reklam
Deri ve Zührevi Hastalıklar

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı birçoğumuzun başına gelen bir sorundur. İyi haber şu ki, geçmesi için evde yapabileceğimiz çok basit şeyler vardır. Ancak bazı hususlara da dikkat etmemiz gerekiyor. Aşağıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Güneş yanığı nedir?

Güneş yanığı, cildin ultraviyole (UV) radyasyona (güneş ışığının bir parçası olan görünmez ışınlar) maruz kalmasının gözle görülür bir reaksiyonudur. Güneş yanığı belirtileri birkaç saat boyunca görünmeyebilir. Genellikle güneşe maruz kaldıktan 24 ila 36 saat sonra en kötü halini alır ve 3 ila 5 gün içinde düzelir. Güneşteki ultraviyole ışınları da başlangıçta ciltte görünmez hasarlara neden olabilir. Aşırı ve/veya çoklu güneş yanıkları cildin erken yaşlanmasına neden olur ve cilt kanserine bile yol açabilir.

Güneş yanığı belirtileri nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri aşağıdakileri içerir:

 • Pembeden kırmızıya ve hatta mora kadar değişen ten rengindeki değişiklikler
 • dokunulduğunda yanma hissi veren cilt
 • Ciltte ağrı ve/veya kaşıntı
 • Cildin şişmesi
 • Kaşınabilen ve sonunda patlayabilen sıvı dolu kabarcıklar
 • Cildin soyulması

Güneşte yanmış cilt, yandıktan sonra iki ila altı saat içinde renk değiştirir ve renk değişimi yetmiş iki saate kadar gelişmeye devam eder.

Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığı semptomlarının zaman ve sabır dışında tedavisi yoktur. Tedavi, vücut iyileşirken semptomları yönetmeye yardımcı olmayı amaçlar. Güneş yanığı için tedavi önerileri aşağıdakileri içerir:

 • Bol su için ve bu süreçte güneşten uzak kalın.
 • Nazikçe soğuk kompresler uygulayın veya bölgeyi soğuk suyla yıkayın.
 • Sabun kullanmaktan kaçının çünkü bu cildinizi tahriş edebilir.
 • Güneş yanığını yatıştırmaya yardımcı olan ürünler hakkında bir eczacınıza danışın.
 • Olası enfeksiyonları önlemek için güneş yanığı nedeniyle oluşan kabarcıkları patlatmayın.
 • Cildiniz çok ağrılı değilse nemlendirici uygulayın.
 • Gerekirse eczacınıza danışarak ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlar alın.

Güneş yanığına ne iyi gelir?

güneş yanığı nasıl geçer

İşte madde madde güneş yanığına iyi gelen şeyler:

1- Aloe vera jeli ve kremleri

Aloe vera, kötü güneş yanığı için her zaman popüler bir çare olmuştur. Sayısız araştırma, bu bitkinin cildin güneş yanığı ve diğer bazı cilt problemlerinin etkilerinden iyileşmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ek olarak, aloe vera normalde güneş hasarıyla birlikte gelen soyulmayı önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olabilecek nemlendirici özelliklere sahiptir.

Evde bir aloe vera bitkiniz varsa, bir sapı alıp dilimleyebilir ve özsuyunu güneşten zarar görmüş cildinize sürebilirsiniz. Bitkiniz yoksa, en yakın eczaneye veya favori cilt bakım mağazasına gidebilir ve bir şişe aloe vera kremi veya jeli alabilirsiniz. Bazı uzmanlar, aloe verayı cildinize uygulamadan önce birkaç dakika buzdolabına koymanızı önerir. Çünkü, soğutulmuş aloe vera cildi çok daha fazla yatıştırır, kaşıntı ve batma hissine yardımcı olur.

İlgili yazı: Aloe veranın cilde faydaları nelerdir?

2- Kabartma tozu macunu

Kabartma tozu, güneş yanıkları da dahil olmak üzere çeşitli cilt problemlerinin tedavisi söz konusu olduğunda kullanılan bir şeydir. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen bu kristalin beyaz tozu, bu özel problemi tedavi etmek için onu uygun kılan belirli özelliklere sahiptir.

Birincisi, alkali özelliği güneşten yanmış cildi yatıştırmaya, yanma ve kaşıntı hissini gidermeye yardımcı olabilir. İkincisi, antiseptik özellikleri cildi iyileştirmede, serinletmede ve nemini korumada rol oynar. Son olarak, kabartma tozunun ciltteki pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olduğu ve cildin iyileşme sürecini hızlandırmaya çok katkıda bulunduğu söyleniyor.

Güneş yanığınızı tedavi etmek için karbonat kullanmayı planlıyorsanız, işte bunu yapmanın bir yolu:

 1. Önce etkilenen bölgeyi soğuk, temiz suyla temizleyin ve hafifçe kurulayın.
 2. İkinci olarak, macun kıvamına gelene kadar iki yemek kaşığı karbonatı suyla karıştırın.
 3. Karışım hazır olduğunda, bir top pamuğu karışıma batırın ve hafifçe cildinize sürün ve yaklaşık on dakika orada bırakın.
 4. Son olarak cildinizi soğuk suyla durulayın ve kurumasını bekleyin.

3- Yulaf ezmesi banyosu

Deri döküntüleri için iyi bilinen bir çare olmasının yanı sıra, yulaf ezmesi güneş yanığı ağrılarını ve sancılarını hafifletmek için de kullanılabilir. Aslında güzellik ve kozmetik mağazalarında gördüğünüz pek çok cilt bakım ürününde yulaf ezmesi bulunur. Bu ürünleri kullanmıyorsanız, bunun yerine sıradan yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. İşlenmiş diğer ürünler kadar iyi çalıştıkları söylenmektedir.

Yulaf ezmesi, güneşten yanmış bir cildi yatıştırmaya yardımcı olabilecek iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Cildinizin pH seviyelerini normalleştirmeye de yardımcı olabilir ve bu da kaşıntı ve rahatsızlık hissini gidermeye yardımcı olur. Yulaf ezmesi banyolarının cildinizi yumuşatmaya ve nemlendirmeye, nemi hapsetmeye ve cildinizi dış tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Yulaf ezmesi banyosu yaparken, normal yulaf ezmesini bir karıştırıcı kullanarak öğütün. Tozu banyonuza karıştırın ve on ila on beş dakika boyunca vücudunuzu ıslatın ve ardından hafifçe kurulayın.

4- Soğuk süt

Bazen güneşten yanmış cildinize hızlı bir tedavi ararken uzağa bakmanıza gerek kalmaz. Aslında, bir çare buzdolabınızın içinde saklanıyor olabilir. Güneş yanığına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplardan biri de süttür.

Süt banyoları her zaman popüler bir cilt bakımı yöntemi olmuştur ve buzdolabında bir kutu süt varsa, bunu güneşten zarar görmüş cildinizi tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Bu süt ürününde bulunan çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde soğuk bir süt kompresi iltihaplı cildi yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sütte bulunan vitaminler cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olurken, laktik asit cildi uyarır ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Öte yandan, protein içeriği ağrı ve rahatsızlığa yardımcı olurken, yağ hücrelerdeki nemi hapsederek cildi nemli tutmaya yardımcı olur.

Soğuk sütü uygulamak için tek yapmanız gereken bir kaseye biraz süt dökmek, içine küçük bir havlu koymak ve birkaç dakika buzdolabında bekletmektir. Daha sonra soğutulmuş sütü ve havluyu çıkarın ve cildinize sürün. Havluyla cildinizi ovmaktan veya çok fazla baskı uygulamaktan kaçının çünkü bu zaten hasar görmüş cildinizi tahriş edebilir.

5- Bal

İşte güneş yanığı için tatlı bir rahatlama ve tıpkı süt gibi, muhtemelen buzdolabınızda zaten var. Güneş yanığı ile ilgili olarak bal, aloe vera ile aynı şekilde çalışır. Antibiyotik özelliklere sahiptir ve hasarlı cildi onarmaya yardımcı olan enzimler içerir. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve yanma hissini azaltır. Ayrıca, doğal bir nemlendiricidir.

6- Çay poşetleri

güneş yanığına iyi gelen şeyler

Çalışmalar, çayın güneş yanığı gibi dış rahatsızlıklara da yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çay, cildi güneşten daha fazla zarar görmekten korumaya yardımcı olabilecek bir bileşik olan kateşin içerir. Ayrıca, acı veren ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek tanik asit içerir. Çayda bulunan tanik asitlerin de iltihabı azaltmaya yardımcı olduğu söylenmektedir.

Güneşten yanmış cildinizi tedavi etmek için çayı kullanmak için en az üç poşet çayı ılık suya koyun, ardından çay poşetlerini doğrudan yanıkların üzerine sürün. Su soğuyana kadar bunu yapmaya devam edin, ardından cildinizin her yerine çayı dökün ve hemen yıkamayın. Bunun yerine, işe yaraması için kurumasını bekleyin.

7- Salatalık

Salatalık uzun zamandır birçok kadının güzellik uygulamasının bir parçası olmuştur, bu yüzden güneş yanığı dahil birçok cilt problemine daha iyi çözümlerden biri olması şaşırtıcı olmamalıdır. Salatalık, doğal antioksidan ve analjezik veya ağrı giderici özelliklere sahiptir, bu da güneş yanığından sonra gelen soyulmaya karşı yatıştırıcı bir rahatlama sağlar.

Kullanmak için, blenderde birkaç salatalığı ezin ve birkaç dakika buzdolabına koyun. Soğuduktan sonra salatalığı doğrudan cildin yanık bölgesine sürün.

8- Hidrokortizonlu kremler

Yukarıdaki tüm ilaçları denediyseniz ve hala yeterince işe yaramadığınızı düşünüyorsanız, hidrokortizonlu kremler gibi daha güçlü bir şeyler kullanmayı düşünebilirsiniz. Reçetesiz olarak satılan, %1 hidrokortizon içeren ve bu seviyelerde genellikle güvenli olan kaşıntı önleyici kremler vardır. Bu kremler iltihabı azaltmaya ve geçici olarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hidrokortizonlu kremler kullanırken doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Cilt sorununuz çözüldükten sonra, aşırı kullanım diğer cilt problemlerine yol açabileceğinden ürünü kullanmayı bırakın.

Sonuç olarak

Güneş yanığı ile baş etmenin en iyi yolu, güneşten tamamen kaçınmaktır, böylece güneş yanığının daha hızlı gitmesini sağlamanın yollarını aramak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, dışarıda güneşin altında eğlenirken güneş kremi kullanmak ve güneş koruyucu giysiler giymek de önemlidir.

Bununla birlikte, zaten yanmışsanız yukarıdaki ipuçları yardımcı olabilir. Ayrıca, bu tedavilerin küçük ve orta derecede şiddetli güneş yanığı vakalarına yardımcı olmasını amaçlandığını unutmayın. Bu tedavilerin işe yaramadığını ve cildinizin iyileşmediğini fark ederseniz, yardım için bir dermatoloğa görünmeyi düşünmelisiniz.


Kaynak ve ileri okuma:

 1. https://www.medicinenet.com/
 2. https://www.healthline.com/
 3. https://www.nhs.uk/

Not: Konu hakkında ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Dr. Tamer Sadıkoğlu

Dr. Tamer Sadıkoğlu 1994 yılında Tıp eğitimini, 1998 yılında ise uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Aynı üniversitede bünyesinde 1998-2018 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 2002’den itibaren Hollanda’ da çalışma hayatına devam etmekle beraber, Türkiye’deki çeşitli Sağlık kuruluşu ve Derneğe üyedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir