reklam
Göğüs Hastalıkları

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı neden olur? Göğsün sağında, solunda veya ortasında ağrı olması ne demektir? Ciddi bir durum mudur? Doktora gitmek gerekir mi? Ne yapmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını aşağıda bulabilirsiniz.

Göğüs ağrısı olması ne demektir?

Göğüs ağrısı yaşamak, çok fazla istenmeyen kaygıya neden olan korkutucu bir deneyim olabilir. Göğüs ağrısı herkesi korkutur ve bundan dolayı bu konuda bilgilenmek oldukça faydalıdır.

İyi haber şu ki; göğüs ağrısının çoğu nedeni, bizi korkutacak kadar ciddi değildir. Genellikle göğüs ağrıları, çözülmemiş bir anksiyete, panik atak bozukluğu, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı ve inflamatuar bağırsak hastalığı gibi diğer sorunların bir nedenidir.

Bununla birlikte, kısa süre önce yemek yemediyseniz ve bir tür büyük fiziksel veya zihinsel travma yaşamadıysanız, aniden ortaya çıkan ani göğüs ağrısı (özellikle ağrı keskin, tekrarlayan ve nefes alıp verirken meydana geliyorsa) o zaman, lütfen, işi şansa bırakmayın ve doktorunuza görünün.

Aşağıdaki liste, göğüs ağrısı nedenlerini, neyin normal olduğunu ve neyin normal olmadığını açıklayacaktır.

Sağ veya sol taraftaki göğüs ağrısı neden olur?

Göğüs ağrısı terimi, göğsün herhangi bir yerinde ağrıyı tanımlayabilir. Ancak göğüsteki ağrıyla ilgili yaygın bir soru, göğsün sol tarafındaki ve göğsün sağ tarafındaki ağrı arasında bir fark olup olmadığıdır. Bunun nedeni, çoğu insanın bildiği gibi, kalbin bulunduğu yere bağlı olarak yalnızca sol taraftaki göğüs ağrısının kalp krizi ile ilişkilendirilmesidir.

Bununla birlikte, sol taraftaki göğüs ağrısı her zaman bir kalp sorununa işaret etmez ve sağ taraftaki göğüs ağrısı da göz ardı edilmemelidir. Kalp krizi, göğsün sağ tarafından göğsün sol tarafına ve çene gibi vücudun diğer yerlerine kadar vücudun her yerinde ağrıya neden olabilir.

Göğsün sağ tarafındaki ağrı nadiren bir kalp sorununa işaret eder ancak bu, sağ taraftaki göğüs ağrısının ciddi olmadığı anlamına gelmez. Sağ taraftaki göğüs ağrılarının ardında, aşağıdaki gibi ciddi ve ciddi olmayan birkaç neden vardır:

 • Zatürre
 • Çürük veya kırık bir kaburga
 • Göğüste yırtık bir kas
 • Viral enfeksiyon
 • Safra kesesi, karaciğer, pankreas, dalak ve akciğer sorunları
 • Akciğer çevresinde plöritik ağrı veya iltihaplanma
 • Akciğerde bir kan pıhtısı
 • İltihaplı bağırsak hastalığı ve mide ekşimesi gibi sindirim sorunları

Göğsünüzdeki ağrının nerede olduğunu bilmek ve bunu doktorunuza açıklamak önemlidir. Çünkü üst göğüs ağrısı, sol göğüs ağrısı veya sağ göğüs ağrısı gibi ağrınızın yeri doktorunuzun nedeni belirlemesine büyük ölçüde yardımcı olabilir ve göğüs ağrınızın ardındaki kesin neden ciddi bir sağlık sorunu haline gelmeden önce tedavi edilebilir.

Göğüs ağrısının düşük riskli nedenleri

düşük riskli göğüs ağrısı nedenleri

1- Anksiyeteye bağlı göğüs ağrısı

İster hayatınızın büyük bir kısmında anksiyeteyle uğraşmış olun, ister sadece ara sıra panik atak geçirmiş olun, büyük stres ve anksiyete dönemlerine genellikle göğüs ağrısı eşlik edebilir.

Anksiyete genellikle göğüste ağrı ve rahatsızlığın yanı sıra kalp atışının genel olarak hızlanmasına neden olur. Aslında doktorlarına göğüslerinde ağrı olduğunu bildiren hastaların yaklaşık %25’ine panik bozukluğu teşhisi konulmaktadır. Panik bozukluğu, göğüs bölgesinin ortasında ağrıya neden olabilmektedir.

Elbette bu, panik bozukluğu ve stres nedeniyle göğüs ağrısı olan hastalar daha yüksek kardiyovasküler hastalık oranlarına sahip olduğundan, göğüs rahatsızlığının göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Aslında, yıllarca panik atak veya anksiyete bozukluğu yaşadıysanız, kalbiniz bu süre boyunca bir miktar travma veya kümülatif hasar görmüş olabilir.

Yine de, göğüsteki ağrı için her zaman (özellikle anksiyete bozukluğu olan kişiler için) hastaneye gitmeli ve ciddi bir kalp rahatsızlığı yaşamadığınızdan emin olmalısınız.

Çoğunlukla, ciddi panik bozuklukları olan hastalar için doktorlar, göğüs ağrısı gibi semptomlara yardımcı olabilecek ilaçları hasta için hazır bulundururlar. Anksiyete ve panik bozukluklarını tamamen önlemek ve eşlik eden göğüs ağrısının çok daha az ortaya çıkması için oldukça etkili yöntemler vardır.

İlgili yazı: Anksiyeteye iyi gelen bitkiler nelerdir?

2- Kostokondrite bağlı göğüs ağrısı

Bazen göğüs ağrısına kaburgaların etrafındaki iltihaplanma neden olur. Kaburgalarınızı çevreleyen kıkırdak iltihaplandığında, bu göğüste ağrıya neden olabilir. Bu duruma kostokondrit denir ve birçok insan için oldukça normal bir göğüs ağrısı oluşumudur. Kostokondritte ağrı, göğsün ortasında baskı varmış gibi hissettirecektir.

Kostokondrit; kaza, düşme, aşırı öksürme, kusma, yorucu egzersizler ve spor aktiviteleri sırasında göğüste kasların çekilmesi ve bazı artrit ve bursit türlerinden dolayı ortaya çıkabilir.

Bazen de bu duruma araba kazası neden olur. Araba kazasında genellikle şişen hava yastığının sternuma çarpması ve yaralaması kostokondrite neden olabilir.

Kostokondritin ana semptomu, göğüs duvarında ve gelip giden kaburgalarda keskin bir ağrıdır. Derin nefes alma, öksürme veya hapşırma ile birlikte göğüs ağrısı daha şiddetli hissedilebilir. Göğüs kemiğine yakın hassasiyet vakalarının çoğu kostokondrit olarak teşhis edilir.

Tedavi tipik olarak sıcak veya soğuk kompres, anti-enflamatuar ilaçlar ve yatak istirahatini içerir. Bu durum genellikle kendiliğinden geçse de, bazı ciddi kostokondrit vakalarının tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

3- Kas çekilmesine bağlı göğüs ağrısı

Bir kas çekildiğinde, aşırı strese girdiğinde veya yırtıldığında, bu durum genellikle kas çekilmesi olarak tanımlanır. Bununla birlikte, göğüs bölgesindeki kas gerginliği, bazı kişilerin kalp krizi le karıştırabileceği göğüs ağrısına neden olur.

Kas çekilmesi, egzersiz sırasındaki uygunsuz hareketlerden, yorucu ağırlık kaldırmaktan, kardiyovasküler egzersizden, aniden yanlış yöne hareket etmekten veya bütün gece yanlış pozisyonda uyumaktan kaynaklanabilir. Araba kazaları, düşmeler ve diğer aksilikler de göğüs kaslarının çekilmesine neden olabilir.

Çoğu zaman, araba kazası geçiren kişilerde, vücutları kazanın şiddetinden ileri doğru itilirken, emniyet kemeri veya hava yastığının basıncından göğüs kasları çekilir. Bu genellikle kazadan sonraki bir veya iki güne kadar hissedilmez. Hemen hastaneye gitmeleri gerektiğini düşünmeseler bile, insanların daha sonra muayene olmalarının yaygın bir nedenidir.

Özellikle sporcuların boks yaparken, sopa sallarken, futbol oynarken veya cirit atarken de göğüs kasları çekilebilir.

Sırt veya karın bölgesi gibi vücutta çekilen kasın tam konumuna bağlı olarak, göğüs ağrısı bazen vücudun üst bölgesinde ve genellikle sertlik ve morarma ile birlikte ortaya çıkar.

Bir olayın veya aktivitenin göğüs kası gerginliğine veya göğüs kası çekilmesine neden olabileceğine inanıyorsanız ve bu nedenle göğüs ağrısı yaşıyorsanız, şişliği en aza indirmek ve gerginliğin ağrısını azaltmak için buz uygulayın ve mümkün olduğunca dinlenin. Rahatsızlık iki gün içinde düzelmediyse, doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

4- Kaburga çürüğüne bağlı göğüs ağrısı

Kas çekilmesi gibi, kaburga çürüğü de göğüste ağrıya neden olabilir. Çürük bir kaburga genellikle göğse doğrudan bir darbeden kaynaklanır. Ağrı oldukça şiddetli olsa da, durum genellikle kendi kendine iyileşir. Araba kazaları, düşmeler veya spor yaralanmaları, kaburga çürüklerinin yaygın nedenleridir.

Kaburga çürüğünün belirtileri, yaralı kaburga yakınında ağrı ve hassasiyetin yanı sıra derin nefes aldığınızda, hareket ettiğinizde veya öksürdüğünüzde artan göğüs ağrısını içerir. Hapşırma veya öksürme sonrası göğüs ağrısı, kişi öksürdükçe veya hapşırdıkça şiddetini artırabilir.

Genellikle, kaburga çürüğü ağrısı, reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve buz kompresleri ile giderilebilir, ancak göğüs kafesi ağrısının iyileşmesi tipik olarak bir ay sürdüğü için sabır en iyi tedavidir.

Buna rağmen düzelmezse, özellikle ağrıya veya nefes darlığına neden olan bir travma geçirdiyseniz, doktor kontrolü önemlidir. Çünkü bazen bu akciğerde bir yaralanma olduğunu gösterebilir.

5- Bronşite bağlı göğüs ağrısı

bronşite bağlı göğüs ağrısı

Soğuk algınlığını tetikleyen virüsler akut bronşite neden olabilir. Ancak aynı zamanda bakteriyel bir enfeksiyondan veya duman ve endüstriyel temizlik ürünleri gibi sert toksinlerden kaynaklanan buharlar gibi sert kirletici maddelere maruz kalmaktan da kaynaklanabilir.

Bronşit semptomları arasında kuru ve nefes kesen öksürük, yorgunluk, sarımsı, beyazımsı veya yeşilimsi balgam bulunur. Bronşit ayrıca nefes darlığına, ateşe ve göğüste sıkışma hissine neden olabilir. Yorucu bir öksürük ile birleşen bu göğüs sıkışması göğüs ağrısına neden olabilir.

Bronşit ile ilişkili göğüs ağrısı genellikle hafiftir ancak öksürük genellikle ağrıyı kötüleştirir. Bronşit birkaç gün dinlendikten sonra kendiliğinden düzelebilir. Ancak öksürüğünüzün ve diğer semptomlarınızın zamanla iyileşmek yerine kötüleştiğini fark ederseniz, bir doktora görünmeniz gerekir.

Enfeksiyonunuz viral ise, vücudunuz enfeksiyonla savaşırken kendinizi daha iyi hissetmeniz için doktorunuz size destekleyici bakım sağlayabilir. Bakteriyel ise, antibiyotikler enfeksiyonun semptomlarını hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir. Bronşitiniz devam ederse, ciddi tıbbi müdahale ve izleme gerektiren kronik bronşitiniz olabilir.

6- Astıma bağlı göğüs ağrısı

Astım oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Çoğu birey için astım semptomları hafif ve idare edilebilirdir. Ancak bazen, özellikle alerji ile şiddetlendiğinde, astımın alevlenmesi durumu ciddi olabilir.

Astım atakları hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük ve göğüste sıkışmaya neden olabilir. Astımı olanlar genellikle nefes alırken göğüs ağrısı yaşayabilirler. Astım teşhisi konduysa ve özellikle göğüs ağrısı çekiyorsanız, bu hafif bir astım krizinin belirtisi olabilir. Astımın tedavisi yoktur, bu nedenle alerjenler, kirleticiler ve aşırı fiziksel aktivite gibi tetikleyicilerden kaçınmak önemlidir.

Astımı olan herkes yanlarında her zaman reçetesiz satılan bir inhaler taşımalıdır. Astım krizi geçiriyorsanız ve göğüs ağrınıza şiddetli nefes almada güçlük eşlik ettiğini fark ederseniz, derhal tıbbi yardım almalı ve inhalatörlerinizi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmalısınız.

7- Mide fıtığına bağlı göğüs ağrısı

Midenin bir kısmı, karnı göğüsten ayıran bir kas olan diyaframın bir açıklığından içeri itildiğinde bir hiatal herni (mide fıtığı) oluşur. Mide fıtıklarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, zayıf destek dokusunun tipik neden olduğundan şüphelenilmektedir.

Mide fıtığı gelişme riski yaş ve kilo artışı ile artar. Semptomlar çoğu için hafiftir. Ancak yemek yedikten sonra göğüste ağrı, mide ekşimesi, yemek borusu sorunları veya yutma güçlüğü gibi şeyler de ortaya çıkabilir.

Durumu teşhis etmek için çeşitli testler gereklidir. Tedavi ameliyatı, mide asidini kontrol etmek için kullanılan ilaçları, diyette değişikliği ve daha küçük öğünleri yemeyi içerebilir. Bunların tümü mide fıtığının ağrısını ve rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu önlemler başarısız olursa, ameliyat genellikle bunu düzeltebilir.

8- Zona hastalığına bağlı göğüs ağrısı

Zona hastalığı, su çiçeğine neden olan aynı virüsten kaynaklanır. Geçmişte su çiçeği geçirdiyseniz, zona geliştirme riskiniz vardır.

Zona hastalığının erken belirtileri arasında yanma, karıncalanma ve suçiçeği virüsünün uykuda olduğu zamanda sinir dağılımında uyuşma bulunur. Kızarıklık göğsün dermatomlarından birini içerirse, bu genellikle ağrı, yanık veya karıncalanma hissi ile ortaya çıkacaktır.

Bu belirtileri genellikle ağrılı, kabarcıklı bir döküntü takip eder. Bu, üzerinde kabarcıklar olan kırmızı bir döküntüdür, sonrasında patlar, kabuk tutar ve iyileşir.

Kas yerine sinirle ilgili veya iç kaynaklı göğüs ağrısı hissediyorsanız, geçmişte su çiçeği geçirdiyseniz ve zona aşısı olmadıysanız, seçeneklerinizi değerlendirmek için doktora görünmelisiniz. Erken teşhis edilmezse zona çok acı verici olabilir. Erken teşhis ve tedavi zona tedavisi için oldukça önemlidir.

İlgili yazı: Zona hastalığı hakkında her şey

9- Mide ekşimesine bağlı göğüs ağrısı

Mide ekşimesi veya asit reflü, göğüste ve göğüs kemiğinin arkasında bir yanma hissi olarak tanımlanabilir. Bu his boğazda yukarı ve aşağı hareket edebilir ve buna genellikle bir yemek tadı veya boğazda asidik bir tat eşlik eder.

Bu durum genellikle yemek yedikten sonra olur. Özellikle büyük öğünler yerseniz, onlarla alkol tüketirseniz, sigara içerseniz ve yemekten sonra çok kısa süre sonra uzanırsanız meydana gelir. Pek çok insan bu hissi kalp kriziyle karıştırır, çünkü bu rahatsız edici olabilir ve göğsün ortasında ağrıya neden olabilir.

Asit reflü, hamilelik sırasında sık görülen bir göğüs ağrısı türüdür. Bu nedenle hamileyseniz ve kalbinizde ağrı gibi bir his varsa, doktorunuzla konuşarak durumunuzu netleştirmekte fayda vardır.

İlgili yazı: Mide ekşimesi hakkında her şey

Göğüs ağrısının orta riskli nedenleri

orta riskli göğüs ağrısı nedenleri

1- Peptik ülsere bağlı göğüs ağrısı

Peptik ülser, mide zarında veya ince bağırsağın ilk kısmında yer alan ham bir bölge veya açık bir yaradır. Mide veya bağırsaklar kendilerini güçlü mide asitlerine karşı koruyamadığında bu ülserler meydana gelebilir.

Peptik ülserin en yaygın semptomu göğüs veya karın ağrısı, hafif mide bulantısı ve mide ekşimesidir. Kilo kaybı, koyu renkli veya katran gibi dışkılar da belirtiler arasında olabilir.

Bir gastroenterolog, peptik ülseriniz olup olmadığını görmek için üst endoskopi denen bir test yapabilir. Bu yaygın bir prosedürdür ve sizi rahat ettirmek için genellikle hafif sedasyonla yapılır.

Peptik ülser ve mide ülseri teşhisi konan kişilere tipik olarak mide zarını büyük ölçüde tahriş eden alkol içmekten kaçınmaları, sigarayı bırakmaları (çünkü nikotin mide ve bağırsak zarını tahriş eden bir toksindir) ve ülseri şiddetlendirdiği bilinen çeşitli ilaç kullanımından kaçınmaları tavsiye edilir.

2- Zatürreye bağlı göğüs ağrısı

Pnömoni veya diğer adıyla zatürre, solunum rahatsızlığı olarak sınıflandırılır. Bakteriler, virüsler ve mantarlar akciğerde pnömoniye doğru ilerleyebilen bir enfeksiyona neden olabilir.

Pnömoninin ana semptomu, genellikle kalın ve sarı renkli balgamın eşlik ettiği öksürüktür. Ateş tipik olarak titreme ve nefes darlığı ile birlikte zatürreye eşlik eder. Baş ağrıları, genel bir iştah kaybıyla birlikte görülebilir. Öksürmeyle veya derin nefes alırken kötüleşen keskin göğüs ağrısı da mevcut olabilir.

Zatürre yeterince erken yakalanırsa antibiyotiklerle etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Yaşlıysanız, zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa veya herhangi ciddi bir tıbbi durumunuz varsa, derhal tıbbi yardım istemelisiniz. Çünkü yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda pnömoni genellikle ölümcüldür ve hızla ölüm kalım meselesi haline gelebilir.

3- Miyokardite bağlı göğüs ağrısı

Kalp kası enfeksiyon kaparsa ve iltihaplanırsa, bunun nedeni miyokardit olabilir. Miyokardit nadir de olsa ciddi kalp sorunlarına yol açabilir ve hatta bazı kişilerin kalp nakline ihtiyaç duymasını gerektirebilir.

Miyokardit semptomları, yorgunluk, ateş, eklem ağrısı ve kas ağrıları dahil olmak üzere gribe benzer. Göğüs ağrısı, hızlı nefes alma, bayılma ve düşük idrar çıkışı miyokarditin diğer belirtileridir. Teşhis etmenin zorluğu nedeniyle, bu nadir durumu teşhis etmek için genellikle bir göğüs röntgeni gereklidir.

Grip olmuş gibi hissediyorsanız ama aynı zamanda şiddetli, açıklanamayan göğüs ağrınız varsa, muayene olmanızda fayda vardır. Eğer miyokardit iseniz tedavi için antibiyotikler ve diğer bazı ilaçlar alabilirsiniz.

İlgili yazı: Miyokardit hakkında her şey

4- Kaburga kırığına bağlı göğüs ağrısı

Kaburga kırılması, düşme veya motorlu araç çarpması gibi bir kazanın sonucu olabilir. Uzun süreli öksürük, tekrarlayan hareketler veya aşırı yoğun egzersiz ile birlikte de kaburga kırılması meydana gelebilir.

Diğer kaburga yaralanmaları gibi, kaburga kırığının semptomları arasında derin nefes alırken rahatsızlık, eğilip kalkarken ağrı veya göğüs ve kaburga bölgesinde bir basınç hissi bulunur.

Sürekli olan ve nefes alırken veya hareket ederken kötüleşen göğüs ağrısı, kaburga kırığının bir işareti olabilir. Kırık kaburgalar kendiliğinden iyileşebilir ancak süreç birkaç ay sürebilir. Ağrı kesici ilaçlar reçete edildiği şekilde veya ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir.

5- Atriyal fibrilasyona bağlı göğüs ağrısı

atriyal fibrilasyona bağlı göğüs ağrısı

Atriyal fibrilasyon, kalbin üst odaları koordinasyon dışı veya kalbin alt odaları ile senkronize olmayan bir şekilde attığında ortaya çıkan hızlı ve düzensiz bir kalp atış hızıdır.

Atriyal fibrilasyon teşhisi konulursa, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve olası cerrahi müdahale dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarını önlemek için bireysel olarak birkaç tedavi seçeneğinin belirlenmesi gerekecektir.

Çoğu zaman, atriyal fibrilasyonu olan kişiler hiçbir belirti yaşamaz ve durumlarını yalnızca rutin bir fizik muayene sırasında keşfederler. Ancak bazen uyuşukluk, genel halsizlik, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, kafa karışıklığı, nefes almada güçlük ve bazen göğüs ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu, doktorunuz tarafından bir EKG ile kolayca teşhis edilebilir.

6- Koroner arter hastalığına bağlı göğüs ağrısı

Koroner arter hastalığı, arterlerde plak birikmesi sonucu gelişen bir durumdur. Semptomlar genellikle mide ekşimesi veya hazımsızlık ile karıştırılır ve göğüs bölgesinde ağırlık hissi, göğüste uyuşma, yanma ve ağrı meydana gelir. Rahatsızlık genellikle göğüs bölgesinde hissedilir, ancak sol omuz veya kol, boyun veya sırtta da sık görülür.

Koroner kalp hastalığının teşhisi için stres testleri veya kalp izleme ile birlikte fizik muayene gereklidir. Tedavi genellikle sigarayı bırakmak ve yüksek yağlı gıdalar tüketmemeyi, stresli durumlardan ve insanlardan kaçınmayı, reçeteli ilaçları almayı ve bazen cerrahi prosedürleri içerir.

Koroner arter hastalığından kaynaklanan göğüs ağrısı, kalbe giden zayıf kan akışından kaynaklanır. Genellikle buna mide bulantısı, kendini iyi hissetmeme, terleme ve göğüste gerginlik, sol kol ve çenede ağrı eşlik eder. Bu semptomlar, kalbe giden zayıf kan akışını gösterir.

Daha önce bu hastalığı geçirdiyseniz ve doktorunuz tarafından değerlendirildiyseniz, dinlenmeli ve size verilen ilaçları almalısınız. Eğer herhangi bir belirtiyi ilk defa yaşıyorsanız, doktora görünmenizde fayda vardır.

7- Hipertrofik kardiyomiyopatiye bağlı göğüs ağrısı

Kalbin bir kısmı diğerlerinden daha kalın hale geldiğinde, buna hipertrofik kardiyomiyopati denir. Bu durum, kalbin vücuda kan pompalamasını zorlaştırır. Her yaştan kişiyi etkileyebilirken, daha genç hastalar tipik olarak daha şiddetli formlara sahiptir.

Bu genellikle ailede genetik olarak görülür veya bir sporcu aniden yere yığıldığında ve kalp krizi geçirdiğinde ortaya çıkar. Bu yüzden sporcuların çoğu ekokardiyografi ile taranmaktadır.

Hipertrofik kardiyomiyopati olan bazı kişiler hiçbir belirti yaşamazken, diğerleri baş dönmesi, yorucu aktiviteler sırasında bayılma, koşarken veya egzersiz yaparken göğüs ağrısı, çarpıntı ve uyandığında nefes darlığı yaşayabilir.

İlaçlar genellikle kalbin ritmini düzenlemek için kullanılır ve kan pıhtılaşma riskini azaltmak için kan sulandırıcılar kullanılır. Kalp pilleri bazen bu durumu tedavi etmek için takılabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati, kalp dokusunun herhangi bir yerinde aniden gelişebilir, bu nedenle egzersizden sonra bayılma veya açıklanamayan semptomlar yaşarsanız, tıbbi yardım almak en iyisidir.

8- Akciğer apsesine bağlı göğüs ağrısı

Akciğer apsesi, tipik olarak pnömoni veya tüberkülozdan kaynaklanan ciddi bir enfeksiyonun bir sonucu olduğu için günümüz tıbbi tedavileri sayesinde çok nadir görülen bir durumdur.

Akciğer apsesi ile akciğerlerde bir boşluk oluşur ve irinle dolar. Semptomlar ateş, iştahsızlık, birkaç hafta veya ay boyunca genel bir hastalık hissi, parmaklarda çomaklaşma, mavimsi bir cilt rengi ve göğüs ağrısıdır.

Akciğer apsesi biyopsi, taramalar veya göğüs röntgeni ile teşhis edilebilir. Tedavi genellikle antibiyotikleri içerse de, bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir.

Göğüs ağrısının yüksek riskli nedenleri

yüksek riskli göğüs ağrısı nedenleri

1- Akciğer kanserine bağlı göğüs ağrısı

Akciğer kanseri, ölümcül ve hızlı yayılan bir kanserdir. Kalıcı bir öksürük tipik olarak ilk semptomdur. Akciğer kanserinin diğer yaygın semptomları iştahsızlık, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum, kilo kaybı ve yorgunluktur.

Göğüs ağrısı, burada listelediğimiz diğerleri kadar yaygın bir akciğer kanseri belirtisi değildir, ancak sigara içiyorsanız ve öksürdüğünüzde veya güldüğünüzde kötüleşen göğüs ağrısı yaşıyorsanız ve bu daha önce belirtilen semptomlardan herhangi biri ile birlikte oluyorsa, mümkün olan en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

2- Kalp krizine bağlı göğüs ağrısı

Kalp krizi, kalbin bir kısmına kan akışının kesildiği zamandır. Bu, değişen derecelerde göğüs ağrısı veya gerginliğine, nefes darlığına, mide bulantısına, terlemeye ve kendini iyi hissetmemeye neden olabilir. Maalesef semptomlar oldukça değişken olabilir ve hatta bazı durumlarda hafif olabilir ve göz ardı edilebilir.

Göğüs ağrınız varsa ve daha önce bu durumu hiç yaşamadıysanız, özellikle nefes darlığı ve kolunuza, sırtınıza veya çenenize yayılan ağrı varsa, 112’yi aramalı ve acil tedavi almalısınız.

3- Aort diseksiyonuna bağlı göğüs ağrısı

Kalpten çıkan büyük kan damarı yırtıldığında aort diseksiyonu meydana gelir ve bu bazı durumlarda yaşamı tehdit edici olabilir. Aort diseksiyonları nadirdir, ancak en sık 60’lı ve 70’li yaşlarında sigara içen ve yüksek tansiyonu olan erkekleri etkiler.

Aort diseksiyonunun semptomları arasında göğüste ani şiddetli ağrı yaygındır. Ağrı sırta doğru yayılır ve bayılma meydana gelebilir. Göğüsten sırta yayılan ağrı, baş dönmesi, ve görme-konuşma gibi bozukluklar yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden tıbbi yardım almalısınız.

4- Hemotoraksa bağlı göğüs ağrısı

hemotoraksa bağlı göğüs ağrısı

Göğüs travmaları genellikle akciğer ve göğüs duvarı arasında kan birikmesi olan hemotoraksın nedenidir. Bu durum ayrıca kan pıhtılaşması, akciğer kanseri veya tüberkülozu olanlarda da ortaya çıkabilir.

Hemotoraks semptomları arasında anksiyete, düşük tansiyon, hızlı kalp atış hızı, nefes almada zorluk ve göğüs ağrısı bulunur. Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, özellikle de bir araba kazası veya düşme gibi bir yaralanmadan sonra ortaya çıktıysa tıbbi yardım almanız önemlidir.

Tanı için genellikle göğüs röntgeni ve bilgisayarlı tomografi taraması gerekir. Tedavi genellikle kanı boşaltmak ve akciğeri yeniden genişletmek için bir göğüs tüpü yerleştirmeyi içerir. Bazı durumlarda ameliyat da gerekli olabilir.

5- Pnömotoraksa bağlı göğüs ağrısı

Pnömotoraks terimi, akciğer ile göğüs duvarı arasındaki hava miktarı arttığında ortaya çıkan, iflas etmiş bir akciğer için kullanılan tıbbi terimdir. Bu genellikle çok acı vericidir.

Akciğer iflas ettiğinde, nefes almaya çalışırken akciğer genişleyemez, bu da nefes almada zorluk ve şiddetli göğüs ve akciğer ağrısına yol açar. Pnömotraks aniden ve belirti göstermeden ortaya çıkabilir ve bu yüzden spontan pnömotoraks olarak da bilinir.

Daha sık olarak, bu, bir kaburga kırıldığı, ateşli silah yaralanması veya bıçaklanma gibi doğrudan bir göğüs yaralanmasının meydana geldiği travmadan sonra ortaya çıkar.

Pnömotoraks bir yaralanmadan kaynaklanabilir veya pnömoni gibi bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir. Pnömotoraksların şiddeti değişebilir, hafif vakalar neredeyse hiç semptom göstermez ve şiddetli vakalarda akciğer ve göğüs bölgesinde şiddetli ağrı meydana gelebilir.

Durumu teşhis etmek için bir göğüs röntgeni gereklidir ve tedavi; basit gözlem ve oksijen desteğinden göğüs tüpünün yerleştirilmesine kadar uzanabilir. Pnömotraks kendiliğinden meydana gelirse, gelecekteki bir akciğer iflasını önlemek için cerrahi operasyon yapılabilir.

6- Pulmoner emboliye bağlı göğüs ağrısı

Pulmoner venlerden biri tıkandığında pulmoner emboli oluşur. Genellikle bu, bacaklardaki ve pelvisteki derin damarlarda oluşan bir pıhtı ile ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda cerrahi bir operasyonun sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

Nefes darlığı hissediyorsanız, derin nefes aldığınızda, hareket ettiğinizde veya öksürdüğünüzde kötüleşen yoğun göğüs ağrısı yaşıyorsanız, kanlı balgamlı öksürüğünüz varsa derhal tıbbi yardım istemelisiniz. Bu, özellikle derin ven trambozu olanlar, yakın zamanda seyahat, hareketsizlik, travma ve ameliyat geçmişi olanlar ve hamile kadınlar için geçerlidir.

Pulmoner emboli tedavisi, kan pıhtısının tıbbi olarak çözülmesini veya cerrahi olarak çıkarılmasını içerir. Takip tedavisi, durumun tekrarlanmasını önlemek için kan inceltici ilaçların kullanılmasını içerir.

Sonuç olarak

Ciddi olmayan göğüs ağrısı çoğu zaman kendi kendine düzelir. Bazı durumlarda doktorunuz, birçok yaygın durumun neden olduğu göğüs ağrısını tedavi edebilir ve çözebilir. Bunlar asit reflü, anksiyete atakları ve astım veya ilgili bozuklukları içerebilir.

Bununla birlikte göğüs ağrısı, hayatı tehdit eden herhangi bir durumun belirtisi de olabilir. Kalp krizi geçirdiğinizi veya başka bir kalp problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden tıbbi yardım almak önemlidir.

Doktorunuz tanı koyduğunda, durumunuzu yönetmenize yardımcı olacak tedaviler önerecektir.


Kaynak:

 1. https://www.buoyhealth.com/
 2. https://www.webmd.com/
 3. https://www.mayoclinic.org/
 4. https://www.health.harvard.edu/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Dr. Handan Köprücü

Dr. Handan Köprücü, 1971 yılında doğmuştur. 1995-2001 yılları arasında Tıp Fakültesini bitirmiştir ve göğüs hastalıkları alanında devam etmiştir. Eğitimini tamamlamadıktan sonra göğüs hastalıkları alanında çalışmalarını sürdürmektedir ve çeşitli web sitelerine alanıyla ilgili bilgilendirici içerikler yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir