reklam
Göz Hastalıkları

Göz Enfeksiyonları Nelerdir?

Göz enfeksiyonları bir hayli fazladır. Bazıları kolaylıkla tedavi olurken ve kalıcı bir zarar vermezken, bazıları ise daha ciddidir ve acil tedavi gerektirir. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Göz enfeksiyonları hakkında

Göz enfeksiyonları genellikle bakteri, virüs veya enfeksiyondan kaynaklanır. Konjonktiva, kornea ve göz kapaklarının kenarlarının iltihaplanması en yaygın olanıdır. Tedavi edilmezlerse, gözde kalıcı hasara neden olabilirler, bu da görüşün azalmasına neden olabilir. Gözdeki yabancı cisimler, cereyan veya sigara dumanı gibi çevresel uyaranlar da göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Göz enfeksiyonlarının bir göz doktoru tarafından erken muayene edilmesi ve nedenine göre tedavi edilmesi önemlidir. Bu şekilde, semptomlar hızlı bir şekilde hafifletilebilir ve hastalığın ilerlemesi ve en kötü durumda kalıcı hasara neden olması önlenir.

Göz nasıl çalışır?

Vizyonumuz çevremizden haberdar olmamızı sağlar. Öğrendiğimiz her şeyin yüzde sekseni görüşümüzden geçiyor. Gözünüz bir kameraya benzer şekilde çalışır. Bir nesneye baktığınızda, nesneden yansıyan ışık gözlerin göz bebeğine girer ve göz içindeki optik bileşenler aracılığıyla odaklanır.

Gözün önü kornea, iris, karanlık nokta ve mercekten oluşur ve görüntüyü retinaya odaklar. Retina, gözün arkasını kaplayan ışığa duyarlı membrandır. Bu membran, optik sinir adı verilen büyük bir sinir oluşturmak için gözün arkasında bir araya gelen milyonlarca sinir hücresinden oluşur.

Işık göze girdiğinde, gözün arkasındaki retinanın merkezinde küçük bir alan olan makula üzerinde bir noktaya odaklanır. Makula merkezi ayrıntılı görüşten sorumludur, ince ayrıntıları ve rengi görmenizi, yüzleri okumanızı ve tanımanızı sağlar.

Işık retinadaki sinir hücrelerini uyardığında, optik sinir boyunca beyne mesajlar gönderilir. İki gözün optik sinirleri beynin içine katılır. Beyin, bir görüntüyü görmenizi sağlayan iki gözün vizyonunu birleştirmek için her bir optik sinirin bilgilerini kullanır.

Göz enfeksiyonları nelerdir?

1- Göz iltihabı

Göz, gün boyunca patojenler ve çevresel uyaranlar gibi zararlı etkileri önlemelidir. Göz kapakları, gözyaşı sıvısının sürekli temizlenmesi ve konjonktiva gibi koruma mekanizmaları, görsel aparatı birçok karmaşık doku ve yapıları ile korumak için her zaman yeterli değildir.

Bağışıklık sistemi aşırı yüklenmişse, çok farklı nedenlere sahip olabilen iltihaplanma ile reaksiyona girer. Bakteri veya virüslerle sık görülen enfeksiyonlar esas olarak gözün çevre ile doğrudan temas eden kısımlarını, yani kapaklar ve konjonktivaları etkiler.

Şiddetlerine bağlı olarak, iris veya koroid gibi daha derin yapılara da yayılabilirler. Gözün ön bölgesindeki iltihaplanmanın bir başka nedeni, göze giren yabancı cisimler ve parlak güneş ışığı, duman veya cereyan gibi çevresel uyaranlardır.

2- Konjoktivit

Konjonktivit en yaygın inflamatuar göz hastalığıdır. Göz enfeksiyonları arasında olan konjonktivitin nedeni virüsler, bakteriler, mantarlar, alerjenler ve çok çeşitli çevresel uyaranlardır. Buna parlak ışık, UV ışınları, soğuk, egzoz gazları, elek çalışmaları ve yüzme havuzundaki klor dahildir. Diğer nedenler arasında gözyaşı filmi bozuklukları, göz kapağı kapatma bozuklukları ve yabancı cisimler bulunur.

Gözdeki aşırı zorlama da konjonktivite neden olabilir. Altta yatan ciddi bir hastalık da banal konjonktivitin arkasındaki neden olabilir. Bu nedenle, doktor her zaman hastalığın tetikleyicilerini açıklığa kavuşturmalıdır, çünkü tedavi nedene bağlıdır.

Enfeksiyon riski olup olmadığı konjonktivitin özel nedenine bağlıdır. Virüs veya bakteri ile enfekte olduğunda, bulaşıcı bir konjonktivit vardır.

Bir konjonktivit tipik olarak kırmızı, kaşıntılı, yanma ve sulu gözlerle kendini gösterir. Birçok hasta, gözün her açılıp kapanmasıyla ve ovulduğunda kumlanma hissine sahiptir. Konjonktiva kırmızıdır ve tüm göz kapağı şişebilir. Diğer bazı göz enfeksiyonlarından farklı olarak, görme rahatsızlığı yoktur.

Bakteriyel konjonktivit, göz damlası veya antibiyotik içeren göz merhemleri ile tedavi edilebilir. Yapay gözyaşı sıvısı semptomları hafifletebilir. Bununla birlikte, en önemli tedavi tetikleyici nedeni ortadan kaldırmaktır. Örneğin, gözlükler zayıf görme yeteneğinin neden olduğu konjonktiviti hızla iyileştirir. Konjonktivit, altta yatan ciddi bir hastalığın belirtisi değilse, genellikle sonuç vermeden çözülür.

3- Kornea iltihabı (keratit)

Kornea iltihabı (keratit) daha az yaygındır, ancak göz enfeksiyonları arasında konjonktivitten daha tehlikelidir. Nedenleri ve şikayetleri benzerdir, çünkü konjonktiva neredeyse her zaman korneanın iltihaplanmasına karışır. Sonra bir keratokonjonktivit durumu oluşabilir. Gözler kırmızıdır, etkilenenler yanma, ağrı ve yabancı cisim hissinden şikayetçidir. Konjonktivitin aksine, görme rahatsızlığı olabilir.

Ulcus kornea ise korkulan bir durumdur. Bu, kısa bir süre içinde tüm korneayı eritebilen bakterilerin neden olduğu bir korneal ülserdir. Patojenler genellikle korneadaki yaralanmalardan sonra nüfuz eder. Enfeksiyon bir göz kliniğinde mümkün olan en kısa sürede antibiyotiklerle tedavi edilmelidir, aksi takdirde kalıcı görme kaybı riski vardır.

Son yıllarda korneanın mantar enfeksiyonu sayısı önemli ölçüde artmıştır. Mantar enfeksiyonları durumunda, etkilenen kornea bölgesi cerrahi olarak çıkarılmalıdır, bu da derin tabakalar zaten etkilenmişse sorunlu olabilir. Bu nedenle erken tedavi çok önemlidir.

Herpes virüsü korneayı da etkileyebilir ve muhtemelen kalıcı hasara neden olabilir. Hastalık, virüslerin büyümesini engelleyen damlalar şeklinde ilaçlarla mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Herpes kornea ve göz kapaklarının enfeksiyonları tekrar tekrar ortaya çıkma eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, ilaç tedavisine ek olarak kornea çıkarılır.

Kornea iltihabı daha uzun süre tedavi edilmezse, gözün korneasında kalıcı hasar meydana gelebilir. Yara izi oluşabilir. Ağrı, sınırlı görme ve hatta körlük korneal inflamasyonun bir sonucu olabilir.

4- İris iltihabı

İrisin iltihabı göz enfeksiyonları arasında oldukça nadirdir. Etkilenenler göz ağrısından muzdariptir, ışıktan korkarlar ve normalden daha kötü görürler. İrisin rengi genellikle değişir ve gözler ışığa daha yavaş tepki verir.

Enfeksiyon nedeniyle iltihap oluşabilir. Borrelia (keneler yoluyla bulaşma), klamidya veya herpes virüsleri ile enfeksiyonlardan sonra, irisin bu immünolojik iltihabı sıklıkla ortaya çıkar. Gözdeki yaralanmalar da bu duruma neden olabilir.

İridosiklit, bağışıklık sisteminin reaksiyonlarının nedensel olarak dahil olduğu diğer hastalıkların ortak eşlik eden bir semptomudur. Bunlar arasında, yaygın olarak romatizma olarak bilinen kronik poliartrit ve sarkoidoz bulunur. Göz doktoru iridosiklit tespit ederse, bir dahiliyeci nedenleri kesinlikle açıklığa kavuşturmalıdır. Tedavi sırasında, doktor irisi göz bebeği genişleten ilaçla (midriatikler) hareketsizleştirir, böylece iyileşebilir ve görme fonksiyonu uzun vadede bozulmaz.

Anti-inflamatuar ajanlar ve bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler tedaviyi tamamlar. Antibiyotik tedavisi yeterince yüksek dozda verilmeli ve patojenlerin tamamen öldürülmesi ve nüks olmaması için yeterince uzun yapılmalıdır. Antibiyotik seçimi, altta yatan nedene bağlıdır. İris iltihabı şiddetli ise, konjonktiva altına kortizon enjekte etmek veya kortizon tabletleri almak gerekebilir. Olası altta yatan nedenleri aramak önemlidir.

5- Göz kapağının iltihapları

Göz kapağının iltihabı (blefarit) çeşitli faktörlerin etkileşiminden kaynaklanır. Blefarit kuru veya pul pul cildi olan kişilerde nadir değildir. Kapaktaki bazı bezler çok fazla salgı üretir ve ayrıca örneğin duman veya cereyanlar yoluyla sürekli tahriş olur. Böylece zemin bakteriyel iltihaplanma için hazırdır. Göz kapağının kenarı kırmızı ve kabukludur. Genellikle tüm kapak şişer ve kirpikler dökülür.

Hastalık, göz kapağının kenarındaki kirpik tabanını özel merhemler veya jeller ile temizleyerek tedavi edilir. Ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyidir, çünkü blefarit genellikle kalıcıdır. Dezenfektan merhemler ve lokal anti-inflamatuar göz merhemleri iltihabı iyileştirir. Antibiyotikler sadece son seçenek olarak kullanılmalıdır, çünkü yanlış kullanılırsa korneanın mantar enfeksiyonlarına yol açabilir.

6- Göz kesesi ve gözyaşı kanallarının iltihapları

Lakrimal kese ve gözyaşı kanallarının iltihabı neredeyse her zaman burundan yükselen bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.Genellikle etkilenenlerin ateşi de vardır.

Göz torbasına dikkatlice basarak doktor, patojenin tipini belirlemek ve uygun antibiyotikle tedavi etmek için biraz irin alır. Eğer kronik bir hastalıksa, bazı durumlarda cerrahi yardımcı olacaktır.

Göz enfeksiyonları nasıl teşhis edilir?

Doktor genellikle sadece hastaya bakarak bir göz enfeksiyonunu tanır. Yarık lamba, tanıyı güvence altına almak için en önemli aracıdır. Mikroskop ve özel bir ışık demetinden oluşan cihaz, ön alandaki tüm yapıları genişletilmiş bir şekilde görmesini sağlar. Doktor daha sonra retina ve koroid gibi yapıların bulunduğu fundusu incelemek için göz aynasını kullanabilir. Bunu yapmak için, doktor hastanın siyah noktasını ilaçla genişletmek zorundadır.

Göz iltihabının nedenleri açıkça tanımlanamıyorsa veya tekrar tekrar ortaya çıkarsa, altta yatan olası hastalıkları tanımlamak için daha fazla inceleme gereklidir. Bu, örneğin basit bir göz testi değil, aynı zamanda kan testleri veya röntgeni de içerir.

Etkilenenlerin, komplikasyonları ve sonuçta ortaya çıkan hasarı önlemek için bir göz doktoruna mümkün olan en kısa sürede başvurmaları önemlidir.

Kaynak ve ileri okuma:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6003010/
  2. https://www.webmd.com/eye-health/eye-infection-symptoms-types
  3. https://medlineplus.gov/eyeinfections.html

Not: Konu hakkında ilgili videoları aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Feride Öztuna

Dr. Feride Öztuna Tıp Fakültesi'nde başlamış olduğu lisans eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde tamamlayıp Göz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Katarakt, akıllı mercek uygulamaları, göz kapağı hastalıkları, refraktif cerrahi, vitroretinal cerrahi, kontakt lens, lazer cerrahisi alanlarına ilgi duyup, çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir