte biri menenjit geliştirir. Etkilenenlerin yaklaşık yüzde 17’si, genellikle ölümcül olan karaciğer, pnömoni, kan pıhtılaşma bozuklukları ve iltihaplanma geliştirir.

Genital herpes belirtileri

genital herpes belirtileri

Genital herpesli kadınların çoğu, buna sahip olduklarını bilmez. Ancak, ilk genital uçuk enfeksiyonu sırasında semptomlar yaşanıyorsa, bunlar şiddetli olabilir. Bu hastalık, HIV‘li kadınlar gibi bağışıklık sistemleri düzgün çalışmayan insanlarda şiddetli ve uzun süreli olabilir.

Herpes virüsüne sahip biriyle cinsel temastan birkaç gün sonra, yaralar (kabarcıklara dönüşebilecek küçük kırmızı noktalar), virüsün vücudunuza nereden girdiğine bağlı olarak, örneğin ağızda veya vajinada görünebilir.

Bazı kadınlar, bunları sinek ısırıkları gibi şeylerle karıştırabilir. Genellikle birkaç gün sonra bu yaralar kabuklanır ve iz bırakmadan iyileşir. Bazen, ilk salgından hemen sonra ikinci bir nüks ortaya çıkar ve semptomlar tekrar ortaya çıkabilir.

Genital herpesin ilk belirtileri genellikle bu enfeksiyonu taşıyan biriyle cinsel temas kurduktan iki ila 12 gün sonra ortaya çıkar. Semptomlar iki ila dört hafta sürebilir. Genital herpesin diğer erken belirtileri şunları içerir:

  • Karında basınç hissi
  • Ateş dahil grip benzeri semptomlar
  • Virüsün nereden bulaştığına genital ya da anal bölgede kaşıntı veya yanma hissi
  • Bacaklarda, kalçalarda veya genital bölgede ağrı
  • Virüsün bulaştığı yerlerde kabarcıklar
  • Olağan dışı vajinal akıntı

Ne zaman doktora görünmeli?

Sizi endişelendiren belirtileriniz varsa vakit kaybetmeden doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü bütün hastalıklarda erken tanı ve tedavi, hastalığın seyri için önemlidir.

Genital herpes teşhisi

Genital herpesi belirlemek için doktor, etkilenen cilt bölgelerinden bir parça alır. Bu numune daha sonra laboratuvarda herpes virüsleri açısından incelenir. Duruma bağlı olarak virüs türü de belirlenebilir.

Genital uçuk genellikle cilt semptomları temelinde güvenilir bir şekilde belirlenemez. Bir yandan, tipik semptomlar her zaman ortaya çıkmaz. Öte yandan, bu durum diğer cilt ve zührevi hastalıklar ile birlikte de ortaya çıkabilir. Örneğin, sedef hastalığı veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarla beraber ortaya çıkması da mümkündür.

Semptomu olmayan insanlarda, herpes virüslerinin neden olduğu enfeksiyonu tanımlamak daha zordur. Böyle bir durumda, kanda antikor olup olmadığını kontrol etmek için herpes antikorları için bir test kullanılabilir. HSV-2 antikorları bulunursa, genital herpes ortaya çıkabilir. HSV-1 antikorları bulunursa ve daha sonra semptomlar ortaya çıkarsa vücudun hangi kısmının etkileneceğini tahmin etmek zordur.

Ayrıca, testler genellikle bir enfeksiyonun ne zaman var olduğu hakkında bilgi veremez.

Genital herpes tedavisi

genital herpes tedavisi

Genital uçuklar çoğu zaman iyileştirilemez çünkü herpes virüsü vücuttan tamamen çıkarılamaz. Bu nedenle tedavi sadece soğuk yaraları tedavi etmeyi, semptomları hafifletmeyi ve hastalığın seyrini iyileştirmeyi ve kısaltmayı amaçlamaktadır. Herhangi bir şüphe varsa tedaviye direkt başlanmalıdır.

Genital herpes ne kadar sürede iyileşir? İlk enfeksiyonla, oral ilaç tedavisi virüs atılım süresini kısaltır, iyileşmeyi hızlandırır ve ağrıyı azaltır. Tedavi şiddete bağlı olarak lokal veya sistemiktir. Yerel şikayetler, örneğin çinko merhemleri kullanılarak hafifletilebilir.

Bu merhemler, kabarcıkları kuruturlar ve böylece iyileşmeyi teşvik ederler. Merhem ve tablet formundaki antiviral ilaçlar virüslerin çoğalmasını engeller. Güçlü bir nüksetme eğilimi varsa, antiviraller ile düşük doz ve uzun süreli tedavi önerilir.

Genital herpes önlenebilir mi?

Birçok insan herpes virüslerini vücutta taşıdığından, cinsel olarak aktif olan herkes bu virüslere yakalanabilir. Bununla birlikte, bazı önlemlerle enfeksiyon riski önemli ölçüde azaltılabilir.

Genital herpes hastalarında ilk belirti ortaya çıkar çıkmaz cinsel ilişkiden kaçınmaları tavsiye edilir. Çünkü belirtiler kendini gösterdiğinde birine bulaşma riski çok yüksektir.

Ancak hiçbir belirtiniz olmasa bile virüsü bulaştırabilirsiniz. Semptomsuz dönemde prezervatifler enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilir. Ayrıca diğer zührevi hastalıklara karşı da koruma sağlar.

Genital herpesiniz varsa, eşinizle bu konuda konuşmak mantıklıdır. Her iki partner de antikorlar için kan testi yaparsa, vücutta kimin hangi virüs türünü taşıdığını ve enfeksiyon riski olup olmadığını öğrenebilirler.

Ayrıca, genital uçuk olan ve antiviral ilaç alanlar biraz daha az bulaşıcıdır.


Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/genital-herpes/symptoms-causes/syc-20356161
  2. https://www.webmd.com/genital-herpes/ss/slideshow-genital-herpes
  3. https://www.cdc.gov/std/herpes/stdfact-herpes.htm
  4. https://www.nhs.uk/conditions/genital-herpes/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. İdil Özarslan

Dr. İdil Özarslan, 1987 yılında Tıp fakültesinden mezun olmuş, 1992 yılında ise Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji alanında uzmanlığını tamamlamıştır. Ankara’da çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir