reklam
Göz Hastalıkları

Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı yaygın bir semptomdur. Glokom ve optik nevrit gibi ciddi olanlardan konjonktivit, arpacık veya göz kuruluğu gibi daha az ciddi olanlara kadar birçok potansiyel neden vardır. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Göz ağrısı nedir?

Göz ağrısı, gözünüzün sağında, solunda, ikisinde birden veya çevresinde rahatsızlık hissettiğiniz herhangi bir durumu ifade eder. Ağrı keskin, donuk veya çok şiddetli olabilir. Bu durumda gözleriniz tahriş olabilir veya sertleşebilir.

İlgili yazı: Göz enfeksiyonları nelerdir?

Göz ağrısına bulanık görme, kaşıntı, kızarıklık, göz kuruluğu veya sulu gözler eşlik edebilir. Göz ağrısı, göz bölgesindeki travma, alerji ve enfeksiyonlardan veya migren, üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüs problemleri gibi daha genel durumlardan kaynaklanabilir.

İlgili yazı: Göz kuruluğu nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Göz ağrısı neden olur?

İşte göz ağrısına neden olan 9 olası sorun:

1- Yabancı maddeler

Göz yüzeyindeki yabancı bir madde, kirpikten akan kir veya makyaja kadar her şey olabilir. Gözde kızarıklığa, sulanmaya ve ağrıya neden olabilirler.

Yabancı madde korneayı (göz bebeği ve irisi kaplayan saydam tabaka) veya konjunktivayı (sklerayı örten ince tabaka, gözün beyaz kısmı) etkileme eğilimindedir.

Çoğu durumda, yabancı nesneler zararsızdır ve oldukça kolay bir şekilde çıkarılabilir. Nesneyi çıkarmaya çalışırken korneayı çizmekten kaçınmak için dikkatli olunmalıdır.

Gözünüzden yabancı bir madde çıkarmak, tekrar tekrar göz kırpmak kadar basit olabilir. Nesneyi parmaklarınızla da çıkarabilirsiniz (ellerinizi su ve sabunla 20 saniye yıkadıktan sonra).

Bazen gözünüzü, küçük bir steril bezi salin solüsyonu kabına batırarak da temizleyebilirsiniz. Parçacık çıkarıldıktan sonra gözü temiz bir şekilde kurulamakta fayda vardır.

2- Konjunktivit

Bu durum, gözün önünü ve göz kapağının altını örten dokuyu etkileyen bir durumdur. Bu doku bir virüs veya bakteri ile enfekte olabilir ve bu enfeksiyon şişmeye neden olur. İnflamasyon ayrıca alerjik bir yanıt da olabilir.

Konjonktivanın iltihaplanması ayrıca gözde akıntıya, kaşınmaya ve kızarıklığa neden olabilir. Göz ağrısı da yapabilir. renk değişikliği, konjunktivadaki küçük kan damarlarının iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır.

Konjonktivitin yayılması ve enfeksiyonu, iyi el yıkama yöntemleri kullanılarak ve çevrenizi tozdan arındırarak kontrol edilebilir. Durum geliştiğinde, bir doktora veya eczacıya danışarak reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir ve gözler dinlendirilebilir.

3- Kontakt lensler

Kontakt lenslerin gece boyunca takılması veya dezenfekte edilmemesi gibi yanlış kullanımı, göz yüzeyini oküler ağrıya neden olacak kadar tahriş edebilir. Kontakt lenslerin kullanımı, temizlenmesi ve saklanmasıyla ilgili yönergelere uyulmaması rahatsızlığa neden olabilir.

Sorunlar aşağıdakileri içerebilir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

 • Batma, yanma, kaşıntı, tahriş ve diğer göz ağrısı türleri
 • Lens kullanırken sürekli rahatsızlık
 • Göze bir şeyin sıkıştığı hissi (lensin kendisinden ayrı olarak)
 • Gözlerin aşırı sulanması
 • Orta derecede görme kaybı
 • Işığa duyarlılık

Kontakt lenslerin yanlış kullanımından kaynaklanan göz ağrısı, lensleri hemen çıkarıp geçici olarak gözlüğe geçilerek giderilebilir.

Kontakt lens herhangi bir şekilde hasar görmüşse, saklama kutusuna geri koymalı ve doktorunuza danışmalısınız. Lensin üzerinde kir, kirpik, polen, makyaj veya diğer parçacıklar gibi yabancı bir madde varsa, göze geri takılmadan önce temizlenebilir, durulanabilir ve dezenfekte edilebilir.

Sorun devam ederse lensi derhal çıkarmalı ve doktorunuza bildirmelisiniz.

4- Kornea aşınması

Bir kornea aşınmasında genellikle göz kapaklarının iç kısmı etkilenir. Korneadaki küçük bir çizik, kornea aşınmasıdır. Genellikle toz, kum, kir, talaş, kontakt lensler ve hatta bir kağıt parçasının keskin kenarından kaynaklanır.

Bu çizik ağrıya, aşırı yırtılmaya ve ışığa duyarlılığa neden olacaktır. Buradaki kan damarlarının hasar görmesi nedeniyle gözleri kırmızıya çevirebilir.

Kornea aşınması hızlı müdahale gerektirir. Rahatlama olmazsa, aşınma enfekte olabilir ve kornea ülserine yol açabilir.

Kornea çizildiğinde, hemen gözünüzü temiz su veya salin solüsyonu ile yıkamalısınız, küçük parçacıkları çıkarmak için hızlıca göz kırpmalı ve üst göz kapağınızı alt göz kapağınızın üzerine çekmelisiniz. Bunun gibi gözyaşı oluşturmak, maddenin yıkanmasına ve çıkmasına yardımcı olabilir.

Bu yöntemler işe yaramazsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz.

5- Blefarit

Blefarit, göz kapaklarının enfekte olduğu bir durumdur. Göz kapağında ağrılı bir şişlik olan arpacık gibi gözlerde ağrıya neden olan başka durumlara yol açabilir.

İki tür blefarit vardır. Anterior blefarit, göz kapağının dış cephesini etkiler ve buna bakteri ve kepek neden olur. Arka blefarit, iç göz kapağındaki yağ bezlerinin bir sonucudur.

Her iki tip blefarit de, göz kapaklarında yanma hissine (gözün kendisinde ağrı varmış gibi hissedilebilir), yırtılmaya, kaşınmaya, ışığa duyarlılığa ve şişmiş göz kapaklarına neden olur.

Göz kapaklarını temiz ve akıntıdan uzak tutmak, blefarit tedavisinde anahtardır. Kepek şampuanı, göz kapaklarına pul düşme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Blefarit genellikle tamamen ortadan kalkmaz ve tekrarlayabilir. Hastalar hijyenleri konusunda oldukça dikkatli olmalıdır.

6- Arpacık

Bir arpacık genellikle blefarit enfeksiyonunun neden olduğu göz kapağı üzerindeki, ağrılı yumrudur. Sivilceye benzer ve dokunmaya karşı çok hassastır. Kirpiklerin etrafındaki yağ bezinin kir veya ölü deri ile tıkanması sonucu oluşur.

Arpacıklar ılık kompres (bezi tıkayan irin çözülmesini sağlar, böylece yağ doğal olarak akabilir), yumuşak sabun, su ve hatta ılık bir çay poşeti kullanılarak tedavi edilebilir.

Arpacık varsa makyaj yapılmamalıdır. Kozmetik ürünler gözü tahriş edebilir ve yağ bezlerinin iyileşme ve drenaj sürecini yavaşlatabilir. Arpacık iyileştiğinde, üç aylıktan eski göz ürünlerini kullanmamakta fayda vardır.

Benzer şekilde, arpacık iyileşene kadar kontakt lens kullanmaktan kaçınmalısınız. Arpacıktaki bakteriler kontakt lenslere gidebilir ve lensleri çıkardıkça parmaklarınıza doğru hareket eder. Bu, başka birinin bakteriye maruz kalma riskini büyük ölçüde artırır.

Hiçbir koşulda bir arpacığa dokunmamalı, sıkmamalı veya çıkarmaya çalışmamalısınız. Bunu yapmak, irin boşalmasına ve enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Bir doktor, arpacığı güvenle boşaltabilir.

7- Glokom

Göz küresinin içinde hissedilen ağrının arkasında bir takım nedenler ve koşullar olabilir.

Bir örnek glokomdur (göz içi basıncı). Bu çok acı verici olabilir. Hemen tedavi edilmezse kalıcı görme kaybına neden olabilir ve şiddetli göz ağrısı durumuna neden olabilir.

Glokomun erken uyarı işaretlerini yakalamak için düzenli göz muayenesi yaptırmak çok önemlidir. Erken tedavi edilirse, uzun vadeli prognoz olumludur.

40 yaşında herkesin kapsamlı bir göz muayenesi olması gerekir. Göz doktorunuz daha sonra bir sonraki muayeneniz için ne zaman gelmeniz gerektiğini size bildirecektir.

Glokom için tedavi seçenekleri arasında reçeteli göz damlaları, ilaçlar, ameliyat veya bu yaklaşımların bir kombinasyonu bulunur.

8- Optik nevrit

Optik sinir, göz küresinin arkasını beyne bağlar. Bu sinir iltihaplanırsa, göz ağrısına ve görme kaybına neden olabilir. Bu durum optik nevrit olarak bilinir. Genellikle bir otoimmün hastalık, viral veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.

İlgili yazı: Optik nevrit nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir?

İlgili yazı: Otoimmün Hastalıklar Hakkında Her Şey

Optik nevrit genellikle kendiliğinden düzelir, ancak bir doktor iltihabı azaltmak için steroid ilaçlar yazabilir.

9- Migren

Migren, yaygın bir göz ağrısı kaynağıdır. Oküler bir migren, gözlerde ağrı şeklini alan ışığa duyarlılığa neden olabilir. Bir migren, geçici görme kaybına bile yol açabilir.

Oküler migren nedenleri tam olarak anlaşılmış değildir, ancak uzmanlar retinadaki kan damarlarında spazma bağlı olduğuna inanıyor. Bu aynı zamanda migrenlerin nasıl ve neden gözlerde ağrıya neden olduğunu da açıklayabilir.

Göz ağrısı nasıl geçer?

Göz ağrısının tıbbi tedavisi, bunu hangi faktörün tetiklediğine bağlıdır. Ancak genellikle tedaviler arasında benzerlikler vardır. İşte madde madde göz ağrısının nasıl geçebileceği:

Gözlerinizi rahat bırakın

Gözlerinizi dinlendirmek, göz ağrısını gidermenin en basit yollarından biridir. Bilgisayarlardan, telefonlardan ve televizyon ekranlarından bir günlüğüne uzaklaşmak, göz yorgunluğunu azaltacak ve baş ağrısı riskini azaltacaktır, bu da göz ağrısını hafifletmede uzun bir yol kat edecektir. Bu tür molaları günün normal bir parçası yapmakta fayda vardır.

İlgili yazı: Baş Ağrısı Hakkında Her Şey

Gözlerinize temastan kaçının

Kornealarınızın dinlenmesi için zamana ihtiyacı vardır. Kontakt lensleriniz yerine gözlük kullanın, böylece kornealarınızın yapacak daha az işi olur.

Sıcak kompres kullanın

Çoğu durumda, ılık kompres ağrıyı, şişmeyi, kaşıntıyı ve akıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu, ciltteki tıkanıklıkları gidermeye de yardımcı olacaktır.

Ilık su kullanın

Göz yüzeyine yapışmış yabancı parçacıkları temizlemek için ılık su veya salin solüsyonu kullanın. Bu, göz ağrısının kaynağının giderilmesine yardımcı olabilir.

İlaçları belirtildiği gibi kullanın

Antibiyotik gibi ilaçlar, göz ağrısı yapan gözle ilgili enfeksiyonları tedavi edebilir. Korneal sıyrıklar ve konjunktivit gibi durumlar için de faydalıdırlar.

Glokomu olan hastalara göz içi basıncını ve gözlerindeki ağrıyı azaltmak için göz damlası verilecektir. Ağrı, günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetliyse, ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Bu, rahatsızlığın altında yatan neden ele alınana kadar biraz rahatlama sağlayabilir.

Unutmayın, hangi ilacı ne şekilde alacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Önerilirse ameliyat olun

Ameliyat son çare olmakla birlikte bazen gereklidir. Gözünüzün yüzeyindeki yabancı bir madde derhal onarılması gereken hasara neden olduysa, ameliyat en iyi seçenek olabilir.

Ameliyattan sonraki iyileşme dönemi, hastanın görsel odak ve konsantrasyon gerektiren herhangi bir faaliyete girmemesini gerektirecektir. Düşük ışıklı ortamlarda uzun süre gözleri dinlendirmek gerekir.

Göz ağrısına neden olan koşulların geri gelmemesi için gözlerin ameliyattan sonraki aylar boyunca özenle tedavi edilmesi gerekecektir.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.webmd.com/eye-health/eye-pain-causes-symptoms-diagnosis-treatment
 2. https://www.allaboutvision.com/conditions/eye-pain.htm
 3. https://www.mayoclinic.org/symptoms/eye-pain/basics/causes/sym-20050744
 4. https://www.medicinenet.com/eye_pain/symptoms.htm
 5. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/eye-pain

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Feride Öztuna

Dr. Feride Öztuna Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde tamamlayıp Göz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Katarakt, akıllı mercek uygulamaları, göz kapağı hastalıkları, refraktif cerrahi, vitroretinal cerrahi, kontakt lens, lazer cerrahisi alanlarına ilgi duyup, çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir